به این نوشته امتیاز دهید...

دکوراسیون اتاق نوزاد

اگر منتظر به دنیا آمدن یک فرشته کوچک هستید، اول به شما تبریک می‌گوییم. سپس از شما می‌خواهیم با ما همراه باشید تا در کنار هم یک اتاق خواب کودک خیلی جذاب را فراهم کنیم. در این مقاله ما لوازم یک سیسمونی کامل را به شما معرفی می‌کنیم، رنگ‌بندی‌های اتفاق نوزاد را برایتان برسی می‌نماییم و در آخر وارد بحث نورپردازی و نکات آن می‌شویم. خیلی سریع بریم سر اصل مطلب.

انتخاب اتاق نوزاد

در انتخاب اتاق نوزاد عجله نکنید. اتاق فرزند شما باید سیستم سرمایشی و گرمایشی خوبی داشته باشد. از لحاظ نوردهی یک پنجره نورگیر در آن باشد. از فضای خوبی برای تمامی لوازمی که نیاز است برخوردار باشد.

همچنین روی دیوار اتاق کودک از کاغذدیواری و پوسترهای کارتونی دوست‌داشتنی استفاده می‌شود. در مورد کاغذدیواری‌ها نگران نباشید. می‌توانید مطلب کاغذ دیواری سایت ما را بخوانید و به‌ راحتی انتخاب کنید.

لوازم سیسمونی نوزاد

خرید سیسمونی با توجه به بودجه و فضای اتاق نوزاد شما هست. بااین‌حال در بیشتر سیسمونی‌های امروزی وسایلی مثل تخت و کمد، لباس و کفش، سرویس‌های چینی و… وجود دارند. ما در این بخش برخی از مهم‌ترین لوازم اتاق نوزاد را برایتان آورده‌ایم.

گهواره نوزاد

گهواره از قدیم مرسوم بوده است. در گهواره‌های امروزی امنیت کودک چندین برابر شده است. هنگام خرید گهواره حتماً به رنگ آن توجه کنید. رنگ‌بندی در اتاق کودک از سایر اتاق‌ها خیلی مهم‌تر است. چراکه کودکان بسیار فعال و باهوش هستند و انتخاب رنگ‌بندی مناسب تا حدودی در آینده آن‌ها مؤثر است.

تخت خواب نوزاد

معمولاً برای نوزاد یک سرویس چوب کامل سفارش داده می‌شود. سرویسی که شامل تخت خواب، کمد، دراور و… است. در انتخاب تخت نوزاد باید به آینده فکر کرد. به دو دلیل تا جایی که امکان دارد فضای تخت خود را کمی بزرگ‌تر در نظر بگیرید.

حتما بخوانید : دکوراسیون اتاق کودک

دلیل اول اینکه در آینده فرزند شما خیلی سریع بزرگ‌تر می‌شود و اگر تخت آن کوچک باشد باید آن را عوض کنید؛ و دلیل دوم این است که اگر تخت آن بزرگ‌تر باشد، هم خود کودک احساس راحتی می‌کند هم مادر در هنگام شیردهی.

تخت‌های کودک باید حفاظ متحرک داشته باشند. هر وقت شما خواستید باز شود و همچنین از کودک شما محافظت کند.

برخی دیگر از لوازم اتاق نوزاد در زیر آورده شده‌اند.

 میز و صندلی نوزاد

کودکان برای بازی و خوردن غذا به یک میز و صندلی کوچک‌تر نیاز دارند. شما می‌توانید در هنگام خرید سرویس چوب آن را نیز سفارش دهید. کودکان در اتاق خود بهتر غذا می‌خورند چراکه در کنار عروسک‌های موردعلاقه خود هستند.

معمولاً از صندلی‌ها برای نشاندن عروسک‌ها و غذا دادن به آن‌ها استفاده می‌شود. صندلی نوزاد یکی از لوازمی است که می‌توانید آن را حذف کنید اما وجود آن سیمسونی شما را کامل‌تر می‌کند.

چراغ‌خواب و آویز موزیکال

یکی از جذابیت‌های اتفاق نوزاد چراغ‌خواب و آویز موزیکال آن است. درست وقتی‌که شب می‌شود، کودک شما خوابش نمی‌آید، اما با چراغ‌خواب و آهنگ‌های آن کم‌کم می‌خوابد. طرح ستاره و ماه از بهترین طرح‌های چراغ‌خواب برای اتاق نوزاد است.

در شب‌ها کودک شما زیر نور ستاره‌ها می‌خوابد و احساس آرامش می‌کند.

 فرش اتاق نوزاد

برای اتاق نوزاد از فرش‌های ساده استفاده می‌کنند. چراکه مدل گل برجسته تمیز کردنش سخت‌تر است. همچنین بیشتر فرش‌های کودک گرد هستند. در خرید فرش به جنس آن دقت کنید. پوست کودکان به نخ‌های مصنوعی حساس است.

بهتر است فرش دست‌بافت خریداری کنید. درصورتی‌که می‌خواهید فرش ماشینی بخرید تا حد امکان آکریلیک آن را بالاتر ببرید. آکریلیک فرش را کشسانی‌تر می‌کند و هنگام زمین خوردن از آسیب دیدن بچه شما جلوگیری می‌کند.

 پتو کودک

با توجه به پوست حساس کودکان در خرید پتو حساسیت به خرج دهید. طرح پتو نیز برای کودک شما مهم است. اگر یک پتو برای خواب می‌خرید یک پتو نیز برای مسافرت بخرید.

یک پتو کوچک برای تمامی مهمانی‌ها و بیرون رفتن‌ها لازم است. بچه‌ها به دمای محیط خیلی حساس‌اند. اگر هوا کمی سرد شود، خیلی سریع سرما می‌خورند. یک پتو می‌تواند از بچه شما محافظت کند و هزینه‌های درمانی خانواده را نیز کاهش دهد.

 پرده اتفاق کودک

شما می‌توانید یک پرده ساده برای اتفاق نوزاد خود بخرید و با نورپردازی آن را زیباتر کنید. همچنین می‌توانید پرده اتفاق کودک خود را دو تیکه و با ترکیب رنگی مناسب سفارش دهید.

اسباب‌بازی

همه ما اسباب‌بازی‌های دوران کودکی‌مان را خیلی دوست داریم. کودکان تمام‌وقت خود را با آن‌ها سپری می‌کنند. دقت کنید که اسباب‌بازی‌های استاندارد بخرید.

یک اسباب‌بازی استاندارد لبه‌های تیز ندارد، از مواد مصنوعی مناسب کودک ساخته‌شده است و رده سنی آن برای نوزادان است. از اسباب‌بازی‌های اتاق کودک می‌توان به انواع ماشین شارژی، موتور شارژی، راکر ها و… اشاره کرد.

چادرهای بازی از دیگر اسباب‌بازی‌های کودکان هستند. کودکان با تخیل خود در اتاق به مسافرت می‌روند. پس چادر مسافرتی نیز لازم دارند. اگر سرویس ظروف مسافرتی و زیرانداز هم داشته باشند، سفرشان لذت‌بخش‌تر می‌شود.

یکی دیگر از این اسباب‌بازی‌ها استخر توپ است. درگذشته برای بازی با توپ‌ها باید به شهربازی می‌رفتیم؛ اما امروزه توپ‌ها به خانه آمده‌اند. رنگ‌بندی توپ‌ها انرژی زیادی را به کودک شما می‌دهد.

پشه‌بند

تابستان‌ها قطعاً به پشه‌بند نیاز خواهید داشت. هرچند که باد کولر پشه را دور می‌کند. پشه بند در مسافرت ها نیز به کار شما می آید.

لباس کودک

لباس کودک را باید فصلی خرید کنید؛ اما در ابتدا لباس‌های نخی و یکدست لباس مهمانی را داشته باشید. برای حمام رفتن نوزاد خود یک سرویس لباس حمام خریداری کنید. به‌مرورزمان سرویس لباس کودک شما کامل و کامل‌تر خواهد شد.

برای اینکه لباس‌های دم‌دستی را منظم‌تر کنید. یک سبد وسایل نوزاد نیز بخرید.

مینی واش ها

مینی واش ها یک دسته از ماشین‌های لباسشویی هستند که بیشتر برای شستن لباس‌های بچه و به‌ویژه کهنه‌ها استفاده می‌شوند. بیشتر مینی واش های بازار خشک‌کن دارند. مینی واش یک لباسشویی کاربردی در اکسسوری اتاق نوزاد است.

دوچرخه یا سه‌چرخه؟

برای کودکان تا سن ۳ سالگی از سه‌چرخه‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. رفته‌رفته می‌توانید دوچرخه کوچک سایز ۶ را برای آن بخرید، البته کمکی فراموش نشود.

تا اینجای کار ما بیشتر لوازم یک سیسمونی نوزاد را برای شما بیان کردیم. ممکن است برخی وسایل از ذهن ما دور باشند یا موقع خرید فراموششان کنیم. برای اینکه یک سیسمونی کامل داشته باشیم و هیچی از قلم نیافتد، می‌توانیم یک چک‌لیست سیسمونی نوزاد تهیه کنیم.

بهترین زمان خرید سیسمونی چه زمانی است؟

بهترین زمان خرید سیسمونی نوزاد در انتهای ماه ۶ ام و پس از مشخص شدن جنسیت کودک شما است. در زمان خرید سیسمونی می‌توانید اکسسوری اتاق نوزاد را نیز برسی کنید. شاید یکسری لوازم در لیست سیسمونی نباشند اما برای شما جذاب باشند.

رنگ اتاق نوزاد

انتخاب رنگ اتاق نوزاد به یکی از اصلی‌ترین دغدغه پدر و مادرها تبدیل‌شده است. در این بخش ما چندین مورد از بهترین رنگ‌های اتاق کودک را برای شما آورده‌ایم. تک‌تک این رنگ‌ها را برسی می‌کنیم و نکات روانشناسی هر رنگ را می‌گوییم. با ما همراه باشید.

قرمز

قرمز خشونت را زیاد می‌کند. اگر اتاق نوزاد زیاد قرمز باشد، کودک شما احساس سردرد می‌کند و تمرکزش را از دست می‌دهد.

بهتر است از قرمز خیلی کم و در کنار سایر رنگ‌ها استفاده کنید.

صورتی

صورتی یکرنگ دخترانه است. رنگی که احساسات لطیف دختران را در خود دارد. ازجمله طیف‌های آن، گلبهی، صورتی چرک، صورتی کم‌رنگ و پررنگ است. استفاده بیش‌ازحد رنگ صورتی در اتاق نوزاد باعث اضطراب می‌شود.

رنگ نارنجی

نارنجی ذاتاً انرژی‌بخش است. این رنگ گرم و پرحرارت می‌تواند تمرکز کودک را بهبود بخشد. البته زیاده‌روی همیشه خوب نیست. رنگ‌های نارنجی عبارت‌اند از نارنجی تیره و روشن، قرمز نارنجی، طلایی، کهربائی و مرجانی. رنگ مرجانی رنگ سال ۲۰۱۹ میلادی است.

 زرد

ترکیب رنگ زرد و خاکستری‌رنگ سال ۲۰۲۱ هست. رنگ زرد تمرکز را افزایش می‌دهد. اگر که اتاق نوزاد زرد کم‌رنگ باشد، چشم را تحریک می‌کند و باعث عصبانیت کودک می‌شود. از دیگر رنگ‌های زرد، زرد لیمویی است.

سبز

سبز نماد طبیعت و شادی است. طراوت و سلامتی را به ما الهام می‌کند. این رنگ علاوه برافزایش تمرکز، توانایی مطالعه را بالا می‌برد. همچنین استرس را کاهش می‌دهد و در ذهن کودک شما یک جنگل کارتونی را می‌سازد. سبز برای محیط یادگیری کودکان خیلی خوب است.

رنگ آبی

رنگ آبی بیشتر برای اتاق‌خواب پسرها استفاده می‌شود. این رنگ فشارخون را کاهش می‌دهید و بسیار آرامش‌بخش هست. آبی طیف‌های مختلفی دارد. آبی فیروزه‌ای، کاربنی، آسمانی، نیلی، آبی کلاسیک و سرمه‌ای ازجمله آن‌ها هستند.

آبی کلاسیک رنگ سال ۲۰۲۰ میلادی هست. سعی کنید از این رنگ در کنار رنگ‌های گرم در اتاق نوزاد استفاده کنید. سایه در رنگ آبی خیلی مهم است. اگر سایه کمی تیره‌تر شود اتاق احساس غم‌انگیزی را ایجاد می‌کند.

رنگ بنفش

رنگ بنفش اتاق کودک شما را مدرن‌تر می‌کند. اگر در کنار آن از سایه‌های کم‌رنگ مثل آبی استفاده شود، اتاق شما چندین برابر زیباتر می‌گردد. از دیگر ترکیب‌های بنفش، بنفش طوسی هست. بنفش تیره آرامش را به هم می‌ریزد اما بنفش روشن خلاقیت کودک را بالا می‌برد.

طوسی

از رنگ طوسی خیلی کم استفاده کنید. این رنگ کسل کنند است و افسردگی را به همراه دارد. شما می‌توانید طوسی را در کنار رنگ‌های گرم به کار ببرید. طوسی کمرنگ به‌عنوان رنگ دوم یا پس‌زمینه انتخاب خوبی است.

 رنگ قهوه‌ای

به‌هیچ‌وجه تمام اتاق نوزاد خود را رنگ قهوه‌ای نکنید. این رنگ اتاق را کوچک‌تر می‌کند. رنگ‌های قهوه‌ای روشن و تیره، بژ و شکلاتی ازجمله رنگ‌های قهوه‌ای هستند.

 مشکی

مشکی هم همانند قهوه‌ای برای اتاق‌های کوچک خوب نیست. رنگ مشکی برای فضاهای بزرگ که پنجره نورگیر دارند به کار می‌رود.

 سفید

سفید نماد پاکی و سادگی است. این رنگ آرامش را به ارمغان می‌آورد. همچنین در طولانی‌مدت تکراری نخواهد شد.

درمجموع برای انتخاب رنگ به یاد داشته باشید همه رنگ‌های گرم انرژی را زیاد می‌کنند و رنگ‌های سرد آرامش‌بخش‌اند. زیاده‌روی در هرکدام مضر است. بیشتر رنگ‌های سرد آبی هستند و آبی یکرنگ آرامش‌بخش است. رنگ‌های پاستلی نیز گزینه مناسبی برای اتاق نوزاد هستند.

رنگ پاستلی چیست؟

به رنگ‌های بنفش، نعنایی، آبی، صورتی، کاراملی، موزی و … درصورتی‌که روشن باشند پاستلی می‌گویند. این رنگ‌ها تناژ رنگ‌های اصلی را دارند اما روشن هستند. یکی از اصول استفاده از رنگ پاستلی اصل مینیمال است. در این اصل از رنگ‌ها خیلی کم و به‌صورت غیرمنظم استفاده می‌شود.

همچنین شما می‌توانید رنگ‌های پاستلی را به‌صورت ست بارنگ‌های خنثی یا حتی متضاد به کار ببرید. رنگ‌های خنثی عبارت‌اند از سفید، سیاه، خاکستری، کرم و نسکافه‌ای. به کار بردن این رنگ‌ها از دخترانه بودن رنگ‌های پاستلی کم می‌کند. دو نمونه از ترکیب‌های جذاب رنگ پاستلی، صورتی با لیمویی و آبی با سبز نعنایی است.

نورپردازی اتاق نوزاد

در مورد نورپردازی اتاق نوزاد نکات زیادی وجود دارد. اول اینکه لامپ آویزان مناسب اتاق کودک نیست. چراکه سیم‌های برق‌کشی تا حد ممکن باید در دسترس نباشند. دومین نکته این است که نور خیره‌کننده چشم کودک را اذیت و اعصاب آن را خرد می‌کند.

سومین نکته انتخاب رنگ متناسب با تم یا سبک اتاق هست. به‌طور مثال اگر رنگ سبز را انتخاب کرده‌اید با یک لامپ زردرنگ می‌توانید برای کودکتان یک خورشید بسازید. رنگ آبی کمرنگ نیز برای شب‌های اتاق نوزاد خیلی خوب است.

برای اینکه در شب نور نه خیلی زیاد باشد نه خیلی کم از لامپ‌های دیمر دار استفاده کنید. این لامپ‌ها دو یا چند حالت کاری دارند که می‌توانید در روز حالت پرنور و در شب حالت کم‌نور را داشته باشید.

برای میز مطالعه کودک خود یک چراغ مجزا بخرید. نور اتاق هرگز جوابگوی کتاب خواندن نیست. در آخر سلیقه خود را نشان دهید. در کنار نورپردازی از دستگاه‌های صوتی استفاده کنید. هماهنگی نور و صدا اتاق را جذاب‌تر می‌کند.

روی دیوارهای اتاق نوزاد پوسترهای کارتونی به کار ببرید. اگر کاغذدیواری نصب‌کرده‌اید، روی آن لامپ رنگی به‌عنوان سایه قرار دهید. دقت کنید که لامپ‌های رنگی باید رنگ سرد داشته باشند در غیر این صورت حس عجیبی را در کودک شما ایجاد می‌کنند. نورپردازی در کنار اکسسوری اتاق نوزاد، دکوراسیون داخلی اتاق را می‌سازد.

در این مطلب ما چند مورد از لوازم سیسمونی را به شما نشان دادیم، رنگ‌های مناسب اتاق نوزاد را برسی کردیم و در آخر به نورپردازی آن پرداختیم. خلاصه کلام این است که برای اتاق کودک از هر دو نوع رنگ گرم و سرد استفاده کنید. در هیچ‌کدام زیاده‌روی نکنید. رنگ سبز و سفید دو رنگ خیلی خوب برای اتاق نوزاد هستند. برای خرید کاغذدیواری ازاینجا راهنمایی بگیرید.

امیدواریم با خواندن این مطلب رنگ اتاق نوزاد شما مشخص‌شده باشد. اگر پیشنهادی در این زمینه‌دارید در زیر برای ما نظر بگذارید. از اینکه با ما همراه بودید ممنونیم.

منبع: Elledecor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *