۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیوارپوش

امروزه استفاده از انواع دیوارپوش‌ها در کنار کفپوش، پارکت و قرنیز در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است. در واقع از دیوارپوش‌ها برای زیباتر نشان دادن فضاها و دیوارها می‌توان بهره گرفت. در گذشته، دیوارهای خانه یا محل کار را بیشتر با استفاده از رنگ زیباسازی می‌نمودند.

پیشنهاد مقاله : کاغذ دیواری در مشهد

اما به تدریج روش‌های جدیدتر به کمک معماران و دکوراتورهای فضاهای داخلی آمد و استفاده از کاغذ دیواری به صورت مجزا و یا به صورت ترکیبی با رنگ، جلوه زیبایی به فضاها بخشید. اما در کنار پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی، روش‌های زیباسازی فضاها و البته دیوارها هم به تدریج رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت. با ورود انواع مختلف دیوارپوش‌ها زیبایی دیوارهای محیط ما نیز دگرگون گردید.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون داخلی منزل

اما واقعا دیوارپوش‌ها چه نوع محصولاتی هستند و چه کاربردی دارند؟ و استفاده از آنها چه مزایایی دارد؟ در ادامه این مقاله به معرفی انواع دیوارپوش‌ها خواهیم پرداخت و از روش‌های نصب و نگه‌داری آنها نیز برایتان نکاتی را یادآوری خواهیم نمود. اگر شما نیز دوست دارید در مورد انواع دیوارپوش بیشتر بدانید و مزایای استفاده هر یک را بشناسید، لطفا ما را تا پایان همراهی فرمایید.

دیوارپوش چیست؟

همانطور که از نام این محصول پیداست، از دیوارپوش‌ها برای ایجاد جلوه بصری بر روی دیوارها استفاده می‌شود. قدیمی‌ترین و به نوعی آشناترین دیوارپوش که همه ما با آن آشنایی داریم، انواع کاغذهای دیواری هستند. بله درست است! اولین دیوارپوش ساخته شده، کاغذی است. کاغذهای دیواری در رنگها و طرح‌های متنوع در بازار موجودند. از روزگاران قدیم تا به حال از این نوع از دیوارپوش‌ها استفاده می‌شده‌است.

پیشنهاد مقاله : کاغذ دیواری پذیرایی

نصب دیوارپوش کاغذی نیز نسبتا به آسانی انجام می‌گیرد. دیوارپوش‌ها انواع مختلفی دارند، از جمله یکی دیگر از دیوارپوش‌های پرطرفدار، دیوارپوش ام دی اف است. که برای بسیاری از فضاها کاربرد دارد و پس از اجرا و نصب بر روی دیوار زیبایی خاصی را به فضا، هدیه می‌دهد.

اما زیباتر نمودن محیط، تنها دلیل استفاده از دیوارپوش‌ها نیست. در ادامه به معرفی کاربرد انواع دیوارپوش‌ها خواهیم پرداخت.

دیزاین داخلی و استفاده از دیوارپوش‌ها

دیزاین داخلی و استفاده از دیوارپوش‌ها

با پیشرفت تکنولوژی، دنیای دیوارپوش‌ها نیز متحول شد. امروزه استفاده از انواع دیوارپوش، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. معماران همواره تلاش می‌کنند تا راحتی را در فضاهای مختلف، با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارند برای ما فراهم آورند. از دیوارپوش‌ها در همه مکان‌ها می‌توان استفاده نمود. به عنوان مثال در لابی هتل‌ها، دیوارهای خانه، اتاق خواب، راهروها، دیوارهای مهدهای کودک، اتاق جلسات، دفتر کار، مطب پزشکان، گالری‌های هنری و …. برخی از انواع دیوارپوش‌ها به راحتی نصب می‌شوند و برخی دیگر نیاز به زیرسازی دارند.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون پذیرایی

در برخی موارد در پروژه‌های بازسازی ساختمان‌های قدیمی از انواع دیوارپوش‌ها استفاده می‌شود. یک کاربرد معمول برای این نوع از محصولات، پوشاندن دیوارهای آسیب دیده و زیباتر نمودن آنهاست. کارخانه‌های مختلفی در سراسر دنیا و البته در ایران به تولید دیوارپوش‌ها مشغولند. و این نشان‌دهنده کاربرد فراوان استفاده از دیوارپوش‌های جدید محسوب می‌شود. خاصیت عایق گرما و صدا بودن دیوارپوش‌های جدید پارامتر مهمی است که این محصولات را بسیار پرطرفدار ساخته‌است. از انواع دیوارپوش برای فضاهایی مانند آشپزخانه نیز می‌توان استفاده نمود.

حال که تا حدودی با دیوارپوش‌ها آشنا شدیم، می‌خواهیم برایتان از انواع دیوارپوش جدید بگوییم و کاربرد هر یک را برایتان شرح دهیم. در ادامه به صورت اجمالی نصب دیوارپوش را برایتان شرح خواهیم داد. لطفا با ما همراه شوید.

انواع دیوارپوش‌ها

کاربرد آسان، ایجاد جلوه بصری و به وجود آوردن فضای مدرن از مهمترین ویژگی‌های دیوارپوش‌های جدید محسوب می‌شود. حال برویم سراغ انواع دیوارپوش!

دیوارپوش ام دی اف

دیوارپوش ام دی اف

اولین دیوارپوشی که می‌خواهیم به شما معرفی نماییم، دیوارپوش ام دی اف است. با بکار بردن این دیوارپوش‌ها، در واقع تاکید بیشتر بر روی حضور عنصر چوب در طراحی دکوراسیون صورت می‌گیرد. بکارگیری عنصر چوب در دکوراسیون داخلی، به نوعی موجب حس گرمی محیط می‌شود. دیوارپوش ام دی اف در کنار القای حس طراوت به شما در محیط، آسیبی نیز به محیط زیست وارد نمی‌کند و این نکته بسیار حائز اهمیت است.

در محیط خانه، بر روی دیواری که تلویزیون مقابل آن قرار می‌گیرد، یکی از مکانهای مناسب برای نصب دیوارپوش ام دی اف است. اگر این حس چوبی را بسیار دوست دارید، می‌توانید برای فضاهای دیگر مانند اتاق خوابتان نیز از آن استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که زیبایی دیوارپوش ام دی اف، در حالتی است که بر روی یک دیوار در یک فضا اجرا شود.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون اتاق خواب

دیوارپوش‌های ام دی اف، نسبت به حرارات و صدا عایق هستند. این نکته نیز در کاربرد فراوان آن تاثیر بسزایی داشته‌است. دیوارپوش‌های ام دی اف در سایزها و رنگهای مختلفی تولید شده و از این رو شما با دست باز می‌توانید طرح و رنگ دلخواهتان را انتخاب نمایید.

نصب دیوارپوش ام دی اف

برای نصب دیوارپوش ام دی اف، معمولا نیازی به زیرسازی خاصی نمی‌باشد. مگر آنکه دیوار مورد نظر بسیار آسیب دیده‌باشد. در حالت اول، ابتدا قطعات دیوارپوش با توجه نقشه دیوار، در ابعاد مورد نظر، بریده می‌شود و پس از آن دیوارپوش ها بر روی دیوار نصب می‌شوند.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون اتاق کودک

اما اگر دیوار دارای فرورفتگی و برآمدگی بسیار باشد و یا اینکه آسیب آن زیاد باشد، ابتدا سطح دیوار را صاف کرده و پس از آن دیوارپوش‌ها نصب می‌شوند. محدودیتی در اجرای عمودی یا افقی این دیوارپوش‌ها وجود ندارد.

دیوارپوش سنگی

دیوارپوش سنگی

یکی دیگر از عناصر طبیعی که برای زیباتر نمودن فضاهای داخلی (در برخی موارد فضاهای خارجی) مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از انواع دیوارپوش‌های سنگی است.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون آشپزخانه

این دیوارپوش‌ها نیز مانند دیوارپوش‌های ام دی اف، جلوه طبیعی به فضا می‌بخشند. همانطور که دیوارپوش ام دی اف، جایگزین دیوارپوش چوبی شده، دیوارپوش‌های ساخته شده از سنگ مصنوعی نیز در کنار دیوارپوش‌های سنگ طبیعی کاربرد فراوانی پیدا کرده‌اند. معمولا برای پوشش اطراف شومینه از این نوع دیوارپوش‌ها استفاده می‌شود. بهتر است برای حفظ لطافت و زیبایی محیط، از این نوع دیوارپوش، در فضاهای محدود استفاده گردد. ویژگی بسیار مهم این محصول، مقاومت بالای آن در برابر ضربه و خراشیدگی است.

نصب دیوارپوش سنگی

نصب دیوارپوش سنگی، کمی به ابزار و مهارت بیشتر نیاز دارد. به این معنا که نصب آن باید توسط افراد متخصص انجام گیرد. اگر بخواهیم طریقه نصب دیوارپوش سنگی را به صورت اجمالی توضیح دهیم، باید بگوییم که برای نصب آن، ابتدا روی بخش کوچکی از دیوار مورد نظر، چسب سیمان قرار داده‌ می‌شود و پس از آن دیوارپوش‌ها نصب می‌شوند. برای اطمینان از محکم بودن محل قرارگیری سنگ‌ها، آنها را با کمک میخ‌های مخصوص در جایشان ثابت می‌کنند.

دیوارپوش سه‌ بعدی

دیوارپوش سه‌ بعدی

از جمله ابزار مدرن برای زیباسازی فضاهای مختلف (خانه و یا محل کار) دیوارپوش‌های سه‌بعدی هستند. این محصولات به صورت مستقیم، حاصل پیشرفت هنر و تکنولوژی در دنیای مدرن محسوب می‌شوند. این دیوارپوش‌ها، ظاهر مدرنی به فضا می‌بخشند. تنوع این نوع از دیوارپوش‌ها بسیار بالاست.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون تالار عروسی

آنها بیشتر برای فضای خانه و یا دفاتر کاری و قسمت پذیرش هتل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیوارپوش سه‌بعدی، یک ویژگی منحصربفرد دارد و آن، مقاوم بودن نسبت به آب و ضد حریق بودن است. معماران و طراحان در کنار بکارگیری این دیوارپوش‌ها، از نورپردازی هم بهره می‌گیرند تا به این ترتیب جلوه زیباتری به آن اضافه نمایند.

نصب دیوارپوش سه‌بعدی

معمولا نصب دیوارپوش‌های سه‌بعدی نیازمند زیرسازی است. بعد از آماده نمودن دیوار زیرین، دیوارپوش‌‌ها را می‌توان نصب نمود. در صورت استفاده از نورپردازی، قبل از نصب پانل‌ها، سیم‌کشی‌های مربوطه انجام می‌گیرد. لازم به توضیح است که این نوع دیوارپوش‌ها عموما با پیچ و رول‌پلاک بر روی دیوار نصب می‌شوند.

دیوارپوش چرمی

دیوارپوش چرمی

یکی دیگر از انواع دیوارپوش جدید که همراه با زیبایی، ظاهری شیک و اصیل به فضا می‌بخشد، دیوارپوش‌ چرمی است. این نوع دیوارپوش مدرن کاربرد بسیاری در تزئین محیط خانه و کار دارد.

این محصولات بسیار پرکاربرد بوده و در رنگها و مدل‌های متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. همچون دیوارپوش‌های ام دی اف یا چوبی،‌ بیشتر برای دیوار پشت تلویزیون، در اتاق خواب، فضای پشت تخت خواب و همینطور دیوار پشت میز کار در محل کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دسته از دیوارپوش‌ها نسبت به خراشیدگی حساس هستند. اما به هر حال جلوه‌ای لاکچری به فضا می‌بخشند.

نصب دیوارپوش چرمی

نصب این مدل دیوارپوش معمولا نیازمند زیرسازی است. ابتدا دیوار آماده می‌شود، و پس از نصب پانل، دیوارپوش‌ها قابلیت نصب را خواهند داشت.

دیوارپوش آجری

دیوارپوش آجری

یکی از زیباترین و خلاقانه‌ترین دیوارپوش‌ها، دیوارپوش‌های آجری هستند. شاید با اطمینان بتوان گفت که گرمی و زیبایی کلاسیکی که دیوارپوش آجری به فضا می‌دهد، قابل مقایسه با دیگر انواع دیوارپوش‌ها نیست.

پیشنهاد مقاله : کفپوش چیست

نکته جالب توجه در خصوص دیوارپوش آجری، این است که همانقدر که به فضا، حس اصالت می‌دهد، به همان میزان نیز موجب می‌شود تا فضا مدرن و امروزی به نظر برسد. این نوع دیوارپوش که علاوه بر دیوارهای خانه، محیط کافی شاپ‌ها را هم گرم و صمیمی می‌سازد، نسبت به ضربه و خراشیدگی مقاوم است.

نصب دیوارپوش آجری

نصب دیوارپوش آجری، کمی به مهارت نیاز دارد. و بهتر است توسط متخصصین انجام گیرد. بعد از زیرسازی مناسب، دیوارپوش‌ها توسط چسب مخصوص بر روی دیوار اجرا می‌شوند و در بخش‌هایی با کمک گیره‌های مخصوص ثابت می‌شوند.

دیوارپوش جدید PVC

دیوارپوش جدید PVC

دیوارپوش‌های جدید PVC، تغییرات بزرگی را در این سبک طراحی به وجود آوردند. این دیوارپوش‌های جدید، به سبب مزایایی که دارند، بسیار مورد توجه معماران و طراحان قرار گرفته‌اند. البته تنوع طرح‌های بالای این محصول در بازار نیز در این میان نقش مهمی دارند.

از جمله مزایای دیوارپوش‌های جدید PVC می‌توان به سبک بودن آنها اشاره کرد. که موجب شده‌است تا نسبت به محصولات مشابه خود، طرفدار بیشتری داشته‌باشند. سایر مزایای دیوارپوش جدید PVC عبارتند از:

  1. مقاوم بودن نسبت به حرارت.
  2. عایق صوتی هستند.
  3. این محصولات ضد حریق هستند.
  4. قابل شستشو هستند. و نسبت به مواد شیمیایی مقاومند. از این رو برای مکان‌هایی مانند مطب‌ها، که نیاز به شستشو و ضدعفونی دارند. مناسبند.
  5. انعطاف‌پذیری بالایی دارند.
  6. برخی از انواع آنها (نه همه‌شان) در مقابل ضربه، مقاوم هستند.

اگر سطحی که قرار است دیوارپوش جدید PVC نصب شود، ناهموار باشد، باید از دیوارپوش PVC تاپشیت که مخصوص این سطوح است استفاده نمود.
یک نمونه بسیار جالب از دیوارپوش جدید PVC به بازار آمده‌است که طرح چوب دارد. این مدل بسیار شیک و البته پرطرفدار است.

نصب دیوارپوش جدید PVC

این نوع دیوارپوش‌ها معمولا برای نصب نیازی به زیرسازی ندارند و به راحتی قابل اجرا می‌باشند. برخی از انواع آنها را می‌توانید خودتان به آسانی و بدون استفاده از ابزار خاصی نصب نمایید. این دسته صفحاتی هستند که پشتشان چسب مخصوص دارشته و به راحتی نیز نصب می‌شوند.

دیوارپوش جدید فومی

دیوارپوش جدید فومی

این دسته از انواع جدید دیوارپوش‌ها، عایق بسیار خوب گرما، صدا و رطوبت هستند. از این رو هم در بخشهای داخلی ساختمان و هم به عنوان تزئینات داخلی کاربرد دارند. این مدل از دیوارپوش‌های جدید، منعطف و قابل شستشو هستند و به همین دلیل گزینه خوبی برای استفاده در دیوار خانه‌های بازی و مهدهای کودک بشمار می‌روند. این مدل از دیوار‌پوش‌ها در مدل‌ها و رنگ‌های متنوعی در بازار موجودند.

نصب دیوارپوش جدید فومی

نصب این دیوارپوش‌ها نیز به آسانی و پس از زیرسازی اولیه صورت می‌پذیرد.

دیوارپوش جدید پارچه‌ای

در واقع این گروه جدید از دیوارپوش‌ها را می‌توان جزو گروه کاغذهای دیواری به حساب آورد. این دیوارپوش‌ها جلوه‌ای لوکس و کلاسیک به فضا می‌بخشند. در رنگها و طرح‌های گوناگون در بازار موجودند. سبک هستند اما در مقابل خراشیدگی مقاوم نیستند. الیاف این پارچه‌ها به گونه‌ای است که قابلیت شستشو دارند. آنها بیشتر مناسب فضاهای داخلی خانه هستند. دیوار سالن پذیرایی و یا دیواری در محدوده میز ناهارخوری، دیواری ایده‌ال این دیوارپوش جدید به شمار می‌روند.

دیوارپوش جدید کامپوزیت

آنچه همه خوبان دارند، دیوارپوش‌های جدید کامپوزیت یک‌جا دارند! این محصولات سبک، عایق حرارت و عایق صوت هستند و همچنین مقاومت بالایی در مقابل ضربه از خود نشان می‌دهند. از طرفی بسیار راحت نصب می‌شوند.

تنوع بالا و زیبایی خاص این دیوارپوش‌ها، این نمونه‌ها را در سطر جدول دیوارپوش‌های پرطرفدار قرار داده است. به عنوان مثال، دیوارپوش‌های جدید کامپوزیت با طرح‌های سنگ و یا چوب با استقبال فراوانی روبرو شده‌اند. این دیوارپوش‌ها به صورت پنلی هستند. و در صورت لزوم می‌توان پنل‌ها را به صورت تکی، جابجا نمود. این ویژگی به خصوص در زمانی که یک بخش از دیوارپوش نیاز به بازسازی و تعمیر دارد، بسیار مفید است.

دیوارپوش جدید آلومینیوم

تنوع بالا و زیبایی از جمله مزایای این دیوارپوش‌های جدید هستند. آلومینیوم جنس سبکی دارد و این نوع از دیوارپوش‌ها به راحتی نصب می‌شوند. از آنجا که دیوارپوش‌های جدید آلومینیومی، جلوه خاصی به فضا به خصوص فضاهای کاری می‌بخشند با استقبال کم‌نظیر معماران روبرو شده‌است. در نصب آنها نیازی به زیرسازی دیوار نیست. این دیوارپوش‌ها به آسانی و با کمک چسب پشتشان بر روی دیوار قابل نصب هستند.

دیوارپوش جدید شیشه‌ای

این دیوارپوش‌های جدید در کنار دیوارپوش‌های سنگی و ام دی اف، جلوه‌ای از زیبایی و ظرافت را با خود به همراه می‌آورند. در سبک مدرن طراحی دکوراسیون داخلی این سبک طرفداران خاص خودش را دارد.

پیشنهاد مقاله : زاها حدید – زندگی نامه و آثار

همانطور که در ابتدای مطالب برایتان شرح دادیم، دیوارپوش‌ها، آمده‌اند تا با خودشان اصالت، ظرافت و زیبایی را به فضای خانه و محل کار ما اضافه کنند. در واقع دیوارپوش‌ها، ابزاری نوین برای تغییر آب و هوای فضای مورد استفاده ما هستند، تا به آن گرمی و جذابیت ببخشند. انواع مختلفی از دیوارپوش‌های جدید و قدیم در بازار موجودند و هر کدام ویژگی منحصر بفرد خود را دارد. انتخاب با شماست!

 

جمع بندی:

همان طور که گفته شد؛ امروزه استفاده از انواع دیوارپوش‌ها در کنار کفپوش، پارکت و قرنیز در دکور منازل بسیار مورد توجه است، پس در انتخاب دیوارپوش برای منزل خود بسیار دقت کنید.

با تشکر. گروه تحریریه آئین لایف

 

 

 

منبع : Architecturaldigest

2 thoughts on “دیوارپوش چیست؟ – انواع دیوارپوش‌ و کاربرد آن ها [+عکس]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *