به این نوشته امتیاز دهید...

رنگ اتاق کودک

رنگ کردن و گزینش رنگ مطلوب برای اثاثیه گوناگون یکی از مهم ترین قسمت های دکوراسیون خانه میباشد که علاوه بر تاثیر بسزای آن در ظاهر خانه ارتباط نزدیکی با عاطفه ها و احساسات اشخاص داشته و در دانش روانشناسی درباره آن صحبت های بسیار زیادی انجام شده است.

ما در این مقاله قصد داریم به شما بهترین رنگ اتاق کودک را معرفی کنیم که بر آرامش و خواب کودک تاثیر مثبت داشته باشد.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون اتاق کودک

بی شک رنگ ها روی رفتار و خو و روان آدم تاثیرگذار میباشند و سیاستی که در این زمینه اتخاذمیشود – حتی در ابعاد کوچک – قادر است در بهبود یا تضعیف روحیه نقش مهمی داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با روانشناسی رنگ ها در طراحی و رنگ اتاق کودک صحبت کرده و با تاثیر رنگ های متفاوت سرد و گرم روی روان، تمرکز، اخلاق و شخصیت کودکان آشنا شویم. با ما همراه باشید.

vk’ hjhr ;,n;

چرا رنگ اتاق کودک مهم میباشد؟

هنگام طراحی داخلی خانه او‌لین موضوعی که می بایست به آن دقت نمود طراحی و نقاشی کردن فضای منحصر کودک – خواه اتاق خواب باشد یا این که اتاق بازی یا این که اتاق مطالعه – است.

کودکان بسیار کنجکاو و عاطفی میباشند، آنها به راحتی با اشخاص، اسباب و رنگ های دور و اطراف خویش رابطه برقرار می نمایند و به فضای آهسته و دنجی برای خودشان نیاز دارند که در آن حس امنیت و سعادت نمایند، گزینش مناسب این فضا به رشد و نمو کودک ها کمک زیادی می نماید.

برای تهیه کردن چنین فضای آرام بخشی لازم است به نکات روانشناسی در تعیین رنگ مورد استفاده برای دیوارها و اسباب کودک دقت گردد. اما آیا میدانید رنگ های گوناگون چه تاثیری روی کودک ها میگذارند؟

در ادامه ی این مقاله چند رنگ فوق العاده برای استفاده در رنگ اتاق کودک معرفی می نماییم که می توانید از آن ها استفاده کرده و دکوراسیون اتاق کودک خود را انجام دهید:

vk’ hjhr ;,n;

محبوب ترین رنگ های مخصوص استفاده در رنگ اتاق کودک:
 • آبی
 • قرمز
 • زرد
 • سبز
 • زرد
 • نارنجی
 • بنفش
 • مشکی
 • صورتی
 • خاکستری
 • قهوه ای
 • مشکی

رنگ آبی برای رنگ اتاق کودک

آبی رنگ آرامش میباشد و منجر می‌شود کودک احساس روحی و تمرکز بهتری داشته باشد. بنابر این سعی کنید در رنگ اتاق کودک و رنگ وسایل کودکان از رنگ آبی حتما استفاده نمایید.

این رنگ عملکرد ذهنی کودک ها را ارتقا می‌دهد و به همین دلیل یکی شایسته ترین گزینش ها برای نقاشی اتاق خواب هایی میباشد که از آنها تحت عنوان فضای مطالعه و درس خواندن نیز استفاده میشود.

پیشنهاد مقاله : اتاق خواب پسرانه

آبی به خصوص برای اتاق خواب کودکانی که کج خلق تر می‌باشند پیشنهاد می شود چون این رنگ ضربان قلب و فشار خون را کاهش داده و به عادی شدن تنفس کودک های پر هیجان یا آشفته کمک می نماید.

ناگفته نماند آبی یکی از شایسته ترین رنگ ها برای چیدمان اتاق پسر بچه ها به حساب آورده می شود البته این به آن معنی نیست که نتوانیم از این رنگ خوشگل برای اتاق دختر بچه ها به کار گیری نماییم.

توجه داشته باشید زیاده روی در رنگ آبی میتواند اثر مثبت آن را خنثی نماید به این ترتیب در صورتی که رنگ دیوار اتاق را آبی نموده اید تلاش فرمایید با پرده قرمز روشن یا این که زرد شاد ترکیب متعادلی تولید نمایید.

رنگ اتاق کودک قرمز باشد

رنگ قرمز منجر به ارتقاء فشار خون و سرعت تنفس می شود، اشتها را تحریک می نماید و موجب می شود کودک گذشت زمان را کمتر حس نماید.

این رنگ سبب ساز هیجان و انرژی بیشتر کودک می شود و به صورت بالقوه تمرکز را بهبود می بخشد به همین دلیل می توان از آن تحت عنوان یکی از رنگ های مورد استفاده برای کلاس های درس نیز استفاده نمود.

قرمز پر رنگ یکی از شایسته ترین گزینه ها برای رنگ اصلی یا این که ثانویه به حساب آورده می شود البته در به کار گیری از آن نباید زیاده روی کرد زیرا می‌تواند رفتار پرخاش گرانه در کودک ها را افزایش دهد.

پیشنهاد میشود از این رنگ تحت عنوان رنگ اصلی به خصوص برای ساخت تعادل در رنگ های سرد استفاده نمایید.

vk’ hjhr ;,n;

رنگ اتاق کودک زرد باشد

رنگ زرد اگرچه بیش تر از هر رنگ دیگری باعث خستگی چشم میگردد البته حس شادابی، انرژی و شاد بودن به کودک می‌بخشد و در عین حال میتواند لجاجت کودک را بیش تر از هر رنگ دیگری برانگیزد.

کودکانی که در اتاق های زرد بازی یا این که مطالعه می نمایند تمرکز بیشتر و حافظه کاراتری دارند ولی به کارگیری از این رنگ در اتاق کودکانی که مشکل خواب دارند، شب ها به مشقت می خوابند یا این که صبح ها خیلی زود از خواب بیدار میگردند چندان پیشنهاد نمیشود.

به کار گیری بیش از حد از این رنگ نیز باعث می‌گردد کودکان هیجانی و بیش از حد فعال به سختی آرام بگیرند.

رنگ زرد تحت عنوان رنگ اصلی در کنار رنگ های خاکستری، آبی یا این که سبز جلوه زیبایی دارد و تعادل ایجاد گردیده به پر رنگ شدن زردی آن – بدون آن که کودک آشفته یا عصبی گردد – کمک می نماید.

vk’ hjhr ;,n;

رنگ سبز برای استفاده در رنگ اتاق کودک

سبز طیف گسترده ای از رنگ های طبیعی را شامل می گردد، رنگی شفابخش است که تاثیر خوبی در آرامش کودک به جا می‌گذارد و برای زمان های طولانی می توان از سایه های ملایم آن در اتاق خواب استفاده نمود.

این رنگ جالب طراوت طبیعت و حال و هوای بازی کردن در بیرون از خانه را در ذهن کودک تداعی می نماید و به گفته برخی دانشمندان منجر افزایش توانایی خواندن و فهم مقاله بچه ها می شود.

پیشنهاد مقاله : میز آرایش

رنگ سبز به خصوص برای کودکانی که اکثر اوقات تکالیف خود را در اتاق خواب انجام می‌دهند خوب میباشد.

با این حال سایه های تیره تر مانند رنگ سبز مانند هر رنگ سرد دیگری باعث تاریک شدن فضای اتاق می شود و توصیه می شود در استفاده از آن زیاده روی نکنید چون یک جنگل سبز با وجود کلیه طراوتش ممکن است افسرده به نظر رسد!

vk’ hjhr ;,n;

رنگ اتاق خواب نارنجی رنگ

نارنجی روشن و شاد سرشار از صمیمیت، خوشی و سرزندگی است و اشتهای کودک را ارتقا میدهد.

این رنگ تاثیر شگرفی در تقویت رابطه ها اجتماعی و تعامل کودک با دیگر افراد دارد و کودکانی که در اتاق خواب آن ها از رنگ نارنجی بیشتری استفاده شده است معمولا برون گرا و با اعتماد نفس می باشند.

ناگفته نماند این رنگ اگرچه کودک های خجالتی را اجتماعی تر می نماید البته مانند هر رنگ گرم دیگری چنانچه در استفاده آن زیاده روی گردد اثر منفی روی اخلاق و رفتار کودک گذاشته و سبب بروز رفتار خصمانه میگردد.

نارنجی – به خصوص سایه های ملایم آن – اکثر وقت ها به عنوان رنگ اصلی استفاده می‌شود و با سایه های ملایم سبز، بنفش یا رنگ کرم خنثی هماهنگ تر میباشد.

vk’ hjhr ;,n;

رنگ اتاق خواب را بنفش نمایید

بنفش یکی از مجلل ترین رنگ ها میباشد که اکثر اوقات رمز و راز گونه و معنوی به لحاظ می رسد.

سایه های ملایم تر بنفش مانند رنگ اسطوخودوسی یا این که بنفش کمرنگ در میان دختران جوان محبوبیت زیادی دارد.

این رنگ اندیشه، حساسیت و معنویت را القا می نماید و به کار گیری از آن در اتاق کودک به کاهش بی قراری او کمک زیادی می نماید.

کودکانی که در اتاق خواب آن ها رنگ بنفش به کار رفته میباشد معمولا به اذهان و احساسات اطرافیان دقت بیشتری دارند. در صورتی که بچه حساسی دارید استفاده از بنفش تحت عنوان رنگ اصلی بهتر میباشد.

زیاده روی در این رنگ می تواند سبب عبوس شدن و بی حالی جسمی کودک ها شود.

پیشنهاد میشود بنفش را با رنگ های تکمیل کننده آن مانند نارنجی روشن تر نمائید یا این که از سایه های تیره تر آن برای کاهش روشنی بیش از حد رنگ هایی همانند سبز بهاری یا صورتی جیغ بهره ببرید.

vk’ hjhr ;,n;

رنگ صورتی در اتاق کودک

صورتی رنگ فوق العاده جالب دخترانه میباشد که با احساسات زنانه رابطه نزدیکی دارد و اکثر وقت ها برای اتاق دختر کودک ها به کار می رود، اگرچه استفاده از آن در اتاق پسر کودک ها نیز خالی از لطف نخواهد بود.

استفاده از رنگ صورتی در اتاق کودک رفتار عصبی او را دست کم به طور موقتی کاهش می دهد و سبب آسایش روحی کودک میگردد.

کودک ها از نگاه کردن به اسباب و اثاث صورتی رنگ خوش شان می‌آید، صورتی آرامش بخش میباشد، این رنگ حس همدلی، حفظ و حس مادرانه را تداعی می نماید و سبب می شود کودک رفتار دلسوزانه تر و با مراعات تری داشته باشد.

پیشنهاد مقاله : اتاق خواب دخترانه

با این حال صورتی زودتر از سایر رنگ ها از چشم بچه می افتد و حتی ممکن است بعد از مدتی از آن متنفر می‌گردد . استفاده بیش از حد از این رنگ عوارضی همچون سردرد، عصبی شدن و تحریک پذیری شدید را در پی خواهد داشت.

بنابر این یکی از بهترین رنگ ها که معمولا طراحان داخلی در دکوراسیون اتاق خواب کودک از آن استفاده می کنند، رنگ صورتی است.

vk’ hjhr ;,n;

رنگ اتاق خواب را خاکستری نمایید

خاکستری رنگ خلاقیت میباشد و همین خصوصیت سبب گردیده اغلب در اداره ها و استودیوها از آن استفاده شود.

رنگ خاکستری یک بگراند خنثی برای دکوراسیون خانه آماده می نماید که می تواند بسیار شیک و جالب به نظر رسد. این رنگ به عنوان رنگ اصلی نیز خوب میباشد البته در شرایطی که به صورت غالب از آن استفاده شود به کودک احساس تنهایی میدهد.

به این ترتیب در شرایطی‌که قصد به کارگیری از این رنگ را در اتاق خواب کودک خود دارید در این باره زیاده روی نکنید و آن را تحت عنوان رنگ اصلی در کنار رنگ هایی همانند زرد به کار ببرید.

از خاکستری می توان برای تعادل رنگ های فیروزه ای یا این که سرخابی نیز بهره مند شد.

vk’ hjhr ;,n;

vk’ hjhr ;,n;

رنگ اتاق خواب قهوه ای

رنگ اتاق خواب اگر قهوه ای با حس امنیت، اعتبار و اعتقاد خاطر ارتباط نزدیکی دارد و باعث ایجاد آرامش و راحتی می شود.

این رنگ خاکی و کلاسیک اگرچه احساس ثبات به کودکان میدهد البته بهتر میباشد برای اتاق هایی که رفت و آمد در آن ها بیشتر میباشد – مانند اتاق نشیمن – استفاده شود تا اتاق خواب کودک!

قهوه ای با رنگ های تند و گرم به خوبی هماهنگ می شود و به عنوان زمینه برای رنگ های روشن تر عالی کار می نماید البته زیاده روی از آن به خصوص در اتاق کودک، گوشه و کنار را تاریک و نامطلوب می نماید.

چنانچه کودکی اخمو دارید استفاده از این رنگ به هیچ عنوان توصیه نمیشود و عالی میباشد برای روشن شدن اطراف از رنگ های برنز یا بژ استفاده کرده و قهوه ای تیره را تحت عنوان رنگ اصلی استفاده نمایید و برجسته به آن اضافه نمایید.

استفاده از رنگ مشکی در رنگ اتاق خواب

بی شک رنگ مشکی یکی از انتخاب های بد برای اتاق خواب کودکان به حساب آورده می شود که به خصوص برای دیوارها به هیچ وجه سفارش نمی شود.
با این حال بعضا اشخاص برای مدرنیته کردن ظاهر اتاق از رنگ مشکی در ترکیب با رنگ های سفید و روشن به کارگیری می نمایند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به شما نکات رنگ اتاق خواب را آموختیم که شما با استفاده از آن رنگ ها می توانید روان شناسی رنگ در اتاق کودک را اجرا نمایید تا خوابی راحت و زندگی آرامش بخش را برای کودک دلبند خود فراهم نمایید.

بهره گیری از رنگ های ذکر شده در این مقاله در رنگ اتاق خواب باعث می شود تا دکوراسیون اتاق خواب کودک را به بهترین نحو ممکن انجام دهید و اتاقی رویایی را ایجاد نمایید.

پیشنهاد مقاله : دکوراسیون اتاق خواب

در پایان از شما سپاس گذاریم که تا پایان مقاله با ما همراه بودید. اگر سوالی در رابطه با رنگ و روان شناسی رنگ اتاق خواب و دکوراسیون این اتاق داشتید، در قسمت کامنت ها از ما بپرسید تا در سریع ترین زمان ممکن پاسخ خود را دریافت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *