به این نوشته امتیاز دهید...

سبک روستیک

یکی از زیباترین و خلاقانه‌ترین سبک‌ های دکوراسیون داخلی، سبک روستیک است. این شیوه معماری پیوندی محکم با طبیعت دارد. در این متد طراحی، همه چیز طبیعی و بدون دخالت و پرداخت اضافی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما هم از علاقمندان این شیوه طراحی دکوراسیون داخلی باشید،‌ می‌توانید آن را در بخشی از خانه و یا یکی از اتاق‌های خانه اجرا کنید. حتی می‌توانید از اکسسوری‌هایی که در این شیوه تعریف می‌شوند، برای تغییر حال و هوای خانه‌تان استفاده کنید.

در این مقاله با سبک روستیک بیشتر آشنا خواهیم شد. و نکات مهمی که در اجرای این سبک باید مورد توجه قرار بگیرند، بررسی می‌گردد. از شما دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله با آئین لایف همراه باشید.

ایده سبک روستیک از کجا آغاز شد؟

اولین جرقه‌های این سبک در اواسط قرن هجدهم میلادی و در اروپا زده شد. الهام از طبیعت و اجرای آن در ساخت انواع مبلمان بیشترین رواج را در این سبک داشت. ساخت مبلمانی که ایده‌هایی از شاخ و برگ درختان در آن دیده می‌شد، تا قرن بیستم همچنان رواج داشت.

برای سال‌های متمادی، از شاخ‌های گوزن، آهو و یا گاو به عنوان تکیه‌گاه و پشتی صندلی‌ها استفاده می‌کردند. البته این مدل‌ها امروزه با ساختارهای مدرن‌تری جایگزین شده‌اند. و همچنین پارامترهای جدید و خلاقانه دیگری به این سبک اضافه شده‌است.

بیشترین رونق سبک روستیک در طی سال‌های آغازین، در اروپا و در کشورهای آلمان، اتریش و سوئیس بود. در واقع می‌توان گفت که ورود روستیک با جنبش مبلمان روستایی و صندلی‌هایی بود که به شکل شاخه درختان طراحی شده‌بود.

نمونه‌های تاریخی مبلمان روستایی را می‌توان در موزه‌ها و مغازه‌های عتیقه‌فروشی یافت.

اما مفهوم طراحی داخلی به سبک روستیک بعد از سال ۲۰۰۰ میلادی به طور جدی مورد توجه قرار گرفت. در ایالت کالیفرنیا و به ویژه در منطقه سن‌دیگو، و در جایی که بسیاری از مؤسسات و شرکت‌های ساختمان‌سازی تصمیم گرفتند تا خانه‌ها و رستوران‌های قدیمی را با حفظ حال و هوایشان، به صورت مدرن بازسازی کنند.

تقریباً حدود ۱۱ سال طول کشید تا این ایده از منطقه کالیفرنیا به دیگر نقاط ایالات متحده و پس از آن به سراسر جهان برسد.

سبک روستیک به چه معناست؟

عبارت “روستیک” از واژه روستایی الهام گرفته شده‌است. و منظور شیوه‌ای در طراحی دکوراسیون داخلی است که در آن، از المان‌های موجود در طبیعت مانند سنگ‌های طبیعی و چوب استفاده می‌شود.

معمولاً دکوراسیون روستیک در خانه‌های روستایی دیده می‌شود. البته نیازی به توضیح نیست که سبک روستیک، یک شیوه کاملاً مدرن است. و منظور از آن، بکارگیری تکنولوژی در دوستی با طبیعت است.

در مبلمانی که به سبک روستیک ساخته شده‌اند، شما کمترین میزان کار دست را می‌توانید مشاهده کنید. ظاهر خام و طبیعی این لوازم، بهترین علامت برای شناسایی این سبک می‌باشد.

روشویی‌هایی که از سنگ طبیعی و خام ساخته شده‌اند، یکی از نمونه‌های اجرای سبک روستیک است. همچنین میز و صندلی‌هایی که از چوب خام ساخته شده‌اند و بدون رنگ و یا برشکاری‌های خاصی، مورد استفاده قرار می‌گیرند، هم از این نوع هستند.

ایده اصلی اجرای دکوراسیون تنها به استفاده از مبلمانی که به این شیوه طراحی شده‌اند، محدود نمی‌شود. شما می‌توانید بخش‌های مختلف خانه مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام و حتی اتاق خواب و نشیمن را هم به این شیوه دیزاین کنید.

اگر می‌خواهید انرژی طبیعت در بخش‌های مختلف خانه شما جریان داشته باشد، می‌توانید علاوه بر طراحی‌های اصلی خانه (مانند مثال روشویی) از اکسسوری‌های مختلفی نیز استفاده نمایید.

در بخش بعدی به آیتم‌های مهم در اجرای معماری روستیک خواهیم پرداخت. با مطالعه این بخش با ایده‌های جالبی برای اجرای سبک روستیک آشنا خواهید شد.

بایدها در اجرای پروژه رستیک

در این قسمت نکاتی را برای اجرای هر چه بهتر سبک روستیک برایتان خواهیم گفت:

مهم‌ترین المان‌ها در سبک روستیک در معماری، سنگ و چوب است. توجه داشته باشید که هر دوی آنها می‌بایست حتماً به صورت طبیعی (به اصطلاح خام) مورد استفاده قرار بگیرند. در واقع هر چه طبیعی‌تر، بهتر!

از آنجا که از ابزار به صورت گسترده استفاده نمی‌شود، بنابراین بخش‌های مختلف مبلمان، ظرافت خاصی ندارند. شاید همین جلوه زمخت و درشت مبلمان، حس نزدیکی بیشتری با طبیعت برقرار نماید.

بهترین انتخاب مبلمان، انواع دست‌ساز هستند. زیرا همانطور که گفته شد، در سبک روستیک، باید قوانین زندگی روستایی (و مدرن) به خوبی رعایت شود.

در روستاها، افراد تمامی نیازهایشان را خودشان برطرف می‌کنند. و تمامی لوازمی را که نیاز دارند، خودشان با دستانشان می‌سازند. در این شیوه معماری، از لوازمی که در کارخانه ساخته شده‌اند استفاده نمی‌شود.

حال که باید حس و حال زندگی در طبیعت را در محیط القا کنیم، یکی از بهترین روش‌ها، انتخاب کفپوش و دیوارپوش از انواع سنگی و چوبی است. دیوارپوش‌های سنگی دکوراتیو بسیار زیبایی در بازار موجود است که برای ایجاد فضای روستایی بسیار زیبا و کارآمد هستند. بهترین انتخاب برای کفپوش، انواع پارکت‌های چوبی هستند.

شومینه‌های سنگی از دیگر مواردی هستند که به زیبایی می‌توان در سبک روستیک بکار برده شوند. هم فضا را گرمی می‌بخشند. و هم حس طبیعی بودن را به خوبی انتقال می‌دهند.

می‌توانید بخشی از دیوار را با استفاده از دیوارپوش‌های سه بعدی طرح سنگ و یا چوب کار کنید و دیگر قسمت‌ها را با استفاده از رنگ و یا کاغذدیواری‌های ساده بپوشانید.

بهترین رنگ برای دیوارها در این سبک، رنگ‌های خنثی و مخصوصاً سفید و طیف‌های مختلف آنهاست. شاید در برخی قسمت‌ها و به صورت محدود بتوان رنگ خاکستری روشن را هم اجرا کرد. انتخاب رنگ تا حدودی به دیگر بخش‌های دکوراسیون از جمله رنگ مبلمان، بستگی دارد.

دقت کنید که اکسسوری‌های لاکچری مانند گلدان‌های کریستالی و ظروف خاص، خیلی مناسب این سبک نیستند.

بهتر است رنگ غالب را طیفی از رنگ‌های قهوه‌ای رنگ انتخاب کنید. و اگر چنانچه دوست دارید رنگ‌های دیگری را هم مورد استفاده قرار بدهید، آن‌هارا به صورت محدود در اکسسوری‌ها بکار ببرید. به عنوان مثال می‌توانید از کوسن‌های سبز و یا زرد برای انرژی بخشیدن به فضا استفاده کنید.

کمی اعوجاج در اجرای بخش‌های مختلف دکوراسیون، آن را زیباتر خواهد کرد. عناصر گوناگون در طبیعت مرتب و منظم نیستند. بنابراین در دیزاین به سبک روستیک که در خانه شما اجرا خواهد شد، هم همین بی‌نظمی باید دیده شود.

بر خلاف طراحی‌های دکوراسیون داخلی مدرن، که گفته می‌شود، نورپردازی را به عنوان یک آیتم مهم همواره در نظر داشته باشید، در این شیوه معمولاً سعی می‌شود تا حد امکان تنها از نور طبیعی برای روشن نگاه داشتن فضا استفاده گردد.

می‌توانید به جای ظروف چینی و کریستالی پذیرایی، از انواع ظروف چوبی استفاده کنید.

یکی از کارهای خلاقانه، استفاده از پوست حیوانات است. که می‌توان آن را برروی زمین و در مقابل شومینه، و یا بر روی کاناپه پهن کرد.

می‌توانید از فلزات هم در حضور سنگ و چوب برای بخش‌های مختلف دکوراسیون استفاده کنید. فلزات در این حالت نباید پرداخت شده و صیقلی باشند. هر چه طبیعی‌تر، بهتر و زیباتر!

بهترین انتخاب برای پرده، انتخاب پرده‌های حریر سفید و یا شیری رنگ و ساده هستند. زیرا همانطور که قبل‌تر گفته شد، باید تلاش کنیم تا هر چه بیشتر از نور طبیعی در فضا استفاده کنیم، در نتیجه پرده انتخابی ما باید بتواند بیشترین نور ممکن را از خود عبور داده و ورودی نور به داخل را کاهش ندهد.

اگر به دنبال رومیزی، روتختی و یا دیگر منسوجاتی از این قبیل هستید، بهتر است بدانید که در سبک روستیک، از پارچه‌هایی که به صورت دستی بافته شده‌اند بیشتر استفاده می‌شود.

• از آنجا که سبک روستیک، اجرای حس طبیعت در خانه است، بنابراین چه بهتر که تمامی رنگ‌هایی که در آن بگار می‌برید، رنگ‌هایی باشند که در طبیعت در کنار هم دیده می‌شوند.

به عنوان مثال، برای کاناپه دست ساز قهوه‌ای رنگ، می‌توانید از کوسن‌های سبز هم استفاده کنید. همانطور که در طبیعت رنگ‌های سبز و قهوه‌ای در کنار هم دیده می‌شوند، در دکوراسیون خانه شما هم این دو رنگ با هم بکار می‌روند.

تخت خوابی که انتخاب می‌کنید، به طور حتم از انواع چوبی خواهد بود.

می‌توانید از کنده‌های درخت، چهارپایه و یا صندلی بسازید. توجه داشته باشید که صندلی ساخته شده باید به رنگ طبیعی چوب باشد.

سقف را بسیار جدی بگیرید. معمولاً سقف خانه‌های روستایی از تیرک‌های چوبی ساخته می‌شود. همین دکوراسیون در سقف خانه سبک روستیک هم اجرا می‌شود. با این تفاوت که در سبک روستیک، سقف به صورت دکوراتیو با الوارهای چوبی دکور می‌شود.

حال که می‌خواهیم با طبیعت آشتی کنیم، چه بهتر که از انواع گل‌ها و گیاهان در این روش استفاده کنیم.

در اجرای این سبک، به شرایط آب و هوایی بسیار توجه کنید. سنگ و چوبی را انتخاب کنید که مناسب شرایط آب و هوایی منطقه شما باشد. به عنوان مثال در مناطقی مانند شمال ایران که رطوبت زیاد است، استفاده از تمام انواع چوب‌ها امکان‌پذیر نیست.

این سبک بسیار ساده است. بنابراین در اجرای آن به دنبال استفاده بیش از حد از تکنولوژی نباشید.

علاقمندان این سبک، معمولاً از تزئیناتی مانند سر گوزن بسیار استقبال می‌کنند. الته حتماً لزومی ندارد که خود فرد آن را شکار کرده باشد. و یا اینکه طبیعی باشد! همینقدر که ظاهری طبیعی دارد،‌ برای انجام پروژه کافی است!

در این سبک تمام اجزای مبلمان ضمخت و بزرگ هستند. بنابراین برای دیزاین آپارتمان‌های کوچک مناسب نیست.

حتماً قرار نیست که هزینه زیادی را صرف اجرای این سبک کنید. حتی با اکسسوری‌های کوچک مانند مجسمه‌های انواع حیوانات که از چوب ساخته شده‌اند، می‌توانید حال و هوای خانه‌تان را به سبک روستیک بسازید.

اگر دوست دارید در قسمتی از خانه، از انواع فرش‌ها استفاده کنید، بهتر است از فرش‌هایی با طرح‌های گیاهان و یا طرح‌های روستایی و یا بختیاری انتخاب نمایید.

یکی از خلاقیت‌های زیبا و جالب در سبک روستیک، استفاده از انواع میزهای ناهارخوری و حتی جلو مبلی که از چوب طبیعی ساخته شده‌اند می‌باشد. در برخی موارد، یک لایه رزین بر روی سطح میز می‌ریزند تا به این وسیله هم استفاده از آن ساده‌تر شود و هم نگه‌داری از آن راحت‌تر گردد.

به این ترتیب هم میز جلوه طبیعی خود را حفظ می‌کند و هم اینکه طول عمر آن افزایش می‌یابد.

استفاده از انواع سبدهای حصیری را هم در نظر داشته باشید. سبدهایی که به شکلی کاملاً مدرن با قفسه‌های چوبی ترکیب شده‌اند، می‌تواند یک انتخاب عالی و بی‌نظیر برای دکوراسیون روستیک باشد.

یک ترفند دیگر در ایجاد حال و هوای جنگلی در خانه شما استفاده از چوب‌های بازیافتی است. در واقع این نوع چوب‌ها با خودشان عطر و بوی جنگل را به فضای خانه شما هدیه می‌کنند. با استفاده از آنها می‌توانید جلوه‌ای خاص و لاکچری به سبک روستیک ببخشید.

طراحی دکوراسیون داخلی تنها گزینه شما برای اجرای این شیوه نیست. شما می‌توانید برای طراحی فضای باز خانه و یا ویلای خود نیز از این شیوه استفاده نمایید.

به عنوان مثال میز و صندلی‌های ساخته شده در این سبک، را می‌توانید در بالکن و یا حیاط خود قرار بدهید. این یک شیوه خاص برای دیزاین فضای باز خواهد بود.

در اجرای سبک روستیک، حتماً لزومی ندارد تا زیاد هزینه کنید. می‌توانید با هر مقدار بودجه‌ای این سبک را اجرا کنید. تنها تفاوت در آیتم‌هایی است که برای اجرا انتخاب می‌کنید.

با کمی خلاقیت می‌توانید بهترین‌ها را داشته باشید. ایده‌هایی که در اینجا مطرح شدند، بخشی از مهمترین مواردی بودند که برای داشتن فضایی به سبک روستیک، می‌توانید از آنها استفاده کنید.

اما همواره به خاطر داشته باشید که رعایت هارمونی فضا در اینجا از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا در این شیوه،‌ تمامی اجزا در اندازه‌های بزرگ و تقریباً می‌توان گفت به شکل پرداخت نشده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بنابراین چیدمانی که این تعادل و هارمونی را بتواند برقرار نماید، شاید کمی مشکل‌تر از دیگر سبک‌ها باشد.

سخن پایانی

در این مقاله به معرفی سبک روستیک در معماری پرداختیم. این شیوه که در واقع اجرای مدرن دکوراسیون داخلی به شیوه زندگی روستایی است، نزدیکی بسیاری با طبیعت دارد. در اجرای طراحی داخلی به سبک روستیک، بیشتر از همه از سنگ و چوب، آن هم به شکل خام و طبیعی استفاده می‌شود.

مبلمان هیچ‌کدام شکل ظریفی ندارند. توجه داشته باشید که سبک روستیک، امروزه به روشی کاملاً مدرن اجرا می‌شود. و طرفداران بسیاری دارد. یکی از بهترین انتخاب‌ها برای دیزاین ویلاهای جنگلی و کوهستانی استفاده از همین روش است.

در این مقاله از بایدها و موارد مهم در اجرای سبک روستیک برایتان گفتیم. امیدواریم با الهام از طبیعت، به بهترین شکلی بتوانید این سبک را در خانه خود اجرا نمایید. سبک روستیک، آشتی دوباره انسان با طبیعت است. از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی فرمودید، بسیار سپاسگزاریم.

منبع: Thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *