۴.۵/۵ - (۵۱ امتیاز)

پرده

یکی از مهمترین بخش‌های چیدمان داخلی که تأثیر بسزایی در دیزاین نهایی دارد، پرده است. پرده‌ها در انواع مختلف هم از نظر جنس و هم از نظر مدل در بازار موجود هستند. در زمان خرید باید نکات مهمی را در نظر داشت تا در نهایت بتوان خرید موفقی را از هر نظر تجربه نمود. استایل دیزاین و نیازمندی‌های فضا نیز در این انتخاب، نقش مهمی دارند.

اما در مورد نقش اصلی این بخش مهم دیزاین داخلی چه می‌دانید؟ آیا آشنایی با انواع پارچه‌های مختلفی که در دوخت آنها، مورد استفاده قرار می‌گیرند، اطلاعات مفیدی را در اختیار دارید؟ مزایا و معایب آنها چیست؟ فضاهای مختلف نیازمند چه نوع پرده‌ای هستند؟

اگر شما هم با سوالاتی از این دست روبرو شده‌اید، همراهی با آئین لایف کافی است تا پاسخ‌هایتان را به زیبایی بیابید.

در این مقاله قصد داریم شما را با ۲۰ کلید طلایی در انتخاب و خرید پرده آشنا سازیم. اما قبل از آن شما را با کاربرد آن در خانه و یا محل کار، آشنا خواهیم کرد و بعد از آن به سراغ تنوع این محصولات رفته و ویژگی‌های هر یک را یادآور می‌شویم. و بعد از آن به سراغ نکات کلیدی می‌رویم. لطفاً تا پایان ما را همراهی فرمایید.

نقش پرده چیست؟

اولین وظیفه‌ای که برای پرده می‌توان برشمرد این است که به نوعی محافظ حریم خانه و یا هر فضای دیگری است. زمانی که در خانه هستید، پرده‌ها را می‌بندید تا داخل خانه از بیرون، قابل دیدن نباشد.

پس پرده‌ها در گام نخست، در حفظ حریم شخصی بسیار مؤثر هستند. در طول روز معمولاً پرده‌ها یا باز هستند و یا در مورد مدل‌های چند لایه، تنها لایه نازک آنها که می‌تواند شامل تور و یا حریر باشد، باز نگه داشته می‌شوند.

دلیل این امر آن است که باید نور کافی از پنجره به داخل بتابد. بنابراین بسیار مهم است که آنها مانع ورود نور به داخل فضا نشوند. اگر پرده‌ها رنگی باشند، نور طبیعی در اثر عبور از میان آنها، سایه‌ای ملایم می‌سازند و اتمسفر فضا را رنگی ملایم می‌بخشند.

دو وظیفه دیگر هم برای پرده‌ها می‌توان متصور شد. یکی از آنها جلوگیری از ورود سرما فضای بیرون می‌باشد. اندک هوای سردی که ممکن است از درز پنجره‌ها به داخل خانه گرم شما رخنه کند، توسط پرده‌ها مهار می‌شود. به علاوه گرمایی که در داخل تولید شده‌است هم به بیرون نخواهد رفت. و به این ترتیب در مصرف انرژی هم می‌توان صرفه‌جویی نمود.

مورد بعدی جلوگیری از ورود بیش از نیاز نور به داخل است. از این مورد بیشتر برای اتاق‌های خواب استفاده می‌شود. با این بخش از دکوراسیون شما می‌توانید کنترل کاملی بر روی نور فضا داشته باشید.

حال که با نقش مفید پرده آشنا شدیم، بهتر است به معرفی انواع پرده از نظر جنس بپردازیم.

انواع پرده از نظر جنس کدام است؟

پرده‌ها در جنس‌های مختلف و در رنگ‌ها و طرح‌های گوناگونی در بازار موجود هستند. برخی از پرکاربردترین انواع آنها عبارت است از:

توری

قدیمی‌ترین و آشناترین جنسی که برای این بخش از دکوراسیون داخلی می‌شناسیم، مدل‌های توری هستند. در انواع ساده و طرح‌دار در بازار موجودند. می‌توانید رنگ‌های مختلفی را انتخاب کنید. معمولاً به راحتی تمیز می‌شوند. اما مقاومت خاصی در مقابل گرد و غبار ندارند. در صورتیکه بسیار چرک شوند، در هنگام شستشو کارتان کمی دشوار می‌شود.

از این رو می‌بایست در فاصله زمانی کوتاه شسته شوند. قیمت‌های آنها نسبت به دیگر انواع پرده، بسیار مناسب است. بهترین رنگ این نوع پرده‌ها، شیری رنگ و یا کرم رنگ روشن است. شاید بهتر باشد رنگ سفید را انتخاب نکنید.

خرید پرده

حریر

یکی از پرطرفدارترین انواع پرده‌هاع جنس حریر می‌باشد. حریرها در ضخامت‌های مختلفی در بازار موجودند. معمولاً نمونه‌های نازک برای پرده‌های چند لایه و مدل‌دار (مانند والان‌دار) مناسب‌تر هستند. انواع ضخیم برای اتاق خواب‌ها بیشتر استفاده می‌شود.

تنوع آنها بسیار زیاد است برخی از انواع آنها، که قیمت‌های بالاتری هم دارند، کار شده هستند. منظور از کار شده، طرح‌های مختلفی است که بر روی آنها دوخته می‌شود. برای سالن و اتاق خواب می‌توانید انواع متفاوت آن را انتخاب کنید. رنج قیمتی آنها از متوسط تا گران و بسیار گران در بازار موجود است.

دانتل

این نمونه‌ها را می‌توان جزو گران‌ترین‌ها به حساب آورد. دانتل‌ها عروس پرده‌ها هستند! ظریف و زیبا! و واقعاً به فضا زیبایی بسیاری می‌بخشند. رنگ‌های زیبای شیری و سفید آنها طرفدار بیشتری دارد. معمولاً بسیار نازک هستند. و نیاز به آستری حتماً دارند. به خاطر این نازک بودن، نور خوبی را از خود عبور می‌دهند.

قیمت پرده

این مدل‌ها ظریف و بسیار نیازمند توجه و نگه‌داری می‌باشند. از این رو در شستشوی آنها باید دقت زیادی به خرج بدهید. و چون ظریف هستند، ممکن است در اثر شستشو به راحتی آسیب ببینند. معمولاً برای قسمت‌هایی انتخاب می‌شوند که لازم نباشد در فاصله زمانی کوتاه، نیاز به شستشو داشته و باز و نصب دوباره شوند.

کتان

پرده

نسبتاً ضخیم هستند. و نور زیادی را از خود عبور نمی‌دهند. از این رو یک انتخاب کاملاً مناسب برای اتاق خواب می‌توانند باشند. طرح و رنگ‌های آنها بسیار زیاد و متنوع است.

\vni

مانند انواع دانتل برخی از آنها دارای دوخت‌های تزئینی هستند که در این حالت قیمت‌های بالاتری را هم خواهند داشت. بهتر است از نمونه‌هایی با رنگ‌های روشن مانند سفید و یا شیری رنگ انتخاب شوند. زیرا نور را تقریباً از خود عبور نمی‌دهند. اگر رنگ‌شان هم تیره باشد، فضا به شدت دلگیر می‌شود.

ساتن

زیبا، جذاب، مدرن و متفاوت هستند. رنگ‌های بسیار زنده و زیبایی دارند. مانند کتان‌ها، نور را از خود عبور نمی‌دهند. برای ساتننن‌ها دو کاربرد بیشتر از بقیه در نظر گرفته می‌شود.

برای پرده‌های بزرگ، به عنوان بخش تزئینی،‌ مانند دکوری و والان دوخته می‌شوند. و یا اینکه به صورت مستقل،‌ به عنوان پرده اصلی، برای اتاق خواب‌ها انتخاب می‌شوند. ساتن‌ها دنیای ساده اما جذاب و رنگارنگی دارند. و شما می‌توانید با توجه به رنگ غالب فضا و با در نظر گرفتن سایر بخش‌های دکوراسیون، آن‌ها را تهیه فرمایید.

مخمل

هیچ چیزی مانند مخمل، حس و حال کلاسیک را به همراه ندارد. مخمل پارچه سنگین و نسبتاً گرانی است. البته به شرط آنکه از انواع مرغوب انتخاب شود. آن‌ها یک انتخاب ایده‌آل برای سالن پذیرایی خانه‌ای هستند که به سبک کلاسیک چیده شده است.

می‌توانید رنگ آن را به رنگ مبلمان انتخاب کنید. و یا اینکه اگر مبل‌ها رنگ تیره‌ای دارید و ترجیح می‌دهید کمی با هم متفاوت باشند، می‌توانید از رنگ کوسن‌ها الهام بگیرید و پرده‌ها و کوسن‌ها را با هم ست کنید. و یا اینکه رنگ این قسمت را با رومیزی‌هاست نمایید.

ابریشمی

ظریف، زیبا، بسیار لاکچری و خاص. این مدل‌ها جزو گران‌ترین انواع پرده‌ها محسوب می‌شوند. آن‌ها هم بیشتر برای سالن پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در آنجا که ساتن مورد استفاده قرار می‌گیرد، به نوعی فضا رسمی، کلاسیک و بسیار لاکچری به نظر خواهد رسید.

این پارچه کمی براق است و همین مورد باعث می‌شود تا جلوه‌ای باشکوه به فضا ببخشد. مانند مخمل‌ها می‌توانید با رنگ مبلمان و یا سایر بخش‌های کوچک دکوراسیون، مانند کوسن و یا رومیزی و یا حتی قسمتی در طرح فرش ست نمایید. به این ترتیب زیبایی آنها را دو چندان کرده‌اید.

۲۰ کلید طلایی در انتخاب پرده مناسب

در این بخش قصد داریم از مواردی با شما سخن بگوییم که با لحاظ نمودن آنها، می‌توانید تا حدود زیادی از خریدتان اطمینان حاصل نمایید. این نکات شاید به نظرتان ساده برسند، اما با در نظر گرفتن این موارد، می‌توانید کارتان را به نحو احسن انجام بدهید. حال بیایید با هم به بررسی این موارد بپردازیم:

۱. در فضای کم نور، (منظور نور طبیعی است)، باید از مدل‌های نازک استفاده کنید. تا به این ترتیب مانع ورود نور طبیعی نشوید.

۲. اگر فضای مورد نظر شما کوچک است، از مدل‌های ساده استفاده کنید. در این حالت، تور سفید و یا شیری رنگ، بهترین گزینه شما به شمار می‌رود.

۳. پرده را همرنگ عناصر اصلی چیدمان، مانند مبلمان انتخاب کنید. بهترین رنگ‌ها برای اتاق پذیرایی و سالن، رنگ‌های شیری، کرم روشن و سفید و پارچه‌های زربافت هستند. در این حالت از دکور و یا والان‌هایی که طرح‌های طلایی دارند می‌توانید استفاده کنید.

۴. پرده‌ها کمی بزرگتر از قاب پنجره باید نصب شوند. به این ترتیب پنجره بزرگ‌تر و فضا دلبازتر به نظر می‌رسد.

۵. اگر معماری و شکل پنجره‌ها اجازه می‌دهد، می‌توانید پرده‌ها را تا زمین سفارش بدهید. به این معنا که حتی اگر پنجره‌های شما قدی نباشند، پرده‌ها قدی نصب شوند. این ترفندی است که به زیباتر نشان دادن پرده و سالن و یا اتاق شما کمک بسیاری خواهد کرد.

۶. آستری برای پرده‌ها، بخصوص زمانی که از انواع حریر و یا توری انتخاب می‌شوند، بسیار لازم هستند.

۷. اگر مدل انتخابی شما، توری و یا حریر، به همراه بخش ضخیم‌تر بر روی آن باشد، دقت نمایید که یکی باید ساده باشد. هر دو طرح‌دار و یا گلدار نباید انتخاب شوند. زیباتر است که تور و یا حریر ساده باشد و بخش رویی که ضخیم‌تر است، گلدار و یا طرح‌دار باشد. در این مدل از پرده‌ها نیازی به آستری نیست.

۸. نصب پرده در قسمت بالا نیازمند فضای کافی است. این فضا حداقل ۲ تا ۴ سانتی متر، با توجه به مدل پرده باید در نظر گرفته شود.

پرده اتاق

۹. در متراژ صرفه‌جویی نکنید!‌ بخش رویی حداقل ۲ برابر طول پنجره نیاز به پارچه دارد تا صرف چین‌ها و یا پیلی‌های آن شود. اما آستر نیازی به چین دادن ندارد.

۱۰. بهترین ارتفاع برای مدل‌های قدی، تا روی زمین است. توجه داشته باشید که نباید اضافی پرده بر روی زمین قرار بگیرد.

۱۱. بهترین انتخاب برای اتاق‌های خواب، استفاده از مدل‌های کتان و یا پارچه‌های ضخیم‌تر است. کنترل نور در اتاق خواب بسیار دارای اهمیت است. از این رو جنسی را باید انتخاب کنید که بتوانید با باز و بسته نمودن آن نور را به خوبی کنترل کنید.

۱۲. مدل‌های زبرا بیشتر برای آشپزخانه، دفاتر و یا اتاق‌های خواب مناسب هستند.

۱۳. جنسی را انتخاب کنید که در مقابل گرد و غبار و چرک شدن، تا حدودی مقاوم باشد. به هر حال باز و نصب دوباره پرده‌ها معمولاً با سختی‌های خاص خودشان روبرو است.

۱۴. برای تمام بخش‌ها، انتخاب یک جنس پرده، مناسب نیست. نیازمندی‌ها در قسمت‌های مختلف متفاوت است. مانند سالن پذیرایی و اتاق خواب. از این رو خود را با انتخاب یک جنس و مدل محدود نکنید.

۱۵. اگر پرده‌ای در مقابل تابش شدید نور خورشید قرار دارد، باید جنسی انتخاب شود که نسبت به تابش شدید اشعه خورشید، مقاوم باشد و به زودی تغییر رنگ ندهد.

۱۶. اتاق کودک را با انتخاب‌های شاد می‌توانید زیبایی بیشتری ببخشید.

۱۷. مدل انتخابی برای پنجره اتاق پذیرایی می‌تواند شامل تزئیناتی مانند والان و دکور باشد. اما این مدل‌ها بیشتر مناسب دکوراسیون کلاسیک هستند. و با مبلمان استیل زیباتر به نظر می‌رسند.

۱۸. اگر چیدمان شما از نوع مدرن است، بهتر است مدل انتخابی شما ساده باشد.

۱۹. پرده را با طرح‌ها و دکور و تزئینات بیش از اندازه شلوغ نسازید. در بکار بردن این زیبایی‌ها هوشمندانه عمل کنید.

۲۰. بهترین انتخاب برای آشپزخانه، والان‌ها و یا مدل‌هایی هستند که به قاب پنجره متصل می‌شوند. و از وسط جمع می‌شوند.

تمامی نکاتی که در این بخش ارائه گردید، زمانی کارآمد خواهند بود که شما فضا و نیازمندی‌های خود را به طور دقیق بشناسید. و بعد از آن همواره پارامتر سلیقه فردی را هم در نظر داشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی انواع پرده پرداختیم و ویژگی‌های هر کدام را برایتان گفتیم. انتخاب پرده یکی از مشکل‌ترین و پر چالش‌ترین بخش‌های دکوراسیون داخلی به شمار می‌رود. زیرا زیبایی آن به شدت زیبایی فضا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همان نسبت هم اگر بدون در نظر نکات مهم و کلیدی آن، انتخاب شود، می‌تواند دیگر المان‌ها را تحت تأثیر قرار بدهد.

پرده زیبایی قاب پنجره و شکوه خانه است. از این رو با توجه به سلیقه فردی باید تلاش کرد تا بهترین و کارآمدترین انتخاب را داشته باشیم. قبل از خرید نیازهای خود را به شکل یک لیست تنظیم کنید و همچنین محدودیت‌هایی را که سالن و اتاق برای انتخاب برایتان به وجود آورده است را هم در لیست دیگری بیاورید.

به این ترتیب می‌توانید تا حدود زیادی مطمئن شوید که آنچه را که انتخاب می‌کنید، دقیقاً مطابق نیازمندی شما و مطلوب فضای مورد نظرتان خواهد بود. امیدواریم این مطالب راهنمای خوبی برای شما خواننده گرامی باشد. سپاسگزاریم که تا پایان ما را همراهی فرمودید.

منبع: Overstock

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *