۵/۵ - (۱ امتیاز)

پرده اتاق خواب

یکی از عوامل تاثیرگذار در دکوراسیون و چیدمان داخلی خانه، پرده اتاق خواب است. انتخاب پرده مناسب می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص برای خانه‌هایی با پنجره‌های متعدد در اتاق نشیمن، اتاق خواب، آشپزخانه و غیره.

پرده‌ها در کنار زیبایی و دکوراسیون داخلی، فضایی امن و شخصی را در خانه ایجاد می‌کنند. در این مقاله نکاتی در مورد انتخاب و خرید پرده اتاق خواب به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود.

نقش پرده اتاق خواب در دکوراسیون

اگر بخواهیم با دقت به موضوع نگاه کنیم، اتاق خواب مهم‌ترین فضا در هر خانه‌ای است زیرا محل استراحت، امنیت و آسایش اعضای خانواده اتاق خواب است. پرده‌ها نیز نقش بسزایی در زیباسازی اتاق خواب، حفظ حریم خصوصی و البته ایجاد آرامش و امنیت در این فضا خواهند داشت.

اگر این تصور را دارید که اتاق خواب یک فضای شخصی و به دور از دید دیگران است، می‌توانید از هر پرده با هر خصوصیتی برای این مکان استفاده کنید، سخت در اشتباه هستید، به خصوص اگر علاقه مند هستید اتاق خواب خود را بر اساس معیارهای استاندارد چیدمان کنید.

باید بدانید که هنگام انتخاب پرده اتاق خواب برای نیز استانداردهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند دکوراسیون اتاق خواب زیبا و آرامش بخش داشته باشید.

انواع پرده اتاق خواب

انتخاب پرده اتاق خواب کار سختی است، زیرا برای داشتن انتخاب مناسب باید جنبه‌های زیادی از جمله انواع پرده‌های قابل استفاده برای این محیط را در نظر بگیرید. پرده‌ها از نظر ساختاری به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: پرده‌های کلاسیک و پرده‌های مدرن.

پرده‌های کلاسیک

این پرده‌ها شکل سنتی و مجلل پرده‌هایی هستند که معمولاً در دکوراسیون فضاهای رسمی‌تر خانه مانند اتاق نشیمن یا نشیمن استفاده می‌شوند. این پرده‌ها اغلب دارای چندین لایه از جمله، پرده اصلی، پرده و کتیبه هستند.

استفاده از پرده‌های کلاسیک در اتاق خواب چندان رایج نیست، مگر اینکه اتاق خوابی بسیار بزرگ با چیدمان سلطنتی و مجلل داشته باشید.

پرده‌های مدرن

پرده مدرن

این نوع پرده‌ها مطابق با روند کنونی جامعه طراحی شده‌اند و عمدتاً کاربرد بیشتری دارند. شکل دیوار در این پرده‌ها با آنچه در پرده‌های کلاسیک دیده می‌شود متفاوت است و طراحی به روز تری دارد. کرکره‌ها نیز در دسته پرده‌های مدرن قرار می‌گیرند. پرده‌های مدرن برای استفاده در اتاق خواب بسیار مناسب هستند.

پرده اتاق خواب چه جنسی باید دارا باشد؟

پرده‌ها از نظر جنس نیز تنوع بسیار زیادی دارند. پرده‌های توری، ابریشم، مخملی و کتان از جمله پرده‌هایی هستند که در این قسمت می‌توان به آنها اشاره کرد.

می‌توان یکی از آن‌ها را به عنوان پرده اتاق خواب انتخاب کرد، البته به شرطی که به خوبی با دیگر اجزای اتاق خواب و سبک چیدمان آن همخوانی داشته باشد. هر کدام از این نوع پرده‌ها ویژگی‌هایی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پرده توری اتاق خواب

می‌توان گفت بهترین انتخاب برای پرده اتاق خواب جنس توری است است. این پرده‌ها نور را به خوبی از خود عبور می‌دهند و جنس بسیار نرمیدارند که باعث ایجاد راحتی می‌شود.

برای خرید آن‌ها هزینه کمی می‌پردازید و شستشو و نصب آن‌ها بسیار آسان است. تنوع طرح‌های توری چندان زیاد نیست، اما سادگی طرح باعث می‌شود که با هر سبکی از چیدمان به خصوص دکوراسیون‌های مدرن و مینیمال ترکیب شود.

پرده اتاق خواب ابریشمی

این پرده‌ها به شرطی که بخواهید اتاق خوابتان تاریک باشد بسیار مناسب هستند. توانایی عبور نور طبیعی از این نوع پرده‌ها کمتر است، اما بسیار ظریف و پایدار هستند.

این پرده‌ها معمولاً با پرده‌های خاص تزیین می‌شوند و بیشتر برای اتاق خواب هایی با سبک کلاسیک یا مجلل مناسب هستند. قیمت پرده‌های ابریشمی تقریباً بالاست و قابل شستشو و نصب آسان نیست.

استفاده از پرده کتان در اتاق خواب

اگر می‌خواهید اتاق خوابتان تاریک باشد اما پول کافی برای خرید پرده‌های مخملی و ابریشمی ندارید، می‌توانید از پرده‌های کتان و کاموا استفاده کنید.

این پرده‌ها با طرح‌های مختلف در بازار موجود هستند و گزینه مناسبی برای اتاق خواب هستند اما اگر از این نوع پرده‌ها استفاده می‌کنید نمی‌توانید به الگوهای مختلف فکر کنید و باید یک فرم ساده از دوخت پرده را به این شکل انتخاب کنید.

نکات کلی برای خرید پرده اتاق خواب

نکات کلی برای خرید پرده اتاق خواب

اگر قصد خرید پرده اتاق خواب شیک را دارید، باید نکاتی را که در این قسمت به آن اشاره می‌کنیم، در نظر داشته باشید. رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا انتخاب اصولی‌تری داشته باشید.

ضخامت پرده را در نظر بگیرید

اولین چیزی که در انتخاب پرده باید به آن توجه کنید علاقه شما به داشتن یک اتاق روشن یا تاریک است. اگر می‌خواهید اتاقی روشن داشته باشید و از نور طبیعی لذت ببرید، انتخاب شما بین پرده‌های توری و ابریشمی خواهد بود و همچنین می‌توانید از پرده‌های کتان نازک‌تر استفاده کنید.

اگر می‌خواهید اتاق خوابتان تاریک باشد، باید پرده‌های ضخیم‌تری را انتخاب کنید، اما باید مطمئن شوید که پرده‌ای که انتخاب می‌کنید با سلیقه دکوراسیونی که برای اتاق خوابتان در نظر گرفته‌اید همخوانی داشته باشد.

از بین پرده‌های آماده یا سفارش‌های خیاطی انتخاب کنید

سؤال دیگری که اکثر مصرف کنندگان با آن روبرو هستند این است که آیا پرده را آماده تهیه کنند یا سفارش دوخت پرده داشته باشند. در این مورد باید بگوییم که همه چیز به بودجه شما بستگی دارد، اگر بودجه کافی داشته باشید، مطمئناً سفارش دوخت پرده با طرح و رنگ مورد نظرتان بسیار بهتر خواهد بود.

پرده‌های اتاق خواب را با هوشمندی کامل انتخاب کنید

شما می‌توانید در انتخاب پرده مناسب برای اتاق خواب هوشمندانه عمل کنید، از آنجایی که پرده نقش بسزایی در دکوراسیون اتاق خواب دارد، می‌توانید با یک تصمیم حساب شده، انتخاب صحیحی انجام دهید. برای مثال لازم است بدانید که انتخاب پرده‌های روشن بدون طرح برای اتاق خواب های کوچک می‌تواند نقش مهمی در بزرگتر نشان دادن فضا داشته باشد.

یا حتی زمانی که پرده‌ها بالای قاب پنجره نصب می‌شوند، سقف اتاق بلندتر به نظر می‌رسد یا انتخاب پرده‌های پهن‌تر از قاب پنجره، سقف را کوتاه‌تر از آن می‌کند.

داشتن دیوار نیز می‌تواند پرده را کوتاه‌تر از آنچه هست نشان دهد.

نقش استفاده از اتاق خواب در انتخاب پرده

استفاده از اتاق خواب نقش مهمی در انتخاب شما خواهد داشت به عنوان مثال انتخاب پرده برای اتاق خواب کودکان شرایط خاص خود را دارد که این شرایط برای اتاق خواب بزرگسالان متفاوت است.

در محل کار، باید پرده‌هایی را نصب نمایید که نور کافی برای انجام کار شما را فراهم می‌کند. ولی برای اتاق خواب کودکان باید از پرده اتاق خواب با طرح‌های کودکانه و رنگ‌هایی نظیر صورتی و آبی استفاده کرد که بزرگسالان معمولاً نمی‌پسندند.

پرده‌هایی متناسب با اندازه پنجره را انتخاب کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در انتخاب پرده باید به آن توجه کرد اندازه پنجره در انتخاب پرده اتاق خواب است. همانطور که گفته شد، اندازه پرده‌ها می‌تواند نقش مهمی در زیباتر جلوه دادن اتاق خواب داشته باشد و یا می‌تواند عیوبی مانند کوتاه یا بلند بودن سقف را پنهان کند.

در انتخاب سایز پرده باید مواردی مانند ضخامت قرنیز انتخابی و البته میزان چین هایی که می‌خواهید پرده را بدوزید در نظر بگیرید.

طرح و مدل پرده اتاق خواب را انتخاب کنید

انتخاب طرح و مدل پرده اتاق خواب مهمترین قسمت انتخاب است. باید در نظر داشته باشید که انتخاب طرح و مدل پرده شما به عوامل دیگری بستگی دارد که شامل موارد زیر می‌شود.

طرح و مدل پرده اتاق خواب را انتخاب کنید

اندازه اتاق خواب و پنجره

اگر اتاق خواب کوچکی دارید، باید در انتخاب طرح و مدل پرده بسیار دقت کنید. پرده‌های متعادل، پرده‌های پرچین و پرده‌های کتیبه‌ای و طرح‌ها و مدل‌های زیاد اتاق خواب را کوچکتر از آنچه که هست نشان می‌دهد، برای این اتاق خواب ها بهتر است از پرده‌های ساده و رنگارنگ با کوچکترین چین استفاده کنید.

در اتاق خواب های بزرگ انتخاب راحت‌تر است. اگر اتاق خواب بسیار بزرگی دارید می‌توانید از پرده اتاق خواب طرح دار استفاده کنید و همچنین در انتخاب طرح‌ها و نقش‌های مختلف آزاد هستید.

اندازه اتاق خواب و پنجره

طرح مناسب را انتخاب کنید

در اتاق خواب هایی با چیدمان کلاسیک و مجلل می‌توان از پرده‌هایی با نقش و نگار و کتیبه استفاده کرد، اما در چیدمان‌های مدرن و مینیمال بهتر است از پرده‌های ساده استفاده کنید.

طرح مناسب را انتخاب کنید

سخن پایانی

ما در این مقاله به طور کامل در مورد نکات خرید پرده اتاق خواب صحبت نمودیم و مهم‌ترین نکات را به شما یادآوری کردیم تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

پرده خوشگل

از شما سپاس گذارم که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. اگر سوالی در رابطه با پرده اتاق خواب داشتید، در قسمت کامنت ها با ما درمیان بگذارید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ خود را از ما دریافت نمایید.

منبع: Countryliving

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *