به این نوشته امتیاز دهید...

دکوراسیون بالکن و تراس

این روزها که اکثر خانه‌ها از داشتن حیاط و فضای باز بی‌بهره‌اند؛ داشتن یک بالکن و تراس‌ هم غنیمت است حتی درصورتی‌که خیلی بزرگ‌ نباشد. بالکن‌های کوچک‌ منزل های امرزوی نسل‌ جدیدی از ایوان‌های قدیمی هستند که نور‌ و هوای تازه را به خانه می آورند و ارتباط میان فضای داخلی‌ و خارجی را برقرار‌ می‌کند.

همانطور که برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه طرح‌ریزی می‌کنید قادر خواهید بود با طراحی‌ تراس‌ و بالکن کوچک منزل خود‌ فضایی جذاب و دلباز ایجاد نمائید که از عصر‌های‌ بهاری نهایت استفاده‌ را ببرید.

در این مطلب ایده‌های متنوعی برای طراحی بالکن و تراس کوچک‌ آورده‌ایم . چنانچه شما هم به دنبال طراحی تراس خانه خود‌ هستید با این مقاله از آئین لایف همراه باشید .قبل از اینکه به روش های طراحی بالکن‌ کوچک برسیم ، باید بدانیم که تراس‌ ، بالکن و ایوان تعاریف مشخصی دارند ولی امروزه با تغییر روش زندگی و ساختمان‌‌ها‌ این کلمات به جای‌ همدیگر هم به کار‌ می‌روند.

دکوراسیون بالکن و تراس

ایوان فضایی میان داخل خانه و فضای خارجی آن است که در معماری قدیمی ایرانی و خانه‌های باستانی دیده‌ می‌شود . بالکن شیوه جدید ایوان خانه‌‌های‌ قدیمی است که در آپارتمان‌‌ها‌ طراحی‌ می‌شود و دست‌کم از یک ناحیه به فضای بیرون اشراف‌ دارد‌.

مبلمان‌ در آماده سازی تراس‌ و بالکن های کوچک

یکی از عناصر اصلی برای طراحی کردن بالکن‌ و تراس‌ کوچک‌ انتخاب مبلمان‌ برای آن است . با توجه‌ به کوچک‌ بودن بالکن ، انتخاب مبلمان‌ خوب برای بالکن کوچک منزل اهمیت زیادی خواهد داشت.

عواملی مانند : مدت‌ زمان استفاده از فضای بالکن ، تعداد‌ افرادی که قرار است همزمان در تراس باشند ، اقلیم منطقه ، جنس مبلمان ، نوع‌ استفاده شما از بالکن؛ به عنوان مثال شما دوست‌ دارید روی صندلی چوبی کوچکی ، پشت‌ میز‌ بنشینید و کتاب بخوانید و یا دوست‌ دارید روی یک صندلی ساده دراز بکشید و ریلکس کنید!

و یا ممکن است‌ از بالکن‌ برای نشستن با مهمان‌ خود و گپ زدن‌ استفاده‌ کنید ، در این حالت یک نیمکت هم می‌تواند به خلق فضای کافی برای نشستن یاری کند‌ . در آماده سازی بالکن‌ کوچک‌ خانه استفاده‌ از کوسن‌های رنگی و متناسب با مبلمان را فراموش نکنید . در گزینش مبلمان‌ مناسب‌ افزون بر اندازه به نسبت رنگی آنها هم دقت نمائید.

نرده‌های مناسب بالکن‌

نوع‌ نرده‌های به کار رفته در تراس‌ و بالکن آپارتمان در هنگام ساخت‌ مشخص می گردد ولی ممکن‌ است‌ شما بخواهید تغییری در نرده‌های بالکن‌ بدهید . در تعیین نوع‌ نرده به کار رفته در بالکن و تراس‌ عواملی از قبیل : میزان محصوریت فضای بالکن‌ ، سبک طراحی‌ بالکن‌ و پسند شما در انتخاب متریال ، استفاده کودکان از بالکن‌ و تراس‌ و . . بستگی دارد.

انواع مختلف نرده برای به استفاده کردن در بالکن‌ و تراس مانند : نرده کابلی ، حفاظ‌ چوبی ، نرده فلزی ، حفاظ‌ شیشه‌ای ، حفاظ‌ و نرده‌های سنگی ، استفاده از فلاورباکس و . . . در بازار‌ وجود دارد‌.

نورپردازی بالکن‌ و تراس‌

با نورپردازی بالکن‌ و تراس‌ کوچک‌ منزل می‌توانید از این فضای زیبا شب‌ها هم استفاده‌ کنید . بکارگیری از ریسه‌‌های‌ نور‌ ، چراغ های زیبا و چراغ‌های روشنایی‌ مینیمال ، تراس‌ خودتان را نورانی نمائید.

استفاده از گیاهان تزئینی

یکی از مهم‌ترین عناصری که به زیبایی و جذابیت بالکن‌ کوچک خانه شما کمک می‌کند بکارگیری از گیاه است . با توجه‌ به اندازه بالکن‌ و تراس‌ ، قادر خواهید بود از چند گلدان ظریف استفاده نمائید ، فلاورباکس‌هایی با گیاهان بلند‌ برای ساخت محصوریت به کارببرید و یا چند گیاه رونده برای سبز‌شدن‌ دیوار بالکن‌ در نظر‌ بگیرید.

یکی از کار‌هایی‌ که به زیبایی و سبز‌شدن‌ بالکن‌ شما کمک‌ می‌کند بکارگیری از دیوار سبز شکیل با فضای بالکن است ، دیوار سبز علاوه بر اینکه گیاه را به بالکن‌ شما اضافه می‌کند فضایی روی زمین‌ اشغال‌ نمی‌کند و می توانید فضای بازتری برای مبلمان و اسباب دیگر در نظر بگیرید.

بالکن

استفاده از ترموود

چوب یکی از عناصر مهم در خلق گرما‌ و صمیمیت در هر فضایی می باشد . می‌توانید برای طراحی‌ بالکن و تراس‌ کوچک منزل از چوب‌ برای کف‌سازی آن ، ‌ پوشاندن‌ نرده‌های بالکن‌ و یا بخش هایی از دیوار استفاده‌ نمائید.

ترموود از مصالحی است که در مقابل رطوبت و حرارت بادوام است و می‌تواند گزینه‌ی خوبی‌ برای طراحی بالکن باشد .طراحی چوبی کف تراس یکی دیگر از کار‌هایی‌ست‌ که پیشنهاد می دهیم اجرا کنید. استفاده از ترموود در کف و حتی دیوار تراس فضای آن‌جا را گرم و آرام می‌نماید . ترموود در مقابل رطوبت ، گرما و خوردگی‌ حشرات خیلی مقاوم می باشد و جای هیچ‌ گونه دلهره برایتان نمی‌گذارد.

رنگبندی در دکوراسیون بالکن

رنگ در همه‌ی مکان های زندگی نقش‌ خیلی مهمی دارد‌ ، در دکوراسیون بالکن‌ و تراس خانه به بکارگیری از رنگ‌ها توجه کنید‌ ، رنگ‌های روشن‌ موجب بزرگتر به نظر‌ رسیدن فضای بالکن‌ می‌شوند رنگ‌های گرم و عناصر طبیعی مانند چوب‌ موجب گرما و دنج بودن فضای تراس می‌شوند . برای ایجاد‌ هماهنگی رنگ‌ها به انتخاب رنگ مبلمان‌ و کوسن و عناصر دیگر در بالکن‌ توجه کنید.

راه های تزیین‌ بالکن با گیاهان

۱ . استفاده‌ از گلدان نرده ای :

گلدان های نرده ای برای بالکنهای کوچک‌ خیلی خوب هستند ، زیرا سبب می گردند تا مکان بازتر شود . به اضافه اینکه با استفاده از آنها نمای بالکن‌ شما از بیرون‌ هم زیباتر دیده‌ خواهد شد.

۲ . استفاده از قفسه‌های‌ دیواری :

یکی دیگر از روش هایی که قادر خواهید بود با بکارگیری از آن گلدان ها بالکن خود را منظم و قشنگ چینش کنید‌ ، بکارگیری از قفسه‌های‌ دیواری می باشد . شما می توانید این قفسه‌ها‌ را به دیوار کناری بالکن‌ خود‌ نصب‌ کنید‌ و گلدان هایتان را داخل آن چینش نمائید.

۳ . استفاده از گلدان های آویز :

پیشنهاد ما این است که به جای قرار دادن‌ گلدان ها روی زمین‌ ، از آویز‌ گلدان بهره ببرید. این کار‌ موجب می‌شود‌ تا با توجه به فضای کوچکی‌ که در اختیار‌ دارید ، به زیباترین وضع ممکن‌ بالکن خود را زیبا نمائید.

۴ . بکارگیری از گلدانهای دیواری :

یکی دیگر ازگلدانهای پرکاربرد برای بالکن های کوچک ، گلدان دیواری می‌باشد‌ . شما قادر خواهید بود با بکارگیری از آن ، دیواری خوشگل با انواع‌ مختلف گیاه برای بالکن‌ خودتان بسازید.

۵ . استفاده از دیوار سبز :

به صورت کلی دیوار سبز قفسه عمودی است‌ که حاوی سلولهایی برای کاشت گیاه می باشد . شما قادر خواهید بود از گیاهانی همانند سبزه ها ، سرخسها و گیاهان پیازی به روی آن استفاده نمائید . دیوار سبز باعث‌ خواهد شد تا فضای بالکن‌ شما بسیار سرسبز و با نشاط‌ گردد.

۶ . استفاده از گلدانهای طبقه ای برای تزیین‌ بالکن‌ :

یکی دیگر از گلدانهای به درد بخور بالکن‌های‌ کوچک‌ ، گلدان طبقه ای است . همان‌طور‌ که می دانید این گلدانها جای بسیار کمی را اشغال می کنند و شما قادر خواهید بود در طبقات متعدد آن گلهای متنوع و قشنگ بکارید.

اجرای دیوار سبز در تراس‌ خیلی شورانگیز و قشنگ است . امروزه اجرای دیوار سبز در روف‌گاردن ، فضا‌های‌ داخلی‌ و مکان های بیرونی آپارتمان‌ها و برج‌‌های‌ قابل‌سکونت و تجاری بسیار متداول شده است ، برای‌اینکه هم زیباست و هم دوستدار محیط زیست‌ است.

دیوار تراس خانه‌ها‌ نیز یکی از آن جاهایی‌ست که می‌توانید در آن‌جا به فکر‌ اجرای دیوار سبز باشید . می‌توان گفت که اجرای دیوار سبز زیباترین روش برای دکوراسیون تراس و بالکن کوچک‌ می باشد.

فلاور باکس‌ها در دکوراسیون تراس

گلدان‌های گل از روزگار های بسیار‌ قدیم در ایوان خانه‌ها جایگاه‌ اختصاصی داشته‌اند . امروزه هم کمتر بالکنی را می‌بینید که حداقل چند گلدان گل در آن قرار نگرفته باشد‌ . فلاور باکس‌ها شکل مدرن‌تری از گلدان‌های قدیمی‌ هستند که قادر خواهید بود آن‌ها را به شکل‌های گوناگون و در اندازه‌های دلخواه برای دکوراسیون تراس و بالکن‌ کوچک منزل‌تان تهیه نمائید.

تراس

تزیین تراس‌ با ریسه های جذاب

یکی از روش های پر طرفدار برای دکوراسیون تراس و بالکن‌  ، استفاده از رشته های نور می باشد . رشته های نور می‌توانند فضای تراس‌تان را بسیار‌ رمانتیک و دل انگیز نماید . می‌توانید رشته های نور را در هر‌جایی‌ از تراس به کار‌ ببرید . به عنوان مثال بر روی نرده ها ، دوروبر مبلمان ، دور‌ گلدان‌های گل و یا دیوار و کف تراس که هر یک با توجه‌ به سبک طراحی و دکوراسیون تراس‌ و بالکن می‌توانند زیبایی مختص خود را داشته باشند.

مبلمان در فضای تراس‌

آیا فضای کافی‌ در تراس منزل‌تان در اختیار‌ دارید ؟ درصورتی‌که پاسخ مثبت است پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ‌ عنوان چیدمان و دکوراسیون تراس و بالکن‌ خود را به حال خود‌ رها نکنید . حتما آن را دکوراسیون کنید.

می‌توانید از انواع‌ مبلمان‌ فضای باز در دکوراسیون تراس‌ و بالکن خودتان استفاده‌ کرده و آن‌ها را به بهترین شکل‌ چینش کنید . حتی درصورتی‌که تراس کوچکی‌ دارید ، قادر خواهید بود چیدمان تراس‌ کوچک‌ خود‌ را با مبلمان‌ کم‌جا و مناسب همان مکان انجام‌ دهید . برای این منظور‌ تنها به قدری صبر ، دقت‌ و خلاقیت نیاز دارید .

کمتر کسی پیدا می شود که داشتن فضایی برای نشستن و نوشیدن‌ چای در ایوان خانه‌ را دوست نداشته باشد . منتها بعضی‌ها با مشکل کمبود‌ جا برای این کار مواجه‌اند . پیشنهاد ما بکارگیری از میزهای تاشو و کم‌جا در دکوراسیون تراس و بالکن‌ است.

می‌توانید با توجه به شکل و اندازه‌ تراس‌ منزل‌تان ، یکی از انواع میزهای تاشو و کم جا را در تراس‌تان قرار دهید . بعضی از این میزها به نرده هاس تراس‌ وصل می‌شوند و در موقع استفاده‌ قادر خواهید بود آن را باز کرده و به عنوان میز‌ استفاده‌ نمائید.

متریال‌های متفاوتی برای نقشه‌کشی کف تراس وجود دارند که می‌توانند فضای ایوان را بیش شیک و چشم‌نواز کنند . کاشی‌کاری و استفاده از کاشی‌های خوش آب و رنگ در فضای تراس یک گزینه‌ی مرتفع برای زیباسازی آن شده.

کاشی‌های رنگی مشخص شدن برای دکوراسیون صفه و بالکن کم حجم انبوه مناسب بوده است و فضای کوچک تراس را بزرگ‌تر آرم می‌دهند .

استفاده از لوستر‌های‌ شیک برای دیزاین تراس‌ را فراموش نکنید

اگر می‌‌خواهید دکوراسیون تراس‌ و بالکن‌ منزل‌تان به چشم بیاید ، حتما باید به منابع‌ نوری آن نیز ارزش ویژه‌ای بدهید . لوستر‌‌ها‌ و منابع‌ نوری متنوعی برای فضای باز وجود دارند که می‌توانید با توجه‌ به سبک‌ دکوراسیونی‌تان آن‌ها را به کار ببرید.

حواستان باشد‌ که دقت به ظاهر زیبای منابع نوری به اندازه تامین نور کافی برای دکوراسیون تراس‌ و بالکن‌ کوچک و بزرگ‌ اهمیت‌ دارد.

امروزه اکثر افراد در خانه های کوچک‌ و آپارتمانی زندگی می کنند و در این خانه ها فضایی مانند حیاط برای تفریح و کاشتن گل و گیاه وجود ندارد ازاین‌رو فضایی از این خانه ها به عنوان تراس‌ و بالکن‌ در نظر‌ گرفته می شود‌ که می توان‌ از فضای بالکن و تراس نهایت بهره برداری را برد و این مکان را به محیطی خوشگل و شیک تبدیل‌ کرد.

دکوراسیون تراس

بکارگیری از ایده های خلاقانه

نخستین مساله که باید در موقع طراحی‌ دکوراسیون بالکن‌های‌ کوچک‌ به آن توجه‌ کرد آسودگی و آرامش است بدین‌سبب بهتر است‌ شما با قرار دادن‌ یک تخت کوچک و یا میز و صندلی در قسمتی از دکوراسیون بالکن فضایی را برای استراحت‌ و نشستن آماده کنید.

توجه داشته باشید که بهتر می باشد فضای بالکنهای کوچک‌ را با کمک‌ رنگهای شاد و روشن زیباتر نمائید و وسایل‌ و لوازم با رنگهای پررنگ‌ و شاد را در فضای بالکن قرار دهید . اگر علاقه دارید فضای بالکن‌ خنثی باشد‌ قادر خواهید بود فقط از یک رنگ برجسته و تند در فضای بالکن‌ استفاده‌ نمائید.

جمع بندی

در این مقاله تمام نکاتی که برای داشتن یک بالکن زیبا و دلنشین لازم بود گفته شد ، اما برای اجرای بهتر دکوراسیون خود می توانید از افراد متخصص کمک بگیرید و اگر قصد دارید خودتان طراحی بالکن را اجرا نمایید باز هم جای نگرانی نیست زیرا مطالب گفته شده در این مقاله برای اجرای بهترین دکوراسیون بالکن و تراس کافی می باشد.

هرگونه سوال ، انتقاد ، پیشنهاد و یا سخنی دارید می توانید در قسمت کامنت های همین مقاله با ما در میان بگذارید. ممنونیم از همراهی شما.

منبع : Housebeautiful

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *