۳.۷/۵ - (۱۲ امتیاز)

دکوراسیون مغازه

دکوراسیون محیط کار ، با آئین لایف همراه باشید. آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا برخی از فروشگاه ها با اقلام مشابه فروش متفاوتی دارند؟ در پاسخ به این سوال می توان به روشنی گفت که یکی از مواردی که بر فروش فروشگاه تأثیر بسزایی دارد، نحوه چیدمان و تزئین کالا است. اگر از دکوراسیون مناسب فروشگاه برخوردار باشید، مطمئناً می توانید مشتریان را به کسب و کار خود جذب کنید. یکی از مهمترین نکات در دکوراسیون فروشگاه، رنگ مناسب برای فروشگاه و نورپردازی حرفه ای است.

عوامل زیادی بر نوع طراحی و دکوراسیون داخلی فروشگاه شما تأثیر می گذارد، از جمله نوع محصولاتی که در فروشگاه می فروشید. شما می توانید از طرح های زیبا و شیک برای تزئین فروشگاه خود استفاده کنید و بدین ترتیب می توانید توجه همه را به راحتی به فروشگاه خود جلب کنید. در زیر با ایده های طراحی و دکوراسیون مغازه ها و مراکز تجاری بیشتر آشنا خواهید شد.

شاید برای شما نیز جالب باشد که یکی از نکات مهمی که در طراحی و دکوراسیون فروشگاه نقش بسزایی دارد، خواسته ها و نیاز های مشتریان است. بهتر است طرح و دکوراسیون فروشگاه خود را طوری انتخاب کنید که از جهات مختلف کاملاً منحصر به فرد باشد. دکوراسیون فروشگاه باید به گونه ای انتخاب شود که بتواند به راحتی توجه همه افراد را به خود جلب کند. اگر یک دکوراسیون شیک و مدرن برای فروشگاه خود انتخاب کنید، مطمئناً می توانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.

در دکوراسیون مغازه توجه به جزئیات و نحوه چیدمان اجناس در دکوراسیون فروشگاه بسیار پر اهمیت است. همچنین لازم است که بدانید، چیدمان اجناس در فروشگاه تاثیر بسزایی در جذب مشتری خواهد داشت. البته یکی از نکات مهم دیگر در این زمینه این است که نحوه ترکیب کالا ها و چیدمان آن ها با یکدیگر باعث می شود مشتری زمان بیشتری را در فروشگاه شما بگذراند.

تاثیر ویترین در دکوراسیون مغازه

یکی از عوامل تعیین کننده برای ورود مشتری به فروشگاه شما، ویترین خواهد بود. اکثر مشتریان بر اساس آنچه در ویترین شما می بینند، نگاهی به داخل فروشگاه می اندازند و برای خرید اقدام می کنند. بنابراین یکی از نکات مهم در دکوراسیون مغازه ها، آگاهی از سلیقه و الزامات و نیازهای کلی مشتریان است. طراحی ویترین در دکوراسیون مغازه در اکثر مواقع تأثیر بیشتری در جذب مشتری نسبت به دکوراسیون داخلی فروشگاه خواهد داشت و اهمیت بیشتری دارد.

تاثیر طراحی ورودی در دکوراسیون مغازه

بدون شک در هر مغازه ای، اولین قسمتی که مشتریان با آن روبرو هستند، ورودی است و نحوه طراحی ورودی فروشگاه، تأثیر قابل توجهی در اعتماد مشتری به شما و خرید از مغازه شما، خواهد داشت. لازم است بدانید که طراحی ورودی مغازه و به طور کلی دکوراسیون مغازه به اندازه فضای موجود در مغازه شما بستگی دارد.

هنگام طراحی ورودی فروشگاه همیشه باید نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • در دکوراسیون فروشگاه از نورپردازی و لامپ های مناسب استفاده کنید.
  • رنگ مناسب برای طراحی و دکوراسیون داخلی فروشگاه را انتخاب کنید.
  • از صفحه nv برای نمایش آگهی های کار در فروشگاه استفاده کنید.

اگر شما از صفحه نمایش به منظور تبلیغات کالا های موجود در مغازه خود استفاده نمایید، حس اعتماد را در مشتری ایجاد می کنید و این باور را برای او ایجاد می کنید که اجناس این مغازه از ارزش بسیار زیادی برخوردار می باشند. همچنین باید توجه داشته باشید که از این صفحه نمایش در قسمت ورودی استفاده نمایید تا افرادی که از بیرون به داخل نگاه می کنند به راحتی جذب شوند و به مشتری شما تبدیل شوند.

تاثیر چیدمان اجناس در دکوراسیون مغازه

نکته ای که شما باید همواره در نظر داشته باشید این است که همیشه اجناس جذاب تر و پر طرفدار تر را جلوی چشم مشتری قرار دهید، اگر شما اجناس محبوب را در ویترین خود قرار دهید، قدمی مثبت در جهت جذب بیشتر مشتری برداشته اید.

همچنین لازم است بدانید که همیشه طبقات پایین تر در قفسه محصولات شما، متعلق به محصولات کم اهمیت تر که معمولا مشتری زیادی ندارند، می باشد.

تا به اینجا قطعا با اهمیت طبقه بندی درست محصولات و تاثیر بسیار آن در افزایش فروش آشنا شده اید و می دانید که چیدمان محصولات در دکوراسیون مغازه به افزایش اعتماد افراد و تبدیل شدن یک فرد معمولی به یک مشتری دائمی چه تاثیری دارد.

در ادامه با نکات تخصصی تر با شما همراه خواهیم بود:

تاثیر بخش سمت راست مغازه در فروش

طبق نظرسنجی از تعداد زیادی از خرده فروشان، متوجه شدیم که حدود ۹۰ درصد از مشتریان، بلافاصله در هنگام ورود به فروشگاه، ابتدا ناخودآگاه به سمت راست فروشگاه نگاه می کنند، دیوار قدرت نامی است که مغازه دار ها برای سمت راست مغازه خود انتخاب کرده اند و به خوبی از اهمیت این بخش با خبر هستند.

شکل چیدمان وسایل و محصولات موجود در مغازه شما که در سمت راست مغازه قرار دارند، تاثیر بسیاری را بر ذهن مشتری خواهند گذاشت و مهم ترین عامل در جذب مشتری می باشد.

حتما بخوانید: دکوراسیون دفتر کار در منزل

هنگامی که مشتری وارد فروشگاه شما می شود، در نگاه اول به کالاها و محصولات مرتب شده در قسمت راست نگاه می کند. بنابراین، طراحی دیوار سمت راست در دکوراسیون مغازه، نقش بسزایی در درک کلی مشتری از مغازه شما خواهد داشت.

بنابراین، همیشه سعی کنید اشیا را روی این دیوار قرار دهید تا بتوانید به راحتی مشتری را جذب کنید. شما می توانید اقلام جدید یا بسیار خاص را که مشتریان بیشتری به آن احتیاج دارند روی دیوار سمت راست فروشگاه قرار دهید تا شاهد افزایش فروشی باشید که من آن را جادوی فروش می نامم.

تاثیر طراحی مسیر حرکت مشتری

بسته به طرح مغازه شما، مسیر مشتری مشخص می شود که از کجا به کجا خواهد رفت. بنابراین، در اولین قدم باید با طراحی دکوراسیون مغازه، جهت حرکت مشتریان خود را تعیین کنید و آن طور که می خواهید آن ها را هدایت کنید.

ابتدا باید به مسیری که مشتریان شما به آن متمایل هستند توجه کنید، سپس با توجه به این موضوع که به کدام سمت متمایل هستند می توانید مسیر مناسبی را برای حرکت مشتری در فروشگاه مشخص کنید.

با انتخاب مسیر مشتری در فروشگاه، می توانید مشتریان خود را برای بازدید از کالاهای دیگر آماده کنید. بهتر است مسیر مورد نظر در فروشگاه خود را به شکلی انتخاب کنید که محصولات شما به راحتی و تا حد زیادی برای مشتریان قابل مشاهده باشد به خصوص محصولا پر طرفدار تر که احتمال می دهید انتخاب مشتریان خاص شما باشند.

اگر مسیر مشتریان در فروشگاه شما به خوبی طراحی شده باشد، شانس فروش فروشگاه خود را تا حد قابل توجهی افزایش می دهید.

نکته مهمی که باید در طراحی مسیر مشتری در نظر داشته باشید این است که هیچ راه مشخص و قطعی برای ایجاد مسیر وجود ندارد و می توان مسیرهای مورد نظر را با توجه به مساحت و نقشه مغازه شما مشخص کرد و مسیر حرکت مشتری را آن طور که دوست دارید طراحی کنید.

  1. امکان استفاده از مسیرهای دایره ای در سمت راست وجود دارد.
  2. می توانید فروشگاه خود را به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را با استفاده از رنگ یا ماده خاصی طراحی کنید.

نکته دیگر در دکوراسیون فروشگاه این است که دکوراسیون مورد نظر شما باید طوری طراحی شود که مشتریان شما به پایان مسیر طراحی شده برسند و در میانه راه متوقف نشوند. برای این اتفاق می توانید کالا هایی که معمولا بیشتر خریداری می شوند را در انتهای مسیر طراحی شده قرار دهید تا مشتری مجبور شود تا انتها پیاده روی کند و به این شکل تمامی کالا های شما را ببیند. این هوشمندی در طراحی مسیر حرکت مشتری می باشد که بسیار با اهمیت است.

اهمیت صندوق در دکوراسیون مغازه

مشتریان مغازه شما تنها دو راه برای پرداخت هزینه کالا های خریداری شده دارند (نقدی – دستگاه کارت خوان) بنابر این شما باید امکان پرداخت با کارت خوان را در مغازه خود فراهم کنید.

نکته دیگری که توجه به آن الزامی می باشد، این است که با توجه به قانون سمت راست که پیش تر عنوان کردیم، بهتر است صندوق خود را در سمت چپ قرار دهید تا از دیوار قدرت به منظور نمایش کالا های خود استفاده کنید.

اگر شما صندوق پرداخت هزینه را در سمت چپ قرار دهید، مشتری که ابتدا سمت راست را دیدن کرده است در انتها به منظور پرداخت هزینه مجبور می شود به سمت چپ برود و به همین دلیل اجناس سمت چپ نیز دیده خواهند شد و این همان چیزی است که ما می خواهیم و مشتری را کاملا کنترل می کنیم تا مجبور شود تمامی اجناس ما را مشاهده کند و احتمال خرید را افزایش دهیم.

از فضا های استراتژیک به درستی استفاده کنید

در ابتدا ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که فضای استراتژیک به چه فضا هایی گفته می شود؟ اگر شما بازی های آنلاین استراتژیک را انجام داده باشید به خوبی اطلاع دارید که باید نیرو های خود را در قسمت های مختلف نقشه قرار دهید تا بتوانید موفق شوید و بهترین نتیجه ممکن را بگیرید.

در دکوراسیون مغازه نیز همین طور است، اگر شما بتوانید اجناس و اشیا مختلف را در نقاط مختلف مغازه قرار دهید، به راحتی می توانید مسیر حرکت مشتری را طراحی کنید و به کمک دکوراسیون مغازه کاری کنید که مشتری شما تا انتهای مغازه حرکت کند و تمامی اجناس را مشاهده نماید.

در فضا های استراتژیک می توانید از تابلو ها و علائم استفاده کنید تا توجه مشتری را به اجناس جلب کنید و این حس را در مشتری ایجاد کنید که باید حتما تمامی اجناس را مشاهده نماید.

یکی از نقاط استراتژیک در مغازه ها، دقیقا در وسط مسیر حرکت می باشد. به طوری که مشتری شما وقتی به این نقطه می رسد تصمیم می گیرد که حرکت خود را ادامه دهد یا مغازه را ترک کند. بنابر این اگر اجناس زیبایی را در این نقطه قرار دهید به مشتری کمک می کنید که تصمیم بگیرد مسیر خود را ادامه دهد.

نکته ای که توجه به آن بسیار اهمیت دارد این است که پس از مدتی نحوه دکوراسیون مغازه خود را تغییر دهید تا مشتریان دائمی شما که پس از مدتی باز می گردند، دکوراسیون برایشان تکراری نباشد و اجناس جدید تری را ببینند و این گونه شانس فروش اجناس را افزایش دهید.

همیشه اجناس محبوب خود را در قسمت میانی قفسه ها قرار دهید که نه خیلی بالا باشد و نه خیلی پایین، به این صورت می توانید اجناس را جلوی چشم مشتری قرار دهید تا بتواند خرید کند.

بهترین رنگ برای دکوراسیون مغازه

اهمیت رنگ در دکوراسیون مغازه بسیار زیاد است و به حس اعتماد مشتری کمک بزرگی می کند اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که رنگ دکوراسیون به اجناس فروشی آن مغازه مرتبط است. برای مثال در مغازه های اسباب بازی فروشی باید از رنگ های شاد مثل زرد و صورتی و قرمز استفاده کرد ولی در مغازه عتیقه فروشی باید از رنگ های تیره مانند قهوه ای استفاده نمود. بنابر این باید به روانشناسی رنگ ها توجه نمود تا متوجه شد بهترین رنگ برای دکوراسیون مغازه کدام است؟

انتخاب کاغذ دیواری برای مغازه

کاغذ دیواری مغازه باید به گونه ای انتخاب شود که مناسب نوع حرفه و شغل شما باشد. به عنوان مثال، یک فروشگاه طلا و جواهر و یک بوتیک پوشاک مطمئناً نمی توانند از یک نوع و طرح کاغذ دیواری استفاده کنند و همه باید برای جذب مشتری، کاغذ دیواری را انتخاب کنند که کالاهای خود را به بهترین شکل نمایش دهد.

بهترین کاغذ دیواری های ممکن برای فروشگاه هایی که کالاهای ورزشی مانند لباس ورزشی یا کفش می فروشند، کاغذ دیواری های سه بعدی هستند که بسیار جذاب هستند مثلا طرح های سه بعدی بازیکن هایی مانند رونالدو و مسی. همچنین برای فروشگاه های عرضه کننده کالاهای لوکس و فروشگاه های لباس، طرح ها و کاغذ دیواری های کلاسیک که دارای رنگ های گرم مانند کرم و قهوه ای هستند می توانند جلوه خاصی به فروشگاه بدهند.

بنابر این شما باید در ابتدا شناخت مناسبی از مشتریان خود داشته باشید تا بتوانید حدس بزنید چه طرح و رنگی برای کاغذ دیواری مغازه شما مناسب است مثلا برای مغازه کودکان باید از کاغذ دیواری هایی با طرح شخصیت ها استفاده کرد ولی برای یک مغازه ای که با افراد سن بالاتر و با سواد تر در ارتباط است از طرح های تیره استفاده کرد.

منبع: Overstock

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *