به این نوشته امتیاز دهید...

رنگ دکوراسیون

همان‌طور که حتماً می‌دانید، یکی از مهم‌ترین المان‌ها در دکوراسیون داخلی رنگ‌ها هستند. به‌نوعی می‌توان گفت که رنگ دکوراسیون، روح خانه و فضای شما به شمار می‌رود.

اما چگونه است که گاهی استفاده از رنگ‌ها مطلوب به نظر می‌رسند، و در مواردی ست کردن رنگ‌های مختلف با یکدیگر تأثیر نامطلوبی در دکوراسیون می‌گذارد؟ راز رنگ دکوراسیون در چیست؟ بهترین رنگ‌ها با ایجاد هماهنگی در محیط کدام رنگ‌ها هستند؟

اگر شما هم در حال ایجاد تغییرات در دکوراسیون خود هستید، حتماً با این پرسش‌ها مواجه شده‌اید. در این مقاله قصد داریم شمارا با راهکارهای مناسب برای انتخاب رنگ دکوراسیون آشناسازیم. با آئین لایف تا پایان مقاله همراه شوید.

چرا رنگ‌ها مهم هستند؟

رنگ‌ها از دو منظر در دکوراسیون دارای اهمیت هستند:

• در حقیقت می‌توان گفت که رنگ‌ها عنصر اصلی در ایجاد هارمونی در محیط هستند. و می‌توانند ازنظر بصری، جلوه‌های خاص ایجاد کنند. و نگاه‌ها را به‌سوی یک المان خاص در دکوراسیون جلب نمایند.

• از طرف دیگر رنگ‌ها دارای انرژی هستند. و به نحوی بر روحیات افراد تأثیر دارند. از این تأثیر روانشناسی رنگ‌ها در دکوراسیون بخش‌های مختلف به‌ویژه در خانه‌ها می‌توان بسیار استفاده نمود.

به‌عنوان‌مثال از رنگ‌هایی که اشتها را تحریک می‌کنند، مانند زرد و نارنجی و قرمز، می‌توان برای بخش غذاخوری در سالن و یا آشپزخانه استفاده نمود. و یا از رنگ آبی روشن و یا صورتی بسیار روشن برای اتاق خواب استفاده کرد. در ادامه این مقاله به‌صورت تکمیلی به بررسی روانشناسی رنگ‌ها خواهیم پرداخت.

به‌این‌ترتیب شما می‌توانید به استفاده از ابزار رنگ‌ها، تغییرات مهمی را در دکوراسیون خانه خود به وجود بیاورید. اما در استفاده از رنگ‌ها، جدا از سلیقه شخصی، می‌بایست برخی نکات و تکنیک‌های مهم را هم در نظر داشته باشید. که در ادامه این مقاله به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

اصطلاحات مهم در رنگ‌شناسی

قبل از آنکه بخواهیم به نحوه به‌کارگیری رنگ‌ها در دکوراسیون بپردازیم، لازم است تا با اصطلاحات مهم در رنگ‌شناسی آشنا شویم. بعدازآن به سراغ تکنیک‌های مهم در انتخاب رنگ‌ها خواهیم رفت.

به‌احتمال‌زیاد با عبارات رنگ‌های اصلی و فرعی آشنا هستید. رنگ‌های اصلی به سه رنگ آبی، قرمز و زرد گفته می‌شود. سایر رنگ‌ها را می‌توان با ترکیب این سه رنگ به دست آورد. رنگ‌های ثانویه و یا فرعی که شامل رنگ‌های، سبز، نارنجی و بنفش می‌باشند. درواقع رنگ‌های فرعی از ترکیب دوبه‌دوی رنگ‌های اصلی به وجود می‌آیند.

• رنگ نارنجی، از ترکیب رنگ قرمز و رنگ زرد حاصل می‌شود.

• رنگ بنفش، حاصل ترکیب رنگ قرمز و رنگ آبی است.

• و رنگ سبز، که از ترکیب دورنگ آبی و زرد به وجود می‌آید.

حال می‌خواهیم شمارا با یک اصطلاح دیگر در رنگ‌شناسی آشناسازیم. عبارت رنگ‌های مکمل، شاید برایتان آشنا باشد. هر رنگی فرعی به همراه رنگ اصلی که در ساختار آن نقشی ندارد، مکمل یکدیگر هستند. در این حالت:

• رنگ نارنجی و آبی مکمل هم هستند.

• مکمل بنفش، زرد است.

• مکمل سبز، هم‌رنگ قرمز است.

واژه دیگری که باید به آن اشاره نمود، عبارت، طیف رنگی است. به درجات مختلف روشنی تا تیره یک رنگ، طیف رنگی آن گفته می‌شود.

و جا دارد، در پایان به عبارت، رنگ‌های خنثی، نیز اشاره نماییم. رنگ‌های سفید، سیاه و انواع مختلف خاکستری‌ها، جزو رنگ‌های خنثی محسوب می‌شوند. در این دسته‌بندی رنگ کرم نیز به‌نوعی رنگ خنثی به‌حساب می‌آید.

حال که با عبارات مهم در رنگ‌شناسی آشنا شدید، بهتر است به معرفی روش‌های مختلف به‌کارگیری رنگ دکوراسیون بپردازیم.

در انتخاب رنگ دکوراسیون چه نکاتی را باید موردتوجه قرارداد؟

در ابتدا و قبل از هر اقدامی، لازم است ویژگی‌های فضا موردبررسی قرار بگیرند. نکاتی که در هر فضا باید به آن توجه کرد عبارت‌اند از:

• متراژ

• نقشه و هندسه فضا

• ارتفاع سقف

• میزان نور طبیعی در محیط

هرکدام از این موارد الزاماتی برای انتخاب رنگ مناسب با خود به همراه دارند.

• متراژ: اگر فضای موردنظر شما کوچک باشد، بهترین انتخاب‌ها برای این فضا، رنگ‌های روشن است. رنگ روشن باعث می‌شود تا محیط شما بزرگ‌تر به نظر برسد.

• نقشه و هندسه فضا: درصورتی‌که سالن شما به شکل مستطیل باشد، بهتر است از به کاربردن رنگ‌های تیره در دیوار و یا بخش انتهایی اجتناب کنید. این طرز استفاده از رنگ‌های تیره موجب می‌شود تا مستطیل، طویل‌تر به نظر برسد.

• ارتفاع سقف: اگر خانه شما سقف کوتاهی دارد، بهتر است برای رنگ‌آمیزی سقف و دیوارها تا حد امکان از رنگ سفید (برای سقف) و رنگ روشن (برای دیوارها) استفاده شود. به‌این‌ترتیب سقف‌ها بلندتر به نظر خواهد رسید. و فضا دل‌بازتر جلوه خواهد کرد.

• اگر در بخشی از خانه خود با محدودیت ورود نور طبیعی مواجه هستید، بازهم توصیه ما به شما استفاده از رنگ‌های روشن است. رنگ‌های تیره، خانه شمارا تاریک‌تر نشان خواهد داد.

حال می‌خواهیم با تکنیک‌های مختلف در به‌کارگیری رنگ‌ها در دکوراسیون، بیشتر آشنا شویم.

۱- در انتخاب رنگ دکوراسیون یکی از معمول‌ترین روش‌ها، استفاده از رنگ‌هایی است که در یک طیف رنگی قرار می‌گیرند. و نسبت به یکدیگر تنالی ته و یا درجات روشنی و تیرگی متفاوتی دارند. مثلاً اگر رنگ چوب مبلمان قهوه‌ای تیره باشد، می‌توان برای پارچه‌های آن، از رنگ کرم و یا قهوه‌ای روشن‌تر استفاده نمود.

۲- در یک روش دیگر برای بکار بستن رنگ‌ها در دکوراسیون، می‌توان رنگ‌های مکمل را در کنار هم به کاربرد. در این روش باید دقت نمود که تنوع رنگی بالا، فضا را از حالت تعادل خارج می‌سازد.

۳- می‌توان برای رنگ دکوراسیون، یک رنگ غالب در نظر گرفت و برای عناصر اصلی دکوراسیون را مانند مبل‌ها، پرده‌ها و دیوارها و کف، مطابق آن رنگ غالب، تصمیم‌گیری نمود. و بعدازآن برای اکسسوری‌ها و یا بخش‌های منتخب مانند یک کاناپه و یا یک دیوار از رنگ متضاد و یا متفاوتی استفاده کرد.

۴- درروش دیگر، شما می‌توانید، چهار رنگ مختلف را که موردعلاقه‌تان باشد، انتخاب کنید. و به میزان مساوی برای المان‌های فضا از آن چهار رنگ استفاده کنید. این نحوه رنگ دکوراسیون، بیشتر برای اتاق خواب‌ها و بخصوص اتاق نوجوانان مناسب است.

۵- می‌توانید به‌جای استفاده از چهار رنگ به میزان مساوی، از سه رنگ و به نسبت‌های، ۶۰، ۳۰ و ۱۰ در دکوراسیون، استفاده کنید. به این معنی که رنگ اول ۶۰ درصد از فضا را به خود اختصاص می‌دهد. رنگ دوم به میزان ۳۰ درصد در دیزاین داخلی نقش خواهد داشت. و رنگ سوم، تنها ۱۰ درصد را به خود اختصاص می‌دهد.

۶- یک روش دیگر، که روش مثلثی نامیده می‌شود، شامل انتخاب ۳ رنگ مختلف برای دکوراسیون است، به‌نحوی‌که از هر سه رنگ، به میزان مساوی در بخش‌های مختلف استفاده گردد.

۷- توجه داشته باشید که بخش‌های مختلف خانه نیازمندی‌های متفاوتی دارند. ازاین‌رو رنگ‌های مختلفی را می‌توان برای قسمت‌های مختلف در نظر گرفت. به‌عنوان‌مثال رنگی که برای بخش سالن و پذیرایی انتخاب می‌شود بارنگ مناسب اتاق کودک متفاوت است.

۸- یک انتخاب زیبا که شاید همیشه طرفداران زیادی داشته باشد، استفاده از ترکیب رنگ سیاه‌وسفید است. در این حالت رنگ غالب را سفید، و بخش‌های کوچکی را به رنگ سیاه درآورید تا به این وسیله بیشترین زیبایی و تأثیر را به خانه خود هدیه دهید.

۹- رنگ‌های مناسب برای اتاق کودک، رنگ‌های شاد و روشن هستند. و اتفاقاً اتاق کودک تنها بخشی از خانه است که توصیه می‌شود از رنگ‌های مختلف در آن استفاده شود. دنیای زیبای کودکان را تا می‌توانید رنگی‌تر بسازید.

۱۰- رنگ مناسب برای اتاق خواب، رنگ‌های یاسی، صورتی روشن، آبی و سبز روشن است. این رنگ‌ها مخصوصاً اگر در حالت روشن مورداستفاده قرار بگیرند، بسیار باعث آرامش خواهند بود.

۱۱- تا جاییکه برایتان امکان دارد، برای پوشش کف از رنگ‌های روشن استفاده نمایید. رنگ‌های روشن مخصوصاً اگر از نوع رنگ‌های خنثی باشند، به‌خوبی با دیگر اجزاست می‌شوند.

به‌علاوه اگر کف رنگ روشنی داشته باشد، فضا را بزرگ‌تر نشان خواهد داد.

۱۲- بعضی از رنگ‌ها در کنار هم جلوه زیباتری دارند. به‌عنوان‌مثال رنگ آبی فیروزه‌ای در کنار رنگ طلایی، رنگ طوسی در کنار صورتی، و رنگ بنفش و زرد به‌خوبی باهم ست می‌شوند.

۱۳- همواره می‌بایست، تأثیر روانشناسی رنگ‌ها را به خاطر داشته باشید. رنگ‌های تند و تیره، شمارا خیلی زود خسته می‌کنند. رنگ‌های روشن آرامش‌بخش هستند. و رنگ‌های گرم معمولاً انرژی را در محیط بالابرده و اشتهای افراد را تحریک می‌کند.

۱۴- انتخاب رنگ‌ها تا حد زیادی به سلیقه و ویژگی‌های شخصیتی افراد بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، افرادی که بسیار با شورونشاط و انرژی هستند، به‌دفعات زیادی از رنگ قرمز در دکوراسیون خود استفاده می‌کنند. بنابراین حس و سلیقه شما در انتخاب رنگ مناسب، در هر فضایی بسیار مهم است.

۱۵- برای بخش سالن و پذیرایی، بهترین رنگ، رنگ‌های کرم، قهوه‌ای روشن، سفید و طلایی است. ترکیب این رنگ‌ها و یا استفاده به‌صورت تکی آن‌ها، جلوه‌ای شیک و لاکچری به سالن نشیمن و یا اتاق پذیرایی شما خواهد بخشید.

۱۶- با استفاده از رنگ‌های تیره می‌توانید عمق را افزایش بدهید. به‌این‌ترتیب اگر دیوار فرورفته‌ای دارید که دلتان می‌خواهید عمق آن را در نگاه افراد، بیشتر جلوه بدهید، می‌توانید از رنگ‌های تیره در این قسمت استفاده کنید.

۱۷- سعی کنید در کنار استفاده از رنگ‌های مختلف، از رنگ سفید و یا طوسی روشن هم استفاده کنید. رنگ سفید، میان رنگ‌های مختلف اتحاد به وجود می‌آورد. و تعادل و زیبایی فضا را بیش‌ازپیش بهبود خواهد بخشید.

۱۸- یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بخش نشیمن خانه که دورهمی‌ها در آنجا انجام می‌شود، استفاده از رنگ‌های شاد و گرم است. به‌این‌ترتیب انرژی این رنگ‌های گرم، موجب گرمی دورهمی شما خواهد شد.

۱۹- همانند رنگ سفید و سیاه، رنگ سیاه و طلایی هم به‌خوبی باهم ست می‌شوند. و می‌توانند به‌عنوان یک ترکیب شیک، در بخشی از فضای خانه شما مورداستفاده قرار بگیرند.

۲۰- رنگ‌های آبی، سفید و کرم‌رنگ هم به زیبایی هرچه‌تمام‌تر در کنار هم جای می‌گیرند. در این حالت، و در این فضا می‌توان حس آرامش همراه باانرژی و تازگی را یکجا تجربه نمود.

۲۱- اگر می‌خواهید اتاقی در خانه‌تان غرق در نور به نظر برسد و جلوه بزرگ‌تری پیدا کند، کافی است برای رنگ دکوراسیون آن از ترکیب زرد و سفید استفاده کنید.

۲۲- برای بخش غذاخوری می‌توانید از المان‌هایی به رنگ نارنجی و یا قرمزرنگ، برای بالا بردن انرژی محیط استفاده نمایید.
در این بخش، مهم‌ترین نکات انتخاب رنگ دکوراسیون را موردبررسی قراردادیم، حال بهتر است کاربرد این تکنیک‌ها را در چیدمان‌های مختلف موردبررسی قرار بدهیم.

رنگ دکوراسیون و سبک‌های مختلف چیدمان

در مدل‌های مختلف و استایل‌های گوناگون چیدمان داخلی، از تکنیک‌های مختلف انتخاب رنگ‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، در سبک مدرن از تکنیک تک‌رنگ و یا دورنگ بیشتر استفاده می‌شود.

یک دلیل آن این است که، معمولاً سبک مدرن برای فضاهایی با متراژ پایین بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. و هر چه متراژ پایین‌تر باشد، برای آنکه هارمونی و تعادل محیط به‌خوبی رعایت شود، از به‌کارگیری رنگ‌های متنوع اجتناب می‌شود. یکی از پرطرفدارترین انتخاب‌ها در سبک مدرن، ترکیب رنگ سیاه‌وسفید است.

اگر از طرفداران سبک و استایل لاکچری و کلاسیک هستید، می‌بایست از رنگ‌هایی مانند قهوه‌ای (تیره و یا قهوه‌ای قرمز) به همراه آبی سلطنتی، و یا فیروزه‌ای، زرشکی و سبزهای سلطنتی استفاده نمایید. معمولاً رنگ مکملی که بیشترین استفاده را در این سبک دارد، رنگ قهوه‌ای است.

و اگر روحیه شادی دارید و دنیای شما یک دنیای کاملاً رنگی و شاد است، می‌توانید از تکنیک‌های ۳ رنگ و ۴ رنگ که قبلاً برایتان شرح داده شد، استفاده نمایید.

خانه رؤیایی ما!

رنگ‌ها مهم‌ترین پارامتر در دکوراسیون داخلی هستند. شما می‌توانید با انتخاب رنگ‌هایی مطابق با نیازمندی‌های فضا، در هر چه‌بهتر جلوه دادن خانه و دکوراسیون داخلی خود موفقیت قابل‌توجهی را کسب نمایید.

بهترین رنگ‌ها برای خانه و دیزاین خانه شما، همان‌هایی هستند که شما با آن‌ها احساس آرامش بیشتری دارید. اما با اندکی تیزهوشی در ست کردن آن‌ها می‌توانید سلیقه شخصی‌تان را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارید.

در این مقاله به بررسی موارد مهم در انتخاب رنگ دکوراسیون پرداختیم و نکات مهم آن را برایتان بازگو کردیم. امیدواریم این نکات برای شما مفید بوده باشند. متشکریم که تا پایان ما را همراهی فرمودید.

منبع: https://www.mydomaine.com/interior-color-schemes-5187778/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *