۴/۵ - (۱ امتیاز)

آشنایی با انواع پارکت و راهنمای خرید آن

چوب یکی از عناصر اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی است. شما می‌توانید گرما و نشاط چوب را مستقیم با استفاده از عناصر چوبی به خانه خود بیاورید. یک راه دیگر استفاده از دیگر المانهایی است که طرح چوبی دارند.

در میان انواع کفپوش‌ها، پارکت یکی از ماندگارترین آنها محسوب می‌شود. سالهاست که آنها به عنوان یکی از پرطرفدارترین کفپوش‌ها شناخته می‌شوند.

گذر سالیان و پیشرفت تکنولوژی و علم ساخت مواد، موجب شده، این کفپوش محبوب نه تنها از چوب که از متریالهای دیگری نیز ساخته شود. در این مقااله قصد داریم با نگاهی دقیق‌تر انواع آنهارا مورد بررسی قرار داده و از نکات ظریفی که در هنگام خرید پارکت باید مورد توجه قرار گیرند، برایتان بیشتر بگوییم.

از شما دعوت می‌کنیم تا پایان ما را همراهی فرمایید.

پارکت چیست؟

یکی از انواع کفپوش‌ها که از چوب طبیعی ساخته می‌شود، پارکت است. فرآیند ساخت آنها ساده است. الوارهای چوبی، به قطعات کوچکتری بریده شده و بعد از طی پروسه پرداخت، به صورت محصولی درمی‌آید که برای همه ما آشناست.

چوب حس آرامش و گرما را با خود به خانه‌های ما می‌آورد. در مقایسه با دیگر انواع کفپوش‌ها، خانه را بیشتر گرم می‌سازد. و حس نزدیکی با طبیعت را برای ما به ارمغان می‌آورد.

امروزه این کفپوشها از مواد دیگری هم ساخته می‌شوند. تلاش بر این است که با این روش از محیط زیست حمایت گردد. حفظ بافت چوبی و رنگ آن از مهمترین پارامترهای ساخت انواع دیگر متریال می‌باشد.

انواع مختلف آنها با اندکی تفاوت در نصب، بر روی هر سطحی قابل اجرا هستند. در شرایطی نیاز به زیرسازی احساس می‌شود. که حتماً باید طبق نظر کارشناسان خبره و اهل فن به درستی اجرا شود، تا نتیجه نهایی همانی باشد که مطلوب است.

اگر دوست دارید از دنیای کفپوش ها بیشتر بدانید، می‌توانید سری به اینجا بزنید!

حال اجازه بدهید برویم سراغ معرفی انواع آنها.

آشنایی با انواع پارکت

این نوع از کفپوشها از چوب طبیعی و یا از متریال فرآوری شده چوبی تهیه می‌شوند. به این ترتیب انواع مختلف آن عبارت است از:

۱- چوبی: اولین نمونه‌های این نوع از کفپوش‌ها از چوب درختان ساخته شد. این محصولات تا به امروز همچنان با همان متریال، تولید شده و در بازار موجود هستند. به این ترتیب می‌توان گفت که پارکت چوبی قدیمی‌ترین مدل این دسته از کفپوشها به شمار می‌آید.

اما به هر حال تهیه آنها نیازمند قطع درختان و وارد آمدن آسیب به محیط زیست می‌شود. هر چند حس زیبایی و نزدیکی با طبیعت را در خانه به شما هدیه می‌دهند، اما از طرف دیگر فرآیند تهیه و تولید آنها موجب تخریب محیط زیست می‌شود.

۲- مدل لمینت: چند سالی است که کفپوشهای لمینت به بازار آمده‌اند. و باید گفت که به راستی هم خوش آمده‌اند. این دسته از کفپوشها از HDF ساخته شده‌اند. این نمونه‌ها همانند مدل‌های چوبی، همان حس و حال نزدیکی به طبیعت را برایتان به ارمغان می‌آورند.

آن‌ها در رنگها و مدل‌های متنوعی در بازار موجود هستند. و نیاز هر سلیقه‌ای را برآمده می‌کنند.

استفاده از انواع مختلف آنها، مزایا و معایبی هم دارند که لازم است در هنگام خرید از آنها مطلع بوده و با آگاهی مدل مورد نظرتان را انتخاب کنید. در بخش بعدی مهمترین این موارد را برایتان خواهیم گفت.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون آشپزخانه

مزایا و معایب پارکت کدام است؟

همانطور که در بخش قبلی اشاره کردیم، این نوع کفپوش‌ها به دو صورت چوبی و لمینت در بازار موجود هستند. هر یک از این مدل‌ها، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

مزایای پارکت چوبی:

۱)     ایجاد حس نزدیکی با طبیعت

۲)     ایجاد حس گرمی مطلوب در کف

۳)     این نمونه‌ها یک مدل کفپوش ارگانیک به شمار می‌آیند. از این رو موجب بروز حساسیت نمی‌شوند.

۴)     دوام و طول عمر بالایی دارند.

۵)     در صورتی که یکی از قطعات دچار خرابی شود، می‌توان همان قطعه را تعویض نمود.

معایب نمونه چوبی:

۱)     به راحتی دچار خراشیدگی می‌شوند.

۲)     ضد آب نیستند. و با نفوذ آب به بخش‌های داخلی‌شان، دچار خرابی می‌شوند.

۳)     نگه‌داری از آنها نیاز به دقت و حوصله دارد.

۴)     به صورت دوره‌ای باید با مواد مخصوص، جلا داده شوند.

۵)     قیمت این نمونه از کفپوش‌ها نسبتاً بالاست. از این رو در صورتی که بودجه شما محدود است، شاید انتخاب مناسبی برایتان نباشند.

۶)     دوستدار محیط زیست نمی‌باشند.

و اما نمونه‌های لمینت که تازه واردهای بازار کفپوش‌ها به حساب می‌آیند مزایا و معایبی به شرح زیر دارند:

مزایای لمینت:

۱)     مقاوم در برابر خراشیدگی هستند.

۲)     در برابر نفوذ آب و رطوبت تا حدود زیادی مقاوم هستند.

۳)     سهولت در تمیز کردن از جمله مزایای مهم آنها شمرده می‌شود.

۴)     نگهداری آسان

۵)     تنوع در رنگ و طرح

۶)     قیمت‌های مناسب‌تری نسبت به انواع چوبی دارند.

۷)     به آسانی نصب می‌شوند.

معایب لمینت:

این دسته از کفپوش‌ها علاوه بر مزایای مطلوبی که دارند، معایبی هم دارند. از جمله این موارد عبارت است از:

۱)     در صورتی که یکی از قطعات دچار خرابی شود، ممعمولا قابل تعمیر نیستند.

با توجه به این موارد و البته با توجه به سلیقه شخصی می‌توان بهترین گزینه را انتخاب نمود. لازم به یادآوری است که طراحی دکوراسیون خانه نقش مهمی در این انتخاب ایفا می‌کند.

معمولاً خانه‌ها با دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک، بیشتر مدل چوبی را انتخاب می‌کنند. و در مقابل خانه‌ها با دکوراسیون مدرن، بیشتر طرفدار مدلهای لمینت هستند.

پارکت ایرانی را بیشتر بشناسیم

صنعت ساختمان و صنایع وابسته به آن، در کشورمان، همواره یک صنعت رو به رشد است. در سال‌های اخیر در عرصه تولید انواع پارکت ایرانی، شاهد فعالیت‌های رو به رشدی هستیم. در حال حاضر چندین شرکت معتبر انواع نمونه‌های ایرانی را که بیشتر از نوع لمینت هستند، تولید می‌کنند.

محصولات این کارخانجات دست کمی از محصولات معتبر ترک و یا اروپایی ندارد. و با توجه به قیمت مناسب‌تری که دارند، یکی از بهترین انتخاب‌ها به شمار می‌روند.

برخی از آنها به صورت کامل در ایران تولید می‌شوند. و برخی دیگر با مغزی وارداتی ساخته می‌شوند. آنچه که در اجرای پروژه‌های ساختمانی اهمیت دارد، تنوع بالا در طرح و رنگ، به همراه کیفیت عالی و قیمت مناسب این نوع از کفپوش‌ها می‌باشد. برخی از نام آشناترین این برندها عبارتند از:

 •  دنیز
 •  دکو
 •  فرست وود First Wood
 •  انزو
 • یونیک
 •   KT

و … بیشتر این نمونه‌ها از نوع لمینت هستند. آن‌ها بسیار مقاوم در برابر خراشیدگی و سایش می‌باشند. از این رو می‌توان آنها را در مکان‌های عمومی مانند شرکتها و ادارات هم مورد استفاده قرار داد.

خرید پارکت ارزان

در سالهای گذشته بیشتر موارد موجود در بازار از برندهای معتبر اروپایی تأمین می‌شد. از این رو قیمت تمام شده آنها هم بسیار بالا بود. از جمله برندهای آلمانی، با کیفیت عالی، حرفی باقی نمی‌گذاشت.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون پذیرایی

اما در سالهای اخیر این محصولات از نوع چوبی و لمینت با برندهای ترک، چینی و ایرانی هم در بازار موجود هستند. از میان آنها، برندهای ترک با کیفیت عالی اما گرانتر و برندهای چینی و ایرانی با کیفیت عالی و قیمت‌های مناسب‌تر جای خود را در میان سایر برندها تثبیت کرده‌اند.

شما می‌توانید با توجه به میزان بودجه خود یکی از این برندها را انتخاب نمایید. تمامی این کمپانی‌ها محصولات خود را در رنگها و مدلهای متنوع ارائه کرده‌اند.

در خصوص انواع پارکت، لزوماً ارزانی به معنای کیفیت پایین نیست! در مواردی حتی کیفیت بالاتری هم می‌توانید داشته باشید.

بهتر است برای انتخاب نمونه چوبی و یا لمینت مناسب فضا با کارشناسان زبده در این زمینه مشورت کنید. گروه آئین‌لایف با بهره مندی از مشاوران با تجربه در این زمینه در کنار شماست. به علاوه برای خرید پارکت در مشهد یکی از مراکز معتبری است که کیفیت و قیمت پارکت مناسب را برایتان تضمین می‌کند.

نصب پارکت

نصب مدل چوبی و لمینت تا حدود بسیاری به هم شبیه است و تنها در موارد جزئی اندکی از هم متفاوت هستند.

بر روی سطحی که قرار است عملیات نصب انجام گیرد، باید زیرسازی‌های لازم صورت گرفته و سطح یکنواخت شود. پیش از نصب باید عدم وجود فرورفتگی و برآمدگی‌ها مورد ارزیابی قرار بگیرد.

در مرحله بعدی، روی سطح را با فوم می‌پوشانند. سپس تمام سطح را با چسب مخصوص آغشته می‌سازند. و بعد از آن نوبت به قرار دادن قطعات چوب و یا لمینت می‌رسد. آن‌ها در کنار هم قرار گرفته و فاصله‌های آنها را هم با چسب پر می‌کنند.

بسیار مهم است که در نزدیک دیوارها یک فاصله یک سانتیمتری خالی بماند. این فاصله برای جبران انبساط کفپوش‌ها ضروری است. البته این فضای جا مانده با کمک قرنیزها پوشانیده شده و زیبایی فضا تکمیل می‌شود.

برای آنکه با انواع قرنیزها و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید، می‌توانید سری به اینجا بزنید.

یکی از مواردی که پیش از نصب باید مورد توجه قرار بگیرد این است که این دسته از کفپوش‌ها (هم چوبی هم لمینت) تا ۴۸ ساعت پیش از نصب، باید در محلی که قرار است نصب شوند، گذاشته شوند، تا با دمای محیط کم کم تطابق پیدا کنند.

بعد از نصب روی آنها را از گرد و غبار تمیز کرده و سپس جلا داده می‌شوند تا براق شوند. البته ماده‌ای که برای جلا دادن انتخاب می‌شود، علاوه بر زیبایی، وظیفه محافظت از سطح آنها را هم بر عهده دارد.

پیشنهاد مقاله : کفپوش آشپزخانه

الگوهای متفاوتی برای نصب پارکت چوبی وجود دارد. برخی از این موارد عبارت است از:

 1. موزاییکی
 2. شطرنجی
 3. حصیری
 4. حصیری دوبی
 5. ورسایی
 6. قفسه‌ای
 7. رگه‌دار
 8.  آجرنما
 9. غیره

سلیقه مشتری و مهارت نصاب در خصوص اجرای این قسمت، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

در پایان این بخش باید خاطرنشان سازیم که این دسته از کفپوش‌ها معمولاً بر روی هر نوع سطحی قابل اجرا هستند. مانند کاشی، سرامیک، سیمان، بتن و …. تنها مهم است که کاشی و یا سرامیک‌ها لقی نداشته باشند.

پارکت مهندسی شده چیست؟

در میان انواع مختلف این دسته از کفپوشها، نمونه‌ای موجود است که به مهندسی معروف شده‌است. شاید برایتان جالب باشد، اطلاعاتی درباره آن داشته باشید. در این نمونه‌ها، سه لایه بر روی هم قرار گرفته و به هم پرس می‌شوند، به طوری که تشکیل یک لایه را می‌دهند.

معمولاً دو لایه اول و دوم از فیبر با تراکم بالا ساخته شده و تنها لایه آخر از چوب ساخته می‌شود، به این ترتیب در مصرف چوب صرفه‌جویی شده و هزینه تولید نهایی کاهش می‌یابد.

پیشنهاد مقاله : قرنیز چیست

در نتیجه قیمت کل نیز کمتر خواهد شد. علاوه بر آن به خاطر بهره‌مندی از سه لایه مختلف، این مدل‌ها از دوام و ماندگاری خوبی هم برخوردار هستند. این نمونه‌ها بهترین انتخاب برای مکان‌های مرطوب به شمار می‌روند.

تنها عیبی که دارند این است که چون لایه بالایی نازک است، به همین دلیل نمی‌توان روی آنها را سمباده زد و پرداخت چند باره انجام داد.

کلام آخر

یکی از پرطرفداترین انواع کفپوش‌ها، پارکت است. این دسته از متریال معماری، از چوب و یا لمینت ساخته شده و در بازار موجود هستند. رنگ‌ها و طرح‌های آنها، به خصوص مدل‌های لمینت متنوع است. و نیاز هر سلیقه‌ای را برطرف می‌سازد. یکی از موارد مهم در انتخاب رنگ مناسب پارکت، توجه به وسعت فضا می‌باشد.

اگر فضای مورد نظر شما کوچک باشد، بهتر از مدل‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده نمایید. برای فضاها با نور کم هم پیشنهاد می‌شود، تا رنگ‌های روشن انتخاب شوند. به این ترتیب فضا روشن‌تر و بزرگ‌تر و دلبازتر به نظر خواهد رسید.

اما اگر برای ورود نور طبیعی به خانه محدودیتی ندارید و یا اینکه فضای مورد نظرتان به اندازه کافی بزرگ است، می‌توانید با توجه به استایل دکوراسیون داخلی و رنگ دیگر بخش‌های دکوراسیون داخلی خود، مدل مناسبتان را انتخاب نمایید.

معمولاً نصب پارکت به آسانی صورت می‌گیرد، با این حال نکات ظریفی در مراحل مختلف اجرای نصب وجود دارد. از این رو برای داشتن یک نتیجه عالی بهتر است از افراد خبره در این کار کمک گرفته شود.

در صورت نیاز به سمپاشی، این کار را قبل از اجرای آن باید انجام داد. توجه داشته باشید که برای مناطقی که در آنها موریانه وجود دارد، این مدل‌های کفپوش‌ها گزینه مناسبی برای پوشانیدن کف‌ها نمی‌باشند.

پیشنهاد مقاله : کاغذ دیواری چیست

در این مقاله این کفپوش محبوب معرفی گردید. و در ادامه به بررسی نکات مهم و ظریف درباره مزایا و معایب هر کدام و به دنبال آن نکات مهم در نصب و انتخاب رنگ مناسب پرداختیم.

امیدواریم تمامی این نکات راهنمای خوبی برای انتخاب کفپوش مناسب در اختیار شما خواننده گرامی گذاشته باشد. از این که تا پایان ما را همراهی فرمودید از شما بسیار سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *