۴.۷/۵ - (۵۱ امتیاز)

مد! زیبایی! طراحی!

لاکچری‌های ذهن عموم مردم زمان ما!

در دنیای امروز برای داشتن یک محیط جذاب و خیره‌کننده از دکوراسیون داخلی استفاده می‌کنند.
بدین‌صورت که با تغییر رنگ فضا، چیدمان خاص لوازم‌خانگی و اداری، استفاده از مبلمان و لوسترهای مختلف، چهره اتاق یا ساختمان به سبک ایده آل شما درمی‌آید.

علاوه بر این با استفاده از دکوراسیون داخلی منزل می‌توان خانه‌های قدیمی را اصلاح نموده و به یک‌خانه لوکس و به‌روز تبدیل کرد.
تنها کافی است با اصول طراحی دکوراسیون و ابعاد گوناگون آن آشنایی داشته باشید. تا بتوانید در کمترین زمان ممکن یک فضای خاطره‌انگیز و جذاب را به وجود آورید. در این بخش قصد داریم تا شمارا به جنبه‌های مختلفی از طراحی دکوراسیون آشناسازیم.

دسترسی سریع به محتوای این مقاله:

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی چیست؟ درواقع دکوراسیون داخلی یا همان چیدمان داخلی بر اساس معانی درج‌شده در لغت‌نامه آکسفورد عبارت است از:

هماهنگ‌سازی طراحی‌شده برای جلوه درآوردن رنگ‌ها، اثاثیه و سایر لوازمی که در اتاق یا ساختمان به‌صورت هنرمندانه.

دکوراسیون داخلی، به مناسب‌سازی و زیباسازی فضاهای پیرامون گفته می‌شود. درواقع، معماران و طراحان دکور تلاش می‌کنند تا با بکار بردن ابزار و مصالح گوناگون و هماهنگ نمودن عناصر محیطی، فضای مطلوب، سرشار از آرامش و راحتی را فراهم آورند.

دکوراسیون داخلی

فضاهایی که طراحی داخلی برای آن‌ها انجام می‌گیرد می‌تواند شامل بخش‌های مختلف یک‌خانه باشد مانند سالن پذیرایی یا اتاق‌های خواب؛ و یا محل کار باشد.

لازم به توضیح است که علاوه بر فضاهای داخلی بخش‌هایی از فضاهای بیرونی ساختمان‌ها هم در دکوراسیون داخلی و ایجاد فضای هماهنگ با استایل دکوراسیون داخلی نقش دارند. این فضاها می‌تواند شامل بخش ورودی ساختمان‌ها و همچنین فضای اختصاص‌یافته به بالکن و یا تراس در خانه‌ها باشد. درصورتی‌که طراحی دکوراسیون برای خانه‌های ویلایی انجام می‌گیرد، طراحی و دیزاین حیاط خانه را هم باید به این موارد اضافه کرد.

در این میان برخی عناصر محیطی بر انجام طراحی‌ها تأثیر دارند مانند نور محیطی و شرایط آب‌وهوایی.

باید خاطرنشان کرد که طراحی داخلی بر اساس نیاز و خواسته‌های ما از محیط موردنظرمان انجام می‌شود.

و این مهم‌ترین نکته‌ای است که در هر حالتی باید موردتوجه قرار بگیرد؛ زیرا این سلیقه است که راحتی و آرامش را برای ما به ارمغان می‌آورد و از محیط خانه برایمان بهشتی زیبا می‌آفریند.

بهترین چیدمان همان است که ما آن را بسیار دوست داریم و با آن احساس امنیت و آرامش می‌کنیم! و دقیقاً به همین علت است که استایل دکوراسیون هر خانه‌ای، آیینه‌ای است که حالات درونی اهالی آن خانه را بازمی‌تاباند!‌

در حقیقت باید گفت که اگر بخواهیم علم و هنر را باهم تلفیق کنیم به اصولی می‌رسیم که در اینجا نام سبک‌های گوناگون دکوراسیون داخلی را بر آن‌ها می‌گذاریم. با تکیه‌بر این اصول است که می‌توانیم با تغییراتی هرچند کوچک، تأثیراتی شگفت‌انگیز را مشاهده نماییم.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که سبک‌های مختلف تا حدود بسیار زیادی تحت تأثیر فرهنگ و آداب‌ورسوم هر منطقه هستند؛ و این مورد نیز بسیار جالب خواهد بود اگر بتوانیم از دل چیدمان دکوراسیون‌های داخلی متنوع، به راز تمدن‌های مناطق مختلف پی ببریم!

در ادامه قصد داریم از پارامترهای مهم در دکوراسیون داخلی و نحوه انجام مراحل مختلف آن برایتان بیشتر بگوییم.
و همچنین با سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی هم بیشتر آشنا شویم. به‌هرحال اگر ما طراح دکوراسیون داخلی هم نباشیم، دانستن برخی نکات، ما را برای داشتن محیطی بهتر کمک خواهد کرد.
کافی است باور کنید که با داشتن بودجه محدود هم می‌توان زیبایی آفرید!‌ اجازه بدهید تا قدم‌به‌قدم موضوع را برایتان بازکنیم! لطفاً تا پایان ما را در آئین لایف همراهی فرمایید.

پارامترهای محیطی در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها در دکوراسیون، نور است. نور طبیعی نعمت بزرگی برای فضاهای مختلف محسوب می‌شود. در صورت نبود نور طبیعی، طراحی می‌بایست بر اساس بکار بردن مصالح براق برای کف و آیتم‌های آیینه‌ای بر روی دیوارها متمرکز شود.

در این شرایط، رنگ دیوارها و کف تا حد امکان می‌بایست روشن انتخاب شود. در این صورت فضا روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر خواهد رسید. وقتی فضایی نور طبیعی کمی دارد، از نورپردازی‌های گوناگونی می‌توان در سقف بهره برد تا کمبود نور محیط جبران شود.

یکی از ایده‌های جذاب استفاده از انواع تایل‌ها و سقف‌های دکوراتیوی است که دارای نورپردازی هستند. شاید شما دوست داشته باشید آسمان آبی همیشه در سقف سالن پذیرایی خودنمایی کند!
این دسته از سقف‌ها تنوع بسیار زیادی دارند. شما می‌توانید طرح‌های سنتی، مدرن و یا فانتزی را به‌دلخواه خود و البته با توجه به نیاز دکوراسیون فضا انتخاب کنید.

ریش و قیچی دست خودتان است!

و اما مورد بعدی که می‌توان گفت، نقشی کلیدی در انتخاب متریال معماری، مانند کف‌پوش و دیوارپوش ایفا می‌کند؛ که عاملی بسیار مؤثر و مهم مؤثر در دکوراسیون داخلی است، شرایط آب‌وهوایی محیط است.
به‌عنوان‌مثال جنس کف‌پوش‌ها و دیوارپوش‌های مورداستفاده فضا برای آب‌وهوای گرم یا مرطوب متفاوت از هوای سرد است. مثلاً برای هوای سرد، استفاده از موکت برای کف، انتخاب مناسبی است؛ و برای آب‌وهوای گرم، می‌توان از سنگ مرمر برای پوشش کف استفاده کرد؛ زیرا سنگ مرمر، گرما را جذب نمی‌کند.

زمانی که توانستید به‌خوبی دیوار پوش و کف‌پوش را انتخاب کنید تا حدود زیادی دیگر بخش‌ها را هم می‌توانید انتخاب کنید. یکی از این موارد، قرنیز است. قرنیزها دنیای زیبا و متنوعی دارند؛ اما انتخاب آن‌ها کاملاً وابسته به انتخاب نوع دیوار پوش و کف‌پوش است.

به‌عنوان‌مثال می‌توان گفت که اگر یکی از انواع پارکت‌های چوبی و یا لمینت را برای پوشانیدن کف خانه انتخاب نمودید، تنها می‌توانید از قرنیزهای چوبی خریداری نمایید. به‌این‌ترتیب می‌توان چنین نتیجه گرفت که المان اصلی محیطی در گام نخست، کف و دیوار است.

اولین قدم و مهم‌ترین گام در شروع طراحی دکوراسیون چیست؟

بسیار خب! حالا می‌خواهیم طراحی را شروع کنیم. قدم اول که مهم‌ترین قدم محسوب می‌شود این است که ابتدا باید مشخص شود که از فضای موردنظر چه انتظاراتی وجود دارد. اجازه بدهید تا با مثالی این مورد را برایتان روشن‌تر سازیم! نیازمندی‌های ما از محیط بر روی نحوه اجرای طراحی تأثیرگذار هستند. تصور کنید بخواهیم طراحی داخلی را برای آموزشگاه موسیقی انجام دهیم.

دیوارپوش‌های اتاق‌های کلاس‌ها علاوه بر زیبایی، می‌باید عایق صدا باشند. همین نکته کافی است تا انتخاب‌های مشخصی در این زمینه داشته باشیم؛ اما اگر در دکوراسیون داخلی منزل، بخواهیم برای دکوراسیون اتاق‌خواب، طراحی انجام دهیم، به‌طور حتم پارامترهای متفاوتی را لحاظ خواهیم کرد. پس قبل از هر کاری، نیازمندی‌های محیط موردنظر را باید تعیین نمود.

در قدم بعدی باید بودجه را برای بخش‌های مختلف اختصاص بدهیم. تا بتوانیم یک نقشه کلی از تمامی فعالیت‌ها در اختیار داشته باشیم و بر اساس آن، هم گزینه‌های مختلف را در تمامی قسمت‌ها موردبررسی قرار بدهیم و هم برای سرعت بخشیدن به امور از آن‌ها استفاده کنیم.

زمانی که خواسته‌ها و بودجه تخصیص‌یافته مشخص شدند، می‌توانیم فهرستی از کارها و اقدامات لازم را تهیه نموده و کار را آغاز کنیم.

و در تهیه این لیست امور است که درست در همین‌جا، سلیقه فردی هم وارد قصه شده و نقش کلیدی خود را ایفا می‌کند. یکی از مهم‌ترین مواردی که سلیقه بر آن تأثیر مستقیم دارد، انتخاب رنگ است. در بخش بعدی به بررسی تأثیر رنگ‌ها و همچنین نحوه انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی خواهیم پرداخت.

تأثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی

دنیای خود را بارنگ‌ها متحول سازید!

بسیار مهم است که به تأثیر رنگ‌ها در کنار هم توجه کنیم. درصورتی‌که بتوانیم از گزینه‌های مناسب در کنار هم بهره ببریم، می‌توانیم اتفاقات جالبی را در اجرای دکوراسیون داخلی رقم بزنیم. ابتدا اجازه بدهید برخی اصطلاحات رایج در دنیای رنگ‌ها را باهم مرور کنیم:

 1. رنگ‌های اصلی: به سه رنگ قرمز، آبی و زرد اصلی گفته می‌شود. این سه رنگ، پایه ساخت تمامی رنگ‌ها به شمار می‌آیند.
 2. رنگ‌های فرعی: شامل بنفش، نارنجی و سبز می‌شوند. درواقع این رنگ‌ها از ترکیب دوبه‌دوی گروه اصلی ساخته می‌شوند. به این معنا که رنگ آبی و قرمز، بنفش را می‌سازند و آبی و زرد، سبز را به وجود می‌آورند.
 3. طیف رنگی: به درجات مختلف روشنی و تیرگی یکرنگ طیف گفته می‌شود.
 4. دکوراسیون مونوکالر: منظور دیزاینی است که در آن تنها از یکرنگ و طیف‌های آن استفاده‌شده باشد.
 5. رنگ‌های مکمل: هر رنگ فرعی در کنار رنگ اصلی که در ساختن آن نقشی ندارد، یک گروه مکمل را می‌سازند. به‌عنوان‌مثال، رنگ زرد و بنفش باهم مکمل هستند. مکمل رنگ آبی، نارنجی است؛ و مکمل سبز، هم قرمز است.

و حالا اجازه بدهید ببینیم انتخاب رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی به چند روش ممکن است؟

دکوراسیون داخلی و انتخاب رنگ مناسب

در حالت کلی می‌توان گفت که چندین طرح مختلف برای انتخاب رنگ‌ها در دیزاین داخلی وجود دارد؛ اما مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها عبارت است از:

 1. انتخاب رنگ‌های یک طیف برای بخش‌های مختلف: در این حالت شما می‌توانید یکرنگ اصلی را انتخاب نموده و به‌صورت کمرنگ‌تر و پررنگ‌تر در بخش‌های مختلف مورداستفاده قرار بدهید. بیشترین کاربرد این روش در استایل کلاسیک است. (دیزاین کلاسیک در بخش‌های بعدی به تفسیر توضیح داده‌شده است.) و رنگی که بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد، رنگ قهوه‌ای است.
 2. ایده استفاده از رنگ‌های مکمل: اگر دوست دارید فضای خانه شاد و رنگارنگ باشد این روش برایتان کاملاً مناسب است. توجه داشته باشید که در این روش، رنگ‌های مکمل در کنار هم قرارداده می‌شوند؛ و به‌این‌ترتیب می‌توان بیشترین تأثیر را به وجود آورد. به‌عنوان‌مثال می‌توانید برای یک کاناپه راحتی بنفش‌رنگ، کوسن‌هایی به رنگ زرد قرار بدهید.

توجه داشته باشید که در این حالت هم می‌توانید از طیف‌های هرکدام از رنگ‌ها استفاده کنید؛ و اجباری به استفاده از یک تنالیته خاص وجود ندارد. اگر از طرفداران سبک مدرن هستید، این ایده می‌تواند برای شما انتخاب جذابی به شمار آید.

این دو شیوه ازجمله روش‌های اصلی در انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون داخلی به شمار می‌آیند؛ و اما نکاتی که برای هر فضا باید موردتوجه قرار بگیرند عبارت‌اند از:

 1. در فضاهای کوچک تلاش کنید تا از رنگ‌های روشن بیشتر استفاده کنید. رنگ محبوب خانه‌های نقلی، سفید است. در این شرایط با افزودن اکسسوری‌های رنگارنگ هم فضا را شاد می‌سازید و هم جلوه زیباتری به رنگ سفید خواهید بخشید.
 2. خانه‌های کم‌نور هم مانند فضاهای محدود باید به سراغ رنگ‌های روشن ازجمله سفید و سطوح براق بروند تا خانه‌شان تا حد امکان دل‌باز و روشن دیده شود. براق بودن سطوح در جهت استفاده از خاصیت انعکاس نور است تا به شیوه‌ای خلاقانه موجب زیادتر شدن نور خانه بشود.
 3. اتاق‌خواب فضایی برای استراحت و تجربه حس آرامش است. لطفاً از بکار بردن رنگ‌های تند و تیره در آن صرف‌نظر فرمایید؛ زیرا در درازمدت تأثیرات مخربی در آرامش شما خواهند داشت. بهترین رنگ‌ها برای اتاق‌های خواب طیف آبی، صورتی و سبز بسیار روشن است. رنگ‌ها هر چه روشن‌تر و ملایم‌تر باشند نتیجه بهتری به همراه خواهند داشت.
 4. اتاق بچه‌ها را از رنگ‌های شاد و گرم پرکنید. دنیای رنگی آن‌ها با این رنگ‌ها کامل خواهد شد.
 5. بهتر است رنگ دیوارها و کف تا حدودی باهم هماهنگی داشته باشد.
 6. رنگی را به دیوارها بزنید که واقعاً دوستش دارید!
 7. اکسسوری‌هایی در دکوراسیون داخلی وجود دارند که علیرغم کوچک بودنشان تأثیر مهمی در دیزاین داخلی می‌گذارند. یکی از این اکسسوری‌ها، قرنیزها هستند. شاید باورتان نشود که آن‌ها تا چه میزان می‌توانند تغییر به وجود بیاورند. اگر نگاه دقیق‌تری داشته باشیم کلیدها و پریزها هم می‌توانند نقش مهمی در زیباتر جلوه دادن فضا داشته باشند. اگر دوست دارید تا تنوع بیشتری به فضا بدهید این دو مورد را به خاطر بسپارید. هردوی این موارد باوجود کوچک بودن در تمام فضای خانه حضور دارند ازاین‌رو تأثیر آن‌ها در تمام فضا گسترش می‌یابد.

حال در ادامه، اجازه بدهید نگاهی بیندازیم با انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی و ایده‌هایی ناب از آن‌ها را با شما در میان بگذاریم؛ و قبل از آن نکاتی کلیدی از نحوه چیدمان منزل را باهم مرور خواهیم کرد.

آنچه باید درباره دکوراسیون داخلی منزل بدانیم!

علم و هنر به کمک طراحی داخلی آمده‌اند تا محیط خانه ما سرشار از آرامش باشد. تصور کنید بعد از یک روز پر از کار و تلاش، وارد خانه‌تان می‌شوید. به‌طور حتم دوست دارید تا ساعاتی را در آرامش و راحتی سپری نموده و برای روز دیگر، آماده و سرشار از انرژی شوید!

نکات جالبی در خصوص چیدمان منزل وجود دارد که با بکار بستن آن‌ها می‌توان بیش‌ازپیش، به این مهم دست‌یافت! این نکات در برخی موارد بسیار ساده هستند و هر یک از ما به‌راحتی می‌تواند خودش آن را در محیط خانه‌اش پیاده‌سازی نماید.

چیدمان منزل و اصول کلی

در اینجا می‌خواهیم برایتان از نکات طلایی چیدمان بهتر منزل بگوییم! اجرای این نکات نیازمند صرف هزینه‌های زیاد نیستند. تنها دانستن آن‌ها به همراه کمی خلاقیت، تغییرات شگرفی را در فضای خانه‌تان به وجود خواهد آورد. با ما همراه شوید تا این نکات طلایی را باهم مرور کنیم.

 1. اگر چندین اتاق در خانه شما وجود دارد، می‌توانید برای هر اتاق یکتم اختصاصی در نظر بگیرید. مثلاً یکتم دخترانه برای اتاق‌خواب دختر خانه و یا یکتم پسرانه برای پسرتان. به‌عنوان‌مثال، چیدمان اتاق شما و همسرتان از طرح‌های ملحفه‌ها و روتختی و پرده‌ها گرفته تا کف‌پوش و آیینه و … با اتاق بچه‌ها متمایز خواهد بود. به‌این‌ترتیب هر یک از اعضا خانواده در فضای اختصاصی خودش، راحتی بیشتری را احساس خواهد کرد. می‌توانید از فرش‌ها با طرح‌های کارتونی برای اتاق بچه‌ها استفاده نمایید؛ و برای اتاق خودتان و همسرتان از چیدمان‌های مختلف شمع‌ها بهره ببرید.
 2. پرده‌ها را طوری انتخاب کنید که مانع ورود نور طبیعی به خانه نشود. آن‌ها می‌بایست قابلیت جمع شدن را داشته باشند. ورود نور به محیط خانه، علاوه بر الزامات بهداشتی در روحیه افراد و حس شادمانی بسیار مؤثر است. پرده‌ها در اتاق بچه‌ها یکی از المان‌های مهم در دیزاین داخلی به شمار می‌آیند. می‌توانید از نمونه‌های کارتونی باشخصیت‌های محبوب آن‌ها کمک بگیرید تا دیزاین اتاقشان را کامل کنید.
 3. برای نقاطی از فضا که نور طبیعی به آنجا نمی‌رسد، می‌توان از انواع آباژورها استفاده نمود.
 4. در مورد اتاق نشیمن، فضایتان را با انواع مبلمان، بیش‌ازاندازه پر نکنید. اینکه بخواهیم تمام فضاهای خالی را با مبل پرکنیم ایده جالبی نیست. به‌این‌ترتیب، فضا از المان‌هایی یکنواخت اشباع می‌شود؛ و این شلوغی هم تعادل فضا را بر هم می‌زند و هم به شما اجازه بروز خلاقیت را نخواهد داد.
 5. یک نقطه مرکزی یا کانونی برای سالن نشیمن انتخاب کنید و چیدمان لوازم را حول آن انجام دهید. این نقطه کانونی معمولاً، تلویزیون انتخاب می‌شود.
 6. چیدمان مبلمان بسیار مهم است. اگر بزرگی فضا به شما اجازه می‌دهد، مبل‌ها را بافاصله از دیوارها قرار بدهید. مبلمان را طوری در اطراف نقطه کانونی بچینید که فضای مناسبی برای رفت‌وآمد باقی بماند.
 7. اندازه میز عسلی که مقابل کاناپه قرار می‌گیرد باید متناسب با فضا و اندازه مبل‌ها باشد. میز کوچک کنار مبل بزرگ و یا میز بزرگ روبروی مبل‌های کوچک چندان جالب به نظر نمی‌رسد. یکی از بهترین اشکال میز عسلی، شکل دایره است. چیدن مبل‌ها در اطراف میزگرد، ازنظر علم انرژی‌ها و فنگ‌شویی چیدمان منزل نیز بسیار مورد تأیید است.
 8. در انتخاب مبلمان و میزها تنوع را رعایت نمایید. حتی می‌توانید در انتخاب پارچه مبل‌ها نیز تغییراتی بدهید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید از انواع مبل‌های لاوست بارنگ و طرح پارچه متفاوت از مبلمان خودتان استفاده نمایید.
 9. در نظر داشته باشید که در طراحی‌های داخلی مدرن، تمام مبلمان با یکدیگر ست نمی‌شوند. ضمن رعایت هارمونی، از طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی می‌توان استفاده کرد. تنها بر این نکته توجه داشته‌اشید که اگر فضای شما کوچک است، در به‌کارگیری رنگ‌ها و طرح‌های مختلف، اغراق نکنید؛ زیرا موجب شلوغی فضا خواهد شد. پس نکته مهم در انتخاب رنگ‌ها و طرح‌های مختلف، رعایت هارمونی محیط است.
 10. تابلوهای کوچک را بر روی دیوارهای بزرگ نصب نکنید. با این کار فضا را ازنظر بصری، کوچک‌تر خواهید نمود. اگر دوست دارید دیوارها بلندتر به نظر برسند، چند تابلو عمودی را در کنار هم نصب کنید؛ و اگر مایلید دیوارها طولانی‌تر به نظر برسند، یک تابلوی افقی بر روی دیوار موردنظر نصب کنید.
 11. از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی برای تغییر آب‌وهوای خانه‌تان استفاده کنید. گیاهان سبز، علاوه بر اینکه موجب طراوت و نشاط محیط می‌شوند، در بهبود کیفیت هوای خانه نیز تأثیرگذارند.
 12. قبل از آنکه اقدام به خرید لوازم خانه خود کنید، بد نیست نگاهی هم به انواع مبلمان تاشو و یا به‌اصطلاح کم جا بیندازید. این روزها طراحی‌های جالبی از این محصولات در بازار وجود دارد؛ و در مواردی این طرح‌ها واقعاً کارآمد هستند.
 13. این مورد به‌خصوص در فضاهای محدود بسیار کمک‌کننده خواهند بود. تصور کنید، مبلمانی که تخت خواب می‌شوند و یا تخت خوابی که فضای زیر آن به‌صورت کلوزت طراحی‌شده باشد، چقدر می‌تواند به کمک شما بیاید!
 14. این روزها بیشتر طراحی‌های مبلمان به سمت طرح‌های ساده‌تر تمایل دارند. به‌عنوان‌مثال میزهای تلویزیونی که به شکل باکس ساده هستند و یا مبلمان استیل که در قسمت چوب کم‌کار هستند، بیشتر موردتوجه قرار دارند. توجه داشته باشید که سادگی معمولاً همیشه مد است؛ و اگر در خرید تزئینات و مبلمان با تزئینات زیاده‌روی کنید، خیلی زودتر ازآنچه تصور می‌کنید، از دکوراسیون خود خسته خواهید شد؛ و این نمونه‌ها در فاصله زمانی کوتاهی، جذابیت خود را از دست خواهند داد.یکی از شیوه‌های چیدمان خلاق در انتخاب مبلمان، بهره‌مندی از تنوع در انتخاب است. به این معنا که حتماً لزومی ندارد تا تمام مبل‌ها را از یک مدل انتخاب کنید. می‌توانید به‌صورت تلفیقی این انتخاب را انجام بدهید. مثلاً یک کاناپه چستر در مجموعه مبل‌های کلاسیک می‌تواند هم فضا را تلطیف کرده و هم تنوع خوبی را در محیط به وجود بیاورد. برای آنکه تنوع را در فضا به وجود بیاورید می‌توانید پارچه‌های مبل‌ها را هم کمی باهم متفاوت انتخاب نمایید؛ و بااینکه اگر از انتخاب پارچه‌های مختلف زیاد اطمینان ندارید، می‌توانید کوسن‌ها را از رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی انتخاب کنید. به‌این‌ترتیب دیزاینی متفاوت اما هماهنگ و زیبا خواهید داشت؛ و از مشکل یکنواختی سبک دکوراسیون هم خیالتان راحت خواهد بود.
 15. اگر خانه شما بالکن دارد، چه خوب است که این فضا را هم مورداستفاده قرار بدهید. توجه داشته باشید که بالکن، انباری نیست! کف بالکن را می‌توانید به زیبایی هرچه‌تمام‌تر با انواع کفن‌پوش‌های چمن مصنوعی بپوشانید. اگر بزرگی فضا به شما امکان گذاشتن میز و صندلی را می‌دهد، حتماً این کار را انجام بدهید. برای دیوارها هم می‌توانید از دیوارهای سبز یا به‌صورت طبیعی و یا مصنوعی استفاده نمایید. و در صورت امکان گذاشتن چند گلدان زیبا را هم در نظر داشته باشید. این روزها که بیشتر افراد زندگی در خانه‌های آپارتمانی را تجربه می‌کنند، درست کردن فضاهایی به این شکل،‌ تأثیر بسیار خوبی در ایجاد حس طراوت و شادمانی خواهد داشت. به‌علاوه بر اساس نظریه‌های حاکم بر علم فنگ‌شویی، گیاهان منشأ انرژی مثبت هستند. این انرژی‌ها می‌توانند از بالکن وارد خانه‌های شما شده و طراوت و حس شادمانی را در سرتاسر خانه گسترش دهند.
 16. استفاده از انواع پارتیشن‌های دکوراتیو یکی دیگر از کارهای خلاقانه است که می‌توانید انجام بدهید. در این شیوه با به‌کارگیری روشی متفاوت به جداسازی فضا می‌پردازید؛ و البته به شیوه‌ای خلاق به زیبایی دیزاین هم چیزی اضافه خواهد شد. این روزها پارتیشن‌های دکوراتیو از جنس شیشه و یا چوبی و حصیری با تنوع خوبی در بازار وجود دارند؛ و همین فراوانی گزینه‌های مناسبی را برای انتخاب پیش روی شما قرار خواهد داد.

حال اجازه دهید تا در ادامه به بررسی تخصصی انواع چیدمان منزل بپردازیم. به‌طور حتم با رعایت این نکات محیط خانه‌تان را بیش‌ازپیش، متعادل و زیبا و شیک خواهید کرد.

سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی منزل

انواع مختلف چیدمان منزل کدم‌اند؟

گاهی اوقات واقعاً نیازی نیست تا هزینه بسیاری صرف شود تا خانه‌ای لوکس و شیک داشته باشیم. بیایید ببینیم با توجه به علم روز دنیا چند مدل چینش مبلمان برای محیط خانه وجود دارد.

سبک دکوراسیون مدرن (طراحی داخلی به شیوه مدرن)

زندگی مدرن امروزه نیازمند برخورداری از یک دکوراسیون مدرن هم هست. سبک مدرن طرفداران بسیاری بین جوانان دارد. شاید راحتی این نوع طراحی، آن را بیشتر محبوب ساخته باشد.
البته باید در نظر داشت که این سبک چیدمان، یک روش بهینه و مطلوب برای فضاهای کوچک و نقلی هم است. در این نوع از طراحی، تنوع رنگ وجود ندارد.
اگر بخواهیم از دورنگ استفاده کنیم یکی از رنگ‌ها، سیاه یا سفید و یا خاکستری خواهد بود. توجه داشته باشید که چیدن مبلمان در این حالت به‌صورت قرینه نیست.

در این سبک از تزئینات نیز تا حد امکان استفاده نمی‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توان تعادل و توازن محیط را راحت‌تر برقرار نموده و فضای محیط را نیز بزرگ‌تر جلوه داد.

پیشنهاد مقاله: دکوراسیون داخلی منزل کوچک

توجه داشته باشید که شما می‌توانید سالن پذیرایی خود را به شکل مدرن دیزاین کرده و برای دیگر قسمت‌ها طرح‌های دیگری را اجرا کنید. مهم این است که شما حس لذت و آرامش را در طرح انتخابی تجربه کنید.

پرده‌ها در خانه به سبک مدرن کاملاً ساده و بدون تزئینات اضافی انتخاب می‌شوند. به‌عنوان‌مثال تورهای ساده به رنگ نباتی و یا سفید و یا حریر ساده به رنگ سفید و یا نباتی جزو بهترین انتخاب‌ها به شمار می‌آیند. توجه داشته باشید که فضای مدرن قرار است کاملاً ساده باشد. پس در تمام المان‌ها باید این سادگی لحاظ گردد.

سبک دکوراسیون سنتی

در این سبک مبلمان و لوازم مختلف به‌صورت قرینه چیده می‌شوند. در این سبک می‌توان از تابلوهای صنایع‌دستی برای تزئین دیوارها بیشتر استفاده کرد. اگر مبلمان راحتی در این فضا دارید، می‌توانید از قطعه‌ای گلیم نازک برای تزئین آن استفاده نمایید. همچنین اکسسوری‌های مورداستفاده می‌توانند با تأکید بر المان‌های سنتی انتخاب شوند.

مانند استفاده از انواع ظروف سفالی و مسی. کف‌پوش این خانه، از طرح‌های سنتی فرش‌ها انتخاب می‌شود؛ و تأکید بیشتر بر روی فرش‌های دستباف است. همه‌چیز در این فضا القاکننده اصالت و پایبندی به سنت و طرح‌های سنتی است. تابلوهای کاشی نیز گزینه مناسبی برای تزئین دیوارها هستند.

درصورتی‌که سالن پذیرایی شما به‌اندازه کافی بزرگ است، می‌توانید قسمتی از سالن را به این شیوه دیزاین کنید. پشتی و پوست حیوانات مانند گاو و یا گوسفند به همراه میزی برای قراردادن سماور بر روی آن، یک چیدمان سنتی کامل است.

به‌عنوان یک انتخاب دیگر می‌توانید از تخت‌های چوبی که بافرش پوشانیده شده‌اند به همراه میزی برای چای و … هم استفاده کنید. شما می‌توانید پشتی‌ها را هم بر روی تخت چوبی قرار بدهید. سبک سنتی ایرانی، در جای خود هم زیبای و هم تا حدود زیادی راحتی را به همراه دارد.

به خاطر داشته باشید که از رنگ آبی فیروزه‌ای می‌توانید در بخش‌های مختلف استفاده کنید. این رنگ درواقع یکرنگ کاملاً ایرانی و سنتی است!‌ علاوه بر آن رنگی است که موجب ایجاد حس نشاط و سرزندگی در افراد می‌شود.

سبک دکوراسیون کلاسیک

این سبک چیدمان بیشتر شبیه به چیدمان فضاهای اروپایی است. کلاسیک بودن با سنتی بودن متفاوت است. در طرح کلاسیک همه عناصر لوکس و بسیار شیک انتخاب می‌شوند. مبلمان در این سبک چوبی و مدل استیل انتخاب می‌شوند.

اگر فضایتان محدود باشد، می‌توانید از مدل‌های نیمه‌استیل استفاده کنید. رنگ چوب در این سبک، تیره است. طرح پارچه‌ها، کلاسیک است و به‌صورت مات یا براق انتخاب می‌شوند. تمام عناصر بصری، به‌صورت قرینه و منظم قرارداده می‌شوند. اکسسوری‌های مورداستفاده بیشتر، کریستال، چینی و نقره می‌باشند.

یکی از مهم‌ترین پارامترها، پرده‌ها هستند. آن‌ها معمولاً از مدل‌های چندلایه همراه با والان و دکور انتخاب می‌شوند. رنگ قسمت‌های تزئینی آن‌ها معمولاً بارنگ مبل‌هاست می‌شوند.

البته در نظر داشته باشید که این سبک پرده‌ها مناسب سالن‌هایی هستند که نور طبیعی زیادی به داخل آن‌ها می‌تابد؛ زیرا همین چندلایه بودن پرده‌ها از شدت نور ورودی به داخل خانه می‌کاهد.

یکی از رنگ‌هایی که بسیار موردتوجه است، رنگ طلایی است؛ و بعدازآن رنگ‌های سنگینی مانند زرشکی، انواع بنفش، سبزهای تیره موردنظر این روش می‌باشند. بهتر است برای کف‌پوش‌ها از سرامیک و یا سنگ‌های بسیار لاکچری و مرغوب استفاده شود.

دیوارها می‌توانند بارنگ و یا کاغذدیواری و یا به‌صورت ترکیبی از رنگ و کاغذدیواری تزئین شوند. لطفاً حواستان به انتخاب لوستر و چراغ‌ها هم باشد، در این مدل لوسترها، باشکوه و بزرگ انتخاب می‌شوند. در آن‌ها حتماً بخش‌های کریستالی به چشم می‌خورد. خلاصه آنکه در این دیزاین همه‌چیز باشکوه و اصیل است.

لوسترها در این طرح‌ها بزرگ و با تزئینات زیاد انتخاب می‌شوند. لوسترهایی که بخشی از آن‌ها، کریستالی و بخشی هم برنزی و یا برنجی هستند، بیشتر موردپسند واقع می‌شوند.

در بخش‌هایی از دیوارها هم می‌توانید از پوسترهای دیواری با طرح‌های کلاسیک مانند نقاشی‌های دوران رنسانس و یا طرح‌های فرشتگان استفاده نمایید.

سبک دکوراسیون تلفیقی

در این شیوه از چیدمان، از سبک‌های مختلف کلاسیک و مدرن به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال می‌توان مبلمان نیمه استیل را به‌جای مبل‌های راحتی و مدل‌های استیل جایگزین نمود.

در مورد اکسسوری‌ها هم می‌توان تلفیقی از چینی، برنز و چوب را باهم استفاده نمود. مهم‌ترین مسئله این است که بافت و شکل این عناصر تا حدودی باید به هم شبیه باشند؛ زیرا تنها راهی که برای حفظ هارمونی دیزاین به نظر می‌رسد، رعایت همین نکته است.

انواع دیگری از چیدمان داخلی وجود دارد که برگرفته از فرهنگ دیگر کشورها است. برخی از مهم‌ترین‌ها به‌قرار زیر است:

 • سبک دکوراسیون مدیترانه‌ای

در این نوع دکوراسیون بیشتر از رنگ‌های آبی، سفید و سبز برای بخش‌های مختلف استفاده می‌شود. کاشی‌کاری هم یکی از موارد پرطرفدار به شمار می‌رود. عناصر دکوراتیو همگی جلوه‌ای منحنی دارند. به‌عنوان‌مثال، شکل کلی مبل‌ها باید به‌صورت منحنی و پشتی آن‌ها حالت نیم‌دایره‌ای داشته باشند.

 • سبک دکوراسیون روستیک

شاید نام آن برایتان آشنا نباشد، اما این سبک به لحاظ بصری به‌طور حتم برایتان آشناست! در این روش،‌ تمامی عناصر از چوب طبیعی ساخته‌شده‌اند. مبلمان، درها، قاب پنجره‌ها، کف‌پوش‌ها هم چوبی هستند. این بهترین روشی است که با آن می‌توانید کلبه جنگلی و یا ویلای جنگلی خود را دیزاین نمایید. حس نزدیکی با طبیعت مهم‌ترین ویژگی آن بشمار می‌رود.

 • سبک دکوراسیون ساحلی

چشمانتان را ببندید و خود را در ساحل دریا تصور کنید، در این حالت تنها دورنگ در دنیا وجود خواهد داشت!‌ رنگ کرمی روشن شن‌های ساحل و آبی دریا و آسمان!

در چیدمان به روش ساحلی، رنگ‌ها مهم‌ترین نقش را بر عهده‌دارند تا حال و هوای دریا و ساحل را به خانه شما بیاورند. تک‌تک بخش‌های مورداستفاده در مبلمان به رنگ‌های آبی و کرم‌رنگ انتخاب می‌شوند.

برای پرده‌ها و کف‌پوش هم از رنگ‌های خنثی و بسیار روشن مانند درجات مختلف سفید، استفاده می‌شود. روشنی فضا و اکسسوری‌هایی مانند قایق‌های کوچک، همگی شمارا در داشتن دیزاین ساحلی بیش‌ازپیش یاری خواهند رسانید.

 • سبک دکوراسیون خاورمیانه‌ای

طراحی در دکوراسیون داخلی خاورمیانه‌ای همانند آن چیزی است که با خواندن قصه‌های هزارویک‌شب در ذهن شما تداعی می‌شود!

تخت‌هایی که مفروش شده‌اند، پشتی‌ها، قلیان، گل‌هایی با برگ‌های بزرگ سبزرنگ، تختخواب‌هایی با سایه‌بان، مبلمان چوبی ساده، میزهای مربعی، همگی بخش‌هایی هستند که در این طراحی به چشم می‌خورد. فضا در این روش کاملاً با کمک رنگ‌های قرمز، آجری، قهوه‌ای و زرد، گرم و دوستانه است؛ اما این چیدمان تا حدودی به سبک‌های سنتی نزدیک‌تر است.

بنابراین شاید شما ترجیح بدهید، خانه‌تان به سبک مدرن چیده شود!‌ جالب است بدانید که در این سبک هم المان‌های مدرن واردشده‌اند و شما کاملاً می‌توانید یک‌خانه مدرن ولی با ظاهری شبیه افسانه‌های خاورمیانه را داشته باشید. این تغییرات در طرح‌های پشتی‌ها و پارچه‌ها و همچنین در نورپردازی‌های دکوراتیو بیشتر خودنمایی می‌کند.

 • سبک دکوراسیون ژاپنی

در طراحی دکوراسیون داخلی ژاپنی، درها، حتی درهای اتاق‌ها به‌صورت کشویی ساخته می‌شوند. نقاشی‌های چینی و ژاپنی هم در قسمت‌های مختلف دیده می‌شوند. تمام المان‌های محیطی به شکل مربع و یا مستطیل هستند. این سبک تمیز و مرتب است؛ و حتی اگر فضای موردنظر شما کوچک باشد، با این روش برای همه‌چیز جا خواهید داشت!

 • سبک دکوراسیون هندی

رنگ موردعلاقه دکوراسیون داخلی هندی؛ رنگ‌های گرم قرمز، طلایی، نقره‌ای، زرد و سبز است. دقت کنید که سبز مورداستفاده باید سبز گرم باشد، یعنی سبز تیره که در ترکیب آن آبی بکار رفته باشد، معمولاً در اینجا دیده نمی‌شود. بخش بسیار مهم در این مورد، اکسسوری‌ها هستند.

آن‌ها باید براق باشند، بیشتر هم از رنگ طلایی در آن‌ها استفاده شود؛ و کاملاً روشن است که موضوع این وسایل آن چیزهایی هستند که یادگاری از سرزمین پهناور هندوستان بشمار می‌روند؛ مانند فیل‌ها که به‌نوعی نماد این کشور هستند. گلدان‌ها با گل‌های زرد و رومیزی‌های قرمزی که دوخت‌های تزئینی طلایی دارند هم می‌توانند این اتمسفر را کاملاً ایجاد کنند.

بخش دیگر نقاشی‌های دیواری و معماری هندوستان است که تا حد ممکن اجرا می‌شود؛ مانند طاقچه‌ها که اگر بخواهید کمی هم آن‌ها امروزی سازید، از نورپردازی هم در آن‌ها استفاده کنید. عود و ظرف مخصوص نگه‌داری عود هم می‌تواند در قسمتی قرارداده شوند. میزهای چوبی که همگی خراطی‌شده‌اند نیز می‌توانند به کار بیایند.

 • سبک دکوراسیون چینی

دکوراسیون داخلی چینی شاید بتوان گفت تا حدود زیادی شبیه دیزاین ژاپنی است؛ اما تزئیناتی که در آن به کار می‌رود آن را کاملاً متمایز می‌سازد. به‌عنوان‌مثال نمادی از اژدها در گوشه‌کنار به چشم می‌خورد. رنگ‌ها شادتر و زنده‌تر هستند.

ابعاد مبلمان کوچک و ظریف است. کف‌پوش‌ها بیشتر از انواع لمینت با طرح چوب و یا پارکت انتخاب می‌شوند. زنگوله، سکه‌های چینی و نمادهای مختلف نیز به‌عنوان تزئینات مورداستفاده قرار می‌گیرند.

دکوراسیون آشپزخانه نکات کاربردی آن

حتماً شما هم شنیده‌اید که می‌گویند قلب خانه، آشپزخانه است. مهم‌ترین و کاربردی‌ترین چیدمان‌ها مربوط به آشپزخانه است. درواقع چیدمان آشپزخانه باید به نحوی باشد که هم در آن نکات بهداشتی رعایت شود و هم زیبایی بصری محقق گردد؛ اما برای داشتن یک چیدمان آشپزخانه خوب، چه نکاتی را باید مدنظر قرارداد؟ بیایید با یکدیگر درباره مهم‌ترین اصول آن، نکاتی را بیاموزیم!

نور آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین آیتم‌های مهم در طراحی دکوراسیون داخلی در آشپزخانه، نور است. در این فضا هم نیازمند نور طبیعی هستیم و هم نور مصنوعی کافی. نحوه چینش لامپ‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که تمام فضای آشپزخانه به‌اندازه کافی روشن باشد. اجاق‌گاز و محدوده یخچال ازجمله مهم‌ترین بخش‌هایی هستند که نورشان حتماً باید کافی باشد. از آن گذشته زاویه تابش نور باید طوری باشد که هنگام باز کردن درهای کابینت‌ها، فضای داخلی آن‌ها به‌خوبی دیده شود.

کف‌پوش آشپزخانه

بسیار مهم است که از چه متریالی برای پوشانیدن کف آشپزخانه استفاده می‌شود. این کف‌پوش‌ها باید قابلیت شستشو را داشته باشند و نسبت به آب و رطوبت مقاوم باشند. کف‌پوش آشپزخانه نباید از نوع لغزنده انتخاب شود.

به‌هرحال ممکن است مایعات مختلفی بر روی کف آشپزخانه بریزد؛ بنابراین عدم لغزندگی بسیار مهم است. انتخاب رنگ کف‌پوش نیز بسیار مهم است. این رنگ باید با دیگر قسمت‌های خانه هماهنگی داشته باشد. اگر فضای آشپزخانه‌تان کوچک است، می‌توانید با انتخاب رنگ‌های روشن، فضا را بزرگ‌تر جلوه بدهید.

سقف‌ها هم به همان اندازه کف و دیوارها مهم هستند. به‌خصوص در آشپزخانه‌های کوچک با ورود نور طبیعی کم، می‌توانید از انواع سقف‌های دکوراتیو به همراه نورپردازی استفاده نمایید. تصور کنید هر زمان سرتان را بلند کرده و به سقف چشم می‌دوزید،‌ منظره آسمان آبی به همراه ابرهای پنبه‌ای سفید شمارا مهمان کنند!‌ و چه حس نابی است،‌ پیوند با طبیعت و زیبایی‌ها!

چینش لوازم آشپزخانه

محل قرارگیری لوازم مختلف در دکوراسیون آشپزخانه بسیار مهم است. به‌عنوان‌مثال، یخچال وسیله‌ای است که تمام اعضای خانواده در طول روز بارها به آن مراجعه می‌کنند؛ بنابراین بهتر است در فضای ورودی آشپزخانه قرار داده شود تا دسترسی به آن به سهولت انجام گیرد.

محل قرارگیری، یخچال، گاز و سینک ظرف‌شویی، در آشپزخانه‌های بزرگ در سه رأس یک مثلث (موسوم به مثلث کار) است. اضلاع این مثلث باید در محدوده قابل‌قبول باشد تا رفت‌وآمد بین این سه بخش، به حداقل ممکن برسد. اگر آشپزخانه موردنظر فضای کوچکی داشته باشد، این سه بخش به‌صورت خطی قرار می‌گیرند.

دقت کنید که اجاق‌گاز نباید در مجاورت پنجره باشد.

تهویه هوای آشپزخانه باید به‌خوبی انجام گیرد. وجود هود و پنجره به جابجایی بهتر هوا کمک شایانی می‌کند.

رنگ لوازم مختلف آشپزخانه بهتر است با یکدیگر هارمونی و هماهنگی داشته باشد. همین‌طور رنگ کابینت‌ها و کانتر نیز باید با دیگر بخش‌های خانه هماهنگی داشته باشد.

هرچقدر آشپزخانه، فضای کوچک‌تری داشته باشد، چیدمان آن پیچیده‌تر خواهد بود؛ اما در خصوص رنگ‌ها می‌توان گفت، استفاده از رنگ‌های روشن و براق، کمک می‌کنند تا فضا بزرگ‌تر به نظر برسد.

تزیین آشپزخانه با گل و گیاه

یکی از کارهایی که زیبایی محیط آشپزخانه ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد، استفاده از گل‌ها و گیاهان است. در مورد آشپزخانه می‌توان از گلدان‌های سبزیجات نیز استفاده کرد. به‌این‌ترتیب با یک تیر دو نشان زده‌ایم! هم از زیبایی و سبزی گلدان‌ها بهره برده‌ایم و هم از نعمت سبزی تازه در  آشپزی لذت برده‌ایم!

اگر در حال ساخت خانه باشیم، دستمان برای طراحی بخش‌های مختلف به‌خصوص آشپزخانه، بازتر است؛ اما حتی اگر در حال ساخت‌وساز هم نباشیم با بکار بستن برخی از این نکات، قادر خواهیم بود تا محیطی مطلوب‌تر، شادتر و سرشار از آرامش برای تمام اعضای خانواده فراهم آوریم.

استفاده از المان‌ها در سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی

شاید برایتان جالب باشد بدانید که المان‌های مختلف را در دکوراسیون داخلی می‌توان به شیوه‌های گوناگونی مورداستفاده قرارداد و درنهایت این شیوه استفاده کاربردی در تکمیل استایل چیدمان داخلی نقشی مهم را بر عهده داشته باشد. در ادامه به مواردی از این دسته از المان‌ها و همچنین نحوه به‌کارگیری آن‌ها را در استایل‌های مختلف موردبررسی قرار خواهیم داد.

 1. آینه

معجزه‌ای به نام آینه در دکوراسیون داخلی به‌عنوان یکی از بازوان نیرومند به شمار می‌آید. نحوه بکار گیری و استفاده از آینه بسیار متنوع است. در استایل‌های مختلف می‌توان از آن به‌عنوان یک آیتم مهم و تأثیرگذار استفاده نمود. به‌عنوان‌مثال:

 • آینه در چیدمان سنتی:

اگر تابه‌حال سری به کاخ گلستان زده باشید، حتماً تالار آیینه را هم دیده‌اید! یکی از زیباترین مثال‌های کاربرد آینه در دکوراسیون سنتی ایرانی شبیه به شاهکاری است که در دیوارهای تالار آینه در کاخ گلستان می‌توانید ببینید. آینه‌کاری دیوارها با کمک گرفتن از اشکال هندسی و ایجاد شکست و حالت چند تصویری، ازجمله زیباترین و اتفاقاً ایرانی‌ترین استفاده‌های آینه به شمار می‌آید. به هر ترتیب خانه شما مُلک فرمانروایی شما محسوب می‌شود.

 • نقش آینه و چیدمان مدرن:

در سبک مدرن تا حدود زیادی دستتان برای کاربرد این المان مهم طراحی داخلی باز است. در این شیوه به چند روش می‌توانید آینه را در دکوراسیون وارد کنید:

الف) یکی از دیوارها را به‌صورت کامل و سرتاسری با آینه‌های بزرگ بپوشانید. یکی از مزایای این روش بزرگ‌تر نشان دادن فضا است. البته باید اضافه کرد که اگر خانه شما ورودی نور طبیعی کمی هم داشته باشد با این کار می‌توانید میزان نور محیط را در سایه خاصیت انعکاسی آینه بالا ببرید.

ب) استفاده از آینه‌های دکوراتیو:
این روشِ استفاده از این المان روشنی‌بخش، این روزها بسیار موردتوجه قرارگرفته است و آینه‌های دکوراتیو به‌صورت‌های مختلف بکار گرفته می‌شوند. مدل‌هایی از آن‌ها را به‌صورت آینه‌های زنگارگرفته طراحی می‌کنند که البته طرح‌هایی هم بر روی آن‌ها کشیده می‌شود. این نمونه‌ها یکی از زیباترین مدل‌های آینه‌های دکوراتیو به شمار می‌آیند. یک نمونه دیگر که اتفاقاً در بازار هم بسیار پرطرفدار هستند، استفاده از قطعات آینه طلایی‌رنگی است که به‌صورت متقاطع و در اندازه‌های مختلف ساخته‌شده‌اند.

دسته دیگری از آینه‌های دکوراتیو هم هستند که خودِ برش آینه به شکل‌های گوناگون است و در پشت آن‌ها چسب محکمی قرار داده‌شده است. این مدل‌ها به‌صورت مستقیم به دیوار چسبانیده می‌شوند.

همان‌طور که ملاحظه می‌فرمایید آینه یک المان دکوراتیو بسیار قدرتمند است که از تنوع خوبی در بازار بهره‌مند بوده و می‌توانید آن را در موارد متعددی به کار بگیرید.

 1. گیاهان

استفاده از انواع گل‌ها و گیاهان هم یکی دیگر از المان‌های قدرتمند طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می‌آیند. آن‌ها علاوه بر آنکه موجب ایجاد حس طراوت و تازگی در محیط هستند بهترین گزینه برای تأکید بر استایل‌های گوناگون هم به شمار می‌آیند. در ادامه، نحوه به‌کارگیری گیاهان در برخی از این سبک‌ها موردبررسی قرار می‌گیرند.

الف) استایل روستیک و گیاهان تزئینی:
همان‌طور که پیش‌تر اشاره گردید، همه‌چیز در این سبک به طبیعی بودن نزدیک است؛ و هدف از این نوع چیدمان به‌کارگیری المان‌های دیزاین داخلی به شیوه‌ای طبیعت‌گرایانه است. در این میان، استفاده از انواع گیاهان و گل‌های آپارتمانی تأثیری شگرف در ایجاد این حس می‌توانند داشته باشند.
هم نوع گیاهان مورداستفاده و هم‌شکل گلدان هر دو در این میان نقش دارند و باید موردتوجه قرار بگیرند. گیاهان با برگ‌های بزرگ همچون گیاه باباآدم و یا برگ‌انجیری ازجمله گل‌های آپارتمانی هستند که برای داخل بنا می‌توانند مورداستفاده قرار بگیرند.

درصورتی‌که استایل فضا اجازه بدهد، گیاه بامبو هم ازجمله گیاهانی است که حس ناب نزدیکی با طبیعت را به‌خوبی منتقل می‌کند.

ب) دیزاین مدرن و گیاهان تزئینی:
در سبک مدرن استفاده از گل‌ها و گیاهان زینتی از جایگاه خاصی برخوردار است. در این شیوه دکوراسیون داخلی، سادگی و به عبارت بهتر مینیمال بودن مهم‌ترین نکته‌ای است که باید مدنظر قرارداده شود. ازاین‌رو همانند سبک روستیک گیاهان با برگ‌های بزرگ و سبز یک گزینه عالی برای این نوع چیدمان به‌حساب می‌آیند.
از طرف دیگر، ممکن است به خاطر محدود بودن فضا، امکان استفاده از این مدل‌های گیاهان وجود نداشته باشد. در این صورت می‌توانید به سراغ گزینه‌های مدرن بعدی بروید! یعنی استفاده از خانواده گیاهان بن سای! بن سای‌ها را معمولاً در گلدان‌های کوچکی پرورش می‌دهند و درنتیجه فضای زیادی را اشغال نخواهند کرد.

یکی دیگر از شیوه‌های استفاده از گیاهان در دیزاین مدرن استفاده از تراریوم است. تراریوم‌ها یا همان باغ‌های شیشه‌ای یکی از خلاقانه‌ترین روش‌های نگهداری گیاهان زینتی در خانه‌ها می‌باشند که البته در ابعاد مختلفی در بازار موجود می‌باشند.

و اما روش جالب و خلاقانه دیگری که جا دارد در اینجا از آن نام ببریم، باغچه‌های گلدانی هستند. این شیوه هم مانند تراریوم ازجمله روش‌های مدرن و جدید استفاده از گیاهان آپارتمانی به شمار می‌آیند. در این شیوه گیاهان مختلف، در گلدان بزرگی در کنار هم کاشته می‌شوند؛ که البته این گیاهان ازنظر شرایط قرار گرفتن در مجاورت نور و همچنین شرایط آبیاری باید باهم هماهنگ باشند.

نگاهی گذرا و خلاصه مطالب

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
چیدمان داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی منزل؛ امروزه در بسیاری از خانه‌ها، اماکن تجاری، تفریحی و اداری به وسیله طراحی و اجرای دکوراسیون یک جلوه زیبا به محیط می‌بخشند. از آن‌جایی که طرح و رنگ دکوراسیون و سایر لوازم به کار رفته در آن با اجزای محیط هم‌خوانی دارد؛ موجب افزایش زیبایی فضا شده و افراد از حضور در این‌گونه اماکن لذت مضاعف می‌برند. از شما دعوت می کنیم که با ۵ دقیقه وقت گذاشتن آئین لایف را در این سفر یادگیری جذاب طراحی دکوراسیون داخلی همراهی کنید.  

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

به‌طورکلی طراحی دکوراسیون داخل محیط به معنی هماهنگ نمودن درب، دیوارها، اثاثیه و سایر اشیاء با توجه به طرح و رنگ است. فرقی نمی‌کند که در چه محیطی قرار دارید، تنها باید با کمی ذوق و سلیقه طرح‌ها، رنگ‌ها و لوازم را در کنار یکدیگر جمع کنید و براساس‌رنگ‌بندی و طرح، آن‌ها را در محیط‌های مختلف قرار دهید. در این میان هتل‌ها به‌عنوان یکی از پر رفت‌ و‌ آمدترین اماکن تجاری دارای دکوراسیون‌های مختلفی هستند. به‌نحوی که هرچه کیفیت و طراحی دکوراسیون هتل بهتر و جدیدتر باشد، به نسبت نظر میهمانان بیشتری را جلب می‌کند. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت طراحی انواع دکوراسیون یک کنار هنری است و با آگاهی کامل نسبت به فضا و اجزای آن در ارتباط است. قطعاً افرادی در این راه موفق‌تر عمل می‌کنند، که آشنایی بیشتری با علم فضا و دکوراسیون داشته باشند. خاطر نشان می‌شود که طراحی دکوراسیون مدل‌های مختلفی نظیر دکوراسیون مدرن، دکوراسیون سنتی و غیره دارد. در این خصوص «میلانی ست» به‌عنوان یکی از پیشگامان عرصه طراحی دکوراسیون داخلی هتل و سایر اماکن به تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه خدمت می‌نماید.  

طراحی دکوراسیون چه هدف و مسئولیتی را دنبال می‌کند؟

همان‌طور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد طراحی دکوراسیون یک پوشش خاص و یکپارچه است، که تمامی قسمت‌های محیط را در برگرفته و آن را به صورت منسجم و جذاب در می‌آورد. به همین سبب دکوراسیون داخلی منزل به‌عنوان یکی از پر‌مخاطب‌ترین گونه‌های دکوراسیون در دهه اخیر شناخته شده است. با استفاده از طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌توان محیط زندگی را به همان سبک و سیاقی درآورد که دوست دارید. تا همواره از زندگی و استراحت در آن لذت ببرید و اوقات خوشی را در منزل سپری کنید.    

تفاوت طراحی داخلی با دکوراسیون داخلی

  بعضی از افراد بر این عقیده‌اند که دکوراسیون و طراحی داخلی یکسان هستند. در صورتی‌که اصلاً این‌طور نیست؛ طراحی با دکوراسیون تفاوت‌های بسیاری دارد و هر یک از آن‌ها کارایی مخصوص به خود را داشته و برحسب نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین ترتیب که طراحی داخلی مربوط به اجزای اصلی محیط بوده و در زمان ساخت بنا طی یک نقشه اُتوکد در اختیار مهندسین ناظر و اجرا قرار داده می‌شود. در حالی‌که دکوراسیون داخل با ایجاد هماهنگی بین رنگ محیط، اندازه و شکل اشیاء و سایر تجهیزات ظاهر محیط را به حالت ایده‌آل در می‌آورد. بدین صورت دکوراسیون به یکی از روش‌های اساسی جهت ایجاد تغییر و تحول در محیط‌های خانگی تبدیل شده و شاهد استفاده گسترده از آن در اقصی‌نقاط کشور هستیم.

نگاهی به صنعت دکوراسیون داخلی منزل

از صنعت دکوراسیون عمدتاً در پروژه‌های ساختمانی و برای فضاهای مسکونی استفاده می‌شود. زیرا افراد به جز ساعات کار، بیشترین زمان خود را در خانه سپری می‌کنند و از این‌رو خواستار داشتن یک محیط یکدست، جذاب و بانشاط هستند. البته به یاد داشته باشید که هتل‌ها هم به نوعی محیط مسکونی محسوب می‌شوند و به همین دلیل طراحی دکوراسیون هتل بیشترین میزان تقاضا را پس از منازل مسکونی به خود اختصاص داده است. چرا که افراد با توجه به صرف هزینه، خوستار سکونت در محیط‌های لوکس و جذاب هستند. به همین سبب مالکان هتل طراحی دکوراسیون را گامل اصلی در زمینه جذب حداکثری میهمان می‌دانند.

پیشنهاد مطالعه:    خرید تلویزیون و نکات مهمی که باید بدانید

نکات کلیدی درباره دکوراسیون داخلی منزل

در سال‌های اخیر کیفیت و ساختار منحصر‌به‌فرد دکوراسیون‌های داخلی منازل منجر شده تا به تدریج افراد بیشتری به سمت استفاده از دکوراسیون داخلی منزل گرایش پیدا کنند. با توجه به این‌که دکوراسیون انواع مختلفی دارد و با توجه به نیاز مصرف‌کننده در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد؛ رعایت یک‌سری نکات در این رابطه لازم و ضروری است. مهم‌ترین نکات درباره دکوراسیون منزل عبارت است از:

۱- انتخاب تم یا موضوع مناسب

انتخاب تم دکوراسیون
طراحی دکوراسیون داخلی منزل

یکی از نکات مهم و اصلی در خصوص اجرای طراحی دکوراسیون داخلی هتل و خانه انتخاب تم مناسب است. بدین منظور می‌بایست با توجه به نوع کاربری محیط، اندازه و سایر ویژگی‌های آن نسبت به انتخاب موضوع جهت اجرای دکوراسیون اقدام نمود. در این راستا مجموعه «میلانی ست» با در اختیار داشتن کادری متخصص و با تجربه قادر است تا بهترین موضوعات را برای انواع دکور در اختیار متقاضیان قرار دهد. این طرز عملکرد باعث شده تا فرآیند انتخاب و اجرای دکوراسیون در مدت زمان کمتر و با کیفیت عالی انجام شود. به‌عنوان مثال برای اجرای انواع دکوراسیون منازل تم‌های سنتی و مدرن مناسب هستند و با توجه به اثاثیه و نوع منزل می‌توان یکی از تم‌های موجود را انتخاب کرد.

۲- شخصی‌سازی محیط خانه با استفاده از دکوراسیون

به منظور اجرا دکوراسیون داخلی منزل می‌بایست فرآیند شخصی‌سازی محیط به‌طور کامل انجام شود. در غیر این‌صورت خانه تنها با یک نوع مبلمان و اثاثیه نمایان می‌شود. بدین جهت باید از تمامی عوامل و تجهیزاتی که موجب ایجاد تغییر اساسی در دکوراسیون می‌شود، استفاده کرد. معمولاً در دکوراسیون سنتی استفاده از تلفن‌های قدیمی، گرامافون، رادیو ضبط، سماور و غیره تأثیر بسزایی دارد و موجب افزایش زیبایی محیط خانه می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه:   راهنمای خرید سرویس غذاخوری

۳- مدنظر قرار دادن کاربری محیط

در صورتی‌که قصد اجرای دکوراسیون در خانه دارید، باید بدانید که هر یک از اتاق‌ها یا سالن‌ها کاربرد متفاوتی دارند. بدین ترتیب براساس کاربری هر یک محیط‌ها، دکوراسیون منزل نیز تغییر پیدا می‌کنید. فرض کنید می‌خواهیم اتاق کودکان را دکور بزنیم. در این مورد باید از لوازم و اثاثیه متناسب به سن و سلیقه کودک استفاده کرد. قطعاً تجهیزات و نوع دکور اتاق خواب کودکان و بزرگسالان با سالن پذیرایی، اتاق مطالعه و آشپزخانه متفاوت است. عدم رعایت این مورد موجب ایجاد ناهنماهنگی در قسمت‌های مختلف خانه می‌شود.

دکوراسیون داخلی

۴- استفاده از طرح و رنگ‌بندی متوازن (ملایم)

بعضاً مشاهده شده که عدم‌توجه به اصول رنگ‌بندی و استفاده نکردن از رنگ‌های ملایم باعث شده که دکوراسیون چندان زیبا به نظر نرسد و با محیط اطراف سازگاری چندانی نداشته باشد. برای رفع این مشکل باید از رنگ‌های ملایم و دارای سنخیت با سایر بخش‌های محیط استفاده کرد. مشاورین و متخصصین باتجربه «میلانی ست» تمامی تلاش خود را به کار گرفته‌اند، تا بهترین و با کیفیت‌ترین دکوراسیون را به شما مصرف‌کننده گرامی ارائه دهند.  

جمع‌بندی

طراحی دکوراسیون و به‌کارگیری صحیح آن در محیط‌های خانگی و تجاری، موجب افزایش جذابیت و زیبایی فضا می‌شود. به همین دلیل باید تمامی فرآیند اجرای دکوراسیون داخلی منزل را به افراد با تجربه و متخصص محول کرد. تا بتوان از کیفیت، زیبایی و یکدست بودن طراحی دکوراسیون خانه نهایت لذت و بهره را برد. به امید این‌که مطالب ارائه شده مفید واقع شده باشد. در بخش‌های بعدی قصد داریم به جنبه‌های دیگر از طراحی و اجرای دکوراسیون بپردازیم.

کلام آخر

به پایان رسید این دفتر حکایت همچنان باقی است!‌ تمام آنچه در اینجا باهم مرور کردیم، بخشی از مهم‌ترین نکاتی بود که در طراحی دکوراسیون داخلی باید موردتوجه قرار بگیرند.

انتخاب رنگ‌ها، نحوه چینش مبلمان، انتخاب تزئینات داخلی مانند دیوارپوش‌ها و کف‌پوش‌ها و همچنین سقف‌های دکوراتیو و قرنیزها هرکدام نکات ظریف فراوانی دارند که در اینجا تنها به مهم‌ترین این موارد اشاره شد.

یکی از نکات قابل‌توجه در دیزاین داخلی توجه کاربردی به المان‌های طراحی است که به‌عنوان دو مثال عملی و کاربردی به آینه و گل‌ها و گیاهان زینتی اشاره گردید.

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین آیتم در طراحی دکوراسیون داخلی، سلیقه شخصی افراد است که البته باید در چارچوب مجاز و با توجه به اصول و قواعد کلی اعمال گردد.

همواره به یاد داشته باشید که خانه شما در مرحله اول قرار است فضایی آرامش‌بخش باشد و البته امن و مناسب برای تمام اعضای خانواده بنابراین آنچه برای خانه دیگران مناسب است، ممکن است برای خانه شما کارایی نداشته باشد. شما می‌توانید با به‌کارگیری علم و استفاده از خلاقیت شخصی بهترین خودتان را بسازید!

امیدواریم خانه‌هایتان همیشه منبع آرامش و شادمانی برایتان باشد. متشکریم تا پایان مقاله همراهمان بودید. امیدواریم نکات ارائه‌شده بتوانند شمارا در انجام هر چه‌بهتر طراحی دکوراسیون داخلی یاری رسانند.

منابع: Interiordesign، dezeen، Housebeautiful

7 thoughts on “طراحی دکوراسیون داخلی منزل + ۱۶ نکته اساسی + انواع سبک‌ها

 1. احسان میگوید:

  واقعا توی عمرم یه همچین مقاله ای به این کاملی در زمینه خاصی مثل دکوراسیون داخلی نخونده بودم
  به تیم آئین لایف تبریک میگم

 2. آیناز میگوید:

  دکوراسیون خیلی مهم برای خونه های کوچیک اینطوری میشه ایده های خوبی گرفت و عملی کرد ممنون بابت مطالب مفیدتون

 3. زهرا???? میگوید:

  درود با رعایت نکاتی که در سایتتون بهش اشاره کردید ایده های زیادی گرفتم بریم که چشم فامیل رو در بیاریم????????

 4. اشتراک ها: شلف فلزی - راهنمای کامل خرید ، مزایا و معایب | راهنمای خرید آنلاین | بهترین آئین‌نامه خرید اینترنتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *