به این نوشته امتیاز دهید...

دکوراسیون اتاق کودک

n;,vhsd,k hjhr ;,n;

طراحی دکوراسیون بخش‌های مختلف خانه، ‌نیازمند توجه به نکات مختص هر فضا است. در کنار اینکه باید کل خانه، چیدمان و دکوراسیون هماهنگی داشته‌باشد تا بتوانیم با ایجاد هارمونی، آرامش بیشتری به لحاظ بصری داشته‌باشیم، هر بخشی هم باید متناسب با نیاز همان قسمت طراحی و دیزاین شود. یکی از مهمترین قسمت‌های خانه، اتاق کودک است. امروزه کودکان زمان زیادی را به خواب و استراحت و بازی در اتاق‌هایشان سپری می‌کنند.

پس چه بهتر که طراحی دکوراسیون اتاق کودک به گونه‌ای باشد که فرزندانمان بتوانند در آرامش و امنیت، در اتاقشان به بازی و استراحت بپردازند. اما برای اتاق کودک چه نوع طراحی و چیدمانی مناسب‌تر است؟ برای داشتن یک دیزاین بی‌عیب و نقص، باید به چه پارامترهایی توجه داشت؟

پیشنهاد مقاله : دیوارپوش چیست

اگر شما هم به دنبال یافتن ایده‌های ناب و کسب آگاهی در مورد دکوراسیون اتاق کودک هستید، با ما تا پایان مقاله همراه شوید. در این مقاله سعی داریم تا نیازمند‌های اتاق کودک را برایتان شرح دهیم و از توصیه‌هایی از معماران و طراحان دکوراسیون داخلی برای داشتن چیدمان هر چه بهتر اتاق کودک دختر و اتاق کودک پسر و همینطور نوزاد، سخن گوییم.

n;,vhsd,k hjhr ;,n;

نیازمند‌های اتاق کودک را بشناسیم

اتاق مخصوص بزرگسالان معمولا برای استراحت آنها، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در مورد بچه‌ها، اینطور نیست! کودکان در اتاقهایشان، علاوه بر اینکه به خواب و استراحت می‌پردازند، از اتاقشان برای بازی و مطالعه نیز استفاده می‌کنند. از آن گذشته برای کودکان نوپا باید به صورت ویژه‌ای، به امن بودن محیط اتاق توجه داشت. به عنوان مثال، وسایل نوک تیز و لبه‌دار و سفت را باید از اتاق آنها دور کرد. تا از بروز هرگونه سانحه‌ای جلوگیری به عمل آید.

بزرگسالان از اتاق خودشان بیشتر برای استراحت استفاده می‌کنند. در نتیجه فضای مورد نظرشان باید بیشتر تامین کننده آرامش باشد. به همین دلیل بزرگسالان بیشتردوست دارند از کمترین میزان اکسسوری‌ها در اتاق خوابشان استفاده کنند. آنان بیشتر ترجیح می‌دهند که رنگ‌های ملایم را در اتاقشان ببینند. در این فضا، تنوع رنگی نیز معمولا به چشم نمی‌خورد.

و اما اتاق کودک داستان دیگری دارد! اتاق کودک همانند دنیایش رنگارنگ است! گرم و راحت و آرام است! این اتاق باید کفپوش مناسب داشته باشد و پوشش دیوارها متناسب با سن و روحیه کودک و متناسب با سنش باشد. در کنار این موارد، نیم نگاهی نیز به طراحی سایر بخش‌های خانه داشته‌باشد تا هارمونی فضا که در ایجاد آرامش محیط بسیار تاثیرگذار است، رعایت شود.

نکته بسیار مهمی که در طراحی اتاق کودک باید به آن توجه داشت این است که برای کودک در چه سنی این طراحی انجام می‌شود و تا چه سنی این دکوراسیون قابل استفاده خواهد بود. به هر ترتیب دکوراسیون اتاق کودک چهار ساله با دکوراسیون اتاق نوجوان چهاده ساله، تفاوت بسیاری دارد.

بهترین گزینه برای دیوار اتاق کودک، استفاده از انواع کاغذهای دیواری است.

کاغذ دیواری مناسب اتاق کودک کدام است؟

یکی از بهترین دیوارپوش‌ها برای اتاق کودک، کاغذ دیواری است! می‌توان از انواع کاغذهای دیواری قابل شستشو برای این فضا استفاده نمود. به هر حال کودکان و نقاشی و خط کشیدن روی دیوار، از هم جدا نیستند! پس چه بهتر که از دیوارپوشی استفاده کنیم که بتوانیم آن را به راحتی تمیز کنیم.

پیشنهاد مقاله : کاغذ دیواری در مشهد

تنوع رنگ و طرح بسیار خوبی برای کاغذهای دیواری در بازار وجود دارد. و می‌توان مطابق سلیقه فرزندتان از انواع مختلفی استفاده نمایید. از آنجا که نصب کاغذ دیواری نیز نسبتا به راحتی انجام می‌شود، گزینه مناسبی برای استفاده در خانه به نظر می‌رسد.

این نوع دیوارپوش‌ها، به صورت ساده و طرح‌دار هم قابل خریداری می‌باشند. یک مدل خلاقانه استفاده از مدل طرح‌دار بر روی یک دیوار و استفاده از مدل ساده بر روی سایر دیوارهای اتاق است. در صورتیکه دوست داشته‌ باشید کمی جسارت بیشتری به خرج بدهید، میتوانید از انواع پوستر‌ها برای دیوار اصلی اتاق، استفاده کنید. بعضی از انواع پوسترها نیز طرح‌های سه‌بعدی زیبایی دارند. که البته مشتریان خاص خودشان را نیز دارند.

n;,vhsd,k hjhr ;,n;

برای کفپوش مناسب اتاق کودک چه انتخاب‌هایی داریم؟

انتخاب پوشش مناسب کف اتاق فرزند دلبندتان، بستگی بسیاری به سن فرزند شما دارد. اگر او کوچک است و به تازگی راه رفتن را آموخته است، پوشش موکت و فرش بهترین گزینه برای پوشاندن کف، محسوب می‌شود. به این ترتیب از کودک نوپا در مقابل بروز آسیب‌های احتمالی در زمان راه رفتن، پیشگیری به عمل می‌آید.

پیشنهاد مقاله : کفپوش چیست

برخی از افراد دوست دارند تا از انواع کفپوش‌های فومی برای پوشانیدن زمین استفاده کنند. این کفپوش‌ها نیز ضد ضربه هستند و از کودک محافظت می‌کنند. انتخاب بین انواع مختلف این کفپوش‌ها، با لحاظ نمودن نیازمندی فضا، به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد.

رنگ در اتاق کودک

اتاق کودک مانند دنیای زیبایش، رنگارنگ است! سعی کنید از ترکیب چند رنگ و ترجیحا از رنگ‌های مورد علاقه فرزندتان برای دکور اتاق استفاده نمایید. بهتر است طیف رنگی مورد استفاده از رنگهای روشن انتخاب شود. می‌توانید یک تم برای اتاق در نظر بگیرید و بر آن اساس، رنگها را انتخاب نمایید.

استفاده از رنگ‌های مکمل در کنار یکدیگر نیز، جلوه بسیاری به فضا می‌بخشد. به عنوان مثال، سبز مغز پسته‌ای و آبی فیروزه‌ای به زیبایی در کنار یکدیگر جلوه می‌کنند. از رنگ‌های شاد و زنده استفاده نمایید. و بعضی قسمت‌ها را برای رنگ سفید در نظر بگیرید. رنگ سفید در میان چند رنگ مختلف، هماهنگی لازم را ایجاد می‌کند و مانند این است که اجزای مختلف را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

توجه داشته‌ باشید که رنگ دیوارها و کف باید با رنگ سایر لوازم موجود در اتاق، هماهنگی داشته باشد.

نور محیط و اهمیت ویژه آن

وجود نور طبیعی در طول روز و نور مصنوعی کافی در شب هنگام برای تمام بخش‌های خانه لازم و ضروری است. اما اهمیت این مورد در خصوص اتاق کودک بسیار بیشتر است. از نظر بهداشتی، وجود نور طبیعی در اتاق بسیار لازم و ضروری است. به همین منظور پرده‌های اتاق کودک باید مناسب باشند به نحوی که مانع ورود نور در طول روز نشوند.

پیشنهاد مقاله : رنگ اتاق کودک

تامین نور مصنوعی برای شب نیز به اندازه وجود نور طبیعی، مهم است. فرزند شما برای بازی، انجام تکالیف درسی و مطالعه به نور کافی نیاز دارد. این نور باید تمام فضا را روشن کند. و تا حد امکان نقطه تاریک در جایی باقی نماند.

دختر یا پسر فرقی ندارند، هر دو چشم و چراغ خانه هستند. اجازه بدهید با هم نگاهی داشته باشیم به چیدمان اتاق دختر و اتاق پسر و نکات جالب و خلاقانه آن را با هم مرور کنیم.

چگونه اتاق کودک دختر بی‌نظیر داشته‌باشیم؟

به یقین می‌توان گفت دختری نیست که عاشق افسانه سیندرلا نباشد! دخترها فرشته‌های خانه هستند. اتاقشان هم باید به رنگ افسانه پریان باشد! دخترها علاقه بسیاری به رنگ‌های گرم و رویایی مانند صورتی و آبی روشن و سفید و سبز دارند. پس چه بهتر که در بخش‌های مختلف اتاقشان از این رنگ‌ها استفاده کنید.

پیشنهاد مقاله : اتاق خواب دخترانه

البته دقت کنید که در استفاده از یک رنگ اغراق نکنید. بهتر است رنگ‌ها به صورت کمرنگ و پررنگ انتخاب شوند. دختر خانم‌ها به خصوص در سنین نوجوانی دوست دارند میز آرایش در کنار تخت خوابشان داشته باشند. و البته ممکن است بخواهید کتابخانه، مبل راحتی و …را به عنوان لوازم اتاق کودک دختر یا نوجوان دخترتان تهیه نمایید. به خاطر داشته باشید تمام این لوازم باید از یک الگو در طراحی و رنگ پیروی کنند. مثلا کارتونی باشند یا کلاسیک. حفظ یکپارچگی بسیار مهم است.

در این میان استفاده از پاف در اتاق کودک دخترتان یک ایده جالب و خلاقانه است.

n;,vhsd,k hjhr ;,n;

برای اتاق کودک پسر چه مواردی را در نظر بگیریم؟

پسرها، قهرمانان بی‌نظیر خانه هستند. شاید پسرتان دوست داشته باشد در تخت خوابی به شکل اتومبیل بخوابد! بعضی از برند‌ها، تخت خواب و میز تحریر و کتابخانه به مدلهایی مانند ماشین مسابقه‌ای و … ساخته و روانه بازار کرده‌اند. قبل از هر کاری باید بدانید که اتاق فرزندتان باید بر اساس سلیقه او طراحی شود. لذا شما و پسرتان باید با یکدیگر در خصوص نحوه چیدمان و دکوراسیون اتاقش توافق نمایید.

پیشنهاد مقاله : اتاق خواب پسرانه

پسرها بیشتر به رنگ‌های قرمز و آبی علاقه نشان می‌دهند. تصاویری از تیم‌های ورزشی محبوبشان را نیز می‌توانید به عنوان تزئینات اتاقشان در نظر بگیرید. چیدمان ماشین‌ها و قطارها نیز دکور زیبایی را در اتاق بوجود می‌آورند.

n;,vhsd,k hjhr ;,n;

بهترین روش تزئین اتاق کودک چیست؟

یکی از هیجان‌انگیزترین کارهایی که در تزئین بخش‌های مختلف خانه انجام می‌شود، تزئین اتاق کودک است. در این بخش قصد داریم تا ایده‌هایی را در این خصوص، با شما در میان بگذاریم.

n;,vhsd,k hjhr ;,n;

 • برای زیباتر شدن و حفظ هارمونی محیط، می‌توان از روتختی، پرده و فرش ست استفاده کرد. این ست‌ها که به تازگی در بازار عرضه شده و مورد استقبال خریداران قرار گرفته‌اند، در طرح‌های مختلف اسپورت و دخترانه و پسرانه موجودند و تنوع خوبی نیز دارند. اما اگر طرفدار تنوع بیشتر هستید، می‌توانید تنها رنگ‌ها را با یکدیگر ست کرده و طرح‌های مختلف را انتخاب نمایید.
 • از عکس‌های کودکان برای تزئن دیوارها کمک بگیرید. خاطرات ثبت شده در قاب تصویر همیشه زیبا و دوست‌داشتنی هستند.
 • تزئین سقف را مد نظر داشته باشید. ییکی از جالب‌تر‌ین و خلاقانه‌ترین کارهایی که در اتاق کودک می‌توانید انجام دهید همین است. انواع استیکرهای شب‌رنگ ماه و ستاره یک انتخاب دوست‌داشتنی برای فرزندتان خواهد بود.
 • می‌توانید از چند مدل کاغذ دیواری و یا ترکیب کاغذ دیواری و رنگ و همینطور از انواع پوسترها برای تزیین اتاق استفاده نمایید.
  چراغ خواب‌های خاص و کودکانه، رویای شب‌های فرزندتان را زیباتر خواهد کرد.
 • می‌توانید از چیدمان اسباب بازی‌ها برای دکور اتاق استفاده کنید.
 • فرش رنگی و طرح‌های فانتزی نیز معمولا برای بچه‌ها دوست‌داشتنی و هیجان‌انگیز است.
 • برای دکور اتاق نوزاد چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

یکی از پرطرفدارترین تم‌ها برای سیسمونی نوزاد، تم سفید است. سفید رنگ پاکی است درست مانند یک نوزاد، پاک و معصوم است. دقت داشته‌ باشید که اتاق نوزاد نباید شلوغ و پر از وسیله باشد. خیالتان راحت، زمان کافی در اختیار دارید تا طی سالهای طولانی برای کودک دلبندتان، لوازم مورد نیازش را تهیه نمایید. برای وسیله‌های مورد نیاز آینده هم فضایی باقی بگذارید. به هر حال دیوارهای خانه قابلیت کشتسانی ندارند!

پیشنهاد مقاله : چراغ خواب

وجود چراغ خواب در اتاق نوزاد بسیار لازم است. نور اتاق نوزاد در شب نباید مزاحم خواب کودک شده و در عین حال می‌باید به گونه‌ای باشد که بتوان رسیدگی‌های مورد نیاز نوزاد را انجام داد.

برای دکوراسیون اتاق نوزاد می توانید از سبد‌های عروسکی و کوسن‌ها و بالش‌های مخصوص سیسمونی نوزاد استفاده کنید.

نام نوزاد را می‌توانید به صورت حروف عروسکی بر روی دیوار نصب کنید. ایده استفاده از قفسه در اتاق نوزاد هم می‌تواند جالب و خلاقانه باشد.

از طرح‌های عروسکی با رنگهای متنوع برای کاغذ دیواری اتاق نوزاد می‌توان استفاده کرد.

آنچه مهم است اینکه:

اگر از ذوق و خلاقیت خودتان استفاده کنید، بینهایت طراحی برای اتاق کودک و یا نوزاد وجود خواهد داشت. تا به این‌جا برایتان از نکات مهم طراحی دکوراسیون کودک گفتیم. در این بخش می‌خواهیم از گام‌های اجرایی انجام طراحی مطالبی را عنوان کنیم.

n;,vhsd,k hjhr ;,n;

 • استفاده از گل‌ها و گیاهان تزئینی در اتاق کودک ممنوع است. درست است که بهره‌مندی از حس نزدیکی به طبیعت در بخش‌های مختلف خانه امری خلاقانه تلقی می‌شود، اما بنابر ملاحظات بهداشتی، در اتاق فرزندتان، از گلها و گیاهان تزئینی استفاده نکنید.
 • قبل از انجام هر کاری، نیازمند‌های خود را از فضا مشخص کنید تا بدانید برای تهیه چه چیزهایی باید اقدام نمایید.
 • اگر فرزندتان در سنی است که می‌تواند در تصمیم‌گیری مشارکت داشته باشد، از او بخواهید تا رنگ مورد علاقه و تم مورد نظرش را برایتان بازگو کند. به هر حال اتاق فرزندتان، دنیای دوست داشتنی و فضای اختصاصی اوست.
 • کودکتان در اتاقش، چندین کار را انجام می‌دهد. او در اتاقش استراحت می‌کند و می‌خوابد، مطالعه می‌کند و تکالیف درسی‌اش را انجام می‌دهد و بازی می‌کند. پس این فضا باید بخش‌های مجزایی برای یکایک این فعالیت‌ها داشته باشد.
 • بچه‌ها صندوقچه‌ها را بسیار دوست دارند. اگر ابعاد فضا به شما اجازه می‌دهد، برای اسباب‌بازی‌های بچه‌ها، صندوقچه و یا پاف‌های صندوق‌دار تهیه کنید. به این ترتیب هم جلوه زیبایی به فضا می‌دهید و هم دنیای شاد کودکتان را مهیج‌تر می‌سازید.
 • رنگ‌های شاد و روشن را برای اتاق استفاده کنید. اتاق کودک باید محیطی شاد، آرام و پر از انرژی باشد.
 • برای اتاق یک تم لحاظ کنید. (این تم می‌تواند برگرفته از یک شخصیت داستانی و یا کارتونی باشد.) لوازم اتاق، اکسسوری‌ها و دیوارها و کف همگی باید از این تم پیروی نمایند. تا طراحی یکپارچه‌ای داشته باشید.
 • بهتر است رنگ پرده‌ها روشن باشد تا نور بیشتری بتواند وارد شود.

در این مقاله، به بررسی نکات مهم در طراحی دکوراسیون اتاق کودک پرداختیم. از بایدها و نبایدها در اتاق کودک سخن گفتیم. و در هر بخش پیشنهاداتی جهت انجام بهتر طراحی ارائه دادیم. امیدواریم این مطالب برایتان مفید باشند. باقی راه را شما و خلاقیت بی‌نظیرتان طی خواهید نمود. متشکریم که تا پایان همراهمان بودید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *