به این نوشته امتیاز دهید...

تخت خواب

یکی از اساسی‌ترین اسباب‌ها در دکوراسیون اتاق خواب وجود تخت است و به عنوان اصلی‌ترین محل استراحت از آن استفاده می‌شود.

همانطور که میدانید هر فردی در طول روز نیاز به استراحت و خوابیدن دارد و اگر خواب خوب و مناسبی نداشته باشد در بازهٔ زمانی فعالیتش به خوبی نمی‌تواند نقش ایفا کند.

یکی از عوامل تاثیرگذار بر داشتن خوابی راحت و با آرامش دراز کشیدن بر روی تختی استاندارد و مناسب است در صورت عدم توجه به این مورد ممکن است بر قدرت تفکر، سلامتی و حتی احساسات فرد خدشه وارد شود و تاثیرات منفی نیز به همراه داشته باشد.

برخی از طراحان معتقدند که اتاق خواب یک مکان مقدس محسوب می‌شود چون فرد زمان زیادی از استراحت خودش را در این محل می‌گذراند و به هنگام خواب از شلوغی یک روز خسته کننده راحت شده و آرامش می‌گیرد.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامع و کاملی را برای خرید تخت خوابی استاندارد و مناسب با شما به اشتراک بگذاریم و شما با داشتن آگاهی کامل خرید مناسبی داشته باشید. با آئین لایف همراه باشید.

خرید تخت خواب

در ابتدا به بررسی سلیقهٔ فردی هر شخص ک چطور تختی می‌پسندد می‌پردازیم و با توجه به دکوراسیون داخلی محل قرار گیری مناسب تخت را بررسی می‌کنیم و در انتها نیز به تفکیک به بررسی ویژگی‌های هر یک از اجزای تخت خواب می‌پردازیم.

انتخاب تخت خواب اسپرت یا سلطنتی

اگر دغدغه‌ای برای شما به وجود آمده و نمی‌دانید که تخت خواب اسپرت یا سلطنتی کدامیک با نظر شما انطباق بیشتری دارد لازم است که تفاوت‌های میان این دو را بدانید تا بتوانید انتخاب مناسبی متناسب با سلیقه شخصیتان داشته باشید.

تخت سلطنتی به خانه‌هایی که متراژ بالایی دارد ابهت می‌دهد و قدرت و آرامش را وارد فضای اتاق می‌کند اما اگر برای خانه کوچک این نوع را انتخاب کنید تصویر و نمای مناسبی نخواهد داشت و فضا خیلی دلگیر و بسته می‌شود.

سرویس خواب سلطنتی اغلب از چوب‌هایی که استحکام زیادی دارد مانند چوب گردو تهیه می‌شود و علاوه بر آن در آن‌ها منبت کاری و کنده کاری های ظریفی به چشم می‌خورد و زیبایی تخت را دو چندان می‌کند.

سرویس خواب اسپرت به نسبت با سلطنتی وزن کمتری دارد و حمل آن بسیار راحت‌تر است به همین منظور برای خانه‌هایی که متراژ کمتری دارند و آپارتمانی هستند این نوع مناسب‌تر است.

تخت خواب اسپرت طرحی امروزی و مدرن‌تری دارد و فضای کمتری را اشغال می‌کند. در اغلب مدل‌های موجود در بازار چرم دوزی و لمسه کاری در آنها به چشم می‌خورد و ساختار ساده‌تری نسبت به سلطنتی دارد.

تخت‌های سلطنتی چون چوب‌های گران قیمت در آن بکار رفته و همچنین دارای منبت کاری ظریف و هنر دست می‌باشد به همین علت به نسبت با اسپرت که ساده‌تر است قیمت بالاتری دارد. اگر از نظر بودجه و فضا مشکلی ندارید و مطابق با سلیقه‌تان است تخت خواب سلطنتی انتخاب مناسبی است و باعث باشکوه‌تر به نظر رسیدن فضای اتاق می‌شود.

مکان قرارگیری مناسب برای قرار دادن تخت خواب کجاست؟

مکان قرارگیری تخت به طرح اتاق و اندازه آن و اتاق‌های مجاورش بستگی دارد. مکان قرارگیری مناسب تخت هم در زیبایی اتاق و هم در داشتن یک خواب راحت و آسوده تأثیر بسزایی دارد.

شما با در نظر گرفتن اندازهٔ اتاق و طراحی داخلی می‌توانید یک مرکز صحیح و یک نقطهٔ صحیح برای قرارگیری استفاده کنید.

راهنمای خرید تخت خواب

اگر اندازهٔ اتاق شما متوسط و به شکل مربع بود می‌توانید تخت را در محور مرکزی اتاق بگذارید اما اگر به شکل مستطیل بود این چیدمان زیبایی چندانی ندارد بلکه بهتر است تخت را در یک سمت و سایر لوازم مثل میز صندلی اینها را در سمت دیگر اتاق قرار بدهید.

اگر اتاقتان بسیار بزرگ است بهتر است که تخت را در محلی کاملاً جدا از سایر لوازم قرار دهید.

طبق تحقیقات صورت گرفته افراد اکثراً تمایل دارند که تختش آن را در کنار دیوار اصلی قرار بدهند.

یکی از موارد بسیار مهم در محل قرارگیری تخت توجه به این نکته است که باید در مکانی قرار بگیرد تا فرد بتواند دید خوب و مناسبی نسبت به درب ورودی داشته باشد.

هر انسانی به طور غریزی و ذاتی تمایل به استراحت کردن و خوابیدن در محیطی را دارد که در آنجا احساس امنیت داشته باشد به همین منظور بهتر است تخت به صورتی باشد که فردی که بر روی آن در حال استراحت کردن است دید کافی به درب ورودی داشته باشد و از طرفی شخصی که در حال وارد اتاق شدن است دیدی به تخت نداشته باشد.

مورد دیگری که مطرح می‌شود این است که بهتر است تخت در کنار لوله‌های آب قرار نگیرد زیرا شرشر آب باعث بدخواب شدن فرد شده و در نهایت فرد نمی‌تواند به خوبی استراحت کند و صبح که از خواب بیدار می‌شود خلق و خوی خوبی نداشته باشد.

همچنین بهتر است که تخت را طوری قرار دهید که فرد دید کافی نسبت به پنجره داشته باشد و روبروی پنجره قرار بگیرد اما اگر به شکلی است که پنجره رو به آفتاب باشد خب این عامل مخل استراحت فرد محسوب می‌شود و این تابش آفتاب از پنجره به داخل اتاق باعث می‌شود که فرد نتواند به خوبی استراحت بکند.

یک تخت خواب مناسب باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد تا ما آن را تختی استاندارد بدانیم؟

جنس تخت

امروزه اجناس متفاوتی در بازار موجود است من جمله چوبی و ام دی اف و فلزی و ملامینه و…

جنس اغلب طرح‌های موجود در بازار چوب است و چوب طرفداران بیشتری نسبت به سایرین دارد.

اگر انتخاب شما فلزی به دلیل استحکام بالای آن و قیمت مناسب آن است حتماً به لبه‌ها و گوشه‌های تخت توجه کنید زیرا ممکن است تیز و برنده باشد و سبب آسیب دیدگی بشود.

راهنمای خرید تخت خواب شیک

برای سرویس خواب عروس، جنس چوبی و ام دی اف پیشنهاد می‌شود زیرا زیبایی و همچنین ظرافت بیشتری دارد. برای کودکان نیز به دلیل حساسیتی که دارد توجه به جنس تخت مهم است.

گاهی تخت خواب چوبی به خاطر به کار بردن روغن جلا در آن بوی نامطبوعی را ایجاد می‌کند و این مورد باعث ایجاد حساسیت مخصوصاً در کودکان می‌شود.

منبع : Britannica

پایه یا کفی تخت

پایه یا کفی تخت جعبه‌ای است که زیر تشک قرار گرفته می‌شود و باعث رعایت فاصله مناسب بین تخت و زمین می‌شود.

سعی کنید جنس پایه یا کفی که تهیه می‌کنید محکم و مقاوم باشد. در صورت مرغوب نبودن آن سبب ایجاد صدا و خمیدگی سطح می‌شود و ممکن است در قسمت کمر فرورفتگی ایجاد شود و در نهایت برای فرد مشکل ایجاد شود و باعث می‌شود که شخص دچار عارضه کمردرد بشود.

به تازگی مدلی که در بازار موجود شده به صورت جک دار است این مدل کفی به شما کمک می‌کند تا از فضای اشغال شده در زیر تخت بتوانید استفاده کنید و با تقسیم‌بندی آن هر بخشی را برای وسیله خاص اختصاص دهید. پایه و کفی تخت از ساده، فلزی، چوبی و جکدار تشکیل شده است.

تهیهٔ کفی و پایهٔ آن نیازمند دقت بسیار است. نکته‌ای که حائز اهمیت است این است که آن را متناسب با وزن و اندازه تشک تهیه کنید تا استحکام محصول حفظ بشود.

تشک تخت

تشک تخت در ابعاد متفاوتی در بازار موجود است و هرکدام متناسب با وزن مناسب برای سنین مختلف متفاوت هستند. انتخاب تشک باید به نحوی باشد که سلامتی و راحتی فرد به هنگام استراحت و خوابیدن را تضمین نماید.

میزان سختی و یا نرمی تشک باید به صورتی باشد که نقاط فشار بدن مانند کتف، باسن در وضعیتی صحیح قرار بگیرد و به صورتی نباشد که نیروهای وارد شده از نقاط فشار بدن به سایر اعضای بدن فشار وارد کند. عدم انتخاب تشک مناسب هر فرد باعث بروز دردهای عضلانی، احساس خستگی در طول روز، بی حسی دست و پا، حساسیت پوستی در فرد بشود.

تشک انواعی دارد و باید با توجه به نیاز فرد این محصول تهیه شود. امروزه طیف گسترده‌ای از محصولات در بازار موجود است بنابراین باید پیش از خرید اندک آشنایی از انواع تشک داشته باشید تا محصول انتخابی شما به راحتی نیاز شما را تأمین کند.

تشک فنری متصل

تشک‌های فنری از قدیمی‌ترین تشک‌ها محسوب می‌شود و دلیل نام گذاری این محصول فن به کار رفته در بدنه تشک است. این فنر به کار رفته در تشک موجب نرمی آن شده و انعطاف قابل توجهی را ایجاد می‌کند.

در تشک فنری متصل این اتصال فنر در سراسر تخت موجب نرمی زیاد آن می‌شود و این نوع برای کودکان بسیار خوب و مناسب می‌باشد و باعث می‌شود که برای کودک مشکل مفصلی و استخوانی پیش نیاید.

قیمت تخت خواب

تشک فنری منفصل

در این نوع پاکت اسپرنیگ سیم پیچ‌ها درون پاکت‌هایی که کنار یکدیگر قرار گرفتند و این انفصال بسیاری از مشکلات تشک فنری متصل را مرتفع می‌کند در این نوع باعث می‌شود فنرها روی یکدیگر اثر نگذارند و هر یک جداگانه عمل کنند و اصطکاکی بین فنرها به وجود نیامده و باعث عدم ایجاد صدای نا به هنجار شود و باعث شود که فرد به هنگام استراحت آرامش بیشتری داشته باشد همچنین از ایجاد مشکل و فشار وارد شدن در نواحی کمر و ستون فقرات فرد جلوگیری شود.

یکی از دلایل دیگر که استفاده کنندگان این محصول تمایل بیشتری برای انتخاب آن دارند این است که عملکرد هر قطعه فنر به تنهایی موجب می‌شود که حالت ارتجاعی که ناشی از غلت زدن فرد ایجاد می‌شود به نفر کناری انتقال پیدا نکند و موجب بد خواب شدن شخصی که بر روی تخت دو نفره کنار شما دراز می‌کشد نشود.

تشک مموری فوم: جنس این نوع تشک به نحوی است که متناسب با فشاری که به آن وارد می‌شود و همچنین حرارت وارد شده بر آن تغییر شکل می‌دهد و متناسب با هر کاربر عملکردی متفاوت دارد.

این ویژگی تشک مموری فوم سبب پشتیبانی بهتر از کمر و سایر عضلات بدن می‌شود همچنین خون رسانی به اندام‌های بدن بهتر صورت می‌گیرد و این نوع در مقایسه با نوع فنری خاصیت طبی بیشتری دارد.

تشک بادی

در این نوع تشک تغییر میزان نرمی و سفتی تشک با فشار هوا قابل تنظیم است و درون آن با هوا پر می‌شود. این وسیله قابلیت جابجایی آسان دارد و حجم کمی را نیز اشغال می‌کند به همین منظور برای مقاصد گردشگری تهیهٔ این نوع تشک پیشنهاد می‌شود.

تشک آبی

در این تشک علاوه بر فوم و سایر الیاف از آب نیز استفاده شده به همین منظور این انتخاب مناسب برای افرادی است که دچار گرفتگی عضلات می‌شوند و کمر درد آرامش آنها را مختل کرده است.

تشک لاتکس

این نوع تشک انعطاف زیادی دارد و وزن تشک را کاهش می‌دهد. این انعطاف بالای آن موجب می‌شود تا شخص بتوانید مدت زمان زیادتری نسبت به سایر تشک‌ها از آن استفاده بکند.

انواع تخت خواب

تاج تخت

تاج تخت نقطه کانونی دکوراسیون اتاق خواب محسوب می‌شود و عنصری است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر جلوهٔ تخت داشته باشد. به قسمت بالای تخت تاج تخت می گویند. طرح‌های متنوع از تاج تخت در بازار موجود است و این ایده‌ها مرتبط با جنس آن است که در ادامه بیان می‌کنیم.

تاج طرح چوبی که از قطعات چوب تشکیل شده و خب این مورد یک هارمونی مناسب بین وسایل چوبی به کار رفته در اتاق ایجاد می‌کند. مزیت که این نوع دارد قیمت پایین آن است.

تاج طرح پارچه‌ای برای طرح پارچه‌ای می‌شود از مدل‌های مختلف و متفاوت استفاده نمود مثل پارچه‌های ساده و یا طرح برجسته. یکی از مدل‌های رایج در بازار طرح دکمه دوزی شده است که خب این مدل سلیقه افراد زیادی را اقناع می‌کند.

ابعاد تخت

ابعاد تخت خواب‌ها با توجه به کاربردی که دارند متفاوت هستند. طول و عرض استاندارد تک نفره اغلب ۹۰ در ۲۰۰ سانتی متر است و دو نفره اغلب ۱۶۰ در ۲۰۰ سانتیمتر است برای کودک و نوزاد در ابعاد کوچکتر و معمولاً ۶۰ در ۱۴۰ سانتی متر ساخته می‌شود.

اگر هنگام استراحت کردن بر روی تخت به یک فضای بیشتری نیاز دارید و یا هنگام خواب تحرک زیادتری دارید بهتر است که تختی که عرض بیشتری دارد را تهیه کنید تا به راحتی بتوانید استراحت کنید. در هنگام خرید به ابعاد اتاقتان نیز توجه داشته باشید.

رنگ تخت خواب

شما باید با توجه به روانشناسی رنگ‌ها رنگ مورد نظر خود را انتخاب نمایید. البته به دکوراسیون اتاق خواب نیز توجه داشته باشید و سعی کنید رنگی که انتخاب می‌کنید با سایر لوازم هارمونی داشته باشد.

برای تخت عروس و داماد معمولاً رنگ سفید انتخاب می‌شود. برای کودکان به دلیل ایجاد شور و نشاط و هیجان در آنها از رنگ‌های گرم می‌توانید استفاده کنید و برای بزرگسال با توجه به سنی که دارند و به سکوت و محیط آرام بیشتری احتیاج دارند استفاده از رنگ‌های سرد پیشنهاد می‌شود.

بی‌توجهی به هارمونی رنگ‌ها و مناسب نبودن رنگ‌ها با یکدیگر باعث بروز جلوهٔ زشت و ناپسند می‌شود و همچنین باعث می‌شود که فرد یک درهم ریختگی ذهنی را تجربه نماید پس توجه به رنگ یک جزء لاینفک خرید تخت خواب محسوب می‌شود و با درنظرگرفتن مناسب آن و سلیقه و خلاقیتتان می‌توانید یک اتاق خواب جذاب و زیبا خلق کنید.

امیدوارم این مقاله مفید فایده قرار گرفته باشد و شما را در انتخاب و تهیهٔ تخت خوابی مناسب همراهی کرده باشد. نظرات و پیشنهادات ارزشمندتان را با مجموعهٔ آئین لایف به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *