به این نوشته امتیاز دهید...

بهترین دکوراسیون ایرانی و بایدها و نباید در اجرای این سبک

سبک ایرانی

فرهنگ‌ها و آداب و رسوم نقاط مختلف دنیا موجب به وجود آمدن سبک‌های مختلف زندگی می‌شود. به دنبال شیوه‌های گوناگونی که مردمان در نقاط مختلف دنیا برای زندگی خود انتخاب می‌کنند، در خانه‌ها سبک های دکوراسیون داخلی مختلفی هم اجرا می‌شود.

در واقع دیزاین های مختلف در نتیجه نیازهای گوناگونی است که مردمان هر منطقه دارند. به عنوان مثال خانه‌هایی که در مناطق گرم و کویری ساخته می‌شوند هم از نظر مساحت، و هم از نظر مصالح معماری که در آنها به کار می‌رود با خانه‌هایی که در آب و هوای مرطوب ساخته می‌شوند متفاوت می‌باشند.

اگر دوست دارید در خصوص مصالح معماری بیشتر بدانید می‌توانید سری به اینجا بزنید.

دکوراسیون داخلی ایرانی

اگر ساکن ایران باشید و یا نباشید، تفاوتی ندارد، بسیاری از ما دوست داریم در هر کجای این کره خاکی که باشیم، خانه‌مان رنگ و بوی سرزمین‌مان را داشته باشد. در سالهای اخیر طراحی دکوراسیون سنتی ایرانی با روش‌های مدرن تلفیق شده‌است و نتایج بی‌نظیری در طراحی دکوراسیون داخلی را به وجود آورده‌است.

و اما در این مقاله قصد داریم یکی از بی‌نظیرترین طراحی‌های دکوراسیون داخلی را به شما معرفی کنیم.

در ادامه با نیازمندی‌های اجرای دکوراسیون ایرانی بیشتر آشنا می‌شویم. و نکات مهم در معماری داخلی ایرانی را با شما درمیان خواهیم گذاشت.

دکوراسیون داخلی سبک ایرانی

تمام آنچه درباره دکوراسیون داخلی سبک ایرانی باید بدانیم

ایرانیان از دیرباز طرفدار پاکی و پاکیزگی بودند. از این رو رنگ‌های روشن به ویژه رنگ سفید در دکوراسیون ایرانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر دوست دارید تا رنگ خانه شما همرنگ فرهنگ ایرانی باشد، از رنگ‌های روشن به خصوص سفید برای بخش‌های مختلف خانه می‌توانید استفاده کنید. این رنگ هم برای دیوارها و هم برای مبلمان یک انتخاب مناسب است.

استفاده از رنگ‌های روشن یک مزیت دیگر هم دارد. و آن اینکه در فضاهای کوچک کمک می‌کند تا خانه شما روشن‌تر و دلبازتر جلوه کند. از این رو استفاده از رنگ‌های روشن بسیار کارآمد می‌باشد.

sf; hdvhkd

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، می‌توان دکوراسیون مدرن و سنتی را با هم ادغام نموده و از مزایای هر دو شیوه بهره‌مند گردید.

در سبک مدرن دکوراسیون خانه ایرانی، باز هم تاکید بر استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی است.

زمانی که صحبت از یک دیزاین سنتی ایرانی می‌شود، چیدمان‌هایی نظیر استفاده از تخت و پشتی به ذهنمان خطور می‌کند. می‌توانید برای آنکه بهترین حال و هوای سنتی را در یک فضای مدرن ایجاد کنید، در بخش محدودی از سالن نشیمن، از این نوع چیدمان استفاده نمایید.

شاید دوست داشته باشید در کنار تخت و پشتی‌ها، از آب‌نماها هم استفاده کنید. به این ترتیب به بهترین شکل ممکن ایده طراحی داخلی ایرانی را اجرا کرده‌اید. اما لزومی ندارد تمام مبلمان به این شیوه مورد استفاده قرار بگیرند.

n;,vhsd,k hdvhkd

زیرا در زمانی زندگی می‌کنیم که نیازمندی امروز ما، و راحتی در فضای خانه با دیگر انواع مبلمان از جمله کاناپه‌ها و مبل‌هایی با ظاهر جدیدتر پاسخ داده می‌شود. بنابراین بهتر است تنها در بخش محدودی از خانه این ایده اجرا شود.

در بخش‌های مختلف خانه و با توجه به ویژگی‌های هر قسمت می‌توان از المان‌های سنتی ایرانی استفاده نمود. به عنوان مثال، در آشپزخانه می‌توان از سماور برای درست کردن چای استفاده کرد. و یا حتی می‌توان برای دکور آشپزخانه سماورهای برنجی کوچک را انتخاب نمود. این اکسسوری‌های زیبا با رنگ طلاییشان یک انتخاب زیبا و چشمگیر در آشپزخانه بشمار می‌روند.

ظروف سفالی و مسی هم از جمله دیگر مواردی هستند که معمولاً در خانه‌هایی با دکوراسیون ایرانی، جلب توجه می‌کنند.

دکور ایرانی

اگر قصد دارید قسمتی از خانه را با کمک پارتیشن از دیگر بخش‌ها جدا کنید، می‌توانید از پارتیشن‌های شیشه‌ای استفاده کنید. البته این مدل از پاتیشن‌ها شیشه‌های رنگی و یا طرح‌های سنتی دارند. و با کمک آنها می‌توان جداسازی فضا را به بهترین شکل ممکن انجام داد. این شیشه‌های رنگی یادآور شیشه‌هایی هستند که در گذشته‌های دور در خانه‌ها می‌درخشیدند!

یکی از مهمترین المان‌ها در دکوراسیون ایرانی استفاده از انواع فرش برای پوشانیدن کف می‌باشد. البته نیازی به توضیح بیشتر نیست که اگر می‌خواهید از این المان برای اجرای هر چه بهتر دکوراسیون ایرانی بهره ببرید، حتماً باید طرح‌های سنتی را انتخاب کنید. و اگر محدودیت بودجه‌ای در این قسمت از دیزاین خود ندارید، بسیار بهتر است که از فرش‌های دستباف، طرحی را انتخاب کنید.

اما درصورتی که این امر میسر نباشد، می‌توانید به سراغ فرش‌های ماشینی که طرح‌ها و نقشه‌های اصیل فرش ایرانی را دارند، بروید.

برای اجرای دکوراسیون ایرانی چندین انتخاب دیگر هم وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانید از اکسسوری‌هایی با تم سنتی در بخش‌های مختلف استفاده نمایید. به عنوان نمونه برای سالن پذیرایی می‌توانید از تابلو فرش با طرح‌ها و نقوش سنتی استفاده کنید. و یا اینکه می‌توان از ظروف مختلف سفالی، نقره‌ای و یا شیشه‌ای با طرح‌ها سنتی برای تزئینات استفاده نمود.

دکوراسیون ایرانی جدید

تمامی این مواردی که عنوان شدند، پیشنهاداتی بودند تا شما را هر چه بیشتر در این فضا قرار بدهند. بدون شک شما با خلاقیتت خاص خودتان بهتر می‌توانید این حس و حال را در خانه خود به وجود بیاورید.

به خاطر داشته باید که می‌توانید از رنگ‌های شاد در گوشه و کنار خانه استفاده کنید. به این ترتیب شما با یک تیر دو نشان زده‌اید. اول آنکه در کنار استفاده از رنگ‌های خنثی، رنگ‌های شاد جلوه زیباتری به خانه‌تان بخشیده‌اند و دوم آنکه توانسته‌اید ایده‌های اجرای دکوراسیون ایرانی را به بهترین شکل ممکن به اجرا دربیاورید.

اگر بخواهیم ایده جالب دیگری را با شما در میان بگذاریم، می‌توانیم پیشنهاد کنیم تا از انواع سبدهای حصیری استفاده نمایید. بی شک بکاربردن حصیر در این سبک بسیار چشم نواز خواهد بود. اگر فضای کافی در اختیار داشته باشید می‌توانید از دراورهای چوبی با کشوهای حصیری استفاده کنید تا زیبایی را در این بخش تکمیل کرده باشید.

با توجه به اینکه رنگ غالب فضا، رنگ‌های خنثی و روشن هستند، به راحتی می‌توانید المانهای مختلف را با هم ست کنید. مثلاً فرش قرمز و یا سبز جزو پرطرفدارترین فرش می‌باشند که به راحتی با مبلمان با رنگ خنثی هماهنگ می‌باشند.

تأثیر استفاده از لوسترهایی با طرح‌های سنتی را دست کم نگیرید. می‌توانید لوسترها را به شکل لاله‌های قدیمی خریداری کنید. و یا اینکه از شمعدانهایی با این طرح‌ها بر روی شلف دیواری استفاده کنید.

دکوراسیون ایرانی شیک

یک رنگ فرعی برای زیباتر نمودن فضا در معماری ایرانی، آبی فیروزه‌ای می‌باشد. سعی کنید حتماً در چند نقطه و به صورت جزئی هم که شده از این رنگ شگفت‌انگیز استفاده کنید. به عنوان مثال آبی فیروزه‌ای یک رنگ عالی برای رومیزی و یا گلدان روی میز ناهارخوری می‌تواند باشد. و یا اینکه از این رنگ برای کوسن‌ها هم می‌توانید استفاده نمایید.

در شهرهای مختلف برخی از المانهای سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در سایر شهرهای ایران کمتر شناخته شده‌اند. یکی از این موارد مبل قالی است که در شهر کرمان طرفدار بسیاری دارد. مبل قالی هم مبل است و هم قالی!

فرش به صورت روکشی برای مبل‌ها بافته می‌شود. آن‌ها با داشتن ظاهری اصیل و زیبا جلوه منحصربفردی به دکوراسیون ایرانی شما خواهند بخشید.

اگر ساکن شهرهای شمالی باشید، حصیر و زیراندازهای حصیری ممکن است برایتان این سبک را بیشتر تداعی کند!

دکوراسیون ایرانی زیبا

و یا اینکه حتی ممکن است به جای استفاده از طرح‌های گل برای فرش‌ها دوست داشته باشید از طرح‌های قشقایی برای فرش‌ها انتخاب کنید.

بنابراین می‌توان گفت فرهنگ خاص هر منطقه تا حدود زیادی در اجرای سبک ایرانی منزل به ما کمک می‌کند.

همواره به خاطر داشته باشید که مهمترین نکته در داشتن یک دیزاین عالی آن است که هماهنگی میان اجزای مختلف به خوبی رعایت شود. و در واقع رنگها با هم همخوانی داشته باشند. و طرح‌ها و شکل‌ها یکدیگر را کامل کنند.

در استفاده از اکسسوری‌ها زیاده‌روی نکنید. سعی کنید فضا را به صورت مینیمال و مدرن حفظ کرده و در عین حال به صورت حساب شده از انواع اکسسوری‌های سنتی هم بهره بگیرید.

دکوراسیون ایرانی 1400

سخن آخر

در این مقاله به معرفی یکی از پرطرفدارترین سبک‌های دکوراسیون، یعنی دکوراسیون ایرانی پرداختیم و در خصوص اجرای خوب این سبک نکاتی را یادآوری نمودیم.

می‌توان گفت کما بیش تمامی افراد با این سبک آشنایی عملی دارند. زیرا هر چه باشد، این نوع از معماری ما را به یاد خانه مادربزرگ می‌اندازد. از آنجا که حوض حیاط مادربزرگ‌ها جایی در خانه‌های آپارتمانی امروزی ندارد، می‌توان از انواع آب‌نماها برای اجرای این سبک استفاده کرد.

دکوراسیون ایرانی 2022

با تاکید بر برخی از المان‌ها بیش از پیش می‌توانید این حس و حال و هوا را به خانه‌های خود دعوت کنید. به خاطر داشته باید که بسیار مهم است که در ابتدا لیستی از تمامی کارهایی که می‌خواهید انجام بدهید تهیه کنید. این لیست باید به دو منظور تهیه شود:

۱- اول محاسبه میزان تقریبی بودجه کل و همچنین مقداری که به هر بخش اختصاص می‌یابد.

۲- و دوم جهت انجام برنامه‌ریزی‌های لازم و جلوگیری از هدر رفت زمان و انرژی

و بعد از آن می‌توانید کارتان را آغاز کنید. به خاطر داشته باشید که در بخش‌های مختلف ممکن است لازم باشد از کارشناسان و اهل فن راهنمایی بگیرید. پس در همان ابتدای کار، تکلیف این بخش را هم باید مشخص نمایید.

دکوراسیون ایرانی مدرن

درتمام مراحل انجام کار، سلیقه شخصی حرف آخر را می‌زند. به شما توصیه می‌کنیم تا از خلاقیت خود در کنار اجرای سلیقه شخصی در دکوراسیون ایرانی نهایت استفاده را ببرید.

در پایان جا دارد از شما خواننده گرامی تشکر نماییم که تا پایان با ما همراه بودید. امیدواریم با خواندن این نکات بتوانید چند قدمی به خانه رویاییی‌تان نزدیک‌تر شوید!

منبع: Etsy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *