۵/۵ - (۱ امتیاز)

دکوراسیون آشپزخانه

وقتی وارد خانه می‌شوید، اولین چیزی که نظرمان را به خود جلب خواهد کرد، عطر و بوی غذای لذیذی است که همه فضا را پر کرده‌است. بی‌دلیل نیست که آشپزخانه‌ها، قلب تپنده خانه‌ها هستند! کدبانوی خانه، بیشترین زمان ارزشمندش را در این مکان سپری می‌کند. و تمام اعضای خانواده، در روز چندین مرتبه به آنجا رفت و آمد می‌کنند.

پیشنهاد مقاله : کاغذ دیواری پذیرایی

بنابراین، این بخش خانه، پر رفت و آمد است و از آن گذشته به نوعی مقر فرماندهی بانوی خانه بشمار می‌رود! از شوخی که بگذریم چیدمان این بخش از خانه، به سبب وظیفه‌ای که در زندگی روزمره ما ایفا می‌کند، بسیار مهم است. چینش لوازم باید به نحوی باشد که دسترسی به تمام لوازم پرکاربرد مانند یخچال، به راحتی امکان‌پذیر باشد. علاوه بر آن، حفظ بهداشت آشپزخانه هم به سهولت امکان‌پذیر باشد.

اگر در حال ساخت خانه رویایی‌تان هستید و یا اینکه در حال بازسازی هستید، چه نکاتی را در مرحله ساخت و تعمیرات کلی، برای آشپزخانه باید رعایت کنید؟ آیا دوست دارید بدون انجام هزینه‌های گزاف تغییرات شگرف ایجاد نمایید؟

اگر از ظاهر این بخش از خانه‌تان خسته شده‌اید و دوست دارید کمی حال و هوای آن را تغییر دهید، با ما همرا شوید تا نکات جالبی از انواع دکوراسیون آشپزخانه برایتان بگوییم. اطمینان داریم با رعایت این نکات به ظاهر ساده، اتفاقات زیبایی در قلب خانه‌تان رخ خواهد داد!

انواع مختلفی از طراحی‌ها و چیدمان برای آشپزخانه وجود دارد. در ادامه به برخی از پرطرفدارترین این نوع از طراحی‌ها می‌پردازیم.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون آشپزخانه کوچک

در دنیای مدرن و پرهیاهوی امروزی، هنوز هم خانه، محیط امن و آسایش تک تک ماست! زندگی در شهرهای شلوغ، موجب شده تا بیشتر افراد در خانه‌هایی با متراژ کم و متوسط ساکن شوند. هرچقدر هم فضای کوچکی در اختیار داشته‌باشیم، با رعایت نکات ظریفی می‌توانیم بیشترین استفاده را از فضا ببریم. تنها نکته‌ای که در فضاهای کوچک با آن روبرو هستیم، این است که چیدمان و انجام طراحی برای فضای کوچک کمی نیاز به حوصله و دقت بیشتر دارد.

چطور می‌توانیم فضا را بزرگتر جلوه دهیم؟

یکی از دغدغه‌های اصلی برای دکوراسیون فضاهای کوچک این است که چطور از قوانین طراحی استفاده کنیم تا فضا بزرگتر به نظر برسد؟ در ادامه برایتان از راهکارهای جالبی برای این مشکل سخن خواهیم گفت.

اگر میخواهید فضایتان بزرگتر به نظر برسد، مهمترین نکته‌ای که  در خصوص فضای کوچک باید رعایت کنید این است که، تا حد امکان از رنگ‌های روشن و در صورت امکان از رنگ سفید برای بخشهای مختلف مانند دیوارها، کف، سقف و همچنین کابینت‌ها و قفسه‌ها استفاده کنید. رنگ روشن فضا را بزرگتر و دلبازتر نشان می‌دهد. از طرف دیگر در فضای کوچک، تعدد رنگها موجب شلوغی محیط و خستگی چشم خواهد شد.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون مغازه

نکته بعدی در دکوراسیون آشپزخانه کوچک، استفاده از سطوح براق است. به عنوان مثال، می‌توان کف آشپزخانه را از سرامیک براق انتخاب نمود. به این ترتیب همیشه خیالمان از تمیز بودن کف راحت است و در عین حال به سبب براق بودن کف، فضا بزرگتر نشان داده خواهد شد.

چیدمان کابینت‌ها

در خصوص چیدمان کابینت‌ها باید توجه داشته‌باشید که هر چه از فرم افقی در فضا استفاده‌شود، فضا بزرگتر به نظر خواهد رسید.

در دکوراسیون آشپزخانه کوچک،‌ اجاق گاز، یخچال و سینک در یک ردیف و با کمترین فاصله ممکن از هم قرار می‌گیرند تا رفت و آمد بین این سه نقطه اصلی خانه به کمترین میزان ممکن برسد.

معمولا کابینت‌ها به صورت تک رنگ و با سطح براق انتخاب می‌شوند. و بیشتر، بدون طرح و ساده هستند.

نور در محیط به چه صورتی است؟

نور نه تنها در فضاهای کوچک، که در تمام فضاها، جزو ارکان طراحی محسوب می‌شود. برای وجود نور کافی، هم از نوع طبیعی و هم مصنوعی باید دقت کافی به عمل آید. و همچنین پخشی مناسب نور در محیط نیز باید به درستی انجام گیرد. مثلا هنگام بازشدن درهای کابینت، تابش نور طوری باشد که داخل آنها به خوبی دیده‌شود.

چگونه دیوارپوش و کفپوش مناسب انتخاب کنیم؟

در این فضا، دیوارها در واقع فضای بین کابینتی و پشت اجاق گاز را شامل می‌شوند. رنگ دیوارپوش‌ها باید همرنگ و یا بسیار نزدیک به رنگ کابینت‌ها باشد تا باعث ایجاد حس شلوغی در فضا نشود. اگر طرفدار طرح‌های آجری و سنگی هستید، می‌توانید از دیوارپوش‌های طرح آجر به رنگ سفید استفاده کنید.

پیشنهاد مقاله : دیوارپوش چیست

برای کفپوش‌ها نیز بهتر است مدلی را که به کف سایر بخش‌های خانه نزدیک است، انتخاب کنید. اما دقت کنید که لغزنده نبوده و قابلیت شستشو را داشته‌باشد.

پیشنهاد مقاله : کفپوش چیست

حفظ هارمونی میان اجزا

در فضاهای کوچک، استفاده اغراق آمیز از تزئینات اشتباه بزرگی است! این کار فقط موجب می‌شود تا فضای شما شلوغ‌تر به نظر برسد. حتما به خاطر داشته‌باشید که لوازم الکترونیکی آشپزخانه مانند ماشین ظرفشویی، یخچال، ماشین لباسشویی و لوازم برقی کوچک مانند آبمیوه‌گیری و … که بر روی کابینت و در معرض دید قرار می‌گیرند، تا حد امکان همرنگ باشند.

دکوراسیون بعدی که می‌خواهیم برایتان شرح دهیم، مربوط به یک آشپزخانه ایرانی است. در چه نوع چیدمانی،  ردی از فرهنگ  ایرانی با نگاه مدرن امروزی گره خورده‌است؟

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

در این نوع چیدمان به المان‌های سنتی به طور ویژه توجه می‌شود. به عبارتی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی، رنگ و بوی سنتی و مدرن را با هم یکجا دارد. در آشپزخانه ایرانی در کنار اینکه از تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود،  رنگها و فضا سازی طوری طراحی و اجرا می‌شود که حضور فرهنگ ایرانی در آن کاملا مشخص باشد.

رنگ‌های مورد استفاده کدامند؟

در دکوراسیون آشپزخانه ایرانی، بیشتر از رنگهای روشن مخصوصا رنگ سفید برای کابیت‌ها و قفسه‌ها استفاده می‌شود. جنس کابینت‌های مورد استفاده هم می‌تواند چوبی باشد و هم ام دی اف. رنگ سفید، رنگی بی‌نظیری است که علاوه بر بزرگتر نشان دادن فضا، تاکیدی بیشتر روی تمیزی دارد.

پیشنهاد مقاله : کفپوش آشپزخانه

بعلاوه، این رنگ به خوبی با لوازم آشپزخانه مانند ماشین ظرفشویی و یخچال و …. ست می‌شود و باعث ایجاد هارمونی در فضا می‌شود. اگر دوست داشته‌باشید کمی جلوه بیشتر به فضا ببخشید، می‌توانید از رنگهایی مانند طلایی برای دستگیره‌های کابینت‌ها استفاده نمایید.

تهویه مناسب

در یک آشپزخانه ایرانی، به خاطر نوع آشپزی که در آن انجام می‌شود باید به مسئله تهویه مناسب، توجه ویژه داشت. امروزه با توجه به معماری آشپزخانه‌ها که بدون در و دیوار جدا کننده، طراحی و ساخته می‌شوند، طراحی تهویه مناسب و کافی کمی دشوارتر شده‌است. اگر در حال ساخت و یا بازسازی هستید، بهتر است از کارشناسان و اهل فن در این مورد کمک بخواهید.

اکسسوری‌ها و تزئینات

استفاده از ظروف چینی قدیمی در قفسه‌ها به عنوان اکسسوری و تزئینات، از جمله اقدامات مؤثر در ایجاد فضای ایرانی است. می‌توانید در کنار سایر لوازم کاربردی آشپزخانه، از سماور کمک بگیرید تا حال و هوای ایرانی را در محیط خودتان ایجاد کنید.

استفاده از فرش‌ها با طرح‌های سنتی ایرانی نیز به شما در یک طراحی موفق کمک خواهد کرد. همچنین می‌توانید از کاشی‌های تزئینی هم در دیوار فضای بین کابینتی و هم در دیوار پشت اجاق گاز استفاده نمایید.

دکوراسیون آشپزخانه ترکیه

فرهنگ کشور ترکیه بسیار به کشور ما نزدیک است. در نتیجه تفاوت چشمگیری میان دکوراسیون آشپزخانه ترکیه با ایرانی وجود ندارد. یکی از مهمترین نکات در این نوع دکوراسیون، استفاده از اشیا لوکس تزئینی است. به عنوان مثال، می‌توان از اشیا تزئینی برنجی استفاده کرد. از این نوع ظروف برنجی در دکوراسیون آشپزخانه ترکیه، به وفور یافت می‌شود.

نکته جالب دیگر در خصوص این نوع طراحی، این است که در یک آشپزخانه ترکیه‌ای، همه چیز به شدت مدرن است. این نکته بخصوص در مورد کابینت‌ها بسیار رعایت می‌شود.

کابینت‌های مدرن و جدید با استفاده حداکثری از فضا، بهترین کارایی را فراهم می‌کنند. درهایی که خودشان بسته می‌شوند. کمدهای کابینتی که کشوهای مخفی دارند و همینطور تقسیم‌کننده‌های فضای داخل کشو از جمله مواردی است که در کابینت‌های مدرن ساخته می‌شوند.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون رستوران

معمولا سطح کابینت‌ها، از نوع مات انتخاب می‌شود. (برخلاف آشپزخانه‌های کوچک!) در دکوراسیون آشپزخانه ترکیه‌ای، معمولا از چوب خام نیز استفاده می‌کنند. هر جایی که عنصر چوب وارد شود، با حضور خودش حس طراوت و گرمی را به محیط هدیه می‌کند.

در یک چنین آشپزخانه‌ای، بخشی به دورهم بودن اختصاص داده می‌شود. معمولا میزهایی از جنس چوب خام و صندلی‌هایی از جنس فلزی، بهترین اتمسفر را در این محیط فراهم می‌کنند.

علاوه بر رنگ سفید که در تمام آشپزخانه‌ها محبوب و پرطرفدار است، رنگ‌های خاکستری، تیفانی و آبی تیره را نیز می‌توان برای کابینت‌ها و یا فضای بین کابینتی استفاده نمود.

همانند دکوراسیون ایرانی، کاشی‌ها نیز به تغییر حال و هوای محیط کمک بسیاری می‌کنند. فضای پشت قفسه‌ها، دیوار پشت اجاق گاز و یا ظرفشویی از جمله فضاهای مورد استفاده برای آنهاست.

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

 

تقریبا می‌توان گفت که تمامی سبک‌های مدرن از نوعی طراحی مینیمالیستی استفاده می‌کنند. در آشپزخانه‌های مدرن همه چیز ساده اما بسیار پیشرفته است! در این نوع طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن، از مدل‌های ساده برای طراحی و ساخت کابینت‌ها استفاده می‌شود. تنوع رنگی کمتری در این آشپزخانه به چشم می‌خورد. چیدمان کابینت‌ها به صورت افقی هستند.

در یک آشپزخانه مدرن از نورپردازی برای زیباتر کردن محیط استفاده می‌شود. مانند نورپردازی فضای زیر کابینت‌ها. این نورها می‌توانند رنگی هم انتخاب شوند. از جمله رنگهای جالب، رنگ آبی است.

رنگ‌های منتخب دکوراسیون آشپزخانه مدرن، بیشتر سفید، خاکستری و تمام رنگهای روشن را شامل می‌شود. در این آشپزخانه معمولا برای کابینت‌ها طوری ساخته می‌شوند که نیازی به دستگیره ندارند. اما در صورت نصب دستگیره، معمولا از ساده‌ترین نوع آن استفاده می‌شود. استفاده حداکثری از فضا و ایجاد کشوهای مختلف در ابعاد و با کاربردهای متعدد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیشنهاد مقاله : میز ناهار خوری

پوشش کف و دیوارها معمولا از انواع مدرن و به روز با تاکید بر رنگ روشن آنهاست. یکی از بخش‌هایی که بخصوص در طراحی مدرن می‌توان روی آن کار کرد، تزئینات مربوط به سقف است. سقف نیز بخشی از فضای ما برای طراحی است که که معمولا توجه زیادی به آن نمی‌شود.

این نکته جالبی است که با انجام طراحی در این بخش می‌توانید محیطی متفاوت داشته‌باشید! برای سقف آشپزخانه‌ها می‌توان از انواع سقف‌های کاذب که جنبه تزئینی دارند و نورپردازی نیز دارند استفاده نمود.

نکات تکمیلی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

  • در طراحی‌های خود بخشی را به گل‌ها و گیاهان تزئینی و یا سبزیجات گلدانی اختصاص دهید. وجود آنها، به شما کمک می‌کند تا همواره حس نزدیکی و طراوت با طبیعت را در محیطتان تجربه نمایید.
  • اگر آشپزخانه شما بزرگ است، بین سه نقطه اصلی کار، یعنی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال، می‌بایست یک مسافت مشخصی باشد تا رفت و آمد در این سه بخش، که جزو پرکاربرد‌ترین بخش‌ها هستند، صورت بگیرد. این سه نقطه در سه راس یک مثلث هستند و به آن مثلث کار گفته می‌شود.
  • در نظر داشته‌باشید که کابینت‌های عمودی برای آشپزخانه کوچک، چندان جالب نیستند. عناصر افقی موجب می‌شوند تا فضا در چشم ما عمق بیشتری داشته باشد.
  • تهویه برای تمام آشپزخانه‌ها، بسیار ضروری است.
  • سلیقه شخصی شما در انجام طراحی، حرف اول و آخر را می‌زند. با در نظر داشتن نکات مهم، سعی کنید تا محیط مطلوب خودتان را بیافرینید! راحتی شما در قلب خانه‌تان حرف اول و آخر را می‌زند.
  • قبل از شروع ساخت یا بازسازی و تعمیرات، خواسته‌های خود را مشخص کنید و بر اساس آنچه مطلوبتان است از طراحان کمک بگیرید.
  • قبل از انتخاب کابینت، دیوارپوش و کفپوش، انواع مختلف دکوراسیون آشپزخانه‌ها را ببینید. و یکی از این تم‌ها را انتخاب کرده و در پیاده‌سازی به همان پایبند باشید. به این ترتیب هارمونی در فضا به خوبی رعایت می‌شود و آشپزخانه شما در هر مدلی که باشد، شیک خواهد بود.
  • لوازم آشپزخانه مانند یخچال که بیشترین مراجعه در طول روز را دارد باید در محلی نزدیک ورودی گذاشته‌شود تا دسترسی به آن راحت‌تر باشد. می‌توانید لوازم کم کاربرد‌تر را کمی دورتر قرار دهید.

به پایان رسید این دفتر حکایت همچنان باقی است! طراحی هیچ پایانی ندارد! هر روز در سایه پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های تازه‌تر و بهتر می‌آیند تا ما در خانه و محل کارمان رفاه و راحتی  بیشتر را تجربه کنیم. آشپزخانه‌ها، به عنوان مهمترین بخش خانه، همواره از این پیشرفت و تغییر استقبال می‌کند.

امیدواریم نکاتی که برایتان عنوان کردیم، کاربردی و مفید بوده‌باشد. خانه را حضور شما خانه می‌سازد. پس قبل از هر کاری، باید بدانید واقعا می‌خواهید چه نوع راحتی و زیبایی را در فضای مورد نظرتان تجربه کنید. همیشه بهترین‌ها، گران‌ترین‌ها نیستند.

مهم انجام یک طراحی هوشمندانه است تا راحتی همه افراد خانواده تامین شود. دکوراسیون مورد علاقه شما کدام است؟ کدام سبک را بیشتر می‌پسندید؟ به چه رنگی به عنوان رنگ غالب علاقه دارید؟ قبل از شروع کار به این پرسش‌ها، پاسخ دهید!

متشکریم که تا پایان همراه ما در آئین لایف بودید.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون پذیرایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *