۴.۷/۵ - (۱۹ امتیاز)

لودویگ میس فن در روهه

آنجا که شما به دنبال انجام رسالت خود در زمین قدم برمی­دارید، و تلاش می­کنید تا با استعدادی که خداوند در وجودتان به ودیعه نهاده است، دنیا را زیباتر سازید، حتی اگر تحصیلات دانشگاهی هم نداشته باشید،‌ ابر و باد و مه و خورشید و فلک به یاری شما خواهند آمد تا معجزه بیافرینید!

برای دیدن بیوگرافی معماران دیگر به صفحه معمار معروف مراجعه کنید.

در این زمان است که تاریخ، نام شما را برای همیشه در خود ثبت خواهد کرد!‌ لودویگ میس فن در روهه مردی است به بزرگی تاریخ که با نبوغ ذاتی خود علیرغم نداشتن تحصیلات آکادمیک توانست دنیای معماری مدرن را رنگ و بویی تازه ببخشد!‌

در ادامه با آئین لایف همراه باشید.

زندگینامه لودویگ میس فن در روهه

با آئین لایف تا پایان همراه باشید تا از این بزرگ مرد تاریخ هنر و معمار معروف برایتان بیشتر بگوییم.

زندگی­نامه لودویگ میس فن در روهه

لودویگ در سال ۱۸۸۶ میلادی و در آلمان به دنیا آمد. نبوغ ذاتی او در معماری تا زمانی که در کارگاه پیتر بهرنس به عنوان کارآموز در کنار گروپیوس و لو کوربوزیه فعالیت می­کرد همچنان پنهان ماند. از این زمان به بعد کم­کم استعداد لودویگ شکوفا شد.

و تا به آنجا پیش رفت که خود به طور مستقل پروژه­های طراحی را قبول می­کرد. نکته جالب در مورد این کارآموز جوان این بود که او تحصیلات آکادمیک در رشته معماری نداشت. و تنها به مدد استعداد ذاتی خود به سرعت هر چه تمام­تر می­تاخت!

چشمه جوشان هنر و معماری که از دورنش می­جوشید او را به سمت یک ایده جدید در معماری هدایت کرد. شیوه­ای نو در قرن بیستم که معماری را در جهان ارتقا داد.

جنگ جهانی اول آغاز شد. و همزمان با آن فعالیت­های معماری لودویگ میس فن در روهه، کمتر و کمتر شد. در فاصله بین سالهای ۱۹۳۰تا ۱۹۳۳ یعنی به مدت سه سال، مدیریت آکادمی معماری باهاوس را بر عهده داشت.

ساختمانهایی که او طراحی می­کرد هیچکدام اجازه ساخت از طرف حزب نازی را دریافت نمی­کردند. زیرا عنوان “آلمانی نیست” بر روی آنها زده می­شد. این روند، درروهه را مجبور کرد تا برای همیشه سرزمین مادری خود را به مقصد ایالات متحده ترک کند.

اما در سرزمین جدید اوضاع بسیار بهتر بود. او در ابتدا توانست ریاست انیستیتو فن­آوری زره پوش شیکاگو را بدست آورد. و در کنار آن به طراحی­های ساختمان­های بی­نظیرش ادامه دهد و خلاقیت و استعدادش را در جهت تولد دنیای جدید معماری به کار گیرد.

لودویگ میس فن در روهه کیست

سبک خاص او که با نام لودویگ میس فن در روهه در سراسر دنیا شناخته می­شود، ریشه در آن چیزی داشت که باهاوس آن را به دنیای معماری معرفی کرده بود. او در طرح­هایش به طور قابل ملاحظه­ای از متریال شیشه و فولاد در کنار هم بهره برده است. او در سبک خاص خود بر سادگی و ایجاد فضای باز تاکید بسیار داشت.

معروف­ترین جمله او که به اندازه نامش شهرت جهانی دارد،‌ “کمتر بیشتر است” می­باشد.‌ و این همان فلسفه­ای است که لودویگ در طراحی­هایش آن را دنبال می­کرد. در ساختمانهایی که او طراحی کرده­است، به نوعی فضای بیرون و داخل در هم ادغام می­شوند. و باید اضافه کرد که فضای مورد استفاده در این دسته از طرح­ها بسیار کاربردی می­باشند.

لودویگ میس فن در روهه برای طرح­های آسمان­خراشهایی که با استفاده از متریال معماری شیشه و فولاد طراحی کرده­بود، تحت عنوان معماری پوست و استخوان توصیف می­کرد.

لودویگ میس فن در روهه معمار معروف

سرانجام در سال ۱۹۶۹ و در سن ۸۳ سالگی از دنیا رفت. اما نامش برای همیشه به نیکی در تاریخ هنر ثبت گردید.

آثار لودویگ میس فن در روهه

لودویگ میس فن در روهه طی سالها تلاش و فعالیت بناهای باشکوهی را از خود به یادگار گذاشته است. برخی از معروفترین آنها عبارت است از:

برج سیگرام: یک ساختمان با ۳۸ طبقه و نمودی از معماری مدرن است. طراحی نمای بیرونی این بنا بر عهده لودویگ بوده­است. این ساختمان بلند مرتبه در منهتن نیویورک قرار دارد.

خانه توگندات: خانه­ای که بر روی زمین شیبدار ساخته شده­است و به منظره شهری اشراف کامل دارد. نکته جالب در مورد آن این است که ورودی خانه از طبقه بالا می­باشد. این بنای باشکوه در کشور چک قرار دارد.

خانه فارنزورث: اقامتگاهی برای استراحت آخر هفته دکتر فارنزورث که به شکل بسیار جالب و خلاقانه­ای ساده است. شیشه­های بزرگ آن موجب می­شود تا به بهترین شکل ممکن فضای بیرون و داخل در هم ادغام شوند. آن چیزی که لودویگ میس فن در روهه در فلسفه خود همواره به آن  تاکید دارد.

آثار لودویگ میس فن در روهه

  • مجتمع فدرال شیکاگو: یک برج بلند مرتبه با ۴۲ طبقه
  • موسسه فن­آوری ایلینوی
  • غرفه بارسلونا در اسپانیا
  • کتابخانه یادبود مارتین لوترکینگ در واشنگتن، آمریکا
  • گالری ملی جدید برلین، آلمان
  • IBM PLAZA  در ایلینوی شیکاگو

شاید برایتان جالب باشد بدانید که درروهه علاوه بر ساختمانها، انواع مختلفی از مبلمان را هم طراحی می­کرده­است.

جوایز و افتخارات لودویگ میس فن در روهه

در سایه سالیان متمادی تلاش و خلاقیت، درروهه توانست جوایز متعدد بین­المللی را هم کسب نماید. برخی از مهمترین این جوایز عبارت است از:

  1. جایزه مدال ریبا در سال ۱۹۵۹
  2. مدال آزادی ریاست جمهوری در سال ۱۹۶۳
  3. مدال طلا AIA  از سوی موسسه معماران آمریکا

لودویگ میس فن در روهه معماری

کلام آخر

همیشه خواندن بیوگرافی بزرگان خالی از لطف نیست. داستان زندگی بزرگان و مطالعه زندگی آنها و اتفاقاتی که در بالا و پایین زندگی پشت سر گذاشته­اند، همواره برای همه افراد در تمام زمانها، حرفهای بسیاری برای گفتن دارد. لودویگ میس فن در روهه هم یکی از همان مردان بزرگ است که علی­رغم عدم بهره­مندی از آموزشهای آکادمیک در رشته معماری، خوش درخشید.

شاید در سالهای آخر فعالیت کاریش، برخی از طراحی­های او مورد انتقاد قرار گرفته باشد، اما او نقش بسیار ارزشمندی در معماری دنیای مدرن دارد. در روزگاری که نیازهای جامعه در حال دگرگونی بود، مردی آمد تا سبک زندگی مردمان را ارتقا ببخشد.

تاریخ برای همیشه نام درروهه را به عنوان یک معمار موفق و برجسته به خاطر سپرده است. و آیندگان میراث او را که همان فلسفه و رویکرد خاصش در معماری و طراحی بناها است، گرامی خواهند داشت. به طور حتم نگاه او در زمانی که معماری مدرن شکل می­گرفت، کمک بسیاری به دنیای طراحان و سازندگان کرده است.

او هرگز از پای ننشست و آرزوهایش را دنبال کرد!ئ به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقی است! از اینکه تا پایان با ما همراه بودید از شما متشکریم.

منبع : Architecture

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *