به این نوشته امتیاز دهید...

گیاهان آپارتمانی

یکی از جذاب‌ترین کارهایی که در طراحی دکوراسیون داخلی می‌توان انجام داد، استفاده از انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی است. حس نزدیکی با طبیعت همیشه موجب آرامش خاطر افرادی است که زندگی در شهرهای شلوغ و زندگی پر مشغله امروزی را برگزیده‌اند. از آن گذشته، برخی از انواع گیاهان آپارتمانی هستند که تاثیراتی همچون تصفیه هوا را دارند.

بنابر این می‌توان از خواص آنها نیز بهره‌مند شد. اما استفاده از این گیاهان در چیدمان داخلی نیازمند در نظر گرفتن برخی نکات مهم و کاربردی است. در حقیقت استفاده از گیاهان آپارتمانی، باید به صورت هوشمندانه صورت بگیرد تا هم به زیبایی محیط اضافه کند و هم تاثیرات مثبتی را با خود به همراه داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا با هم این نکات را مرور نماییم. لطفا تا پایان آئین لایف همراهی فرمایید.

‘dhihk H\hvjlhkd

گیاهان آپارتمانی و بایدها و نبایدها

قبل از هر چیز بسیار مهم است که مشخص کنید شرایط نوری خانه و فضای شما چگونه است؟ و گیاهان آپارتمانی مناسب شرایط خانه شما شامل کدام دسته از گیاهان می‌باشند؟

به عنوان مثال آیا فضای شما به قدر کافی بزرگ است؟ و یا اینکه فضای محدودی در اختیار دارید؟ آیا تابش مستقیم خورشید در این مکان وجود دارد؟ و یا اینکه فقط نور کافی از پنجره وارد خانه می‌شود؟ آیا خانه شما نور مستقیمی ندارد؟ می‌توانید از کارشناسان و فروشندگان گیاهان آپارتمانی راهنمایی و مشاوره بخواهید. به این ترتیب گیاهی که در خانه شما بهتر رشد می‌کند را می‌توانید تهیه نمایید.

حالا از شما می‌خواهیم تا یک دور در خانه بزنید و مشخص کنید که برای کدام بخش‌ها نیاز به گیاه دارید. در نظر داشته باشید که سالن نشیمن و یا سالن پذیرایی، ورودی خانه، راهروها و آشپزخانه مکان‌های مناسبی برای استفاده از این المان طبیعی به شمار می‌رود. در واقع باید تاکید کنیم که اتاق خواب و اتاق بازی کودکان فضاهای نامناسب استفاده از گلها و گیاهان طبیعی به شمار می‌آیند.

توجه داشته باشید که برخی از گیاهان برای استفاده در خانه به خصوص اگر کودک خردسالی در آن خانه حضور داشته باشد، می‌تواند خطرناک و نامناسب باشد. به عنوان مثال گل دیفن باخیا، گیاه مناسبی برای استفاده در خانه نیست. شیره موجود در برگ‌های این گل، سمی است. و برای کودکان بسیار خطرناک است.

پس تا اینجا به طور خلاصه،‌ می‌توان گفت که ابتدا محل قرار گیری گل و شرایط محیطی از نظر تابش نور خورشید را مشخص کنید. و بعد از آن گیاه مورد نظرتان را انتخاب نمایید. در این میان تحقیقات لازم در خصوص ایمن بودن گیاه مورد نظرتان را نیز به عمل آورید.

حالا می‌خواهیم توجه شما را به نکات مهمی در نحوه استفاده از گیاهان آپارتمانی جلب نماییم.

‘dhihk H\hvjlhkd

چگونه از گیاهان آپارتمانی در فضا استفاده کنیم؟

گزینه‌های مختلفی در نحوه استفاده از گیاهان در خانه و یا حتی در محل کارتان وجود دارد. در این بخش، ایده‌های جالبی در خصوص نحوه استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی را مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

۱. استفاده از انواع گلدان‌های کوچک بر روی شلف‌های چوبی، ایده ساده اما مدرنی است که حتی در فضاهای کوچک نیز به آسانی قابل اجرا می‌باشد. می‌توانید از گلدان‌های رنگارنگ و یا یک رنگ، بسته به رنگ فضا استفاده کنید. تا به این ترتیب زیبایی گل‌ها را چند برابر کنید. این شیوه استفاده در آشپزخانه هم قابل اجرا است. اگر برای آشپزخانه می‌خواهید از زیبایی و طراوت گیاهان بهره‌مند شوید، یک انتخاب شما، می‌تواند گلدان‌های کوچک سبزیجات باشد.

‘dhihk H\hvjlhkd

۲. اگر فضای شما محدود است، و بسیار دوست دارید تا گیاهان آپارتمانی در خانه داشته باشید، هیچ به خود نگرانی راه ندهید! شما می‌توانید از انواع گلدان‌های دیواری استفاده کنید. در تمام فضاهای مناسب در خانه می‌توانید از این سبک پیروی کنید. اگر گلهای رونده در این مدل گلدان‌ها قرار دهید، زیبایی آنها را دو چندان خواهید کرد.

۳. بسیار مهم است که نوع گیاهی که انتخاب می‌شود، با استایل طراحی دکوراسیون داخلی خانه هماهنگ باشد. اجازه بدهید با مثالی برایتان بیشتر توضیح دهیم. فرض کنید در خانه شما از مبلمان چوبی، با رنگ‌های روشن استفاده شده است.

استایل مبلمان از نوع راحتی است. و چیدمان خانه نیز به صورت مدرن است. همانطور که می‌دانید، چیدمان مدرن کاملا از سبک مینیمال، پیروی می‌کند. در این شرایط در کنار کاناپه می‌توانید یک گلدان سبز با برگ‌های پهن و بزرگ قرار بدهید تا این چیدمان به زیبایی هر چه تمام‌تر، تکمیل شود.

‘dhihk H\hvjlhkd

۴. اگر ابعاد فضا و صد البته نور محیطی خوبی در اختیار دارید، می‌توانید از انواع درختان که در گلدان پرورش یافته‌اند استفاده کنید. به خصوص اگر درختانی مانند درخت لیمو ترش، در خانه و در نزدیکی‌تان داشته‌ باشید،‌ همواره از عطر و بوی دلنشین لیمو، بهره‌مند خواهید شد. مانند این است که باغ را با خود به خانه آورده‌اید.

۵. یکی از جالب‌ترین کارها در بکارگیری گیاهان در خانه‌ها و آپارتمان‌های مدرن امروزی، استفاده از باغچه‌های شیشه‌ای است. این باغچه‌ها که به آنها، تراریوم گفته می‌شود، حال و هوایی مدرن و متفاوت به فضا مورد نظر شما خواهد بخشید. آنها در عین ظرافت، بسیار زیبا هستند. ناگفته نماند که نگهداری از این باغ‌های شیشه‌ای نیز دقت بسیاری را می‌طلبد.

۶. نه تنها شکل گیاهان، بلکه شکل گلدان‌ها نیز بسیار مهم است. گلدان‌های بلند‌تر برای خانه‌هایی که سقف بلندی دارند جلوه زیبایی می‌بخشند. رنگ گلدان‌ها و جنس آنها نیز بهتر است با فضای کلی خانه هماهنگ باشد. به عنوان مثال، می‌توان برای آشپزخانه از گلدان‌های فانتزی که شکل سطل دارند، استفاده نمود.

۷. گلدان‌ها می‌توانند در فضا معلق باشند! گلهایی مانند سرخس اگر از سقف آویزان باشند، جلوه بسیار زیباتری به محیط پیرامون خود خواهند بخشید. این راهکار را می‌توان در فضاهای محدود و یا کوچک نیز به اجرا گذاشت.

۸. اگر شرایط محیطی به شما اجازه می‌دهد، از انواع گیاهانی که گل می‌دهند هم در کنار گیاهان برگ سبز استفاده کنید. به این ترتیب، خانه شما تبدیل به یک گلستان خواهد شد. گلدان‌های گل‌دار را می‌توانید بر روی استند‌ها در یک بخش مجزای خانه قرار دهید. تا عطر و بوی این گل‌ها همچون زیبایی‌شان، شما را غرق در طراوت خود کنند.

گل یاس رازقی، از جمله گلهایی است که در گلدان و در خانه قابل نگهداری هستند. با نگهداری این گل، عطر گل یاس در تمام خانه شما خواهد پیچید! و باور کنید که هیچ چیز به اندازه عطر این گل نمی‌تواند آرامش را در فضای خانه به شما هدیه کند!

۹. برخی از انواع گیاهان نویز محیطی را به خود جذب می‌کنند. و به این ترتیب موجب پاکسازی انرژی محیط می‌شوند. از جمله این گیاهان می‌توان به گیاه بامبو و گل سانسوریا اشاره کرد. اگر شرایط عمومی نگهداری از این گیاهان در محیط خانه و یا محل کار شما وجود دارد، از نگهداری آنها غافل نشوید!

‘dhihk H\hvjlhkd

۱۰. در اتاق نشیمن، یک گلدان گل اسطوخودوس قرار بدهید تا با رایحه آن تمام خستگی و استرس روز را از خود دور کنید! در حقیقت یک دلیل بسیار مهم استفاده از گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کار استفاده از خواص‌ منحصر بفرد این گیاهان و هدیه‌های ناب طبیعت است.

۱۱. در نظر داشته باشید که در دکوراسیون داخلی، همواره سعی می‌شود تا از شلوغی و هرج و مرج جلوگیری شود. از گیاهان نیز بیش از اندازه استفاده نکنید، تا باعث بی‌نظمی در فضا نشوند. در صورتی که به جا و به اندازه از وجود گیاهان در طراحی فضا استفاده شود، کمک بسیاری به تلطیف فضا خواهد شد.

۱۲. در صورتی که در پارچه‌های مبلمان منزل و یا دفتر کارتان از طرح‌های خطوط شکسته استفاده شده‌است، در ادامه و برای تکمیل این چیدمان، می‌توانید از گیاهان با برگ‌های باریک و تیز استفاده کنید. همواره به خاطر داشته باشید که اجزای مختلف در یک دکوراسیون، باید یکدیگر را تکمیل کنند. و در عین حال با یکدیگر نیز هارمونی داشته باشند.

۱۳. یک ایده بسیار جالب و خلاقانه دیگر این است که یک گلدان بزرگ و پهنی انتخاب کنید، و در آن انواع مختلف گیاهان را بکارید! البته بسیار مهم است که این گیاهان از نظر نیازمندی به نور و میزان نیاز به آبیاری باید شرایط مشابهی داشته باشند تا نگهداری از آنها در یک گلدان واحد، امکانپذیر باشد.

۱۴. اگر می‌خواهید پشت بام و یا بالکن را با گیاهان تزئین کنید، می‌توانید از المان‌های بیشتری استفاده نمایید. به عنوان مثال، صفحات مشبک، انواع پایه‌های فلزی و یا فرفوژه و همچنین انواع مختلف استندها می‌توانند چیدمان زیبایی را برای شما فراهم نمایند.

۱۵. پاسیوها و یا نورگیرها یک فضای عالی برای قرار دادن انواع گیاهان هستند. شما می‌توانید در این بخش‌ها یک طراحی ویژه و مخصوص خودتان ایجاد کنید!‌ شاید دوست داشته باشید یک میز کوچک و یک صندلی راحتی در کنار گلدانهای زیبایتان داشته باشید. شاید دلتان بخواهد در روز یکی دو ساعتی را به مطالعه، مدیتیشن و یا تمدد اعصاب در این فضا بگذرانید. اگر اندازه‌ فضا به شما اجازه می‌دهد می‌توانید از انواع آب نماها هم در این قسمت استفاده کنید. به این ترتیب یک طبیعت زیبا و کامل را در کنار خودتان خواهید داشت.

۱۶. راه‌ پله‌ها یکی از بهترین قسمت‌ها برای استفاده از گیاهان هستند. زیرا قبل از هر چیز معمولا نور کافی و خوبی دارند. به علاوه استفاده از گیاهان آپارتمانی بهترین انتخاب برای زیبا سازی این فضا به شمار می‌رود. می‌توان در راه پله‌ها از گلدان‌ها در اندازه‌های مختلف بزرگ یا کوچک استفاده نمود. و یا آنها را بر روی شلف قرار داد و یا حتی می‌توان گلدان‌ها را آویزان نمود. تمامی این راهکارها قابل اجرا هستند.

۱۷. از طیف گسترده مدلهای مختلف گلدان‌ها می‌توانید استفاده کنید. گلدان‌های سفالی که بهترین گلدان‌ها برای نگهداری گل‌ها هستند، بیشتر برای فضای بیرون خانه مانند بالکن، پشت بام و یا راه پله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای فضاهای داخلی گلدان‌های سنگی، سرامیکی، فلزی، حصیری و …در اشکال مدرن و یا سنتی در بازار موجود هستند. بنابراین انتخاب‌های زیادی برای انواع گلدان‌ها وجود دارد. خودتان و ذهنتان را محدود نسازید.

۱۸. توجه داشته باشید که شکل گیاه، اعم از مدل برگ و یا رنگ گل و برگ‌ها، باید متناسب با شکل گلدان باشد.

۱۹. با بکارگیری گیاهان در فضا، توجه افراد را از فضا به سمت گیاهان جلب می‌کنید. با همین ترفند می‌توانید برخی از اشکالات در محیط را از نظرها مخفی سازید. به عنوان مثال، با کمک گیاهان بزرگ مانند انواع نخل‌ها، می‌توانید عیوب رنگ دیوار پشت سرشان را مخفی سازید.

‘dhihk H\hvjlhkd

۲۰. به هر ترتیب نمی‌توان از تاثیری که رنگ سبز بر محیط می‌گذارد، چشم پوشی کرد. در این چیدمان یکنواخت سبزی گیاهان آپارتمانی با خود زیبایی و شاط به همراه می‌آورند.

۲۱. وجود گیاهان آپارتمانی موجب کاهش استرس، افزایش خلاقیت، بالا رفتن تمرکز و نیز تنفس بهتر می‌شود. همچنین آنها باعث ایجاد حس نزدیکی با طبیعت هستند. به خصوص گیاهانی مانند بامبو (با تعداد شاخه‌های فرد) در علم فنگ شویی نیز بسیار توصیه شده‌است.

و سخن نهایی اینکه در این دنیای پر از مشغله و رفت و آمد، نیازمند فضایی هستیم که برایمان نوای طبیعت را بنوازد. لطافت سبزی را به خاطرمان بیاورد. و چه ترفندی بهتر از اینکه انواع گلها و گیاهان آپارتمانی در خانه و محل کارمان استفاده نماییم.

علاوه بر تمام خواص و ویژگی‌هی یاد شده، رسیدگی به گیاهان در طول روز، باعث می‌شود برای دقایقی هر چند کوتاه از استرس‌های روزانه فاصله بگیریم! ‌و این خود نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه داشت. زیرا همانطور که می‌دانید خاک تاثیر مستقیمی در کاهش استرس دارد. و زمانی که شما به رسیدگی به گل‌ها اختصاص می‌دهید، در حقیقت در حال مراقبه و مدیتیشن هستید.

همانطور که برایتان گفتیم، در این مقاله سعی کردیم تا نکاتی را با شما در میان بگذاریم که با اجرای آنها قادر باشید، هوشمندانه و خلاقانه از انواع گیاهان آپارتمانی، چه در خانه و چه در دفتر کارتان استفاده نمایید. بایدها و نبایدها را برایتان گفتیم. و شما بسیار ساده و با کمی خلاقیت می‌توانید طبیعت را به محل کار و زندگی خود دعوت نمایید. توصیه مهم ما این است که از خواص گیاهان در کنار زیبایی خیره کننده آنها غافل نشوید!

امیدواریم نکاتی که با شما در میان گذاشتیم، برایتان مفید و کاربردی بوده باشد. و در سایه بکار بستن این موارد بتوانید یک طراحی و دکوراسیون داخلی بی‌نظیر و بی‌همتا داشته باشید. محیطی که کاملا به شما اختصاص دارد. و شما در آن آرامش را در کنار عزیزان و دوستانتان تجربه می‌کنید. متشکریم که تا پایان مقاله با ما همراه بودید.

منبع: سایت Architecturaldigest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *