۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

چیدمان داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی، و برای استفاده بهینه از فضا، علاوه بر رعایت نکات مهم در معماری و استفاده از لوازم و مبلمان مناسب، نحوه قرار گرفتن المان‌های مختلف مانند مبلمان، اکسسوری‌ها و … بسیار دارای اهمیت است.

چه بسا فضایی با وجود دارا بودن پتانسیل بالا برای داشتن دکوراسیون بی‌نظیر،‌ به علت چیدمان داخلی نامناسب، نتواند از تمام آن پتانسیل بهره ببرد.

بر عکس این موضوع نیز البته صادق است. در فضاهای محدودی که از نظر معماری، معایبی دارند، با داشتن چیدمان داخلی مناسب، می‌توان تا حدود زیادی به مشکلات ناشی از معماری فضا فائق آمد.

در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک‌های بهترین چیدمان داخلی آشنا سازیم. اگر شما هم در حال جستجو برای داشتن بهترین چیدمان داخلی هستید، همراه آئین لایف شوید.

نقطه کانونی یعنی چه؟

قدم نخست، انتخاب یک نقطه کانونی در قسمتی است که قصد انجام طراحی داخلی را در آن دارید. اما نقطه کانونی به چه معناست؟

در هر فضایی، یک عنصر از دکوراسیون داخلی به عنوان نقطه کانونی مشخص می‌شود و سایر عناصر و المانها و یا مبلمان به گونه‌ای چیده می‌شوند که این نقطه کانونی در مرکز آنها قرار داشته باشد.

به عنوان مثال، در اتاق خواب، نقطه کانونی، تخت خواب است. و در سالن نشیمن و یا پذیرایی، پنجره و یا شومینه می‌توانند نقطه کانونی باشند. اما اگر این دو مورد نباشند، بهترین گزینه، انتخاب تلوزیون به عنوان نقطه کانونی است.

بعد از تعیین نقطه کانونی، نوبت به طراحی چیدمان داخلی می‌رسد. چیدمان داخلی به نحوی انجام می‌شود که نقطه کانونی در مرکز آن باقی بماند. در واقع با ورود به هر فضایی، در نگاه اول، چشم‌ها متوجه نقطه کانونی خواهد شد.

در ادامه می‌خواهیم برایتان از نکات باریک‌تر ز مویی، سخن بگوییم. تا به این وسیله شما چند قدمی از دوستانتان پیش‌تر باشید. پس اجازه بدهید به بررسی تکنیک‌های چیدمان داخلی بپردازیم و با هم این نکات را مرور کنیم.

چگونه چیدمان داخلی عالی داشته باشیم؟

در این بخش برایتان از نکاتی خواهیم گفت که در سایه بکار بستن آنها می‌توانید بهترین نتیجه را از چیدمان داخلی خود کسب نمایید.

تمامی این نکات به نوعی می‌توانند با سلیقه شخصی شما ادغام شوند. پس همواره به خاطر داشته باشید که برای داشتن یک چیدمان داخلی زیبا و منحصر بفرد،‌ شما و سلیقه یکتای شما، کلید اصلی موفقیت به حساب می‌آید.

رنگ‌ها می‌توانند معجزه بیافرینند!

شما با استفاده درست از رنگ‌ها می‌توانید جادو کنید! بله کاملا درست متوجه شدید! رنگ‌ها همان چوب جادوی شما هستند! اول از همه باید از اصطلاحات رنگ‌شناسی آگاه شوید. در این دنیای رنگارنگ، ۳ گروه رنگی وجود دارد. این سه گروه عبارتند از:

۱- رنگ‌های اصلی، شامل آبی، زرد و قرمز

۲- رنگ‌های فرعی، این رنگ‌ها حاصل ترکیب دو به دوی رنگ‌های اصلی است. و شامل رنگ‌های نارنجی، سبز و بنفش است.

۳- رنگ‌های خنثی، به رنگ‌های سفید، سیاه و خاکستری،‌ خنثی گفته می‌شود.

یک اصطلاح مهم دیگر هم وجود دارد و آن عبارت “رنگ‌های مکمل” است. در این تعریف، رنگ مکمل بنفش، زرد است. رنگ مکمل سبز، قرمز و رنگ مکمل نارنجی، آبی است.

رنگ‌های خنثی همیشه کمک می‌کنند تا رنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر به آرامی و زیبایی جای بگیرند. به علاوه در چیدمان‌های مدرن و در فضاهای کوچک بهتر است از تنوع رنگی اجتناب کنیم. و از رنگ‌های خنثی بیشتر استفاده کنیم.

برای فضاهای کوچک و مکان‌هایی که ارتفاع سقف آنها کم است، رنگ سفید بهترین انتخاب است.

اگر می‌خواهید نگاه‌ها را به یک المان خاص در فضا جلب کنید، بهترین کار استفاده از رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر است. مثلا برای یک کاناپه بنفش، کوسن زرد انتخاب کنید. و یا بر روی میز جلوی کاناپه سبز رنگ، گل‌های قرمز قرار بدهید.

زمانی که رنگ‌های مکمل در کنار هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیشترین جلوه را خواهند داشت. البته این به آن معنا نیست که تمام رنگ‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند باید پررنگ باشند! شما می‌توانید از طیف‌های رنگ‌ها، از بسیار روشن تا کاملا تیره استفاده کنید.

اما اگر فضای شما کوچک است، بهتر است تنوع رنگی زیادی نداشته باشید. استفاده بیش از حد از رنگ‌ها موجب شلوغی می‌شود. و فضا را کمی بهم ریخته نشان می‌دهد.

در قسمت‌های بعدی انواع چیدمان داخلی را برایتان شرح می‌دهیم و یک بار دیگر با توجه به اطلاعات ارائه شده در این قسمت، بهترین رنگ‌ها و روش بکار بستن آنها را خواهیم گفت.

حفظ یکپارچگی در مبلمان

مبلمان منزل و یا هر فضایی که برای آن چیدمان انجام می‌دهید، باید یکدست باشند. این لوازم باید از یک سبک پیروی کنند.

مثلا همگی مدرن باشند.و یا همگی کلاسیک و لاکچری! اگر از وسیله‌ای که با سایر المان‌های مبلمان و وسایل همخوانی ندارد، استفاده کنید، آن المان خاص همچون یک لکه رنگ در میان لوازم شما به نظر خواهد رسید. و در این حالت هیچگونه پیوندی میان اجزا برقرار نخواهد شد.

در یک چیدمان داخلی ایده‌آل تمامی اجزا با هم به خوبی هماهنگ می‌شوند. به عبارت دیگر، در این فضا هارمونی میان المان‌های مختلف طراحی کاملا رعایت می‌شود.

ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که چگونه می‌توان از رعایت هارمونی و تناسب در چیدمان مطمئن شد؟ یک آزمایش ساده برای این مسئله وجود دارد.

برای آنکه المانی را که عدم هماهنگی ایجاد می‌کند بتوانید تشخیص بدهید، کافی است در قسمت ورودی بخش مورد نظر بایستید. در این حالت چشمان خود را به حالت نیمه‌باز نگاه داشته و تمام قسمت‌ها را از نظر بگذرانید.

در این حالت اگر یک عنصر جلب توجه نمود، معمولا همان تعادل طراحی را بر هم زده‌است! کافی است با اعمال تغییرات کوچک مانند جابجایی، این عدم هماهنگی را اصلاح نمایید.

زمانی که تصمیم دارید برای خرید مبلمان اقدام کنید، یک دورنمای ذهنی را در خاطر داشته باشید و بخش‌های مختلف را همچون قطعات پازل در کنار یکدیگر قرار بدهید.

به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید مبلمان را خریداری کنید، باید بدانید که چه نوع پرده‌ای را دوست دارید، داشته باشید. همینطور برایتان تا حدود زیادی مشخص باشد که از کدام مدل کفپوش و دیوارپوش استفاده خواهید کرد.

نورپردازی و تامین نور کافی

اگر خانه شما نور طبیعی کافی در طول روز دریافت می‌کند، کارتان تا حدود زیادی آسان می‌شود. به این ترتیب محدودیتی در انتخاب رنگ‌های مبلمان و جنس پرده نخواهید داشت. هر چه میزان نور طبیعی که وارد خانه می‌شود کمتر باشد، استفاده از رنگ‌های روشن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

در شب هنگام برای تامین نور محیط می‌توانید از انواع نورپردازی‌ها استفاده نمایید. به این ترتیب می‌توانید شدت نور را هم کنترل نمایید.

• توجه داشته باشید، اگر سالن خانه شما که قرار است مبل‌ها در آن جای بگیرند، کوچک است، مبل‌ها باید پشتی کوتاهی داشته باشند. انتخاب پشتی کوتاه برای مبل‌ها، موجب می‌شود تا فضا بازتر دیده شود.

به همین ترتیب برای بزرگ‌تر نشان دادن فضا بهتر است که مبل‌ها دارای پایه باشند تا فضای زیر آنها هم باز باشد. این مورد نیز به شما کمک خواهد کرد تا فضا را بزرگتر نشان بدهید.

• بهتر است مبل‌ها طوری قرار بگیرند که از دیوار فاصله داشته باشند. اگر بزرگی فضا به شما اجازه می‌دهد، بهتر است این مورد را حتما رعایت نمایید. در فنگ شویی نیز، این نوع چیدمان توصیه می‌شود. زیرا به این ترتیب،‌ انرژی می‌تواند در گردش باشد.‌

• واقعا لزومی ندارد تمام فضاهای خالی خانه توسط مبلمان پر شوند. انتخاب تعداد مبل‌ها و صندلی‌ها می‌بایست با هوشمندی انجام گیرد.

• می‌توانید برای جلوه بیشتر در چیدمان داخلی از تاثیر بافت در دکوراسیون بهره بگیرید. دیوار بافت‌دار، کوسن‌ها و یا رومیزی بافت‌دار همگی از نمونه‌هایی هستند که می‌توانید بکار بگیرید. بافت در طراحی داخلی، به گونه‌ای تنوع مطلوبی ایجاد می‌کند و انژری و گرمای بیبشتری به محیط می‌بخشد.

• تاثیر روانشناسی رنگ‌ها را جدی بگیرید. همانطور که می‌دانید، رنگ‌ها هر کدام بر روی افراد و همچنین محیط اطرافشان اثر مخصوص خودشان را دارند. به عنوان مثال، رنگ قرمز پر از انرژی است و اشتها را زیاد می‌کند.

از این رو می‌توانید از این رنگ به نحوی در قسمت غذاخوری و یا حتی آشپزخانه استفاده نمایید. و یا رنگ آبی روشن موجب آرامش و رفع خستگی است. از این رو رنگی مناسب برای اتاق خواب می‌باشد.

• استفاده از آینه را جدی بگیرید. می‌توانید از انواع آینه‌های دکوراتیو و یا قدی و ساده در جهت بزرگ‌تر و البته روشنتر نشان دادن فضا استفاده کنید.

حال در ادامه به بررسی انواع چیدمان داخلی می‌پردازیم. با مطالعه این بخش، شما می‌توانید در خصوص انتخاب استایل عمومی خانه تصمیم‌گیری نمایید.

انواع سبک‌های چیدمان داخلی

در حالت کلی، دکوراسیون داخلی باید در تمامی بخش‌ها از یک سبک پیروی نماید. به این ترتیب تمامی بخش‌ها به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده و نتیجه کار داشتن چیدمان داخلی منظمی است که شما در آن احساس آرامش خواهید داشت. حال اجازه بدهید سبک‌های مختلف در چیدمان را با هم مرور کنیم.

کلاسیک

چیدمان کلاسیک، شیک و لاکچری است. در این استایل، رعایت قرینه بسیار مهم است. مثلا مبل‌ها به صورت قرینه قرار می‌گیرند. و یا اکسسوری‌ها همگی به صورت جفتی هستند و به صورت قرینه مورد استفاده قرار می‌گیرند. معولا مبل‌ها از انواع مدل‌های استیل انتخاب می‌شوند.

اکسسوری‌ها معمولا از انواع کریستالی و چینی و با طرح‌های کلاسیک انتخاب می‌شوند. حتی پرده‌ها هم از مدل‌های کلاسیک انتخاب می‌شوند. بیشترین متریال مورد استفاده در این استایل، چوب است. پارکت‌های چوبی برای پوشش کف در این سبک، طرفداران بسیاری دارد.

رنگ‌هایی که از یک طیف رنگی هستند، در این سبک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشتر از طیف رنگی قهوه‌ای، زرشکی و سبز‌ در این سبک استفاده می‌شود. معمولا از روش تضاد رنگی که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، در استایل کلاسیک استفاده نمی‌شود.

سنتی

المانهای به کار رفته در این سبک، همگی حال و هوای سنتی را به با خود به خانه شما می‌آورند. در این استایل، حتما از فرش‌ با طرح‌های سنتی استفاده می‌شود. اکسسوری‌ها و تابلوهای دیواری نیز از نمونه‌های سنتی انتخاب می‌شوند. سماور‌های برنجی در اندازه های کوچک و بزرگ یکی از انواع اکسسوری‌هایی است که با خود حال و هوای سنتی دارد.

این سبک نیز طرفداران خودش را دارد. رنگ‌ها در این سبک معمولا تنوع بالایی دارند. و می‌توانید بدون محدودیت از تکنیک رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر استفاده کنید.

مدرن

جوانان بیشتر طرفدار این سبک هستند. می‌توان گفت بهترین مدل چیدمان برای خانه‌ها و فضاهای کوچک به شمار می‌رود. در این سبک تنوع رنگی وجود ندارد. و تلاش می‌شود از رنگ‌های خنثی به ویژه سفید استفاده گردد. مبلمان بیشتر از نوع راحتی و مبل‌های سبک ال انتخاب می‌شود.

اکسسوری ها به صورت مدرن هستند. پرده‌ها هم در این سبک ساده انتخاب می‌شوند. و والان و دکور مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. چیدمان داخلی مدرن، تا حد ممکن مینیمال است.

تنوع رنگی و تکنیک استفاده از رنگ‌های مکمل در کنار هم مطلوب این سبک نیست. تنها در بخش‌های کوچکی از فضا و یا در المان‌های کوچک، از تنوع رنگی استفاده می‌شود. خلاصه آنکه استایل مدرن، ساده اما صمیمی و گرم است.

چیدمان داخلی و انتخاب دیوارپوش و کفپوش

خانه و فضای شما هر سبکی که داشته باشد،‌ باید بتوانید متناسب با آن سبک، از میان انواع دیوارپوش‌ها و کفپوش‌ها، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب نمایید. اما برای داشتن بهترین انتخاب در این زمینه نیازمند داشتن آگاهی لازم از محصولات موجود در بازار هستید.

به علاوه می‌بایست از مزایا و معایب هر یک نیز دانش کافی داشته باشید.

نتیجه گیری

به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است!‌ هرگز نمی‌توان برای خلاقیت افراد حد و مرزی قایل شد! ‌چیدمان داخلی، هم از آن دسته از مواردی است که همچون اقیانوسی عظیم، نمی‌توان پایانی برایش متصور بود!

اما با تلفیق علم طراحی دکوراسیون داخلی با هنر و خلاقیت فردی می‌توان به نتایج بسیار عالی دست پیدا کرد. در این مقاله به بررسی انواع چیدمان داخلی پرداختیم. و شما را با اصلاحات گوناگون آشنا ساختیم. و استایل‌های مختلف چیدمان داخلی، مانند مدرن، کلاسیک، سنتی را که بیشتر از سایر مدل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، شرح دادیم.

امیدواریم از خواندن تمامی این نکات لذت بسیار برده‌باشید. و تمامی این نکات برایتان مفید بوده باشد. امیدواریم خانه‌هایتان با داشتن یک چیدمان رویایی، آرامش را برایتان به همراه داشته باشد. متشکریم که تا پایان ما را همراهی فرمودید.

منبع: Housebeautiful

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *