۴.۳/۵ - (۳۹ امتیاز)

دکواسیون راه پله

پله‌ها فقط برای ارتباط واحدها با یکدیگر نیستند. طراحان کمتر راه پله بسته را پیشنهاد می‌کنند، زیرا پله‌ها شیک و ظریف هستند.

در این مقاله می خواهیم هر مورد ریز و درشتی را در مورد طراحی دکوراسیون راه پله مورد بررسی قرار دهیم، در ادامه با آئین لایف همراه باشید.

روند ترکیب مواد در دکوراسیون داخلی چندین سال است که حفظ شده است. فضای داخلی کلاسیک اغلب با عناصر صنعتی ترکیب می‌شود. ترکیب فولاد، شیشه و چوب چندین فصل است که کار می‌کند و ظاهری منحصر به فرد به فضای داخلی می‌بخشد.

پله‌ها و نرده‌های معاصر به دلیل مصالح جدید و سازه‌های خارق‌العاده، دیگر تنها یک عنصر کاربردی منتهی به طبقه بالاتر نیستند.

دکوراسیون راه پله

امروزه آنها اغلب دکوراسیون اصلی کل فضای داخلی هستند. طراحان به طور فزاینده‌ای از راه حل راه پله‌های بسته خارج می‌شوند و مفهوم فضای باز و قرار گرفتن در معرض بیشتر آنها را انتخاب می‌کنند.

با این حال، هنگام انتخاب مکان پله‌ها و فرم آنها، باید عملکرد اساسی آنها را به خاطر بسپاریم و آنها را با اندازه و ماهیت فضای داخلی تطبیق دهیم تا استفاده از آنها برای همه اعضای خانه راحت باشد.

پله‌هایی که در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توانیم در دو دسته کلی قرار بدیم:

۱- از منظر شکل ظاهری

۲- از منظر مصالحی که در ساخت آن بکار می‌رود

همچنین پله از منظر شکل ظاهری را می‌توانیم به دو دسته کلی مستقیم و مدور تقسیم نماییم.

دکور راه پله

 پله‌هایی که به صورت مستقیم طراحی می‌شوند

دیزاین این نوع که به صورت مستقیم هستند به این صورت است که در آن از طراحی به شکل پیچشی پرهیز می‌شود.

اگر بخواهیم این مدل مستقیم را با مارپیچی مقایسه نماییم متوجه می‌شویم که طول بیشتری را دارا می‌باشند.

به همین جهت از این نوع در محل‌هایی که فضای کافی در اختیار هست، ساخته می‌شود.

پله‌های مستقیم، اغلب به صورت مستطیلی و عرض کف معمولاً سی سانتی متر است.

در این مدل همهٔ کف معمولاً مستطیل شکل بوده و به عبارت بهتر می‌توان گفت که اندازه کف پله در تمامش به صورت یکسان است.

به طور کلی پله‌های مستقیم را می‌توانیم در چند دستهٔ یک طرفه، دو طرفه با یک یا چند بازو و پاگرد و پله چهار طرفه جا دهیم.

پله مستقیم به صورت یک طرفه به این صورت است که طول زیادی داشته و اغلب در محیط‌های طولانی کاربرد دارد و به خاطر جلوگیری از خستگی افراد زمانی که از آنها بالا و یا پایین می‌روند به گونه‌ای طراحی شده که از پاگرد در مسیر استفاده شود.

دکوراسیون راه پله جدید

زمانی که در ساختمان مشکلی از منظر طول نباشد می‌توانیم این از این مدل استفاده کرده و این طراحی را به کار ببریم.

زمانی که ارتفاع طبقه از ۲.۷۵ متر بیشتر باشد حتماً پاگردی را باید در میانهٔ آن قرار دهیم.

وجود پله به صورت دو طرفه به همراه پاگرد در میانه و دو بازو یکی از متداول‌ترین نوع‌های راه پله محسوب می‌شود که در اغلب منازل این مورد را می‌بینیم. این مدل راه پله پس اینکه یک ردیف پله گذاشته شد، یک پاگرد جهت استراحت نمودن فرد قرار می‌دهیم و بعد باز ردیف بعدی را آغاز می‌کنیم.

این مدل به دلیل اینکه دو قسمت را در بر می‌گیرد به طول زیادی احتیاج ندارد و فضای زیادی را در بر نمی‌گیرد و پاگرد وسط فقط جهت استراحت شخص بکار می‌رود.

پله دو طرفه به همراه پاگرد میانه و همچنین سه بازو مشمول دو ردیف پله با عرض اندک و دارای یک ردیف پله با عرض بیشتر است و در محیط‌هایی که عموماً محل عبور و مرور افراد محسوب می‌شود کاربرد دارد و تردد در آنجا زیاد است به عنوان مثال در محیطی مثل دانشگاه‌ها و اداره‌ها که افراد زیادی در طول روز از این محل استفاده می‌کنند.

وجود پله سه طرفه به همراه دو پاگرد و همچنین سه بازو: از این مدل در ساختمان‌هایی که ارتفاع زیاد است میان طبقه‌های ساختمان ولی فضای پله اندک است، کاربرد دارد.

از محیطی که میان آنها خالی است، می‌شود آسانسور را درون آن فضا گذاشت.

دکوراسیون راه پله شیک

از محیطی که میان این پله‌ها خالی است در منازل معمولی که افراد زندگی می‌کنند و به زیبایی محیط بسیار اهمیت می‌دهند می‌شود سکویی از گل و گیاه قرار داد. در ساختمان‌هایی که دارای ارتفاع زیادی هستند و یا محیط اداری هست می‌شود این محیط را محلی برای تعبیهٔ آسانسور مد نظر داشت.

وجود پله در چهار سمت تنها تفاوتی که این مدل با نوع پله‌ای که از سه طرف است دیده می‌شود در این است که این مدل یک بازوی اضافه دارد.

در باقی موردها هر دو یکسان می‌باشند و چندان تفاوت قابل ذکری ندارند.

این مدل جذاب‌تر و رفت و آمد بر روی آن راحت‌تر به نسبت با سه طرفه است.

 پله‌هایی که به شکل مارپیچ هستند

پله‌های مارپیچ نوع دیگر راه پله در ساختمان سازی هست که آن را با دقت به فضایی که در اختیار دارند، زاویه پیچ را تعیین می‌نمایند.

پله‌های مارپیچ را می‌توان به چند مدل پیچ قائم و کامل و تزئینی تقسیم نمود.

طراحی پله به صورت پیچ کامل: به طور کلی این نوع فضای کمتری در مقایسه با پله‌های مستقیم در بر می‌گیرد و بیشتر در محل‌هایی که محیط کمتری دارند از آنها استفاده می‌شود. کف پله‌ها در نوع مارپیچی یه این شکل است که پله به دور یک ستون که در مرکز اصلی آن قرار دارد پیچیده می‌شود و به همین صورت ادامه یافته و بالا می‌رود.

طراحی پله به صورت پیچ قائم: این مورد از نوع مارپیچی برای استفادهٔ بهینه از محیطی که متراژ کمی دارد طراحی می‌شود و در آن‌ها از پاگرد استفاده می‌شود.

در محیطی که برای پاگرد در نظر گرفته می‌شود، معمولاً دو الی سه پله قرار می‌دهند و پیچ آن‌ها را به صورت قائم طراحی می‌کنند.

دکوراسیون راه پله خوشگل

طراحی پله به صورت پیچ تزئینی: این مدل از پله‌های مارپیچی به جهت زیبایی و طراحی خاصی که دارند که نمای جذابی را فراهم می‌کند اغلب در خانه‌های مجلل و با شکوه مشاهده می‌شود.

به خاطر اینکه عرضش زیاد است، به فضای بزرگتری احتیاج دارد.

همچنین امروزه به جهت دیزاین ساختمان‌ها به ویژه خانه‌های دوبلکس از راه پله‌های مدرن و جذاب استفاده می‌شود.

راه پله‌های چوبی، شیشه‌ای و سنگی از جمله پلکان‌هایی هستند که می‌شود از آنها در محیط داخلی خانه استفاده نمود.

مصالح بکار رفته در ساخت پله‌ها: بتن مسلح، چوب یا شاید فولاد

در مرحله طراحی آپارتمان باید در نظر داشته باشید که از چه موادی برای ساخت پله‌ها استفاده می‌شود.

پله‌های بتنی بیشترین استفاده را در خانه‌های تک خانواری دارند. مزیت اصلی آنها دوام و امکانات بی شمار است.

پله‌های چوبی نیز بسیار جذاب هستند و اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب آنها از چوب بومی درختان و کمتر از گونه‌های عجیب و غریب ساخته می‌شوند. عناصر باربر پله‌ها باید فقط از چوب سخت ساخته شوند. مواد باید با دقت انتخاب شوند و دارای حلقه‌های متراکم و بدون گره و سایر عیوب باشند. چوب باید خشک و با درصد رطوبت کم باشد. از آنجایی که چوب برای تولید پله‌ها باید کیفیت بسیار خوبی داشته باشد و از این رو قیمت بالایی داشته باشد، اغلب با عناصر پیش ساخته جایگزین می‌شود.

یکی دیگر از مواد اولیه مورد استفاده در تولید پله‌ها فولاد است. تا همین اواخر، این متریال در حوزه ساختمان‌های عمومی بود، اما اکنون به یک عنصر مد روز در فضای داخلی مسکونی تبدیل شده است. مزیت بزرگ آن امکان ترکیب با مواد دیگر از جمله با چوب، سنگ یا شیشه است.

علاوه بر این، پله‌های فلزی با سفتی بالا و در عین حال وزن کمتر هستند.

(پله‌ها: میله‌ها، فن‌ها و مارپیچ‌ها)

چندین نوع ساخت پله مانند پله‌های تک پروازی وجود دارد. آن‌ها پله‌های ساده و نسبتاً ارزانی هستند که ویژگی آنها نداشتن فرود است. به عنوان مثال، در فضای داخلی اتاق زیر شیروانی به خوبی جا می‌شوند.

مورد بعدی که در خانه‌های ما محبوب‌تر است، پله‌های دو سرعته یا شکسته هستند. آن‌ها بسیار راحت هستند، به راحتی ساخته می‌شوند و فضای کمی را اشغال می‌کنند. در صورت شکستگی می‌توان از یک سوراخ باریک و نه چندان بلند در سقف استفاده کرد.

راه پله فن راه حل بسیار موثری است. با این حال، آن‌ها فقط برای اتاق‌های بزرگ مناسب هستند.

برای فضاهای کوچک‌تر می‌توانید پله‌های مارپیچ را انتخاب کنید. آن‌ها بسیار رسا هستند و در فضای داخلی مینیمالیستی خوب به نظر می‌رسند. این نوع ساخت و ساز به طور قابل توجهی با موارد ذکر شده قبلی متفاوت است. پله‌ها در اینجا بر روی یک قطب مرکزی نصب می‌شوند که عملکرد باربری دارد. پله‌های مارپیچ به لطف فرم خود، در یک دایره کوچکتر یا بزرگتر قرار می‌گیرند، که زمانی که فضای کوچکی در اتاق برای محل پله‌ها وجود دارد، عنصر مهمی است. با این حال، هنگام انتخاب این نوع راه حل، باید به فکر اعضای خانه باشید، زیرا استفاده از آنها برای سالمندان و کودکان راحت نیست.

هنگامی که ما در مورد ساختار پله‌ای خاص تصمیم گرفتیم، گام بعدی انتخاب نرده‌ای است که مناسب آنها باشد.

برای اینکه نرده‌ها نه تنها کاربردی باشند، بلکه با فضای داخلی نیز هماهنگ باشند، باید هم از نظر ساختار و هم از نظر پرداخت به درستی با یکدیگر مطابقت داشته باشند. بسته به ترجیحات خود، می‌توانیم نرده‌های کلاسیک را با عناصر تزئینی انتخاب کنیم ‌. مثلاً نرده‌های ساخته شده از ورق فلز با هر الگوی برش لیزری، پروفیل‌های جوش داده شده، ایجاد الگوهای انتزاعی، یا ترکیبی از شیشه با یک نرده فولادی.

طراحی فضای داخلی خانه زمانی ارزش دارد که از زیبایی شناسی در بالاترین سطح الهام گرفته شود. یکی از عنصرهای اصلی و بسیار مؤثر چیدمان پله‌ها هستند. در ادامه به بررسی چند ایدهٔ جذاب برای طراحی این مورد می‌پردازیم.

○(انتخاب راه پلهٔ سفید رنگ)○

سفید یک رنگ زیبا، جاودانه و جهانی است. این کاملاً با فضای داخلی هر نوع سبکی مطابقت دارد. پس چرا یک راه پله سفید را امتحان نکنید؟ این مدل می‌تواند انواع زیادی داشته باشد. مثلاً پله‌های ساده آن‌ها کاملاً با فضای داخلی دنج مطابقت دارند. از سوی دیگر، پله‌هایی با نرده‌ای شیک و برگردان در فضاهایی که به سبک انگلیسی تزئین شده‌اند، کاملاً جا می‌شوند. برای کمی متمایز کردن سبک پله‌ها، می‌توانید ترکیبی از چوب طبیعی با چوب سفید شده را انتخاب کنید.

○(استفاده از برچسب بر روی پله‌ها) ○

کاغذهای دیواری، شابلون‌ها، برچسب‌ها و … این شکل از دکوراسیون داخلی روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. برش‌های چشم نواز اغلب روی دیوارها دیده می‌شود، اما چه کسی گفته است که پله‌ها را نمی‌توان به این شکل تزئین کرد؟ طراحان در پروژه‌هایی با هم رقابت می‌کنند که می‌تواند پله‌ها را به ستاره اصلی چیدمان سالن یا اتاق نشیمن تبدیل کند. یکی از محبوب‌ترین ایده‌ها چسباندن نقل قول‌ها، جملات یا فرمان‌های جذاب است که بر روی پله‌ها می‌چسبانند.

○(پله‌های ساخته شده از شیشه و فلز در فضای داخلی خانه)○

فضای داخلی با تکنولوژی پیشرفته مینیمال عاشق ترکیب فلز و شیشه است. به لطف چنین تلفیق جذابی، چیدمان‌ها اصولی پیدا می‌کنند و به همان صورت طراحی می‌شوند.

با انتخاب پله‌های ساخته شده از عناصر فلزی و شیشه‌ای، می‌توان این دو (فلزی و شیشه‌ای) را با موفقیت وارد فضای داخلی کرد.

پیچ‌ها و نرده‌های فلزی به طور موثری سبکی سطوح شیشه‌ای را می‌شکنند.

○(نور پردازی راه پله یک راه جذاب برای زیباسازی فضای رفت و آمد است)○

جهت نور پردازی این محیط می‌شود از نورهای سقفی برای روشن نمودن فضا بکار برد همچنین می‌شود از نور آل ای دی یا اس ام دی برای تزیین بدنه و یا یا برای تزئین کف پله با دیزاین های مختلفی استفاده نمود.

○(راه پله چدنی قدیمی)○

پله‌های چدنی در سبک وینتیج بسیار محبوب هستند که با سبکی عالی به اتاق‌های نشیمن چیدمان شده بازمی گردند. برخی از انواع آن یادآور دوران ویکتوریایی است. این نیز همان پله‌های مارپیچ چدنی با نرده‌های زیبا و پر نقش و نگار و پله‌های تزئین شده با نقوش گل است. نمونه دیگری از پله‌های چدنی قدیمی می‌تواند کلاسیک، با نرده‌های آهنی و یا چوبی باشد.

○ (انتخاب پله برای فضای داخلی زیر شیروانی)○

طراحی یک آپارتمان شیک رویای بسیاری از طراحان سبک مدرن است. اگر شما یکی از افراد خوش شانسی هستید که می‌توانید یک جواهر زیر شیروانی به رخ بکشید، مطمئناً می دانید که پله‌ها نقش اصلی در طراحی فضای داخلی دارند.

پله‌هایی از آهن سنگین یا یک صفحه شطرنجی ساختار پله‌ها را اگرچه بسیار محکم می‌کند، اما سبکی بصری به فضا می‌بخشد.

○(طراحی پله‌های چند منظوره)○

پله‌های روباز زیبا هستند. چنین مدلی از پله‌ها می‌تواند نه تنها از نظر بصری جالب باشد، بلکه بسیار کاربردی است. بسیاری از طراحان به طور فزاینده‌ای در کنار پله‌های داخلی قفسه‌های کاربردی برای کتاب‌ها یا کابینت‌های کاربردی ترتیب می‌دهند. همانطور که حامیان راه حل‌های ارگونومیک اطمینان می‌دهند و می گویند این نه تنها یک عنصر جذاب در فضای داخلی است، بلکه باعث صرفه جویی در فضا نیز می‌شود به خصوص در اتاق‌های کوچک این مورد بسیار کاربردی است.

 

پله‌ها یک عنصر معماری هستند که هم در خانه‌های مستقل و هم در آپارتمان‌های زیر شیروانی یا آپارتمان‌های دو طبقه در یک واحد وجود دارد. انتخاب درست پله‌ها ممکن است برای برخی افراد پیش پا افتاده به نظر برسد، اما برعکس است. پله‌ها باید کاملاً با فضای داخلی هماهنگ باشد تا چشم‌ها را به خود جلب کند و تأثیرگذار باشد ‌.

در این مقاله سعی شده که به تمامی سؤالات شما دوستان در ارتباط با طراحی راه پله پاسخ دهیم و اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیارتان بگذاریم.

 

منبع : Countryliving

3 thoughts on “دکوراسیون راه پله – جدید ترین ایده ها + عکس

  • پشتیبان آئین لایف میگوید:

   وقت بخیر محمد عزیز؛
   ممنونم که میلانی ست را انتخاب کردید…
   منظور دقیقتون از دیوار وسط راه پله چیه؟
   خود دیوارهای راه پله منظورتونه؟
   یا نه چیز دیگری مد نظرتون هست؟

 1. پشتیبان آئین لایف میگوید:

  وقت بخیر محمد عزیز؛
  ممنونم که میلانی ست را انتخاب کردید…
  منظور دقیقتون از دیوار وسط راه پله چیه؟
  خود دیوارهای راه پله منظورتونه؟
  یا نه چیز دیگری مد نظرتون هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *