به این نوشته امتیاز دهید...

راهنمای خرید گلدان ۲۰۲۲

اگر از افرادی هستید که علاقه به گل و گیاهان آپارتمانی دارید یا از آن دسته از افرادی که عاشق گل و گیاهان هستید این مطلب مخصوص شماست تا پایان همراه آئین لایف باشید.

حتی اگر هیچ اطلاعاتی درباره گل و گیاهان ندارید اصلا نگران نباشید در این مقاله به طور کامل همه اطلاعاتی که قبل از خرید گلدان باید داشته باشید را بدست می آورید و در پایان بهترین گلدان های موجود در بازار را معرفی میکنیم تا دیگر هیچ بهانه ای برای نداشتن گل و گیاه نداشته باشید.

و اگر علاقه مند به دانستن اطلاعات بیشتری درباره گیاهان آپارتمانی هستید می توانید این مقالات دیگر ما را بخوانید.

قیمت گلدان

گلدان از دو کلمه گل و دان تشکیل شده و ظرفی است که در آن گل و یا گیاه را قرار می دهند تا از گیاه به خوبی محافظت شده و بر زیبایی محیط بیش از پیش بی افزاید . این شیء در بازار با اجناس و اشکال متعددی موجود است و همانطور که گفته شد علاوه بر نگهداری در جهت زیبا سازی محیط در محل هایی مانند لبه پنجره ، محل کار ، راهرو و باغ و … استفاده می شود.

برخی از آن ها کاربرد تزیینی دارد و برای دکوراسیون داخلی محیط به کار می‌رود و محیط را بیش از پیش زیبا میکند.

حضور شخص در یک محیط با طراوت و سرسبز باعث ایجاد روحیه مثبت در فرد می‌شود و همچنین این محیط باعث می‌شود که شخص از بسیاری از بیماری ها از جمله افسردگی در امان بماند بنابراین بهتر است هر فرد در هر محیطی که بیشترین زمانش را طی شبانه روز در آن محیط می گذراند از گل و گیاه نگهداری کند.

یک انتخاب دروس نقش مهمی در عملکرد گیاه دارد و باعث می‌شود گیاه سر حال تر باشد و به درستی رشد کند.

در این مقاله ما به شما کمک می کنیم که برای خرید گلدان متناسب با گیاهتان بهترین انتخاب را داشته باشید و علاوه بر نکات مهم و اساسی در خرید آن به بررسی انواع هر گلدان می پردازیم و ویرگی مختصری از هر یک بیان میکنیم پس جهت آشنایی کامل جهت خرید مناسب در این مقاله با ما همراه باشید.

برای انتخاب درست باید اندازه و نوع گیاه و مقدار احتیاج گیاه به آب را ملاک قرار دهید.

۱_ سایز گیاه با گلدان انتخابی متناسب باشد.

یکی از عوامل مهم در هنگام خرید ، تهیه ی سایز متناسب با گیاه است. سایزبندی آنها اصولی دارد و بیشتر بر اساس اندازه قطر دهانه آن ها را شماره گذاری می کنند.
قطر انتهای آن حدوداً سه چهارم قطر دهانه و ارتفاع آن حدود چهار پنجم قطر دهانه می باشد.

اگر برای نگهداری گل یا گیاه آن را متناسب تهیه نکنید مشکلاتی را به همراه خواهد آورد به عنوان مثال اگر سایز آن خیلی بزرگ باشد و شما مقدار آبی که برای تغذیه گیاه به او می دهید زیاد باشد.

همین امر موجب می‌شود تا خاک آن مدت زمان زیادی برای خشک شدن احتیاج داشته باشد و همین عامل باعث ایجاد پوسیدگی در ناحیه ریشه گیاه می شود اما اگر برعکس خیلی کوچک باشد این امر باعث می‌شود تا خاک آن به سرعت خشک شود و شما یکسره باید درگیر آب دادن به گیاه باشید.

همچنین فضا و محیط اگر کم باشد ریشه ی گیاه نمی تواند به خوبی رشد کند و تنفس داشته باشد و تحت فشار قرار می گیرد و این امر باعث عدم رشد گل و گیاه می شود.

راهنمای خرید گلدان

پس بهترین انتخاب این است که سایزش با سایز گیاه متناسب باشد.

۲_ دارای زهکش مناسب باشد.

نکته ای که باید در هنگام خرید به آن دقت داشت جدا از انتخاب جنس گلدان باید توجه داشت که در انتهای آن دارای سوراخ باشد و یا به اصطلاح زهکشی شده باشد .
گیاه برای رشد کردن به نور و آب و اکسیژن کافی احتیاج دارد . داشتن سوراخ در انتهای آن برای جریان داشتن هوا بسیار واجب است و باعث می‌شود که اکسیژن مورد نیاز گیاه به خوبی تامین بشود.

سوراخ انتهای آن باید متناسب با حجمش باشد جهت باز نگهداشتن زهکش . اگر اگر کوچک باشد ممکن است که سوراخ ها مسدود شود و گیاه نتواند اکسیژن مورد نیازش را تأمین کند . منظور از داشتن سوراخ در انتهای گلدانی است که گیاه در آن قرار دارد.

داشتن منفذ در انتهای آن علاوه بر تنفس گیاه موجب می‌شود تا آب اضافی آن خارج شود و ریشه آن دچار پوسیدگی نشود و گیاه دچار خفگی نشده و شادابی خودش را از دست ندهد.

نکته دیگر که باید به آن توجه داشت این است که نوع زهکشی متفاوت است و بستگی به نوع گیاه دارد. بعضی نیاز به زهکشی بالا و برای برخی متوسط کافی است و نیاز گل و گیاه را برطرف می‌کند.

از فواید زهکشی می‌توان به رد شدن آب اضافی از انتهای آن و کاهش بیماری‌های قارچی در خاک و کم شدن حشراتی که ممکن است در داخل خاک پیدا شوند اشاره کرد .

۳_ به راحتی قابل تمیز شدن باشد.

زمانی گلدانی مناسب و خوب محسوب می‌شود که بتوانیم آن را به راحتی تمیز کنیم . اگر جنسی که انتخاب می کنید سرامیکی باشد که خب این مورد به راحتی تمیز می شود و نیازمند صرف زمان زیادی نیست اما اگر سفالی باشد تمیز کردن آن مقداری سخت تر می باشد و اگر جنس آن را کاغذی انتخاب کنیم که خب این مورد باید سالیانه تعویض بشود و کلا نیازی به تمیز کردن ندارد.

برای انتخاب مناسب توجه به نکات بالا ضروری است علاوه بر نگات گفته شده به جنس گلدان نیز باید دقت شود.

انواع گلدان ها

جنس مواد به کار رفته در ساخت آن بسیار متنوع است و می‌تواند ار جنس سفال ، سفال لعابدار، پلاستیک ، چوب ، فایبرگلاس ، سیمانی ، الیاف ، بتنی ، فلزی ، کاغذی ، سرامیکی باشد.

هر یک از این اجناس معایب و مزایایی دارد انتخاب هر یک باید با در نظر گرفتن نوع گیاهی که میخواهید در درون آن قرار بدهید باشد.

ovdn 'gnhk

گلدان سفالی

این مورد در طیف گسترده ای در بازار موجود است و بسته به مدل انتخابی قیمت آن از بسیار کم تا گران قیمت است و یک ویژگی خوبی که دارد و می توان بهش اشاره کرد پایدار بودن آن است و این مورد از بالا رفتن دمای خاک جلوگیری می کند.

اما معایبی نیز دارد از جمله نسبت به دمای هوا واکنش نشان می دهد مانند اینکه اگر دمای هوا به شدت بالا برود ممکن است که ترک بردارد و بشکند.

گلدان سرامیکی

این در مورد مناسب گیاهانی است که با شرایط مرطوب رشد بهتری دارند و این مرطوب نگهداشتن آن باعث می‌شود که خاک آن به سرعت خشک نشود و علاوه بر زیبایی خاصی که دارد دوام بسیار بالایی نیز دارد و شما می توانید از آن سالیان سال استفاده کنید.

یک ایرادی که ممکن است در برخی از آنها مشاهده شود نداشتن سوراخ در انتهای آنان است و این باعث می شود که خاک بسیار مرطوب بماند و ریشه گیاه به مرور زمان بپوسد و اکسیژن مورد نیاز گیاه به خوبی تامین نشود.

گلدان پلاستیکی

ویژگی اساسی این نوع سبک و به راحتی قابل حمل بودن آن است . اغلب فروشندگان گل و گیاه از این نوع برای فروش گیاه خود استفاده می کنند زیرا قیمت مناسبی دارد. این نوع از تنوع زیادی از جمله در رنگ و شکل و سایز آن برخوردار است.

گلدان پلاستیکی از پلاستیک تهیه می‌شود و به نظر می‌رسد که می‌تواند به خوبی از گیاه نگهداری کند مثلاً با جذب آب کمتر باعث می شود که مقدار آب مورد نیاز گیاه به خوبی تامین شود و یا وجود سوراخ در انتهای آن به خروج آب اضافی گیاه کمک می‌کند.

خرید گلدان آپارتمانی

گفتیم ویژگی اساسی این نوع سبک بودن آن است به همین منظور از آن در محلی که احتیاج به گیاه در اندازه بزرگ دارد پیشنهاد می‌شود و با استفاده آن می‌توانیم فضا را زیبا سازی کنیم.

یکی از اصلی ترین اختلاف گلدان سفالی و پلاستیکی این است که پلاستیکی اگر رها شود و بیوفتد و یا اینکه ضربه به آن وارد شود آسیبی نمی بیند اما اگر به سفالی ضربه ای وارد شود می شکند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

گلدان الیافی

این نوع معمولاً از پوسته نارگیل ساخته می‌شود و بسیار انتخاب درستی برای محیط زیست هست قیمت مناسبی دارد و علاوه بر این دارای تنوع بالایی در رنگ و اندازه است.

 گلدان کاغذی

از این نوع اغلب جهت کاشتن سبزیجات و گیاهان کوچک در درون آن کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. یک ویژگی اصلی آن قیمت بسیار مناسب آن است و شما در طی سال می توانید چند بار آن را تعویض کنید . البته تعویض آن سالی یک بار هم کفایت می‌کند. پس بسیار اقتصادی و به صرفه هستند.

یک نکته مهم در خرید این مورد ، توجه به زهکشی مناسب آن است زیرا باعث می‌شود که نوسانات دمایی روی ریشه تاثیر زیادی نگذارد و مثل یک عایق عمل بکند.

اگر برای مرتب تعویض کردن آن مشکل دارید و دنبال ماندگاری بیشتر آن هستید توجه کنید که ضخامت بیشتری داشته باشد همچنین وجود موم در لایه های داخلی برخی از آنها سبب موندگاری و سالم ماندن بیشتر آن شده است.

 گلدان فلزی

این مورد انتخاب بسیار مناسبی برای کسانی که پرورش دهنده ی گیاهان آپارتمانی هستند محسوب می‌شود. زیرا فلزات ضاهر جذاب و خاص و مدرنی به گیاه می دهد .
متریال به کار رفته در گلدان فلزی می تواند آهن ، استیل، قلع ، آلومینیوم و مس باشد.

ویژگی این نوع که آن را نسبت به سایرین متمایز می کند عمر بسیار طولانی آن است به صورتی که حتی اگر بیوفتد نمی شکند . برای انتخاب جنس آن پیشنهاد می‌شود از آلومینیوم استفاده کنید زیرا علاوه بر مقاومت بالا ان ، نسبت به سایر فلزات سبک تر است و به راحتی می توانید آن را جابجا کنید.

گلدان

روی این نوع گلدان می‌شود حکاکی کرد و اثر هنری ایجاد کرد .یکی از عواملی که سبب گران قیمت تر شدن آن می‌شود طرح ایجاد شده بر روی آن است.

اگر طرح ایجاد شده شلوغ و پر نقش و نگار و زحمت زیاد باشد طبیعتا نسبت به موردی که حکاکی ساده تری دارد گران تر خواهد بود همچنین یکی دیگر از عواملی که سبب اختلاف قیمت دیده شده در آن می‌شود قدیمی بودن آن است و برخی از آنها به عنوان عتیقه نگهداری میشود.

گلدان چوبی

اغلب از این نوع برای تزیین استفاده می‌شود . متریال به کار رفته در این نوع چوب است. البته همانطور که می دانید چوب های متفاوتی وجود دارد. در نگهداری آن باید دقت کافی را به خرج دهید یکی از مواردی که باعث پوسیدگی چوب میشود خیس بودن طولانی مدت آن است بنابراین در مقدار آبی که به گیاه داده می‌شود باید دقت شود.

پیشنهاد می شود از چوب گردو و براش استفاده شود زیرا این نوع چوب مقاومت زیادی دارد.

برخی از افراد خودشان با استفاده از چوب های مقاوم و مناسب گلدانی چوبی متناسب با گیاه مورد نظرشان می سازد و به عنوان هدیه هم مورد مناسبی است زیرا باعث القا شدن حس خوب به طرف مقابل می شود علاوه بر آن باعث به تصویر کشیدن این مورد که فرد دوستدار طبیعت و زیبایی های آن باشد ، می شود.

جمع بندی

تمامی نکات گفته شد در این مطلب نکاتی مهمی هستند که پیش از خرید گلدان باید بدانید اما انتخاب نهایی با خود شماست که گلدان مناسب خود را تهیه کنید.

امیدوارم این مطلب جهت انتخاب صحیح و اصولی گلدان متناسب با محیط انتخابی ، به شما کمک نموده باشد و شما را دغدغه ی خرید و استرس برگزیدن کالایی نامناسب رهایی داده باشد و در نهایت سبب یک انتخاب عالی از موارد متعددی که در بازار موجود است برای شما دوستان عزیز به همراه داشته باشد.

اگر نکته و یا پیشنهاد و سوالی در این مورد به نظر شما می رسد با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به سوال شما پاسخ دهند.

سپاس بابت همراهی همیشگی شما با مجموعه ی آئین لایف.

منبع : Nytimes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *