به این نوشته امتیاز دهید...

دیوار آجری

استفاده از دیوار آجری در دکوراسیون داخلی اقدامی جسورانه است که تفاوت چشمگیری در حال و هوای فضا ایجاد می کند. فرقی نمی کند در چه شهر یا کشوری زندگی می کنید، دیوار آجری می تواند یکی از پایه های اصلی دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار شما باشند که حتی پس از گذشت سال ها شما را خسته نکنند.

مزیت ویژه آجر برای طراحی داخلی دیوارها حس نوستالژیک و گرمایی است که به محیط می دهد. البته تا چند سال پیش این نوع دکوراسیون داخلی در کشور ما چندان جا نیفتاده بود، زیرا خیلی ها تصور می کردند که دیوار آجری در واقع یک دیوار برهنه است که صاحبخانه برای مرمت از آن غافل شده است!

دیوار آجری در دکوراسیون داخلی

اجرا دیوار آجری در فضاهای داخلی به روش های مختلفی انجام می شود که بستگی به میل و سلیقه کارفرما دارد. در واقع با توجه به سبک کلی دکوراسیون منزل، دیوارپوش انتخابی و قسمتی که باید دیوار آجری داشته باشد، می توان طرح های مختلفی را اجرا کرد. حتی می توان تمام دیوارهای داخلی یک خانه را به این سبک تزئین کرد.

البته متریال معماری دیوار آجری علاوه بر زیبایی و اصالتی که به فضای داخلی خانه می دهد، مانند هر روش دیگری مزایا و معایبی دارد. پیشنهاد می کنیم قبل از این که تصمیم به استفاده از این نوع دیوار بگیرید، این مقاله را با دقت و آگاهی مطالعه کنید.

مزایای استفاده از دیوار آجری در دکوراسیون داخلی چیست؟

اول از همه باید بدانید که دیوار آجری را به دو شکل می توانید اجرا نمایید:

  • از بافت دیوارها و مصالح ساختمانی اصلی خود استفاده کنید
  • روی دیوارهای داخلی یا دیوارهای کاذب یک روکش آجری تزئینی ایجاد کنید

در حالت اول آنچه دیده می شود دیوار واقعی است! آجرهای اصلی که با پوششی مانند گچ پوشانده نشده اند. البته استفاده از این روش زمانی امکان پذیر است که در همان ابتدای طراحی ساختمان تصمیم گرفته شود. طراحان و معماران ویلاهای خصوصی معمولا چنین گزینه ای را به کارفرما پیشنهاد می کنند.

اما اگر در حال بازسازی فضای داخلی ساختمان هستید یا خانه شما تنها یک آپارتمان در یک ساختمان بلند مرتبه است، باید از روش دوم استفاده کنید.

مزایای استفاده از دیوار آجری چیست؟

ممکن است امروزه مبلمان و چیدمان های سبک کلاسیک را دوست داشته باشید، اما چه کسی می داند چند سال بعد سلیقه شما چگونه خواهد بود؟ خوبی دیوارهای آجری این است که با اکثر سبک های دکوراسیون هماهنگی دارند. حتی می توانید یک دیوار آجری را رنگ کنید و آن را خام کنید.

انواع طرح ها و اندازه های آجر تزئینی

آجرهای تزئینی مورد استفاده در دیوارپوش های آجری در اندازه ها و اشکال مختلف و گاه با بافت های متفاوت تولید می شوند. از آجرهای ساده و کوچک با سطح صاف گرفته تا انواع آجرهایی که سطحی بافت دار، متخلخل یا طرح دار دارند.

دیوار آجری دکوراسیون

می توانید پروژه های مختلفی را شروع کنید

لازم نیست یک روکش دیوار کاملا آجری درست کنید یا فقط یک قاب آجری در اطراف شومینه قرار دهید. با نگاهی به پروژه های انجام شده، خواهید دید که راه های زیادی برای استفاده از آجر وجود دارد.

می توانید از آجرهای مخلوط (ترکیب چند رنگ یا اندازه آجرها) استفاده کنید، طرح یا تصویری را با آجر اجرا کنید یا آن را با مواد دیگری مانند سنگ ترکیب کنید تا ظاهری بدیع ایجاد کنید.

یک دیوار آجری می تواند بوم نقاشی شما باشد

اگر طراحی اتاق خواب یا نشیمن شما به صورت دیوار آجری است، می توانید با توجه به سلیقه و خلاقیت خود روی آن نقاشی کنید. بسیاری از نوجوانان علاقه مند به هنر گرافیتی طرح های خلاقانه خود را بر روی دیوارهای آجری اتاق خود می سازند.

لازم است بدانید که استفاده از دیوار آجری در دکوراسیون دارای مزایا و معایبی است که قبل از تصمیم گیری باید از آن ها آگاه باشید.

آیا دیوارهای آجری معایبی برای دکوراسیون داخلی دارند؟

هر متریالی برای دکوراسیون داخلی علاوه بر زیبایی و مزایایی که دارد معایبی نیز دارد. قبل از تصمیم گیری و انتخاب دیوار آجری، بهتر است کاستی های آن را بشناسید و آگاهانه قدم بردارید. از مهمترین عیوب این دیوارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  رطوبت را جذب کرده و آن را حفظ می کند
  •  ضریب انتقال حرارت بالا و عدم عایق حرارتی
  • کنده شدن تدریجی یا گرد گیری آجرها
  • فضا را کوچک می سازد

دیوار آجری در دکوراسیون داخلی جدید

جذب رطوبت

آجر به راحتی رطوبت را جذب کرده و آن را حفظ می کند. این می تواند از راه های مختلفی مشکلاتی را ایجاد کند. آجرهای مرطوب مستعد ابتلا به قارچ و کپک هستند. هنگامی که رطوبت و قارچ ها در کنار یکدیگر در فضای بین آجرها وجود دارند، آفات و سوسک های کوچک را می توان یافت. به همین دلیل بسیار مهم است که عایق بندی اولیه به درستی و کامل انجام شود.

آجر عایق حرارتی نیست

زمانی که فقط قسمت کوچکی از دیوار با آجر پوشانده شده است، این مشکل بزرگی نیست، اما باید توجه داشته باشید که آجرها عایق نیستند. اگر کل ویلا یا آپارتمان دارای یک دیوار آجری بدون روکش باشد، در ایجاد و حفظ دمای مناسب داخل خانه با مشکل مواجه خواهید شد. دیوار آجری گرما را در تابستان به داخل خانه منتقل می کند و در زمستان گرما را به داخل خانه منتقل می کند.

به همین دلیل توصیه می شود از دیوارهای آجری بزرگ استفاده نکنید.

لایه برداری و سایش

خود آجر بسته به املاح و مصالحی که در ساخت آن به کار رفته می تواند رنگ های متفاوتی داشته باشد، اما رنگ آمیزی دیوار آجری نیز جلوه خوبی به فضا می دهد، اما اگر رطوبت زیاد باشد یا دیوار در معرض ضربه های دمایی قرار گیرد، رنگ می تواند باعث پوسته پوسته شدن و ریختن آجر شود. البته متریال رنگ و آجر نیز در شدت و ضعف این عارضه موثر است.

از طرفی برخی از انواع آجرهای بی کیفیت را می توان پس از مدتی با کمترین سایش پودر کرد. استحکام این آجرها کم است و در اثر ضربه های معمولی آسیب می بینند. به همین دلیل بهتر است از ابتدا کمی بیشتر هزینه کنید اما با دیوار آسیب دیده و زشت مواجه نشوید.

دیوار آجری در دکوراسیون داخلی زیبا

کوچک کردن فضا

یکی از ویژگی های بصری آجر این است که فضا را فشرده تر و کوچکتر می کند. این امر زمانی آشکار می شود که آجر به رنگ طبیعی خود و در اندازه های بزرگ (مثلاً تمام دیوارهای یک فضا) پردازش شود. پس اگر نمی خواهید آجر رنگ کنید و آپارتمانی کوچک دارید، از این روش به صورت محدود و فقط در قسمتی از دیوارها استفاده کنید.
از دیوار آجری برای کدام قسمت های خانه استفاده می شود؟

اکنون که با مزایا و معایب دیوار آجری در دکوراسیون داخلی آشنا شدید، می توانید موارد زیر را در نظر بگیرید. برای کدام بخش ها از چنین روشی استفاده می شود؟ در این مورد هیچ محدودیت اجرایی و عملی وجود ندارد. با رعایت نکاتی حتی می توانید قسمتی از دیوار توالت و حمام را آجری نصب کنید. اما به دلیل خاصیت جذب رطوبت که در بالا ذکر شد، چنین روشی برای اتاق هایی با رطوبت بالا توصیه نمی شود.

اتاق خواب، اتاق نشیمن، آشپزخانه، دفتر و هر فضای شخصی یا عمومی دیگری را می توان با نمایی از دیوارهای آجری تزئین کرد و به مکانی امن و راحت تبدیل کرد.
البته دیوار آجری اتاق نشیمن بهتر از بقیه خانه مورد استقبال مردم قرار می گیرد. دلیل اصلی این است که اتاق نشیمن معمولا فضای باز است و محیط بزرگی دارد و تحت تأثیر رنگ و ویژگی های بصری آجرهای ریز و خفه کننده قرار نمی گیرد.

چه سبک هایی برای دیوار های آجری وجود دارد؟

سه راه برای استفاده از دیوار آجری برای تزئین دیوارهای داخلی وجود دارد:

  • از طرح های مختلف آجری استفاده کنید
  •  نقاشی دیوار آجری
  •  ترکیب آجر و سایر مواد تزئینی مانند سنگ

رنگ دیوارهای آجری

انتخاب رنگ برای دیوار آجری موضوع مهمی است. رنگ باید کیفیت و پایداری خوبی داشته باشد، قابل شستشو بوده و برای آجر خورنده و مضر نباشد.

دیوار آجری سفید یکی از بهترین و محبوب ترین انتخاب هاست. وقتی به نمونه های اجرا شده رنگ دیوارهای آجری نگاه می کنید، متوجه می شوید که دیوارهای آجری سفید یا رنگ های روشن به فضا نشاط می بخشد که با احساس آرامش خاک و آجر تعادل خوبی برقرار می کند.

البته نباید از رنگ های دیگر مانند مشکی اجتناب کرد. همه چیز به سلیقه و میل شما و البته سایر عناصر داخلی بستگی دارد.

دیوار آجری در دکوراسیون

استفاده از دیوارهای آجری برای دکوراسیون داخلی هیچ محدودیتی ندارد، اما توصیه می شود در مکان هایی با رطوبت بالا – مانند حمام و سرویس بهداشتی – از این روش دکوراسیون استفاده نکنید.

پانل ها و قفسه ها را روی دیوارهای آجری نصب نکنید

برای نصب پانل و قفسه، لازم است چندین میخ در دیوار قرار دهید. نکته قابل توجه در مورد دیوارهای آجری این است که میخ باید در فاصله بین آجرها کوبیده شود. یعنی جسم خارجی باید داخل ملات بین آجر فرو رود وگرنه احتمال ترک خوردن و از هم پاشیدگی آجر وجود دارد.

توصیه می کنیم از بهترین مصالح ملات استفاده کنید تا در چنین مواقعی دچار مشکل نشوید.

منبع : Unsplash

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *