۲/۵ - (۱ امتیاز)

طراحی فضاهای بیرونی

امروزه محوطه سازی و طراحی فضاهای بیرونی، نقش مهمی در تأمین نیازهای این روزهای ما دارد. این فضاها از چند جهت می‌توانند به دقت به کار گرفته شده و آسایش ساکنین را بیش از پیش فراهم کنند. زندگی در آپارتمان‌ها نیاز به ارتباط دوباره با طبیعت را بیشتر هم کرده است.

یکی از اساسی‌ترین نیازهای خانواده‌هایی که صاحب فرزند هستند، اختصاص زمین بازی در کنار خانه‌هایشان است. تا کودکان بتوانند هر روز و با خاطری آسوده به بازی و فعالیت بدنی بپردازند. وجود فضای باز قابل استفاده این امکان را هم فراهم می‌کند که بزرگسالان نیز دور هم جمع شوند و اوقات خوشی را در کنار هم سپری نمایند.

اما این محوطه سازی و طراحی فضاهای بیرونی باید به چه صورتی باشد؟ نیازمندی‌های آن کدامند؟ چه پارامترهایی باید مورد توجه قرار بگیرند. در این مقاله قصد داریم به این پرسش‌ها پاسخ دهیم. با ما همراه شوید تا قدم به قدم با طراحی فضاهای بیرونی عالی و کارآمد بیشتر آشنا شوید.

سایه بان بیرون

برای کدام فضاها می‌توان طراحی انجام داد؟

محوطه‌های بیرونی و جانبی ساختمان‌ها، پشت‌بام‌ها، حیاط خلوت، بالکن و حیات ویلاها از جمله بخش‌هایی هستند که می‌توان طراحی فضاهای بیرونی را در آنها اجرا نمود. اما هر کدام از این بخش‌ها نیازمندی‌های خاص خودشان را دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند. دیزاین فضای خارجی شاید در گام نخست به نظر ساده بیاید.

اما زمانی که دست به کار می‌شوید، تازه، داستان آغاز می‌شود و متوجه می‌شوید که نکات زیادی است که باید مد نظر قرار گیرند. به همین دلیل بهترین کار این است که از افراد خبره در این زمینه راهنمایی بخواهید.

به این ترتیب هم در هزینه و هم در زمان شما صرفه‌جویی می‌شود. و به طور حتم نتیجه کار نیز بسیار عالی خواهد بود. حال اجازه بدهید ببینیم برای انجام یک دیزاین ایده‌آل، رعایت چه نکاتی مهم است. در بخش بعدی به این نکات خواهیم پرداخت.

نکات مهم در طراحی فضاهای بیرونی

در قدم اول می‌خواهیم ببینیم چه لوازم و تجهیزاتی را می‌توان در یک فضای بیرونی قرار داد؟

استفاده از لوازم و تجهیزات گوناگون، به متراژ و بزرگی محوطه بسیار وابسته است. علاوه بر متراژ، هندسه محوطه نیز اهمیت دارد. بنابراین اول باید یک نقشه ساده از شکل محوطه و اندازه‌های تقریبی آن بدست آورد. تا بتوان در مورد تجهیزات دلخواه و ضروری، تعادل برقرار نمود.

نکات مهم در طراحی فضاهای بیرونی

تجهیزات و لوازمی که در یک محوطه بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرند در سه دسته کلی طبقه‌بندی می‌شوند. این دسته بندی عبارت است از:

۱. لوازم ضروری.

۲. لوازمی غیر لازم اما مهم، این تجهیزات برای تجربه رفاه بیشتر در محوطه قرار داده می‌شوند.

۳. تجهیزات تفریحی.

در مرحله بعدی با توجه به بودجه‌ای که تخصیص داده شده است، لیست لوازم را تهیه نموده و در بهترین قسمت‌ها جانمایی خواهد شد.

اجازه بدهید، این سه گروه تجهیزات را بیشتر بشناسیم.

لوازم ضروری

برخی از تجهیزات در طراحی حتماً باید در نظر گرفته شوند. از جمله:

تجهیزات نوری و تأمین روشنایی کافی

مهم‌ترین نکته‌ای که در هر فضایی باید مورد توجه قرار بگیرد، مسئله تأمین روشنایی آن در هنگام شب است. جدای این مورد، شما می‌توانید با استفاده از انواع نورپردازی‌ها جلوه‌های زیبایی به وجود بیاورید و طراحی خود را متحول سازید. انواع چراغ‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف در این مورد می‌توانند به کار شما بیایند.

اما توجه داشته باشید که هر کدام از این چراغ‌ها در یک سبک و مدل خاصی ساخته شده‌اند، و شما می‌بایست مدل چراغ را متناسب با استایل فضای خودتان خریداری نمایید. مثلاً چراغ‌های مدرن کاملاً ظاهری متفاوت با چراغ‌های کلاسیک باغی دارند.

لوازم ضروری طراحی فضای بیرون

کفپوش مناسب برای محوطه

مهم‌ترین نکته ضد آب و ضد خش بودن کفپوش است. بهتر است از انواعی انتخاب شوند که حس طبیعت را با خود داشته باشند. مثلاً انواع سنگی و یا چوبی (که البته منظور ما چوب‌های مصنوعی است) می‌توانند هم زیبا باشند و هم مناسب. و بعد از آن، انتخاب رنگ و بافت بسیار اهمیت دارد. رنگ آن می‌بایست با دقت انتخاب شود زیرا در مساحت زیادی استفاده خواهد شد، از این رو دیزاین را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

محلی برای نشستن

در ساده‌ترین شکل،‌ و البته با کمی خلاقیت می‌توانید از مدل‌هایی شبیه کنده‌های درخت، فضایی را به این منظور اختصاص بدهید. تأمین راحتی در این فضا الویت شماره یک است. میز بهتر است به شکل دایره انتخاب شود. میزهای گرد بهترین مدل برای دورهمی‌ها هستند. بدون گوشه‌های تیز، موجب گرمی و دوستی بیشتر می‌شوند.

این لوازم اولین و مهمترین تجهیزاتی هستند که در محوطه و فضای بیرونی قرار داده می‌شوند. البته حتماً لزومی ندارد که از تمامی آنها استفاده شود.

اما در بخش بعدی با لیست وسایلی آشنا می‌شویم که برای ایجاد محیطی بهتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لوازم غیر لازم اما مهم:

آلاچیق و یا سایه‌بان

همانطور که اشاره شد، با اضافه نمودن این تجهیزات قصد داریم راحتی بیشتری را به خودمان هدیه دهیم. فراهم نمودن آلاچیق بهتر است. اما اگر شرایط آن فراهم نشد، می‌توان از انواع سایه‌بان‌ها برای این قسمت نیز استفاده نمود.

باربیکیو و یا محلی برای روشن نمودن آتش

این بخش خوشمزه و گرم دیزاین است. لذت دور هم بودن و تجربه آرامش با حضور این آیتم می‌تواند به خوبی کامل شود. در بهترین حالت این قسمت به بخش نشستن، نزدیک انتخاب می‌شود.

باربیکیو

گل‌ها و گیاهان تزئینی

گل‌ها و گیاهانی که استفاده می‌شوند باید کاملاً بر اساس شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب بشوند. از انواعی باشند که رسیدگی به آنها دشوار نباشد، و نسبتاً مقاوم باشند. می‌توانید از گیاهانی که در همه سال سبز هستند استفاده نمایید. به این ترتیب برایتان فرقی ندارد، بهار یا زمستان، باغ کوچک خانه شما همیشه سبز خواهد بود.

سه گروه دیگر از تجهیزات این دسته عبارتند از:

• آب‌نما

• گرین وال

• چمن مصنوعی

که در بخش بعدی به طور مفصل به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

در مورد این لیست، لوازمی را که امکان استفاده دارند، انتخاب می‌شوند. به عنوان مثال در دیزاین پشت بام، آب‌نما را نمی‌توان مورد استفاده قرار داد. بنابراین در نظر داشته باشید که این لیست، کلی است.

و حالا می‌رسیم به سومین گروه تجهیزات، یعنی لوازمی که برای تفریح و بازی در نظر گرفته می‌شود.

تجهیزات تفریحی عبارتند از:

• اختصاص فضایی برای بازی کودکان

• تاب بزرگسالان

• تجهیزات تفریحی کودکان مانند تاب مخصوص و سرسره

این تجهیزات هم بخش شیرین و پرهیجان دیزاین هستند. در صورتی که متراژ فضا به شما این اجازه را می‌دهد که از این لوازم در آن لحاظ کنید، حتماً آنها را مورد توجه قرار بدهید.

در قسمت بعدی در خصوص تزئینات و لوازمی که نسبتاً جدید هستند و آشنایی کمی با آنها وجود دارد مطالبی را برایتان خواهیم گفت. لطفاً ما را همراهی فرمایید.

آشنایی با تزئینات و تجهیزات

چمن مصنوعی

نوعی پوشش برای کف که از مواد مصنوعی ساخته می‌شود. شکل کلی آن شبیه چمن است. در مدل‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار موجود هستند. و شما می‌توانید مطابق سلیقه و نیاز خود از میان آنها انتخاب نمایید.

این چمن‌ها برای زیباتر نمودن فضا بسیار کارامد هستند. از طرفی اگر برای زمین بازی کودکان از آنها استفاده شود، امنیت بهتری را برقرار می‌کنند. مهم‌ترین دلیل استفاده از آنها این است که نیاز به آبیاری ندارند و نگهداری از آنها ساده‌تر است. این چمن‌ها مانند موکت بر روی زمین چسبانیده می‌شوند. قابل شستشو هستند و آب به لایه‌های زیرین آنها هم نفوذ نمی‌کند.

گرین وال چیست؟

گرین وال یا همان دیوار سبز یک نمونه بسیار پرطرفدار تزئینی در فضاهای باز و یا حتی سرپوشیده به حساب می‌آیند. در تهیه آن، معمولاً از تجهیزاتی مانند صفحات مشبک استفاده می‌شود. و گیاهانی که خاصیت روندگی دارند مانند گیاه عشقه، در نزدیکی آن قرار داده می‌شود. گیاه رشد کرده و روی صفحات عمودی را می‌پوشاند.

به این ترتیب دیواری سبز یا همان گرین وال ساخته می‌شود. در فضاهای زیادی می‌توان از گرین وال استفاده نمود. این نمونه تزئینی در مدل‌های طبیعی و مصنوعی و در شکل‌ها و مدل‌های مختلف قابل اجرا هستند.

این محصولات به خوبی اتمسفر فضا را تغییر می‌دهند. و حال و هوای طبیعت را به خانه و یا محل کار شما می‌آورند. برای انتخاب و اجرای گرین وال مناسب، بهتر است از کارشناسان و افراد خبره در این حوزه کمک بگیرید.

طراحی فضاهای بیرونی

 

• انواع میز و صندلی مناسب کدام است؟

توجه داشته باشید که میز و صندلی‌های مورد استفاده در فضای بیرونی، هرچند زیر سایه‌بان و یا آلاچیق باشند، باز هم در معرض باد و باران هستند. گرما و سرمای هوا به طور مستقیم بر روی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. از این رو در انتخاب جنس مناسب باید دقت کافی به عمل آورید. یکی از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب میز و صندلی‌ها، انتخاب انواع فلزی می‌باشد.

در این حالت برای صندلی‌ها تشک‌های مجزایی نیز تهیه می‌شود که تنها در زمان استفاده بر روی صندلی‌ها قرار داده می‌شوند. و معمولاً می‌توان میز را هم از مدل‌های پایه فلزی و شیشه‌ای انتخاب نمود. به این ترتیب میز هم به راحتی تمیز قابل شدن است و هم در اثر باد و باران، خراب نخواهد شد.

به هر حال در انتخاب جنس مناسب بهتر است شرایط آب و هوایی منطقه نیز مورد توجه قرار بگیرد.

آب‌نما، حس خوب آرامش

یکی از زیباترین خلاقیت‌هایی که برای طراحی فضای بیرونی می‌توان به کار بست، استفاده از انواع آب نما می‌باشد. صدای آب همواره موجب آرامش بسیار است.

می‌توانید آب‌نما را در اندازه متناسب با متراژ فضا سفارش بدهید. اگر ابعاد آن اجازه بدهد، مدل‌های فواره دار انتخاب بهتری هستند. زیرا صدای آب بیشتری به این ترتیب به گوش شما خواهد رسید.

نکات تکمیلی

در این بخش از نکات تکمیلی در دیزاین فضای باز برایتان خواهیم گفت. علاوه بر آیتم‌هایی که در بخش‌های قبلی توضیح داده شد، برای دریافت نتیجه بهتر می‌توانید این موارد را نیز به خاطر بسپارید:

• در انتخاب رنگ غالب در طراحی بیش از پیش دقت و وسواس به خرج بدهید. زیرا اولین بخشی که هر کسی بعد از ورود به خانه شما ملاحظه خواهد کرد این قسمت می‌باشد. بسیار مناسب‌تر است که رنگ این بخش نیز با طراحی و معماری کلی بنا و البته نمای ساختمان مطابقت داشته باشد.

• در استفاده از تزئینات زیاده روی نکنید. اگر به اندازه کافی از آنها استفاده کنید، همه چیز عالی پیش خواهد رفت.

• در انتخاب کفپوش مناسب، بسیار دقت کنید. اگر بودجه اجرای پروژه شما محدود است، این بخش را بدون درنظر گرفتن آن تهیه نمایید. بسیار مهم است که جنس کفپوش بسیار مرغوب باشد.

زیرا با کفش بر روی آنها، رفت و آمد صورت می‌گیرد. و به علاوه در معرض گرد و خاک، تابش نور مستقیم آفتاب و باد و باران است. لذا انتخاب شما باید با در نظر گرفتن تمامی این پارامترها انجام پذیرد.

• می‌توانید در طراحی فضا،‌ یک نقطه کانونی در نظر بگیرید و دیزاین خود را بر اساس آن انجام بدهید. این نقطه کانونی می‌تواند همان بخشی باشد که شما برای نشستن و یا دورهمی در نظر گرفته‌اید.

• به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق و تأمین برق مورد نیاز، می‌توانید از صفحات خورشیدی و انرژی خورشیدی استفاده نمایید.

• یک انتخاب برای روشنی محوطه، استفاده از چراغهای سلول خورشیدی است. این چراغها در طول روز با کمک نور خورشید، باطری داخلی‌شان را شارژ می‌کنند. و در هنگام تاریک شدن هوا با استفاده از سنسور نوری داخلشان، روشن می‌شوند. و معمولاً اگر از انواع مرغوب انتخاب شوند، تا صبح روز بعد می‌توانند روشنایی را به خوبی تأمین کنند.

تمام نکات مربوط به طراحی فضای بیرونی که در ابتدای امر می‌بایست حتماً مورد توجه قرار بگیرند در این بخش، و بخش قبلی عنوان شدند. اما همانطور که می‌دانید، دنیای خلاقیت هیچ انتهایی ندارد. و این داستان همچنان ادامه دارد.

این موارد، نکات اولیه و پایه‌ای بودند که شما می‌توانید با بکارگیری آن‌ها از انجام اصولی پروژه اطمینان خاطر داشته باشید. و بعد از آن همه چیز به خلاقیت،‌ مهارت و تجربه و مطالعه شما وابسته است تا بهشت رؤیایی خودتان را بسازید!

و در پایان

در این مقاله، به معرفی انواع فضاهای بیرونی پرداختیم. و نیازمندی‌های هر کدام را برشمردیم. و در ادامه به بررسی نکات مهمی پرداختیم که در طراحی فضاهای بیرونی می‌بایست مد نظر قرار بگیرند. امیدواریم با رعایت این نکات فضایی زیبا و دلنشین را فراهم آورید. در کنار رعایت این موارد و قوانین مربوطه، می‌توانید از نظرات و سلیقه افرادی که در این فضا حضور خواهند داشت نیز بهره ببرید.

اما بسیار مهم است که در کنار همه این موارد تلاش نمایید تا نظم و یکپارچگی در طراحی را رعایت کنید. به این ترتیب نظم و زیبایی هم به یاری شما خواهند آمد تا آرامش را با تمام وجود تجربه نمایید. در پایان متشکریم که ما را در این مقاله همراهی نمودید.

منبع: Hgtv

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *