۴.۶/۵ - (۱۵ امتیاز)

فرش

 اگر دنبال خرید فرش یا تابلو فرش هستید حتماً با ما همراه باشید. در این مقاله ما انواع فرش ماشینی و دستباف را برسی کرده و ابعاد متعارف آن‌ها را بیان می‌کنیم.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون داخلی

در ادامه بهترین برندهای داخلی را معرفی می‌نماییم و آخر کار برخی نکات مهم هنگام خرید را به شما نشان می‌دهیم. علاوه بر تمامی این موارد یک نوع فرش کمتر دیده‌شده اما خیلی جذاب و بروز را برایتان آورده‌ایم.

انواع فرش

 از گذشته تا به امروز فرش‌ها تغییرات زیادی کرده‌اند. در ابتدا آن‌ها به‌صورت دستبافت و با استفاده از پشم یا الیاف طبیعی ساخته می‌شدند؛ اما رفته‌رفته دستگاه‌های صنعتی سرعت بافت را افزایش دادند. به‌طوری‌که امروزه نمونه‌های دستباف برای آرایه به کار گرفته می‌شوند. پس درمجموع فرش‌ها به دو نوع دستی و ماشینی تولید می‌شوند.

فرش دستباف

 قدیمی‌ترین و بادوام‌ترین فرش‌های موجود در بازار دستباف هستند. تمامی فرش‌های دستباف تاروپود دارند و پرزهای آن‌ها اگر که پرداخت‌نشده باشند کاملاً معلوم است. یکی از بهترین ویژگی‌های فرش دستباف، الیاف به‌کاررفته در آن هست.

می‌دانیم که معمولاً این مدل‌ها را با پشم و یا ابریشم می‌بافند. این الیاف‌ها برخلاف الیاف‌های مصنوعی آلرژی‌زا نیستند و به‌راحتی تمیز می‌شوند. البته در صورت عدم نگهداری مناسب ممکن است خیلی زود خراب شوند.

 شاید برای شما نیز پیش‌آمده باشد که روی فرش نشسته‌اید یا راه می‌روید و فرش به‌راحتی سر می‌خورد. دلیل این موضوع الیاف به‌کاررفته در آن است. در فرش‌های دستی به دلیل استفاده از پشم، سرخوردن تقریباً بعید است؛ اما در فرش‌های ماشینی حتماً باید زیر آن‌ها را فرشینه کرد.

 از انواع فرش دستبافت می‌توان قالی، قالیچه، کناره، پشتی و پادری را نام برد. قالی به فرش‌های ۶، ۹ یا ۱۲ متری متداول می‌گویند. قالی‌های مختلفی در بازار وجود دارد که در بیشتر آن‌ها با ابریشم بافته می‌شوند.

پیشنهاد مقاله :چیدمان داخلی

پنج مدل اصلی قالی، پشمی، کاملاً ابریشم، گل‌ابریشم، کف ابریشم و سوف هستند؛ که قدیمی‌ترین آن‌ها قالی سوف هست که به‌ندرت یافت می‌شود.

قالیچه از قالی کمی کوچک‌تر و ابعاد آن‌ها کمتر از ۴ متر هست. قالیچه‌ها در ابعاد ۲.۲*۱.۴ و ۲.۲۵*۱.۵ در بازار موجودند.

 ممکن است ابعاد سالن شما از ابعاد استاندارد فرش وسطی شما بزرگ‌تر باشد، در این صورت می‌توانید یک یا چند کناره را به کار ببرید. علاوه بر این از کناره‌ها در پوشاندن راه‌پله‌ها یا راهروهای هتل‌ها نیز استفاده می‌شود. اکثر کناره‌ها ۱ متر عرض دارند و طول آن‌ها می‌تواند ۲ تا ۸ متر باشد.

 یکی دیگر از انواع فرش‌ها پشتی‌ها هستند. با توجه به‌اندازه کوچک این فرش‌ها، آن‌ها را جلوی درب نیز می‌اندازند. البته گزینه مناسب‌تر برای جلوی درب، پادری‌ها هستند. پادری‌ها در ابعاد مختلفی تولید می‌گردند که سایزهای ۷۰*۵۰ و ۸۵*۵۰ ازجمله آن‌ها هستند.

 فرش ماشینی

 ازآنجایی‌که در بافت انواع فرش ماشینی اصل بر سرعت هست، جنس الیاف به‌کاررفته در آن نیز باید کمی مقاوم‌تر از پشم طبیعی باشد. این جنس بسته به نوع دستگاه بافندگی و کاربرد فرش‌ها متفاوت است.

به‌طورکلی در بیشتر موارد از الیاف‌های آکریلیک، BCF، پلی‌استر، پلی‌پروپیلن و نایلون استفاده می‌شود. هرکدام از این مواد ویژگی‌های خاص خود را دارند. به‌عنوان‌مثال نایلون مو ها و پرزها را جذب می‌کند و بهتر است فرشی را بخرید که نایلون کمتری دارد.

یا اینکه آکریلیک به دلیل خاصیت ارتجاعی‌ای که به فرش می‌دهد، تمیز کردنش راحت‌تر است و برای خانه گزینه مناسبی است. خرید فرش ماشینی نکات دیگری نیز دارد که در این مطلب به‌صورت جداگانه به آن‌ها می‌پردازیم.

 ابعاد متداول انواع فرش ماشینی ۹، ۱۲ و ۲۴ متری است. در زیر طول و عرض هر یک را آورده‌ایم.

 • ۹ متری با ابعاد ۳.۵*۲.۵
 • ۱۲ متری با ابعاد ۴*۳
 • ۲۴ متری با ابعاد ۶*۴

 فرش مدما

 فرش مدما جذاب‌ترین ایده درزمینهٔ فرش‌بافی است. این مدل فرش به‌صورت دولایه ساخته می‌شود. یکی از لایه‌ها پد فرش هست نام دارد و در زیر فرش انداخته می‌شود. لایه دوم یک طرح زیبا هست که بر روی پد قرار می‌گیرد. از پد برای نگهداری فرش روی کف و جلوگیری از سرخوردن فرش استفاده می‌شود. فرش مدما یک فرش کاملاً مدرن است.

شما می‌توانید با داشتن یک پد هر تعداد طرح و نقش که دوست دارید، بخرید و از تنوع آن‌ها لذت ببرید. درنتیجه دیگر به‌مرورزمان فرش‌های شما تکراری نمی‌شوند و به‌راحتی با هزینه کمتری یک فرش جدید را خواهید داشت. افزون بر اینکه فرش مدما را می‌توان در ماشین لباسشویی نیز شست، ویژگی‌ای که در فرش‌های دیگر اصلاً وجود ندارد.

 به نظر می‌رسد آینده صنعت فرش به سمت این ایده پیش برود و فرش‌های ماشینی یک‌لایه جای خود را به آن‌ها بدهند. در حال حاضر این فرش‌ها در ایران نیز باقیمت مناسبی یافت می‌شوند.

تابلو فرش

 نقش‌ها و طرح‌های جذاب توانسته‌اند فرش‌ها را به یکی از لوازم تزئینی تبدیل کنند. تابلو فرش‌ها از جذاب‌ترین بخش‌های فروشگاه‌های فرش هستند. بیشتر تابلو فرش‌ها یا مناظر طبیعی، گل و گلدان را نشان می‌دهند یا آثار هنری را به نمایش می‌گذارند. آثاری که بیشتر از فرهنگ و تمدن سایر کشورها است.

برخی از آن‌ها نقاشی‌های معروف اروپایی هستند و برخی دیگر از آسیای شرقی آمده‌اند. البته دراین‌بین آثار تمدن اسلامی ایرانی نیز وجود دارد. بیشتر تابلو فرش‌هایی که در سر درب یا مکان‌های عمومی استفاده می‌شوند آیاتی از کلام الهی هستند.

 دسته‌ای دیگر از تابلو فرش‌ها مربوط به تصاویر اشخاص مشهور و مفاخر جهان است. با پیشرفت فنّاوری بافت، همه ما می‌توانیم عکس خودمان را به یک شرکت چاپ تابلو فرش بدهیم و تابلوی آن را دریافت کنیم. ایده‌ای که یکی از ناب‌ترین کادوهای مناسب تولد هست. علاوه بر آن می‌توان عکس فرزند خردسال خود را روی یک فرش زیبا چاپ و روی دیوار نصب کرد.

 ابعاد این مدل فرش‌ها در زیر آورده شده است.

 • ۵۰ در ۷۰
 • ۵۰ در ۱۰۰
 • ۷۰ در ۱۰۰
 • ۱۰۰ در ۱۵۰

 اگر تابلو فرشی را خریده‌اید حتماً باید در نگهداری آن دقت کنید. نگهداری این نوع فرش‌ها با فرش‌های معمولی تفاوت‌های زیادی دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

 نگهداری تابلو فرش

 اولین نکته نگهداری تابلو فرش خرید قاب مناسب برای آن است. نکته‌ای که هنگام خرید نیز باید رعایت شود. چراکه اگر تابلو فرش در قاب قرار بگیرد، تمامی عیب‌های آن معلوم می‌شود.

یکی از این عیب‌ها کج بودن نقش است که برای تشخیص آن می‌توانید تابلو را برعکس کنید و از پشت آن را ببیند. معمولاً نقش پشت تابلو در کنار قاب دقت بافت آن را نشان می‌دهد. اگرچه تمامی مشخصات تابلو فرش‌ها در پشت آن‌ها نوشته‌شده است.

 دومین نکته‌ این است که به‌هیچ‌وجه تابلو فرش‌های دستباف را مستقیماً روی دیوارهای گچی نصب نکنید. همچنین از میخ برای نگهداری آن استفاده نکنید چراکه بافت آن به هم می‌خورد و ممکن است دیگر قابل‌ترمیم نباشد.

 

 یکی دیگر از نکات نگهداری تابلو فرش، دقت در محل نصب آن هست. این تابلوها نباید در محل‌هایی با رطوبت بالا نصب گردند. بهتر است تابلو فرش خود را روبروی کانال کولر قرار ندهید، این کار به آن آسیب می‌زند و به‌مرورزمان باید از ضد بیدها استفاده کرد. در غیر این صورت تابلوی شما آسیب می‌بیند و ممکن است رنگ‌های آن کمی تغییر کند.

 با رعایت این نکات تابلو شما تا مدت‌های زیادی سالم می‌ماند و دیگر نیازی به خرید یک تابلو فرش جدید نیست.

بهترین برندهای داخلی فرش

 صنعت فرش ایران شهرتی جهانی دارد. شرکت‌های زیادی در ایران دست به بافت فرش زده‌اند، اما برخی از آن‌ها نتوانسته‌اند در مرور زمان دستگاه‌های خود را بروز کنند. به این دلیل جای خود را در بازار ازدست‌داده‌اند. در حال حاضر تنها شرکت‌های بزرگ در این صنعت فعالیت می‌کنند. در ادامه چند مورد از بهترین برندهای داخلی فرش را معرفی می‌کنیم.

 فرش الماس کویر

 فرش الماس کویر در استان کرمان بافته می‌شود. تنوع طرح‌های این شرکت نظر بیشتر مشتریان را جلب می‌کند. با مراجعه به سایت این شرکت امکان خرید فرش به‌صورت اینترنتی میسر است. الماس کویر در ۷ سبک کلی بافته می‌شود.

نگین مشهد

 یکی دیگر از بهترین برندهای داخلی فرش، برند نگین مشهد است. این شرکت در سال ۱۳۷۱ تأسیس‌شده است و از قدیمی‌های بازار هست.

در بافت فرش‌ها شرکت نگین از آکریلیک استفاده می‌شود. همان‌طور که قبلاً نیز ذکر شد، هرچقدر میزان آکریلیک به‌کاررفته در فرش بیشتر باشد، تمیز کردن آن راحت‌تر است. به همین دلیل از بهترین گزینه‌ها برای خانه است.

شرکت نگین مشهد فرش‌های خود را در مدل‌های ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ شانه به بازار عرضه می‌کند. مدل ۷۰۰ شانه آن با تراکم ۲۵۵۰ تولید می‌شود که بهترین تراکم موجود در فرش‌های ۷۰۰ شانه است. مدل ۱۲۰۰ شانه آن نیز با تراکم ۳۶۰۰ بافته می‌شود. در بافت هر دو این مدل‌ها ۸ رنگ زیبا به‌کاررفته است.

فرش قیطران

 فرش قیطران در کاشان تولید می‌شود. شرکت قیطران اولین شرکتی است که توانسته فرش‌های ۱۵۰۰ شانه را به بازار بفرستد. این شرکت توانسته گواهینامه استاندارد جهانی QEKO-TEX100 را دریافت کند. شرکت قیطران در اکثر نمایشگاه‌های داخلی و خارجی حضور دارد.

ساوین تهران

 ساوین تهران اولین تولیدکننده فرش ماشینی با بیش از ۳۰ تا ۵۰ رنگ هست که توانسته فرش‌های خود را به ۵ قاره جهان صادر کند. این شرکت عضو شبکه جهانی کیفیت IQNET است. ازجمله محصولات این شرکت نور، ویژن، لنیا، ساوین مد، ماهور، گبه و گلستان، مدرن، کودک و… هستند.

 

قالی سلیمان اصفهان

 قالی سلیمان در سال ۶۳ در اصفهان تأسیس‌شده است. تولید فرش ماشینی در این شرکت از سال ۷۱ آغازشده است. اکنون در سطح کشور بیش از ۵۰ نمایندگی فعال دارد. این شرکت بهترین مواد را از شرکت بایرن آلمان می‌خرد. همچنین دستگاه‌های آن نیز همگی بروز شده‌اند.

خاطره کویر کاشان

 خاطره کویر کاشان از سال ۷۴ در شهرک امیرکبیر به تولید فرش ماشینی پرداخته است. در سال ۸۹ موفق به کسب استاندارد ملی ایران و ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۹۰۰۲ می‌شود. دستگاه‌های بافندگی این شرکت نیز بروز هستند.

زمرد مشهد

 شرکت زمرد مشهد در سال ۷۶ دست به بافت انواع فرش ماشینی زده است. در حال حاضر این شرکت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های داخلی است.

از سایر برندهای معتبر بازار می‌توان به فرش ستاره کویر یزد و اردهال اشاره کرد. هر یک از این نمانام‌ها نیز جزو بهترین تولیدکنندگان فرش در داخل کشور هستند.

خرید فرش

 همانند خرید سایر لوازم خانه خرید فرش نیز نکاتی دارد. اولین نکته پیدا کردن اندازه مناسب است. فرش‌ها در اندازه‌های مشخصی بافته می‌شوند که در آخر این پاراگراف تمامی آن‌ها را برسی می‌کنیم.

سپس نوبت به انتخاب رنگ می‌رسد. بهتر است بدانید که در گذشته رنگ‌های روشن در بازار بیشتر به چشم می‌خوردند اما امروزه فرش‌های سرمه‌ای و خاکستری بیشتر به فروش می‌رسند.

در خرید فرش حتماً دقت کنید که برای کجا آن را می‌خواهید. اگر برای خانه یا اتاق کودک لازم دارید، سعی کنید فرش‌های ساده بخرید. چراکه مدل‌های گل برجسته به‌سختی تمیز می‌شوند. همچنین دقت کنید که از مدل‌های گره‌ای یا تزئینی به‌عنوان آرایه استفاده می‌گردد.

 

ابعاد و تراکم فرش

 شانه هر فرش به معنای تراکم عرض آن است. بدین معنا که در هر متر چند خاب وجود دارد. همان‌طور که گفتیم فرش‌ها در ابعاد و تراکم‌های مختلفی بافته می‌شوند که در زیر تمامی آن‌ها را آورده‌ایم.

 • ۳۵۰ شانه با تراکم ۷۰۰
 • ۴۴۰ شانه با تراکم ۹۰۰
 • ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۰۰۰ یا بیشتر
 • ۷۰۰ شانه با تراکم ۱۵۰۰ یا ۲۵۵۰
 • ۱۰۰۰ شانه با تراکم ۳۰۰۰ و در دو مدل ۸ یا ۱۰ رنگ به‌صورت ساده و گل برجسته
 •  ۱۲۰۰ شانه با تراکم ۳۶۰۰
 • فرش ۱۵۰۰ شانه با تراکم ۴۵۰۰

آخرین تراکم فعلی در بازار ۴۵۰۰ هست که بسیار نازک است و تنها د ساختار گل برجسته تولید می‌گردد.

 هرچقدر تراکم فرش بیشتر می‌شود، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. دلیلی آن این است که ساخت و تولید فرش‌ها با تراکم بالا زمان بیشتری را می‌گیرد و به فنّاوری جدیدتری نیاز دارد؛

اما فرش‌های با تراکم بالا می‌توانند تا حدودی شبیه به فرش‌های دست‌بافت باشند و هنگام تمیز کردن وقت کمتری را بگیرند. چراکه تراکم بالا سبب می‌شود آلودگی‌ها کمتر به عمق فرش نفوذ کنند.

خلاصه کلام اینکه قبل از خرید فرش حتماً کاربرد آن را مشخص کنید، چراکه برخی افرا آلرژی دارند و ممکن است فرش‌های ماشینی آن‌ها را اذیت کند. اگر قیمت برای شما خیلی مهم نیست، سعی کنید فرش دستباف بخرید.

در غیر این صورت تا جایی که امکان دارد تراکم فرش خود را بالا ببرید. به جنس الیاف به‌کاررفته در آن نیز دقت کنید، آکریلیک بیشتر کیفیت فرش را بهتر می‌کند.

از اینکه تا انتهای مطلب با ما همراه بوده‌اید سپاسگزاریم. امیدواریم در این مطلب نکات خوبی را یاد گرفته باشید. اگر شما نیز نکته‌ای را می‌دانید در زیر برای ما نظر بگذارید.

منبع: Amazon

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *