۴.۶/۵ - (۲۶ امتیاز)

راهنمای خرید چمن مصنوعی

آیا شما از کسانی هستید که سرسبزی باغ یا تراس را دوست دارید؟ چمن با آن عطری که دارد مکان را متفاوت‌تر و دلچسب تر به نظر می‌رساند. شما می‌توانید بر روی آن بشینید و یا اینکه هنگام خواندن کتاب یا بازی با بچه بر روی آن قدم بگذارید. برای اینکه این فضا را بیشتر تجربه نمایید می‌توانید از بازار چمن‌های مصنوعی را تهیه نمایید. با آئین لایف همراه باشید.

چمن و بوی بخصوص آن مخصوصاً هنگامی که باران بر روی آن‌ها می‌بارد و یا اینکه چمن را آبیاری می‌نماییم بسیار دلچسب می‌باشد.

پیشنهاد مقاله : دیزاین فضای بیرونی

اگر ما بخواهیم همان زیبایی را وارد فضای مورد نظرمان کنیم می‌توانیم از روش‌های دیگر استفاده نماییم.

با تهیه چمن مصنوعی می‌توانیم شبیه سازی انجام دهیم و همان طراوت را وارد فضا کنیم و به زیبایی محیط بیش از پیش بی افزاییم.

یک مزیتی که تهیهٔ این وسیله دارد این است که بدون نیاز به آبیاری و مصرف نمودن آب بسیار می‌توانیم آن طراوت چمن تازه را داشته باشیم.

بی آبی معضل و مشکلی است که در آینده ممکن است گریبان‌گیر اغلب مناطق بشود برای جلوگیری از این مشکلات باید از آب استفاده بهینه داشته باشیم.

اگر هر خانه‌ای حیاط داشته باشد و سنگ فرش حیاط توسط چمن طبیعی پوشیده شده باشد خب چمن برای اینکه شادابی و طراوت خودش را حفظ نماید به آب احتیاج دارد و اگر آب و نور به آن نتابد تغییر رنگ داده و پوسیده می‌شود.

یک روش برای جلوگیری از به خطر افتادن محیط زیست استفاده از چمن مصنوعی به جای طبیعی است. این مورد به حد طبیعی احتیاج به مراقبت و رسیدگی و باغبانی ندارد و نیازی نیست که مرتب حواسمان به کود و نور مناسب و مقدار آب کافی را برایش باشیم. تهیه آن ما را از این دردسرها نجات می‌دهد اما باید دقت داشت که عدم به مراقبت به منزلهٔ آن نیست که به هیچ عنوان احتیاج به رسیدگی ندارد بلکه باید آن را تمیز نمود.

ممکن است آلودگی خاک، برگ و یا هر چیز آلوده دیگری در بین آنها جا مانده و گیر کرده باشد.

برای تمیز نمودن آن چیزهایی که در میانش گیر کرده می‌توانیم از جارو استفاده کنیم و آن سطح را پاک نماییم.

پیشنهاد مقاله : چیدمان داخلی

گاهی این چمن‌ها در محلی قرار می‌گیرند که به تمیز شدن بیشتری احتیاج دارند. به عنوان مثال اگر از این چمن‌ها در خانه‌ای استفاده شود که دارای فرزند کوچک می‌باشند خب کودکانی که چهار دست و پا می‌کنند ممکن است دستان آلوده خودشان را به دهانشان بزنند به همین علت خطر آلودگی و مریضی بیشتری در انتظارشان هست به همین منظور تنها جارو کردن کفایت برای تمیزی سطح نمی‌کند.

برای تمیز نگه داشتن در این موارد می‌شود از مایع شستشو که غلظت متوسط داشته باشد همراه با آب گرم استفاده نمود تا به خوبی سطح را از هرگونه آلودگی پاک نماید.

برای ایجاد محیطی سرسبز و بدون احتیاج به باغبانی با صرف یک بار هزینه و تهیه جنسی با کیفیت می‌توانید این زیبایی را در محیط مورد نظرتان ایجاد نمایید. دوام آن به حدی است که دیگر نیازی به تعویض آن ندارید و می‌توان گفت که بی برگی و خزان به او رو نمی‌کند و همیشه آن محیط سرسبزی خودش را حفظ می‌نماید.

این نوع رنگش را از دست نمی‌دهد و با برخورد نور آفتاب بهش تغییر رنگ نمی‌دهد.

قیمت چمن مصنوعی

با استفاده از چمن مصنوعی می‌توانیم بر روی هر محیطی را پوشش دهیم. فرقی نمی‌کند سطحی که زیرش قرار می‌گیرد چی باشد به عنوان مثال می‌تواند بر روی خاک قرار بگیرد و یا روی چوب همچنین سطح سفت مانند موزائیک را با آن پوشش داد.

چمن‌های مصنوعی از نما های دور کاملاً شبیه نوع طبیعی آن دیده می‌شود.

بعضی از طراحان و افرادی که در ساخت آن نقش ایفا می‌کنند برای طبیعی‌تر به نظر رساندن آن رگه‌هایی از آن را به رنگ‌های بژ و یا قهوه‌ای در می‌آورند تا فرقی بین نوع مصنوعی با طبیعی آن مشخص نباشد.

از این چمن‌ها به طور معمول برای مکان‌های عمومی، مانند باغ‌های تابستانی مناسب است.

صاحبان چنین مکان‌هایی از این راه حل نه تنها به دلایل زیبایی شناختی، بلکه به دلایل عمده‌ای نیز استفاده می‌کنند.

چمن مصنوعی بعد از تمام شدن فصل می‌تواند به راحتی جمع شود و در سال آینده استفاده شود و این مورد قطعاً از نظر اقتصادی حائز اهمیت است.

 چمن مصنوعی از کجا وارد بازار شد؟

اولین بار در دهه ۱۹۶۰ در ایالات متحده تولید و مورد استفاده قرار گرفت.

مبتکر آن دیوید چانی، دانشمند آمریکایی است که رئیس کالج نساجی در کارولینای شمالی بود و تیم تحقیقاتی را رهبری کرد که با هم اولین چمن مصنوعی را ایجاد کردند.

چمن مصنوعی در ابتدا برای زمین‌های فوتبال در نظر گرفته شده بود.

در سال ۱۹۶۴، چمن مصنوعی برای پوشش یک منطقه تفریحی در یکی از مدارس رود آیلند آزمایش شد.

کم کم باشگاه‌های دیگر هم شروع به استفاده از این مورد کردند و دیدند که چمن مصنوعی کاملاً جایگزین چمن طبیعی می‌شود.

البته نیازی به فریب دادن خود نیست، چمن مصنوعی به کار رفته در زمین‌ها برای ورزشکاران جذابیتی نداشت.

این عمدتاً به این دلیل بود که آن جنسی که مربوط به دهه ۱۹۶۰ بود از نظر کیفی به طور قابل توجهی با نسخه‌ای که امروز می‌شناسیم متفاوت بود و یه مورد دیگری که می‌توان به آن اشاره نمود این بود که اصلاً دوامی نداشت و زود تخریب می‌شد و از بین می‌رفت.

در نتیجه، این مورد منجر به ناراحتی هنگام دویدن و صدمات جدی در صورت افتادن اشخاص می‌شد.

سال‌ها بعد ما شاهد توسعه زیاد چمن‌های مصنوعی بودیم.

راهنمای خرید چمن مصنوعی

به عنوان مثال از موادی که دوام بیشتری داشت ساخته می‌شد و هر روز شباهت بیشتری به نوع طبیعی آن پیدا می‌کردند.

با این حال، تولیدکنندگان چمن مصنوعی همچنان با آن مشکل داشتند که مشکلات متعدد ورزشکاران را به همراه داشت.

به همین دلیل، محبوبیت علفزارهای مصنوعی رو به کاهش بود.

باشگاه‌های فوتبال علیرغم هزینه‌های کم نگهداری، نمی‌خواستند روی آن سرمایه‌گذاری کنند، زیرا نمی‌خواستند آسیب‌دیدگی و آسیب‌دیدگی بازیکنان خود را با استفاده از این مورد تهدید کند.

این پیشرفت در دهه ۹۰ قرن بیستم با ظهور فناوری‌های جدید رخ داد که به لطف آن امکان تولید چمن مصنوعی نسل سوم به وجود آمد.

چمنزارها تقریباً طبیعی به نظر می‌رسیدند و ابن مورد باعث رونق واقعی چنین چمن‌هایی شد و به سرعت وارد استادیوم‌های سرپوشیده شدند.

چمن مصنوعی دهه ۱۹۶۰ متعلق به گذشته است.

نسخه امروزی به لطف استفاده از فناوری‌های مدرن بسیار بهتر است، به همین دلیل است که نه تنها در زمین‌های ورزشی، بلکه در خانه نیز از این مورد استفاده می‌شود.

چمن نسل سوم از انعطاف پذیر تر هست و با لایه‌ای از لاتکس ساخته شده است. در این لایه الیافی قرار می‌گیرد که می‌تواند از نایلون، پلی پروپیلن یا پلی اتیلن باشد.

منبع : Grassman

انواع چمن مصنوعی

جنس‌های مختلفی در ساخت چمن مصنوعی به کار می‌رود. به طور کلی می‌توان جنس‌هایی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرند را در سه دسته نایلونی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن جا داد.

چمن نایلونی: این نوع از گران‌ترین نخ‌ها است که در ساخت آن کاربرد دارد. جنس نایلونی دارای دوام بسیار بالایی است به طوری که حتی اگر ماشین از روی آن عبور نماید باز هم مشکلی برای این جنس پیش نمی‌آید و له نمی‌شود و حالت شکستگی به خود نمی‌گیرد.

یک مشکلی که دارد این است که جنس آن نرم نیست و از فیبر پلاستیک محکم به وجود می‌آید.

به علت مقاومت بالای آن برای سطح محل‌هایی که پاخور آن زیاد است و محل پر رفت و آمدی محسوب می‌شود کاربرد دارد و انتخاب مناسبی است. این جنس نسبت با پلی اتیلن و پلی پروپیلن مقاومت بالاتری دارد.

چمن پلی اتیلن: این نوع از قیمت مناسبی برخوردار است و مورد پسند اغلب اشخاص به سبب زیبایی و جذابیت شده است. جنس نرم آن سبب شده تا اشخاص بیشتری استفاده را از این مورد داشته باشند این مورد شباهت زیادی به نوع طبیعی دارد.

برای حفاظت کردن از آن باید مراقبت‌هایی صورت بگیرد مثلاً آن را برس کشید و یا برای تمیز نمودن آن از چنگک کشی استفاده کرد تا کیفیت آن مانند روز اول حفظ شود.

جنس پلی پروپیلن: از این جنس جهت اضافه کردن محیط طبیعی و وسایه انداختن کاربرد دارد.

کاربرد آن بسیار کم بوده و نسبت به سایرین ارزان‌تر است. اما این ارزان بودن آن سبب برتری‌اش نمی‌شود چون دوام آنچنانی نداشته و زود تخریب می‌شود.

از این جنس برای محل‌هایی استفاده می‌شود که رفت و آمد در آن فضا کم است و مناسب محیط‌های شلوغ نیست و بیشتر جنبهٔ دکوری و تزیینی دارد.

چمن مصنوعی جدید

اگر بخواهیم از منظر کیفیت این مورد را با جنس پلی اتیلن و نایلون مقایسه کنیم متوجه میشیم که کیفیت آن به نسبت با سایرین بسیار پایین است.

اگر یک تکه از محیط که محل رفت و آمد نبود را مایل بودید سطحش را بپوشانید می‌توانید از جنس پلی پلی پروپلین استفاده کنید.

رنگ چمن مصنوعی: اگر دقت کرده باشید چمن طبیعی دارای یکرنگ نیست بلکه از رنگ‌های متنوعی تشکیل شده است چمن مصنوعی هم به همین منوال از رنگ‌های مختلف ایجاد شده تا شباهت بیشتری به نوع واقعیش داشته باشد.

برای دیزاین حیاط ویلا بهتر است که رنگی انتخاب شود که شباهت زیادی با چمن طبیعی منطقه داشته باشد.

 زیرسازی نصب چمن مصنوعی

گفتیم می‌توانیم این مورد را بر روی هر سطحی نصب نموده و قرار دهیم.

در صورتی که بخواهیم آن را به طور مستقیم بر روی خاک قرار دهیم باید زیرسازی آن با دقت و حوصله انجام شود در غیر این صورت ما شاهد منبسط و منقبض شدن خاک در فصل‌های مختلف سال می‌شویم.

اگر این اتفاق رخ بدهد یعنی زیرسازی به نحو صحیح صورت نگیرد موجب می‌شود تا سطح دچار فرورفتگی و برآمدگی شود و چین و چروک بر روی سطح ایجاد شود و ظاهری ناپسند را به وجود آورد.

اغلب برای زیرسازی آن از یک لایه ماسه فشرده شده، سنگ و شن استفاده می‌نمایند.

برای خاطر جمع شدن از این زهکشی به خوبی صورت گرفته باشد باید سیستم دفع فاضلاب را قبل از هر چیزی به خاطر داشت.

پیشنهاد می‌شود برای این مورد با فروشنده صحبت کنید و نظر او را جویا شوید تا متناسب با محل جنسی را به شما معرفی نماید.

مزایای چمن مصنوعی

خرید چمن مصنوعی

• شبیه یک چمن سبز صاف و سرسبز است.

• مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی مانند باران، یخبندان، اشعه خورشید است برای چندین سال قابل استفاده است و رنگش تغییر نمی‌کند.

•به راحتی در دسترس است، می‌توانید آن را در هر بازار و فروشگاه‌های اینترنتی خریداری کنید.

• طیف گسترده‌ای از الگوها و رنگ‌ها برای انتخاب موجود است. چمن مصنوعی را در طیف رنگی سبز تیره تا روشن‌تر و همچنین در رنگ‌های دیگری موجود است. همچنین می‌توانید نوع مسطح با پرزهای کوتاه یا بسیار نرم، با راه راه‌های بزرگ و ضخیم را انتخاب کنید.

•دارای نصب آسانی می‌باشد.

•می‌توان آن را به راحتی با هر شکل دلخواهی برش داد.

•نگهداری و مراقبت از آن آسان و سازگار با محیط زیست است.

• استفاده از آن بسیار لذت بخش است و می‌توانید بدون احساس ناراحتی روی آن پابرهنه راه بروید.

•در صورت استفادهٔ درست هیچ گونه تعمیر و نگهداری به جز تمیز کردن، مانند استفاده از جاروبرقی یا شستشو با آب را نیاز ندارد.

•برای مکان‌های تاریک مثلاً جایی که یک چمن طبیعی به سادگی کار نمی‌کند، مناسب است.

• با آن می‌توانید به راحتی وضعیت نامناسب کف ها را پنهان کنید، به عنوان مثال کاشی‌های قدیمی در بالکن یا تراس را بپوشانید.

• یک راه حل اقتصادی محسوب می‌شود، جدا از هزینه‌های اولیه مربوط به خرید و مونتاژ، هزینه‌های اضافی مانند کوددهی، آبیاری و غیره را ایجاد نمی‌کند.

انواع چمن مصنوعی

 معایب استفاده از چمن مصنوعی

○از پلاستیک ساخته شده است؛

○در هوای گرم دمای هوا بر رویش تأثیر می‌گذارد و به شدت گرم می‌شود.

○ در صورت خرید چمن مصنوعی با کیفیت پایین، می‌تواند به سرعت جذابیت خود را از دست بدهد.

○اگر به نحو صحیح نصب نشود ممکن است بر روی آن آب جمع بشود.

○ در صورت استفاده از جنسی بی کیفیت ممکن است سطحی ناصاف و ناخوشایند ایجاد شدر و ممکن است ظاهر مصنوعی داشته باشد.

○ پس از باران های شدید، مدتی طول می‌کشد تا خشک شود (تا زمانی که آب از الیاف تبخیر شود).

جمع بندی

در این مقاله سعی شده که به تمام پرسش شما دوستان گرامی در رابطه با خرید و کاربرد چمن مصنوعی پاسخ داده شود و اطلاعات کامل و مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم تا با مطالعه آن از گذراندن وقتتان در وبسایت های دیگر بی نیاز شوید. چنانچه در این مورد پرسشی داشتید تیم معماری آئین لایف همراه و پاسخگوی سؤالات ارزشمند شما عزیزان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *