به این نوشته امتیاز دهید...

دکوراسیون رستوران

احتمالا شما هم رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌های خیره کننده و عجیب شهر را دیده‌اید! بخش اعظمی از آنان هزینه‌ی هنگفتی را صرف پباده سازی دکوراسیون رستوران کرده‌اند البته شاید هنوز نتیجه‌ی دلخواه خویش را نگرفته‌اند. ازنظر شما ایراد از کجاست؟

یکی از مهم ترین دلایل پباده سازی دکوراسیون رستوران، به یاد ماندنی شدن میباشد! تجربه نشان داده است که رستوران‌های با پباده سازی خلاقانه به مراتب بیشتر از دیگر رستوران‌ها مورد اعتنا قرار گرفته و به یاد ماندنی می شوند. ولی نکته‌ی اساسی این میباشد که بدانیم کدام مدل معماری و کدام ایده پباده سازی برای ما مطلوب‌تر میباشد.

در این مقاله از سری مقالات دکوراسیون محیط کار با نحوه‌ی پباده سازی دکوراسیون رستوران آشنا خواهیم شد و در زمینه ی روانشناسی رنگ‌ها برای طراحی سخن خوا‌هیم گفت. در انتها نیز شما را با ایده‌های جذاب برای پباده طراحی و دکوراسیون رستوران آشنا خوا‌هیم کرد. پس چنانچه موافق باشید شروع کنیم…

اهمیت دکوراسیون رستوران

برندهای دارای اعتبار رستوران و فست فود در سراسر دنیا مانند مک دونالد معمولا از یک معماری خاص و جالب برای شعب خویش به کار گیری می‌نمایند. البته به لحاظ شما این شغل چه دلیلی دارد؟ تجربه نشان داده است که استفاده از مدل‌های معماری خلاقانه در طراحی رستوران و دکوراسیون رستوران موجب جذب مشتری می شود. دقیقا به همین ادله میباشد که نوع دکورا سیون رستوران از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای دکوراسیون رستوران ایرانی می بایست به رنگ‌بندی، نوع دکوراسیون اسباب و اثاث و ایده‌های طراحی توجه کرد؛ چراکه این دست اندرکاران تاثیر مهمی روی جذب کاربر دارد. برای مثال برای دکوراسیون کافی شاپ معمولا از رنگ‌های سرد و نورپردازی پنهان استفاده می‌نمایند. در حالی‌که برای طراحی رستوران به کار گیری از رنگ‌های گرم و تند بیشتر پیشنهاد می‌گردد.

مجسمه‌ها و تابلوهای دکوری نیز یکی مورد‌های ایده‌آل برای پباده سازی دکوراسیون رستوران می باشند. چون این اشیاء دکوری علاقه‌مندان بسیار متعددی دارند و می بایست به شیوه‌ی دکورا سیون آنها نیز توجه داشت. حتما استفاده از تابلوهای مفهومی و امروزی در رستوران‌های کلاسیک ایده‌ی بسیار مناسبی نخواهد بود!

اهمیت طراحی دکوراسیون رستوران آنقدر بالاست که اجرای آن را دشوار و پیچیده می‌نماید؛ به همین دلیل توصیه ما این میباشد که این عمل را با کمک کمپانی‌های طراحی دکوراسیون داخلی اعمال کنید.

n;,vhsd,k vsj,vhk

روانشناسی رنگ‌ها برای طراحی داخلی رستوران

او‌لین گام برای پباده سازی دکوراسیون رستوران، تعیین رنگ میباشد. رنگ‌ها تاثیر بسیار متعددی روی مشتری می گذارند؛ بدین ترتیب بهتر میباشد با نهایت توجه و وسواس گزینش شوند. احتمالا شما هم رستوران‌های متعدد را با رنگ‌بندی‌های دیدنی و چشم‌نواز دیده‌اید؛ ولی به نظر شما کدام رنگ برای رستوران شما مطلوب‌تر میباشد؟

توصیه ما این است که برای تعیین رنگ، به روانشناسی رنگ‌ها دقت فرمائید. در‌این‌صورت‌ میتوانید با دقت به نوع رستوران و مقصود برنامه ریزی گردیده، رنگ‌های مطلوب را گزینش فرمایید. افزون بر آن، بهتر است بدانید که کدام رنگ‌ها برای رستوران‌های امروزی مطلوب میباشد و کدام برای کافی شاپ‌ها و فست فودها! پس در ادامه‌ی مقاله همراه ما باشید تا با روانشناسی رنگ‌های گوناگون بیشتر آشنا شویم.

n;,vhsd,k vsj,vhk

استفاده از رنگ آبی:

همان گونه که میدانید، رنگ‌های آبی و خانواده‌ی آن جزو رنگ‌های سرد و آرامش‌بخش به شمار می روند. ولی استفاده از آن ها در چیدمان کافی شاپ و رستوران چندان عاقلانه نیست! چون منجر به کاهش اشتها می‌شوند!

به همین دلیل، در چیدمان رستوران امروزی که وسعت غذای آن ها معدود میباشد از رنگ‌های آبی‌رنگ بیشتر استفاده می گردد. از جمله در رستوران‌های چینی یا ژاپنی می‌توان این رنگ‌ها را دید چون معمولا غذاهای چینی و ژاپنی حجم کمی دارند.

n;,vhsd,k vsj,vhk

استفاده از رنگ زرد:

خانواده رنگ‌های زرد و نارنجی، نشان‌دهنده‌ی تحرک و شادابی می‌باشند؛ پس این رنگ‌ها مورد‌ ایده‌آلی برای چینش دکوراسیون رستوران به شمار می روند. شاید الان دلیل زردرنگ بودن بخش اعظمی از رستوران شهر را متوجه شده باشید! ولی صبر نمائید؛ رنگ زرد یک خواص دیگر نیز دارد و آن تولید خستگی در مشتری میباشد!

براین اساس، مشتری فورا پس از صرف طعام، محل رستوران را ترک کرده و جا برای سایر افراد آماده می‌گردد. به همین دلیل، رنگ‌های زرد برای دکورا سیون رستوران کوچک که فضای کمی برای نشستن دارد، بسیار مطلوب می باشند.

خانواده رنگ قرمز رنگ:

این رنگ به شدت اشتها را تحریک می‌نماید و باعث میشود غذاهای بیشتری سفارش دهید. به همین دلیل گزینش این رنگ برای پباده سازی دکوراسیون رستوران امروزی مورد‌ جالبی میباشد. البته به خاطر داشته باشید که رنگ قرمز میزان ضربان قلب را ارتقاء داده و مانع از تولید آرامش در دور و اطراف می گردد. به این ترتیب برای پباده سازی دکوراسیون رستوران بهتر است رنگ قرمز را در کنار بقیه رنگ‌ها به کارگیری نمایید.

n;,vhsd,k vsj,vhk

استفاده از رنگ سبز:

یکی از مناسب ترین رنگ‌ها برای معماری داخلی رستوران، رنگ سبز میباشد؛ چون منجر ایجاد آرامش در اطراف میشود. همینطور استفاده از این رنگ، میتواند نشان دهنده‌ی سالمبودن غذا نیز باشد. در معماری ایرانی نیز برای چیدمان سفره خانه سنتی از رنگ‌ سبز به کار گیری می شود.

n;,vhsd,k vsj,vhk

نورپردازی در طراحی دکوراسیون رستوران

آرامش! چیزی میباشد که در دنیای امروزی و زندگی شهرنشینی به مشقت پیدا می‌شود! در‌این حالت، بخش اعظمی از عموم در پی جایی می‌باشند که در آرامش کامل بتوانند غذا میل کنند.

ایده‌های مختلفی برای به وجود آوردن احساس آرامش در فضای داخلی رستوران اجرا میشود ولی یکی از مهمترین آنان، نورپردازی میباشد. امروزه با به کار گیری از نورهای متفاوت می‌توان یک فضای امروزی و یا کلاسیک را پباده سازی نمود.

نکته‌ی مهمی که بخش اعظمی از طراحان به آن دقت نمی کنند، تناسب نورپردازی با رنگ‌بندی رستوران و مدل معماری میباشد. به همین دلیل برای داشتن یک طراحی امروزی و شیک بهتر میباشد از نورهای متناسب با طراحی صفحه رستوران به کار گرفت.

متریال مورد به کارگیری برای دکوراسیون رستوران

برای گزینش نوع متریال و مصالح مورد استفاده برای پباده سازی دکوراسیون رستوران بایستی به نوع معماری گوشه و کنار دقت کرد. مثلا برای دکورا سیون رستوران سنتی معمولا از آجرنماها و چوب‌های طبیعی استفاده می‌نمایند. همینطور کاشی‌کاری‌های دیدنی و سقف‌های نگارگری شده نیز گزینش هوشمندانه‌ای خواهد بود.

برای پباده سازی کافی شاپ امروزی نیز معمولا از شیشه، چوب، فلز و اشکال کامپوزیت‌های آلومینیومی استفاده می‌نمایند که می‎تواند جذابیت آن را دو چندان نماید.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون کافی شاپ

به کارگیری از پارکت‎‌ها و لیمنیت‌های چوبی در کف رستوران و کافی شاپ نیز علاقه‌ مندان بسیار متعددی داراست. البته می بایست مواظب آنان باشید چراکه نگه‌داری از این کف‌پوش‌ها سخت بوده و ممکن میباشد شما را دچار اختلال نماید.

وسایل رستوران

در‌حالتی که از یک کمپانی طراحی داخلی ساختمان بپرسید که مهمترین بخش دکوراسیون کجاست؟ جواب وی به طبع نوع دکوراسیون و تعیین اثاثیه میباشد! به این ترتیب به این بخش توجه ویژه داشته باشید.

برای دکوراسیون میزها و صندلی‌ها در فضای داخلی رستوران می بایست متعادل باشید. متعادل بودن بدین معناست که مبلمان رستوران نباید مزاحم رفت و آمد مشتری گردد. بعضی تصور می‌نمایند با قرار دادن تعداد متعددی صندلی در یک فضای کوچک میتوانند مشتری‌ بیشتری جذب نمایند؛ این در حالی‌میباشد که فضای نادر رفت و آمد در میان میزها سبب آزردگی مشتری شود.

n;,vhsd,k vsj,vhk

دکوراسیون آشپزخانه رستوران

شاید فکر کنید که چینش داخلی آشپزخانه رستوران زیاد مهم نباشد! چون کسی معمولا آنجا را نمی‌بیند؛ این صحبت تا حدودی صحت دارد ولی نه برای رستوران‌های لوکس و دارای اعتبار!

امروزه بسیاری از اشخاص ترجیح می دهند غذای خویش را در جایی صرف نمایند که از سلامت آن‌جا خیالشان راحت باشد. به همین دلیل رستوران‌ها و کافی شاپ‌های زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارد که آشپزخانه‌ی خود را طوری پباده سازی می‌نمایند که در جلوی چشم مشتری باشد! در این حالت، اعتماد او را جلب کرده و به نوعی رستوران خود را تبلیغ می‌نمایند.

استانداردهای پباده سازی رستوران را برای دکورا سیون آشپزخانه نیز بایستی به کار برد. به نحوی که بهتر است هماهنگی مطلوبی دربین مدل معماری اجزای متفاوت وجود داشته باشد. همینطور برای طراحی این قسمت به مسیر دسترسی گارسون‌ها و پیش‌سرویس‌ها نیز بایستی دقت نمود.

دکوراسیون قسمت‌های مختلف رستوران

در پباده سازی داخلی رستوران، شما ممکن میباشد تنها تالار اصلی را در نظر بگیرید؛ در حالی‌که یک رستوران علاوه بر تالار اصلی دارای قسمت‌های دیگر مانند آشپزخانه، خدمت‌های بهداشتی و مدیریت می باشد که طراحی و چینش داخلی هر مورد از آن ها حائز اهمیت خاصی میباشد. در این بخش از مقاله به پباده سازی قسمت‌های متفاوت یک رستوران میپردازیم؛ پس همچنان همراه ما باشید.

دکوراسیون تالار اصلی رستوران

پباده سازی تالار اصلی یک رستوران بسیار مهم میباشد چراکه در جلوی چشم مشتری جای دارد. در واقع، در صورتی کوچک‌ترین مشکلی در طراحی دکوراسیون این بخش وجود داشته باشد، در ذهن مشتری باقی می ماند! این بخش خودش از قسمت‌های مختلفی درست شده است که در عبارتند از:

محل نشستن:

قسمت زیادی از تالار اصلی یک رستوران به میزها و صندلی‌ها اختصاص پیدا می‌کند. به این ترتیب گزینش نوع و جنس‌ آنها تاثیر متعددی روی دکوراسیون رستوران دارد. مثلا: استفاده از میزهای چوبی و مینیمال مورد‌ی قابل قبولی برای تزئین کافی شاپ میباشد. در حالی که برای پباده سازی دکوراسیون رستوران لاکچری معمولا از میزها و صندلی‌های باشکوه و لوکس استفاده می‌نمایند.

در هر شکل برای تعیین محل نشستن مشتری بایستی آرامش و امنیت او را در لحاظ بگیرید. به همین دلیل میباشد که امروزه در اکثری از رستوران‌های معروف جهان از مبل‌های راحتی استفاده می‌نمایند تا مشتری بتواند با خیال و خاطر راحت غذای خویش را صرف کند.

پذیرش:

در بعضی از رستوران‌های گران قیمت و امروزی، بخشی از ورودی رستوران به بخش پذیرش اختصاص پیدا می‌نماید. دراین‌صورت مشتری هنگام ورود به رستوران دچار سردرگمی نخواهد شد. همینطور می‌توان داده ها مفید درخصوص قسمت‌های متعدد رستوران را در این بخش به مشتری توضیح داد تا بتواند به راحتی مکان مطلوب خود را پیدا کرده و غذای خود را سفارش دهد.

پیشخوان:

پیشخوان یک رستوران مکان مهمی میباشد که مشتری سفارش خویش را ثبت می‌نماید. بدین ترتیب هرچه پباده سازی و دکورا سیون پیشخوان دیدنی‌تر و خلاقانه‌تر باشد، تاثیر بیشتری روی مشتری خواهد گذاشت. به همین دلیل میباشد که رستوران‌های دارای اسم و رسم، هزینه‌ی متعددی را برای پباده سازی پیشخوان رستوران صرف می‌نمایند.

بعضی ترجیح میدهند پباده سازی این بخش بسیار منحصربفرد و متفاوت از دیگر بخش‌های رستوران باشد تا به خوبی مشاهدهگردد. البته بعضا هم معتقدند که طراحی پیشخوان بایستی متناسب با بقیه قسمت‌های رستوران و از همان جنس باشد. با این حال، برای پباده سازی این قسمت می بایست به دسترسی راحت مشتری و چشم‌نواز بودن آن دقت کرد.

تالار‌های گوناگون:

بخش اعظمی از رستوران‌های بزرگ، تالار‌های مختلفی برای برگزاری جشن و پایکوبی‌های تولد و مراسم‌های دوستانه و خانوادگی دارند. پباده سازی دکوراسیون این تالار‌ها معمولا متفاوت از تالار اصلی و حتی سالن‌های دیگر میباشد. مثلا: یک تالار را به مدل معماری امروزی پباده سازی می‌نمایند و یک تالار دیگر را به مدل معماری سنتی و یا این که اصیل. به این ترتیب کلیه‌ی سلایق را راضی نگه می‎دارند.

سلف سرویس:

امروزه بخش اعظمی از رستوران‌ها برای ارائه‌ی نوشیدنی‌ و غذا از میزهای سلف سرویس استفاده می‌نمایند. میز سلف سرویس بایستی در جایی از رستوران قرار بگیرید که تمامی مشتری‌ها بتوانند با آسودگی از آن استفاده نمایند. همینطور بایستی به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوان کلیه‌ی غذاها را با فاصله‌ی مطلوب روی آن قرار داد.

مکان مخصوص قرار دادن لباس و لوازم مشتری:

وجود یک جالباسی شیک و مطلوب در یک رستوران بسیار ضروری میباشد؛ مخصوصا در زمستان! فکر کنید در یکی از شب‌های سرد فصل زمستان وارد رستوران گردیده و درحالی‌که کاپشن، پالتو و چتر تر خود را به همراه دارید مجبورید روی صندلی بنشینید! در‌این موقعیت در شرایطی‌که رستوران یک جالباسی داشته باشد، به راحتی می توانید لباس‌های خود را در آنجا گذاشته و هنگام خروج آنان ‌را بردارید.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم شما را از اهمیت دکوراسیون رستوران و نکات تاثیرگذار در انجام یک دکوراسیون فوق العاده مطلع سازیم تا بتوانید بدون هیچ مشکلی، نسبت به جذب مشتریان جدید اقدام نمایید.

همچنین در این مقاله درمورد اهمیت روان شناسی رنگ ها در دکوراسیون رستوران صحبت کردیم و به شما تاثیر هر رنگ در جذب مشتری را توضیح دادیم.

در پایان از شما دعوت می کنم که اگر سوالی، پیشنهادی، انتقادی در رابطه با طراحی دکوراسیون رستوران و نکات مهم در انجام آن دارید، در کامنت ها با ما درمیان بگذارید تا در سریع ترین زمان ممکن، پاسخ خود را از کارشناسان آئین لایف دریافت نمایید.

منبع: https://getsling.com/blog/restaurant-decoration-ideas/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *