۵/۵ - (۱ امتیاز)

دکوراسیون پذیرایی

در دنیای پرمشغله امروز، با وجود خانه‌های بزرگ و کوچک، یکی از مهمترین بخش‌های خانه که تمامی اعضا می‌توانند به گرمی دور یکدیگر جمع شده و از مصاحبت هم لذت ببرند، اتاق پذیرایی در خانه است. اگر آشپزخانه، قلب خانه است، پذیرایی و یا اتاق نشیمن روح خانه هستند! محلی که از خانه، کاشانه می‌سازد! و دکوراسیون داخلی آن بسیار مهم است.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون داخلی منزل

کاربرد بخش پذیرایی در خانه‌های ما، مشابه اتاق نشیمن است. مانند دیگر بخش‌های خانه، چیدمان صحیح این فضا نیز می‌تواند انرژی رفته را به شما باز گرداند. و گرما بخش خانه‌هایتان باشد. پذیرایی، هم باید برای کاربرد روزانه، راحت باشد و هم برای استقبال از مهمانان فضای مناسبی را داشته باشد.

اما برای داشتن یک پذیرایی شیک که تمام نیازهای اعضای خانواده را برآورده کند، به چه مواردی باید توجه داشت؟ چیدمان این بخش از خانه چگونه باید باشد؟ چند نوع چیدمان برای این فضا می‌توان در نظر گرفت؟ در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا نکات جالب و خواندنی از چیدمان پذیرایی، اتاق نشیمن و بسیاری نکات دیگر را برایتان شرح دهیم.

برای داشتن بهترین دکوراسیون پذیرایی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

شکل خانه‌های امروزی به گونه‌ای است که اتاق مجزایی برای پذیرایی وجود ندارد. در خانه‌هایی که نقشه قدیمی‌تر دارند، بخش پذیرایی از سالن و نشیمن کاملا مجزا است. در واقع این فضا در خانه‌های قدیمی به شکل یک اتاق بزرگ در نظر گرفته می‌شد. و همین جدا بودن از فضا موجب می‌شد تا طراحی دکوراسیون نسبتا ساده باشد. اما در خانه‌های مدرن امروزی، این جدایی به طور کامل از بین رفته و فضاها در هم ادغام شده‌است.

در خانه‌های امروزی، یک سالن بزرگ وجود دارد که هم اتاق نشیمن است و هم پذیرایی است. چیدمان این فضا که مهمترین و اصلی‌ترین فضای خانه برای دور هم جمع شدن اعضاست، نکات جالب و ریزی دارد. که در صورت رعایت این نکات شما قادر خواهید بود از فضایتان به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید.
چیدمان‌های مختلفی برای پذیرایی و اتاق نشیمن می‌توان در نظر گرفت. اما باید توجه داشت که این چیدمان قبل از هر چیز مطابق نقشه فضای مورد نظر ما اجرا و پیاده‌سازی می‌شود. اجازه بدهید کمی بیشتر برایتان شرح دهیم!

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون آشپزخانه

فرض کنید نقشه پذیرایی خانه شما به شکل مستطیل است. در این صورت یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مبلمان و همچنین چیدمان آنها، شکل دایره‌ای‌ است. این شکل دایره‌ای، باعث ایجاد تعادل در فضا می‌شود. و از نظر بصری، تیزی گوشه‌های مستطیل را کمتر خواهد کرد.

در علم فنگ‌شویی که در بخش مهمی از آن به بهترین چیدمان‌ها برای خانه می‌پردازد، تاکید بسیاری بر روی چیدمان و مبلمان دایره‌ای شده‌است. از نظر فنگ‌شویی، در این نوع چیدمان، انرژی‌های زندگی و انرژی مثبت در فضا، با راحتی بیشتری می‌تواند حرکت کند. رعایت این نکته در خصوص فضایی که در آن اعضای خانواده دور هم جمع خواهند شد، بسیار حائز اهمیت است.

در خصوص پذیرایی، با نقشه مربعی شکل، می‌توان گفت کار اندکی راحت‌تر است. در این فضا می‌توان چیدمان خطی و یا دایره‌ای هر دو را اجرا کرد. و این دیگر به سلیقه شخصی شما بستگی دارد.

نور در فضا بسیار مهم است. اجازه دهید تا حد امکان، نور طبیعی به محیط وارد شود. امروزه مطالعات نشان می‌دهند، رابطه مستقیمی بین عدم وجود نور روز و افسردگی وجود دارد! از آنجا که همه ما بیشترین اوقات بیداری خودمان را در خانه، در اتاق نشیمن و یا پذیرایی سپری می‌کنیم، بسیار مهم است که تا جایی که امکان دارد،‌ این نکته را اجرا کنیم.

همیشه دقت کنید که چیدمان در این فضا باید به گونه‌ای باشد که فضای کافی برای رفت و آمد اهل خانه باقی بماند!

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون تالار عروسی

حالا ببینیم چه نکاتی برای پذیرایی کوچک و بزرگ باید در نظر گرفت؟

دکوراسیون اتاق پذیرایی کوچک

در صورتی که فضای شما محدود است، نگرانی به خود راه ندهید. اگر نکاتی را که در ادامه برایتان بازگو می‌کنیم بتوانید اجرا نمایید، یکی از زیباترین خانه‌ها را خواهید داشت!
۱. یک اصل کلی این است: دیوارها را خیلی شلوغ نکنید! این کار باعث می‌شود فضا کوچکتر دیده شود.
۲. اگر دوست دارید تابلو بر روی دیوار نصب کنید، از تابلوهای افقی استفاده کنید تا طول فضا بزرگتر به نظر برسد.
۳. تا می‌توانید از رنگهای روشن و خنثی استفاده کنید.
۴. تعدد رنگ نداشته باشید. اگر محیط برایتان یکنواخت شده است، ایده استفاده از گلدان تزئینی کوچک می‌تواند شما را خوشحال کند.
۵. اگر در مرحله ساخت خانه و یا بازسازی هستید، کفپوش و دیوارپوش را هوشمندانه انتخاب نمایید.
۶. فضا را بیش از اندازه با مبل پر نکنید.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون مغازه

۷. بهتر است حتما از فرش در بخش مرکزی فضا استفاده کنید. فرش‌ها یکی از بهترین پوشش‌ها برای کف هستند که گرمای شرقی و ایرانی را به جمع اضافه می‌کنند.
۸. نور در پذیرایی بسیار مهم است. بهتر است در این فضا از چند وسیله مختلف برای نورپردازی محیط استفاده شود. نور اصلی در مرکز پذیرایی توسط لوستر سقفی تامین می‌شود. در سایر بخش‌ها با توجه به نقشه محیط، می‌توان از انواع چراغ‌ها یا آباژورها استفاده نمود. مزیت استفاده از چند مدل مختلف منبع نوری در تنظیم میزان روشنایی در ساعات مختلف و به دلخواه شماست.
۹. بسیار مهم است که چیدمان پذیرایی شما از سبک خاصی تبعیت نماید. این مورد اگر فضا محدود باشد، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. مبل‌های راحتی برای دکوراسیون داخلی پذیرایی مدرن مناسب هستند و همچنین مبلمان استیل، برای دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.
۱۰. وقتی دکوراسیون داخلی پذیرایی از یک سبک مشخص پیروی کند، هارمونی فضا به خوبی حفظ شده و حس آرامش بیشتری در محیط برای اعضا وجود خواهد داشت.

پیشنهاد مقاله : میز تلویزیون

۱۱. یکی از مهمترین المان‌های دکوراسیون داخلی پذیرایی، پرده‌ها هستند. وجود آنها باعث عمق بخشیدن به فضا می‌شود. مانند بحث مبلمان، مدل پرده‌ها هم باید متناسب با استایل چیدمان در نظر گرفته‌شود. در چیدمان کلاسیک، پرده‌ها ضخیم‌تر هستند و در چیدمان مدرن، پرده‌ها ساده‌تر انتخاب می‌شوند. اگر دوست ندارید فضا بیش از اندازه سنگین شود از پرده‌های روشن و با رنگی نزدیک به رنگ چیدمان پذیرایی استفاده کنید.
۱۲. به جای استفاده از لوازم زینتی بزرگ، از اکسسوری‌های کوچک و در بخش های مختلف کمک بگیرید. با این‌کار حرکت را در فضا به وجود می‌آورید.
۱۳. مبلمان ظریف و در صورت امکان چند منظوره انتخاب نمایید. مثلا پاف‌ها و یا میزهای مدل عثمانی که هم میز هستند و هم مبل برای فضای مورد نظرتان جالب خواهد بود.
۱۴. یکی از دیوارها را متفاوت از بقیه تزئین کنید. می‌توانید رنگ متفاوتی به آن بزنید و از تابلوهای عکس خانوادگی بر روی آن استفاده کنید.
۱۵. فرش‌ را تا جایی که امکان دارد، بزرگ انتخاب کنید.
۱۶. استفاده از آینه، یک ایده جالب و بی‌نظیر برای بزرگتر نشان دادن اتاق می‌باشد. از طرفی نور بیشتری نیز به خاطر وجود آینه در پذیرایی وجود خواهد داشت.

۱۷. بهترین چیدمان، چیدمان قرینه است. به این ترتیب چشم‌ها کمتر خسته می‌شوند.

دیوارپوش و کفپوش باید متناسب با سایر بخش‌های خانه انتخاب شود. البته رعایت ملاحظاتی در این زمینه بسیار مهم است. کفپوش‌های سرامیکی با رنگ روشن جزو محبوب‌ترین انتخاب‌ها برای پوشانیدن کف زمین محسوب می‌شوند. هم فضا را بزرگتر می‌کنند و هم به راحتی قابل تمیز کردن هستند.

پیشنهاد مقاله : گیاهان آپارتمانی

از طرفی اگر از نمونه‌های براق استفاده شود، به خاطر انعکاسی که ایجاد می‌کنند، در دید افراد، باعث بزرگتر نشان دادن محیط خواهند شد. و اگر رنگ آنها هم روشن باشد که دیگر باید گفت همه چیز عالی و بی‌نقص در نظر آورده شده‌اند!

دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ

به هر حال اجرای دکوراسیون مد نظرمان در فضاهای بزرگتر، با فراغت خاطر بیشتری صورت می‌گیرد. وقتی محدویت در فضا نداشته باشیم، برای استفاده بهتر از پذیرایی چه نکاتی را بهتر است رعایت کنیم؟

پیشنهاد مقاله : کاغذ دیواری پذیرایی

۱. فضا را به بخش‌های مختلفی می‌توان تقسیم نمود. یک بخش برای غذا خوردن و قرار دادن میز ناهارخوری، اختصاص داشته باشد، بخشی از فضا برای تلویزیون و کاناپه راحتی در نظر گرفته شود. و بخشی دیگر برای پذیرایی اختصاص یابد.
۲. فضا را بیش از اندازه با مبلمان پر نکنید. به این ترتیب از شلوغی فضا جلوگیری خواهد شد.
۳. همچنان رنگ‌های روشن برای مبلمان و کف و دیوارها بهترین انتخاب هستند.
۴. اگر فضا از نور کافی برخوردار است، می‌توانید یک یا دو دیورتان را به رنگ تیره درآورید و سایر بخش‌ها رنگ روشن داشته باشند.
۵. کفپوش در بخش غذا خوری می‌تواند متفاوت انتخاب شود.
۶. مبلمان را با فاصله از دیوار قرار دهید.
۷. می‌توان از چیدمان دایره برای مبلمان استفاده نمود. همواره به خاطر داشته باشید که این مدل از چیدمان مبلمان، گرمی بیشتری به جمع شما اضافه می‌کند.
حال در ادامه، می‌خواهیم ببینیم چگونه می‌توان از انواع مختلف کاغذ دیواری استفاده نمود و دکوراسیون داخلی پذیرایی را جذاب‌تر کرد؟

بهترین انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی چیست؟

به طور معمول، می‌توانیم در تعداد محدودی از دیوارهای پذیرایی از کاغذ دیواری استفاده کنیم. در این روش، از رنگ و کاغذدیواری به صورت ترکیبی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، می‌توان دیوار پشت تلویزیون و یا یکی از دیوارهای سمت میز ناهارخوری را با کاغذدیواری پوشانید و باقی دیوارها را با رنگ، زیباتر نمود. اینکه چه مدل کاغذی استفاده شود، در مرحله نخست به سلیقه شما بستگی دارد. اما در این میان می‌توان نکات جالبی را نیز در نظر گرفت:

پیشنهاد مقاله : کاغذ دیواری چیست

۱. اگر مبلمان شما به رنگ طلایی و یا نقره‌ای است، می‌توانید در طرح کاغذ دیواری‌تان از این رنگ‌ها استفاده کنید.
۲. انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری پذیرایی به استایل و چیدمان لوازم و اکسسوری‌های مورد استفاده شما بستگی دارد. در خانه‌های به سبک مدرن می‌توان از طرح‌های بزرگ بر روی کاغذ‌دیواری استفاده کرد.
۳. همانطور که در دکوراسیون داخلی پذیرایی گفته شد، اگر یک دیوار خاص در فضا داشته باشید، دیزاین شما رنگ و بوی خاصی خواهد داشت. این دیوار خاص را می‌توانید با کمک انواع کاغذهای دیواری ایجاد کنید.

پذیرایی مدرن و شیک

هر جا سخن از چیدمان و طراحی دکوراسیون مدرن است، سادگی حرف اول و آخر را می‌زند!‌ در واقع یک پذیرایی مدرن و شیک، یک فضای ساده اما همراه با چیدمانی هوشمندانه است تا از تمام فضا بهترین استفاده شده باشد! بیاییم با هم نکاتی را برای داشتن یک پذیرایی مدرن و شیک بررسی کنیم.

همه چیز در این فضا، رنگ و بوی مدرن دارد. از انواع لوسترها و آباژورهایی که برای پذیرایی انتخاب می‌شود، تا انواع میز‌ها و مبل‌ها، همه و همه متناسب با این استایل انتخاب می‌شوند.

یک نکته بسیار مهم در دکوراسیون طراحی داخلی این فضا،‌ یعنی پذیرایی مدرن و شیک،‌ استفاده از انواع اکسسوری‌ها، در کمترین میزان ممکن است. استایل مدرن علاقه بسیاری به مینیمال کردن دکوراسیون دارد.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون اتاق خواب

همچنین از جمله بهترین رنگها در این فضا، رنگ‌های خنثی می‌باشند. رنگ پارکت، دیوارها، قرنیز، مبلمان و …همگی از رنگهای روشن و ترجیحا ختثی انتخاب می‌شوند. معمولا برای از بین بردن یکنواختی محیط می‌توان از کوسن‌های طرح‌دار استفاده نمود.

لوازمی مانند انواع پاف‌ها نیز می‌توانند در کنار مبلمان،‌ ظاهر زیبا و متفاوتی ایجاد کنند.

در یک فضای مدرن، می‌توان از دیوارهای آجری با رنگ های متفاوت استفاده نمود. این نمونه از تغییرات در فضا،‌ کمی جسارت بیشتر می‌طلبد!

در یک پذیرایی مدرن و شیک، می‌توانید از مبلمان ترکیبی چوبی و فلزی در کنار هم استفاده کنید. اما دقت کنید که این تغییرات کوچک باشند تا هارمونی و یکپارچگی فضا کاملا رعایت شود.

پیشنهاد : فرش پذیرایی

نورپردازی در فضای مدرن بسیار مهم است. سعی کنید این نورپردازی را به گونه‌ای انجام دهید که امکان استفاده از شدت نورهای مختلف و همچنین نورهای رنگی برایتان ممکن باشد.

بررسی و نگاه کردن انواع دکوراسیون و طراحی فضاهای مختلف، همیشه کمک می‌کند تا ایده‌های جدیدی داشته باشیم. با این روش ذهن ما همیشه بیدار است و به این ترتیب می‌توان از نیروی خلاقیتی که در وجود همگی ما به ودیعه گذاشته شده، به بهترین شکل ممکن بهره گیریم. با وجود بهره‌مندی هر چه بیشتر از هنر و علم روز، همواره به یاد داشته باشید که خانه شما، نمودی از روحیات شما و عزیزانتان است.

در چیدمان فضای خانه در هر بخشی، علاوه بر استفاده از ایده‌های روز دنیا، با آنچه شما دوست دارید زیباتر و کامل‌تر خواهد شد! مانند تمام پروژه‌های طراحی دکوراسیون و دیزاین داخلی، قدم اول، تعیین نیازها و خواسته‌های شماست. و همین گام است که به حرکت‌های بعدی جهت می‌دهد.

استایل شخصی خود را با ظرافت و در حین بکارگیری شیوه‌های مدرن چیدمان به کار ببندید تا خانه شما شیک و خاص برایتان باقی بماند. محلی مخصوص شما و عزیزانتان!

پیشنهاد مقاله : پارکت چیست

در این مقاله برایتان از پذیرایی و چیدمان اتاق نشیمن و پذیرایی گفتیم و نکاتی را برای بهتر نشان دادن فضا برایتان برشمردیم. امید است نکات ارائه شده، کاربردی و مفید بوده باشد. سپاسگزاریم که تا پایان همراهمان بودید.

منبع : Usm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *