۴.۸/۵ - (۲۶ امتیاز)

کابینت آشپزخانه

بی‌شک یکی از مهمترین بخش‌های خانه که نقشی استراتژیک در خانه دارد، آشپزخانه است. زیبایی خانه ما به طور حتم، به شدت تحت تاثیر نظم و زیبایی آشپزخانه است.

یک مثل قدیمی می‌گوید، اگر می‌خواهید بدانید بانوی خانه چقدر کدبانو است، سری به آشپزخانه‌اش بزنید! نکته بسیار مهم در هر آشپزخانه‌ای، چیدمان وسایل آن و صد البته نحوه ساخت و فضا سازی کابینت آشپزخانه است.

اگر فضای بزرگی داشته باشید، به طور حتم انتخاب‌های متعددی دارید تا دکوراسیون دلخواه خود را انتخاب کنید.

اما مشکل زمانی پدیدار می‌شود که در فضای محدود و کوچک و در برخی موارد، بد نقشه،‌ باید آنچنان کابینت آشپزخانه را بسازید که هم مشکل بدی نقشه را برایتان حل کند و هم تمام لوازم شما را در خود جای دهد! از همه این موارد گذشته، باید به زیبایی خانه و فضای شما نیز بیفزاید!

وقتی برای انتخاب و خرید کابینت آشپزخانه به مراکز ارائه دهنده این خدمات و کالا می‌روید، تازه متوجه می‌شوید که انتخاب‌های متعددی وجود دارد! از خود می‌پرسید، کدام جنس کابینت آشپزخانه برای من مناسب است؟ جنس‌های مختلف کابینت آشپزخانه، با یکدیگر، چه تفاوت‌هایی دارند؟ کدام رنگ و طرح، انتخاب درست‌تری است؟ و ….

در صورتی که شما هم دغدغه‌هایی از این دست دارید، ما را تا پایان این مقاله، همراهی فرمایید. در این مقاله می‌خواهیم نکات مهم و کاربردی در انتخاب کابینت آشپزخانه را با شما در میان بگذاریم.

نکات مهم در انتخاب کابینت آشپزخانه

در گام نخست، انتخاب کابینت آشپزخانه بسیار ساده به نظر می‌رسد!‌ اما در عمل، نکات مهمی وجود دارد که در انتخاب و خرید باید به آنها توجه ویژه داشت! مهمترین این نکات را در اینجا برای شما گرد آورده‌ایم. امیدواریم با مطالعه آنها، بخش مهمی از سوالات شما را پاسخ داده باشیم.

۱- استایل آشپزخانه شما باید هماهنگ با استایل دیگر بخش‌های خانه باشد! حفظ این یکپارچگی بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر خانه شما از یک آرایش و چیدمان کلاسیک برخوردار است.

آشپزخانه و کابینت آشپزخانه هم باید از جنس و طرحی که مطابق این استایل باشد، استفاده کند. به عنوان مثال در یک چنین فضایی، کابینت‌های چوبی با رنگ‌های چوبی و فندقی مناسب‌تر هستند.

۲- کابینت آشپزخانه باید جادار باشد. در طراحی از هیچ فضایی غافل نشوید. هر فضایی هر چند کوچک حتما به کارتان خواهد آمد.

۳- ارتفاع نصب کابینت آشپزخانه باید متناسب فضا باشد. به علاوه باید ارتفاع کارآمدی داشته باشند. اگر ارتفاع خیلی بالا باشد، دسترسی به طبقات بالایی به راحتی امکان‌پذیر نمی‌باشد. و این یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

۴- جنس کابینت آشپزخانه در دوام و طول عمر آن بسیار موثر است. بهتر است در این مورد، خیلی به دنبال صرفه‌جویی نباشید. به هر حال کابینت آشپزخانه ممکن است در طول روز چندین مرتبه باز و بسته شوند.

باید جنسی انتخاب شود که در مقابل این حد از مراجعه افراد مختلف و باز و بسته شدن، دوام و کارایی داشته باشد. زیرا به تجربه دریافته‌ایم که در برخی موارد، صرفه‌جویی بدون فکر، موجب تحمیل هزینه‌های بیشتر در آینده خواهد شد!

۵- رنگ مورد علاقه خود را انتخاب نمایید. در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، توجه داشته باشید که رنگ دیوار فضای بین کابینتی و رنگ کفپوش‌ها نیز با آنها هماهنگی داشته باشند. به علاوع طرح و رنگی را انتخاب نمایید که با ظاهر کلی خانه نیز هماهنگ باشد.

۶- اگر فضای شما محدود است، از انتخاب چند رنگ مختلف اجتناب نمایید. به علاوه رنگ‌های تند و تیز مناسب این فضا نیستند.

۷- یکی از بهترین انتخاب‌های رنگ برای آشپزخانه استفاده از رنگ‌های روشن، سفید، کرم و یا شیری رنگ است. این رنگ‌ها به راحتی با رنگ لوازم آشپزخانه مانند یخچال و ماشین ظرفشویی و … هماهنگ می‌شود. به علاوه با سایر بخش‌های خانه نیز راحت‌تر ست می‌شوند.

۸- یکی از جالب‌ترین و خلاقانه‌ترین ابزاری که برای دیزاین کابینت آشپزخانه در دست دارید، نورپردازی است. این نورپردازی می‌تواند به صورت نور مخفی در زیر فضای کابینت‌ها طراحی شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

۹- در انتخاب متریال کابینت آشپزخانه، حتما باید شرایط آب و هوایی منطقه مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال، کابینت‌های تمام چوبی مناسب آب و هوای مرطوب نیستند.

در بخش بعدی می‌خواهیم شما را با انواع متریال مورد استفاده در ساخت کابینت آشنا سازیم. لطفا همراه ما شوید!

انواع مختلف متریال کابینت آشپزخانه

هر کابینت آشپزخانه بخش‌های مختلفی دارد. از جمله:

• در کابینت

• فضای داخلی کابینت

• صفحه کابینت

• دستگیره‌ها

این بخش‌ها هر کدام از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شوند. بنابراین در هنگام خرید، انتخاب‌های مختلفی برای هر کدام از این بخش‌ها وجود دارد.

حالا می‌خواهیم هر بخش را به صورت مفصل مورد بررسی قرار بدهیم. تا ببینیم بهترین انتخاب برای بخش‌های مختلف کابینت آشپزخانه ما کدام است!؟

در کابینت

مهمترین بخش از کابینت آشپزخانه است. این بخش تنها قسمتی است که در معرض دید قرار دارد. و البته باید از جنسی ساخته شود که دوام خوبی داشته باشد. بخش متحرک هر کابینتی درهای آن است.

این بخش‌ها ممکن است در طول روز چندین مرتبه باز و بسته شوند. باید طوری ساخته شوند که در طی سالیان متمادی، در اثر باز و بسته شدن خراب نشوند.

یکی از بهترین متریال موجود در بازار برای ساخت این بخش، ام دی اف است. ام دی اف دوام خوبی دارد. به علاوه در رنگ‌ها و طرح‌های جذابی نیز در بازار موجود هستند.

در کنار اینکه می‌توانید از طرح و رنگ دلخواه خود استفاده کنید،‌ می‌توانید خیالتان نیز از بابت دوام و طول عمر آن هم راحت باشد.

در زمان‌های قدیم بیشتر درهای کابینت‌های آشپزخانه فلزی بودند. اما امروزه این مدل‌ها منسوخ شده‌اند و طرفدار چندانی ندارند.

در برخی خانه‌های به سبک کلاسیک،‌ به منظور حفظ هارمونی و یکپارچگی در دکوراسیون داخلی، از درهای کابینت چوبی استفاده می‌شود. این درهای چوبی، به نسبت انواع ساخته شده از ام دی اف، از دوام کمتری برخوردار هستند. و طول عمر کمتری دارند.

یکی دیگر از انواع کابینت‌ها که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته‌است، کابینت‌های “های گلاس” هستند. این نوع از کابینت‌های آشپزخانه، سطوح بسیار شفافی دارند.

به طوریکه نور را مانند آینه منعکس می‌کنند. بنابراین یک انتخاب عالی برای فضاهای با نور کم و کوچک محسوب می‌شوند. اما یک عیب اساسی دارند و آن این است که در مقابل خراشیدگی، مقاومت کمی دارند. بنابر این نگه‌داری از آنها کمی مشکل است.

یراقالات بخش بسیار مهمی در هر کابینت هستند. و حتما باید از بهترین جنس در بازار انتخاب شوند. زیرا دوام و زیبایی کابینت بسیار به آنها وابسته است. از این رو اگر در هر موردی به دنبال خرید اقتصادی هستید، در این مورد خاص اصلا صرفه‌جویی نکنید.

درهای کابینت‌ها به اشکال مختلفی باز و بسته می‌شوند.

• لولایی

• اتوبوسی

• بازشونده به بالا به همراه آرام‌بند

هر کدام از این مدل‌ها برای یک فضای خاص می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. به این ترتیب دست طراح برای استفاده بهینه از فضا کاملا باز است.

فضای داخلی کابینت

از نظر کاربردی،‌ این بخش بسیار مهم است. کابینت خوب، باید به اندازه کافی جادار باشد. از طرفی می‌بایست، دسترسی به وسایل داخل آن هم به راحتی امکان‌پذیر باشد.

یکی از طراحی‌های جدید در کمدهای داخلی کابینت‌ها، استفاده از کشو‌های مخفی است. مزیت این موارد در این است که دسترسی به لوازم انتهایی کمد کابینت‌ها به راحتی امکان‌پذیر است.

در این بخش خلاقیت و استفاده بهینه از فضا بسیار اهمیت دارد. اگر قصد خرید کابینت را دارید، ‌از فروشنده بخواهید تا طراحی کار را با توجه به نقشه فضا، قبل از اجرا در اختیار شما قرار بدهد. بسیار مهم است که بدانید پس از اجرا و اتمام پروژه، آشپزخانه شما به چه شکلی درخواهد آمد!

صفحه کابینت

هم از منظر زیبایی و هم از جهت کاربردی، صفحه کابینت باید به درستی انتخاب شود. بخش مهمی از فعالیت‌های مربوط به آشپزی در این قسمت انجام می‌شود.

در نتیجه باید از متریال مناسبی که دوام خوبی هم داشته باشد، انتخاب گردد. انواع مختلفی از صفحات کابینت در بازار موجود است از جمله رایج‌ترین آنها می‌توان به این موارد اشاره نمود:

سنگی

دنیای صفحات کابینت سنگی بسیار گسترده و متنوع است. برخی از انواع آنها طبیعی هستند و برخی دیگر مصنوعی می‌باشند. به عنوان مثال سنگ گرانیت، که به خاطر داشتن رگه‌های طبیعی بسیار محبوب هستند. این مدل‌ها در برابر حریق مقاومند و در مقابل خراشیدگی هم مقاومت بسیار خوبی دارند.

اما نکته مهم درباره آنها، این است که صفحات گرانیتی در جنس‌های مختلفی در بازار موجودند. و همین نکته باعث شده است که نوسان قیمت آنها زیاد باشد. از آن گذشته این مدل‌ها در حالت کلی قیمت بالایی دارند. اما ظاهر زیبا و لاکچری آن موجب شده است تا همچنان یکی از بهترین انتخاب‌ها باقی بمانند.

از جمله دیگر انواع صفحات سنگی، می‌توان به سنگ صابون اشاره کرد. انتخاب شماره یک برای آشپزخانه‌های کلاسیک و در حالت خاص برای دیزاین مدرن به شمار می‌رود. قیمت بالایی دارند. اما بسیار مقاوم در برابر خراشیدگی هستند. ظاهر ساده اما بسیار شیک دارند.

سنگ مرمر یکی از رایج‌ترین صفحات کابینت به شمار می‌رود. اگر از قیمت بالای آن چشم پوشی کنیم، به خاطر دوام و مقاومت بالایی که دارند، بسیار محبوب و پرطرفدار می‌باشند.

استیل

به راحتی تمیز می‌شوند. و همین گزینه موجب شده است تا در آشپزخانه‌های صنعتی بهترین انتخاب باشند. از نظر زیبایی و تنوع، امتیازی بالایی را کسب نمی‌کنند. از این رو برای استفاده در خانه چندان محبوب نیستند.

به خاطر داشته باشید که استیل مورد استفاده در این صفحات ضد زنگ و ضد خش می‌باشند.

ام دی اف

دوام متوسطی دارند. در مقابل خراشیدگی مقاوت بالایی ندارند. از نظر اقتصادی کاملا مقرون به‌صرفه می‌باشند. تنوع خوبی در رنگ و طرح دارند. از این رو مورد استقبال بیشتر طراحان و سازندگان قرار دارند.

چوبی

یک صفحه چوبی، اصیل و کلاسیک است. مقاومت بالایی در مقابل خراشیدگی و یا حتی حرارات و رطوبت ندارد. اما حس زیبای آشپزی در طبیعت را با قدرت هر چه تمام‌تر در شما زنده خواهد کرد.

هزینه آن نیز به طور قابل ملاحظه‌ای بالاست. از این رو به ندرت از آن استفاده می‌شود. اگر عاشق حس چوبی در آشپزخانه‌تان هستید، اما می‌خواهید کمتر هزینه کنید، شاید بهتر باشد به سراغ صفحات ام دی اف بروید!

سرامیکی

صحات سرامیکی یکی از پرطرفدارترین انتخاب‌ها هستند. به راحتی تمیز می‌شوند. و به آسانی خراشیده نمی‌شوند. و در مقابل انواع لکه‌ها و مواد شیمیایی نیز مقاوم هستند. تنها عیب آنها این است که درزهای سرامیک بعد از مدتی تیره می‌شوند و این امر موجب می‌شود تا ظاهر نامرتبی به خود بگیرند.

دستگیره کابینت

اکسسوری آشپزخانه که در عین مهم بودن، در برخی موارد مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، دستگیره‌ها هستند. اگر آشپزخانه شما طرحی مدرن دارد، بهتر است دستگیره انتخابی شما، ساده و طویل انتخاب شود.

این یک نکته مهم در انتخاب انواع دستگیره است. اما در این میان محدودیتی در انتخاب رنگ آن ندارید! مهم آن است که رنگ دستگیره متناسب با رنگ در کابینت‌ها باشد.

در سال‌های اخیر، یک طراحی خاص برای در کابینت آشپزخانه مورد توجه قرار گرفته‌است. و آن اینکه، درها به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که نیازی به دستگیره نداشته باشند. و یا از انواع مختلف دستگیره‌های مخفی در ساخت آنها استفاده می‌شود.

یکی از شیوه‌های جالب و خلاقانه باز و بسته شدن درها، سیستم فشاری است. به این معنا که در کابینت با یکبار فشار دادن به داخل باز می‌شود و دفعه بعدی بسته می‌شود!

فوت کوزه‌گری!

یک نکته بسیار جالب و کاربردی در انتخاب جنس کابینت، به جنس کابینت زیر سینک ظرفشویی مربوط است. همانطور که شاید تا به حال دیده باشید، آب و رطوبت به مرور زمان موجب پوسیدگی کابینت زیر ظرفشویی می‌شود.

حتی اگر جنس کابینت فلزی باشد، در بخش‌هایی منجر به زنگ زدگی آن می‌شود. یک راهکار مناسب برای پیشگیری از بروز این مشکل این است که شما می‌توانید کمد کابنیت زیر سینک ظرفشویی را از جنس پی وی سی سفارش بدهید.

به دلیل آنکه پی وی سی ضد آب است، این بخش از کابینت شما با مشکل خرابی در اثر تماس دائم با آب و رطوبت مواجه نخواهد شد!

در این مقاله بهترین و مهمترین نکاتی را که قبل از خرید کابینت آشپزخانه باید مورد توجه قرار گیرند، برایتان شرح دادیم. و فوت کوزه‌گری نیز هدیه‌ای ویژه برای شما بود تا انتخابی عالی را پیش رو داشته باشید!‌

انواع متریال معمول مورد استفاده در بخش‌های مختلف کابینت آشپزخانه را برای شما عنوان کردیم. امیدواریم مطالب گفته شده، بخش مهمی از نیاز شما را برآورده سازد.

سپاسگزاریم که تا پایان ما را همراهی فرمودید. صمیمانه آرزو داریم تا آشپزخانه شما تحقق رویای زیبای شما باشد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *