به این نوشته امتیاز دهید...

چراغ خواب، حس خوب شاعرانه خانه ما!

بسیاری از افراد دوست دارند در نور ملایم به خواب بروند. از این رو بسیار دوست دارند تا در اتاق خواب و در فاصله‌ای نزدیک به تخت خواب، چراغی را قرار بدهند. این چراغ باید نور بسیار ملایمی داشته باشد تا مزاحمتی برای خواب و استراحت ایجاد نکند. امروزه در طراحی دکوراسیون داخلی از انواع چراغ خواب‌های دیواری در دیزاین اتاق خواب و همینطور سایر بخش‌های خانه به صورت گسترده‌ای استفاده می‌شود.

مانند دیگر مواردی که در دکوراسیون داخلی مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد،‌ چراغ خواب‌ها بسیار متنوع هستند. آنها در مدل‌ها و طرح‌های مختلف و همچنین جنس‌های گوناگون ساخته می‌شوند. اگر علاقمند به کسب اطلاعات مهم و کاربردی در زمینه انواع چراغ خواب هستید،‌ تا پایان مقاله ما را همراهی فرمایید.

در این مقاله به شما خواهیم گفت که یک چراغ خواب مناسب چه خصوصیاتی دارد. و با توجه به استایل هر فضا و چیدمان داخلی، ‌چه انتخابی بهتر خواهد بود.

]vhy o,hf

استفاده از چراغ خواب در کدام بخش‌های خانه ضروری است؟

همانطور که بیشتر افراد می‌دانند،‌ یکی از اصلی‌ترین بخش‌های هر خانه برای استفاده از چراغ خواب، اتاق خواب است. بعضی افراد دوست دارند قبل از اینکه به خواب بروند، دقایقی را در نور ملایم استراحت کنند. برخی ترجیح می‌دهند قبل از خواب، چند صفحه‌ای مطالعه کنند.

بنابراین یکی از بهترین کارها برای رسیدن به این خواسته، ‌استفاده از چراغ خواب در اتاق است. در بخش بعدی می‌خواهیم شما را با انواع متنوع چراغ‌های خواب آشنا سازیم. اما هنوز یک نکته بسیار مهم در اینجا باقی است!

علاوه بر اتاق خواب، بهتر است در دیگر بخش‌های خانه از جمله سالن و قسمت مربوط به سرویس‌های بهداشتی نیز با نور بسیار ملایمی روشن باشد. تا در هنگام شب، اگر کسی قصد تردد در این بخش‌ها را داشت، بتواند جلوی پایش را ببیند و خدای ناکرده به خاطر برخورد با مبل و میز و … دچار سانحه نشود!

قدیمی‌تر‌ها از هنگام غروب خورشید جلوی در خانه‌شان را تا صبح روشن نگه می‌داشتند. البته این مورد شامل حال خانه‌های آپارتمانی امروزی نمی‌شود اما بد نیست چراغ کوچکی در ورودی خانه هم روشن باشد. تا در صورت لزوم و نیاز به خروج اضطراری،‌ بتوان به آسانی مسیر را طی نمود.

]vhy o,hf

چراغ خواب و خلاقیت!

دیزاین امروزی نگاهی خلاقانه به مقوله چراغ خواب دارد. با روشی بسیار هنرمندانه می‌توان از طراحی‌های خلاقانه چراغ خواب در بخش‌های مختلف خانه بهره‌مند گردید. در این روش‌های مدرن، با انجام سیم کشی در داخل دیوار و اجرای یک الگوی دکوراتیو، چراغ‌ها و نورهای ملایم در داخل بخشی از دیوار ساخته می‌شود. با این روش می‌توان نورپردازی‌های زیبا را در بخش‌های مختلف خانه و در ساعاتی به جز ساعات خواب داشت.

می‌توان از نورهای رنگی به خصوص نور آبی که برای استراحت و آرامش یک نور ایده‌آل به شمار می‌رود استفاده کرد. در این روش دست طراح دکوراسیون داخلی کاملا باز است تا طرح‌های متنوعی را در فضای مورد نظر و با توجه به استایل دیگر بخش‌های دکوراسیون اجرا نماید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه کرد، این است که تمامی بخش‌های مربوط به سیم کشی باید به صورت توکار انجام شود تا پروژه نهایی تمیز و زیبا باشد.

]vhy o,hf

چراغ خواب و تکنولوژی

تصور کنید در اتاق خواب خود در حال استراحت هستید، چند صفحه‌ای کتاب خوانده‌اید و حالا وقت آن رسیده که نور را در اتاق خود کم کنید. در اینجا با دو مسئله مواجه می‌شوید! کم کردن نور و ترک جای گرم و نرم!

پیشرفت علم و تکنولوژی به کمک طراحان دکوراسیون داخلی آمده‌است. و برای هر دوی این موارد راه حل‌های آسانی را فراهم آورده‌است.

نوعی از چراغ‌های خواب وجود دارند که میزان روشنایی نور آنها به صورت پیوسته قابل تغییر است. در این مدل از چراغ خواب‌ها شما می‌توانید با پیچاندن یک پیچ، میزان روشنایی را تنظیم نمایید.

عملکرد این پیچ مشابه پیچ صدای رادیو و یا ضبط صوت است. برای اینکه بتوانید بدون بلند شدن از جایتان، به کلید چراغ دسترسی پیدا کنید،‌ چراغ‌هایی با کنترل از راه دور در بازار عرضه شده‌اند! به این ترتیب شما می‌توانید با آرامش در جای خود و با خیال راحت استراحت کنید و همه چیز را به کنترل چراغ خوابتان بسپارید!

]vhy o,hf

اجزای مختلف تشکیل دهنده یک چراغ خواب

معمولا تمام چراغ‌های خواب از چند بخش مشابه ساخته می‌شوند. تفاوت این بخش‌ها مربوط می‌شود به تفاوت در جنس این بخش‌ها و همچنین شکل آنها. حالا در این قسمت می‌خواهیم این بخش‌ها را برایتان معرفی کنیم. با مطالعه این بخش، شما درمی‌یابید که چه نوع چرغ خوابی برای شما مناسب‌تر است.
اجزای تشکیل دهنده چراغ خواب عبارت است از:

  1. پایه
  2. کلاهک
  3. حباب

حالا اجازه بدهید در خصوص هر بخش کمی بیشتر برایتان توضیح بدهیم!

پایه

پایه بخشی است که چراغ به کمک آن بر روی سطح قرار می‌گیرد. این بخش از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. به عنوان مثال، چینی، سرامیک، چوبی، سنگی، آلومینیومی، برنزی و استیل و حتی از گچ هم ساخته می‌شوند.

اینکه چه جنسی برای فضای ما مناسب است، گذشته از سلیقه شخصی، به سایر لوازم و مبلمان اتاق و یا فضایی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد بستگی دارد. کاملا مشخص است که اگر استایل فضا کلاسیک باشد، چوب و چینی و برنزی، هماهنگی بهتری با اطرافشان برقرار می‌کنند.

]vhy o,hf

کلاهک

این قسمت تاثیر مستقیم بر روی نور منتشر شده خواهد داشت. به عنوان مثال هر چه کلاهک بلندتر باشد، نور کمتری را پخش خواهد نمود. بنابر این بسیار مهم است که قبل از خرید از تاثیری که کلاهک بر روی نور منتشر شده می‌گذارد، اطمینان حاصل نمایید. بهترین کار این است که ببینید به چه منظوری می‌خواهید از چراغ خواب استفاده کنید.

اگر در کنار نور ملایم در هنگام استراحت، تصمیم دارید با نور آن کمی هم مطالعه کنید، از خرید کلاهک بلند اجتناب کنید. زیرا این مدل، پخش نور را به شدت کم می‌کند. برخی از انواع کلاهک‌ها اشکال مختلفی دارند. در این صورت نمی‌توانید قبل از امتحان کردن، از میزان پخشی نور آن آگاهی داشته باشید!

کلاهک نیز از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود. به عنوان مثال، انواع شیشه‌ای و یا کریستالی، چینی، پارچه‌ای، از جمله پرطرفدارترین انواع کلاهک به شمار می‌روند.

در ادامه به معرفی انواع چراغ خواب خواهیم پرداخت.

انواع مختلف چراغ خواب

بسته به اینکه جنس بدنه و کلاهک از چه چیزی ساخته شده‌است، و شکل و ارتفاع هر کدام به چه شکل است،‌ انواع مختلفی از آنها در بازار موجود هستند. که هر کدام موقعیت خاص خود را برای استفاده دربر دارد. به طور کلی چراغ خواب‌ها به سه دسته :

رومیزی

ایستاده

دیواری

تقسیم می‌شوند. برای اتاق خواب بهتر است از مدل‌های رومیزی استفاده شود. و مدل‌های ایستاده که پایه بلندی دارند، برای سایر بخش‌ها از جمله سالن و یا نشیمن مورد استفاده قرار بگیرند.

اندازه چراغ رومیزی با توجه به سطحی که بر روی آن قرار می‌گیرد، انتخاب می‌شود. حواستان باشد بیش از اندازه بزرگ و یا کوچک بودن، از زیبایی و کارایی آنها به طور چشمگیری کم خواهد کرد.

مدل‌های دیواری نیز از تنوع بسیار خوبی در بازار بهره‌مند هستند. هم رنگ و هم طرح‌های متنوعی دارند.

با توجه به جنس کلاهک، انواع مختلفی از چراغ‌ها در بازار یافت می‌شوند. برخی از انواع پرطرفدار چراغ خواب عبارت است از:

۱- شیشه‌ای

منظور در این بخش کلاهک شیشه‌ای است. بزرگترین عیب آنها این است که نگهداری از آنها کمی مشکل است. و همیشه خطر شکستن برای آنها وجود دارد. در نتیجه اگر کودک خردسال و یا نوپا در این محل رفت و آمد می‌کند، می‌باید بیش از پیش مراقب شکستن آنها باشید. اما با وجود این عیب، زیبایی این مدل‌ها قابل مقایسه با هیچ مدل دیگری نمی‌باشد. بازی نور و شیشه همیشه زیبا و چشم نواز است!

۲- چوبی

این چراغ‌ها که بیشتر از چوب بامبو ساخته می‌شود، حس نزدیکی با طبیعت را به خوبی به فضای مورد استفاده‌شان منتقل می‌کنند. نور معمولا در این چراغ‌ها بسیار ملایم و گاهی رازآلود است. درنتیجه برای مطالعه نور کافی ندارند. اما فضا را با نور خود غرق در آرامش می‌سازند.

۳- پارچه‌ای

کلاهک این چراغ‌ها از پارچه‌های مخصوص که بیشتر پلی استر است، طراحی و ساخته می‌شود. تنوع رنگ و طرح بالایی دارند. نور را به صورت یکنواخت و بسیار ملایم در فضا پخش می‌کنند. و جزو محبوب‌ترین انواع چراغ خواب‌ها به شمار می‌آیند.

تنها عیب آنها مشکل در تمیز کردن آنهاست. اما زیبایی و مزیت آنها بر این ایرادشان برتری دارد. و شاید به همین دلیل جزو پرطرفدارترین انواع چراغ‌های خواب به شمار می‌روند.

۴- چینی

این مدل‌ها بیشتر در طرح‌های قدیمی و شاید عتیقه یافت می‌شوند. به نوعی با استایل کلاسیک ست می‌شوند. نور کاملا ملایمی در فضا منتشر می‌کنند.

معمولا کلاهک در این مدل‌ها چینی سفید مات است و بر روی آن نقاشی شده است. این مدل‌ها کمی گران قیمت هستند. و از طرف دیگر خیلی زود ممکن است بشکنند. و در عین حال در اثر آسیب دیدن، معمولا جایگزینی هم برایشان در بازار وجود ندارد. به همین دلیل کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حال که با انواع چراغ خواب آشنا شدیم، نوبت آن است که ببینیم برای انتخاب یک چراغ خواب مناسب، باید چه نکاتی را مد نظر قرار داد؟ لطفا در ادامه نیز با ما همراه باشید.

نکات مهم در انتخاب چراغ خواب مناسب فضای ما

• مانند هر جزء دیگر دکوراسیون داخلی، قبل از هر کاری و هر اقدامی برای خرید، از استایل مورد استفاده مبلمان و فضای خود آگاه شوید. و با توجه به استایل کلی فضا، چراغ خواب خود را انتخاب نمایید. زیرا این وسیله‌ها به شدت استایل محیط را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین حفظ هارمونی فضا بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند.

• بهترین نور برای مطالعه نور سفید و یا زرد و یا ترکیب آن دو می‌باشد. و بهترین نور برای استراحت، نور آبی است. پس اقدام بعدی مهم قبل از خرید این است که کاربرد چراغ را مشخص کنید.

• برای اتاق خواب کودکان می‌توانید از انواع چراغ خواب‌های فانتزی استفاده نمایید. به این ترتیب می‌توانید آرامش را به رویاهای شیرین فرزند دلبندتان هدیه نمایید.

• بسیار مهم است که چراغی خریداری می‌کنید، ایمن باشد. به هر حال جریان الکتریسته در این وسیله‌ها جریان دارد و بسیار مهم است که از این نظر، کیفیت مطمئن و قابل قبولی داشته باشند.

• اگر شما در اتاق خواب خواب از تخت خواب دو نفره استفاده می‌کنید، بهتر است از دو چراغ خواب در دو طرف تخت استفاده کنید. معمولا بهترین انتخاب در این شرایط استفاده از مدل‌های رومیزی است.

• بسیاری از افراد دوست دارند از چراغ‌هایی با طراحی مینیمال در فضای مورد نظرشان استفاده کنند. مزیت استفاده از این مدل‌ها این است که در عین اینکه موجب شلوغی بیش از اندازه فضا نمی‌شوند، به خوبی با دیگر عناصر موجود در اتاق خواب نیز ست می‌شوند.

• اگر دوست دارید از انواع دیواری استفاده کنید، توصیه ما به شما این است که دقیقا بالای تخت خواب از این چراغ‌های دیواری استفاده نکنید. زیرا این نور مستقیم مانع آرامش شما در زمان استراحت و خواب خواهد شد!

• قبل از خرید از میزان مصرف انرژی چراغ انتخابی خود آگاه شوید. اگر قرار باشد این چراغ ساعات طولانی به خصوص از هنگام شب تا صبح را روشن بماند، بهتر است مصرف انرژی پایینی داشته باشد.

• اگر اتاق خواب شما طرحی سنتی دارد، می‌توانید از چراغ‌هایی به سبک کلاسیک و طرح‌های سنتی استفاده کنید. در این حالت از انواع شیشه‌ای هم می‌توانید انتخاب کنید. اما اگر مدل‌های شیشه‌ای را انتخاب می‌کنید، آن را در محلی قرار بدهید که در صورت شکستن، خطری متوجه شما نباشد.

در این مقاله شما را با یکی از جذاب‌ترین مواردی که در طراحی و دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، یعنی چراغ خواب، آشنا ساختیم. درست است اصلی‌ترین مکانی که از چراغ خواب استفاده می‌شود، همان اتاق خواب است. اما در دیگر قسمت‌های خانه هم بهتر است از یک نور ملایم در هنگام شب و در زمانی که چراغ‌های اصلی خانه خاموش است، استفاده شود.

در بخش‌های بعدی گزینه‌های مختلفی که امروزه برای داشتن یک چراغ خواب پیش روی شما قرار دارد، برایتان معرفی گردید. و پس از آن ساختار کلی چراغ خواب برایتان شرح داده شد. و در بخش پایانی نیز اطلاعاتی جهت انتخاب چراغ خواب مناسب فضای شما در اختیارتان گذاشته شد.

امیدواریم تمامی این نکات برای شما راهنمایی خوبی بوده باشد. صمیمانه از شما متشکریم که تا پایان آئین لایف را همراهی فرمودید. برایتان رویاهای شیرین در نور عاشقانه چراغ خوابتان را آرزو داریم.

منبع: سایت Ikea

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *