به این نوشته امتیاز دهید...

پرده پذیرایی

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین آیتم‌ها در دکوراسیون داخلی در هر فضا و به خصوص در خانه، پرده‌ها هستند. و یکی از مهمترین پرده‌ها در خانه هم پرده پذیرایی است. پرده پذیرایی بیشترین گستردگی را در فضای خانه دارد.

 

از این رو بیشترین تاثیر را نیز از نظر بصری بر طراحی داخلی خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم شما را با مهمترین پارامترها در انتخاب پرده پذیرایی آشنا سازیم. امیدواریم ما را تا پایان همراهی فرمایید.

نقش پرده‌ها در چیدمان داخلی

پرده‌ها قاب پنجره به شمار می‌روند. فضای بزرگی را در هر مکانی به خود اختصاص می‌دهند. از این رو تاثیر بسیار مهمی در دیزاین هر مکانی به عهده پرده‌ها می‌باشد. اگر می‌خواهید بخشی از خانه خود را بازسازی نمایید، از همان قدم‌های نخستین، به انتخاب‌های پرده مورد علاقه خود توجه داشته باشید.

به این منظور بهتر است در همان ابتدای کار مشخص کنید که از چه نوع پرده و چه مدلی می‌خواهید استفاده کنید. مانند سایر المان‌های طراحی دکوراسیون، از جمله کفپوش‌ها و دیوارپوش‌ها و همچنین مبلمان و اکسسوری‌ها، پرده‌ها باید باید با استایل و طراحی کلی خانه در هماهنگی کامل باشند. تا به این ترتیب کامل کننده دیزاین خانه زیبای شما به شمار روند.

علاوه بر زیبایی محیطی، پرده نقش‌های مهم دیگری هم بر عهده دارد. که در ادامه این وظایف را برایتان شرح خواهیم داد. به طور حتم آشنایی با این نقش‌ها تاثیر مهم و مستقیمی در انتخاب نوع پرده به ویژه پرده پذیرایی خواهد داشت.

نوری که به فضای خانه شما می‌تابد، از میان پرده پذیرایی عبور می‌کند. بنابراین می‌توان گفت به نوعی کنترل نور طبیعی بر عهده آن است. در اغلب خانه‌ها به خصوص اگر در طبقات پایین‌تر باشند، نور طبیعی کمتری وارد فضا می‌شود.

در نتیجه بسیار مهم است که پرده پذیرایی از جنسی انتخاب شود که بیشترین نور را از خود عبور دهد. یکی از بهترین و پرطرفدارترین انواع آن، پرده‌های حریر و شفاف هستند.

معمولا افراد دوست دارند فضای داخلی خانه‌شان قابل مشاهده از بیرون نباشد. به این ترتیب افراد احساس امنیت می‌کنند. اما اگر پنجره خانه در جایی قرار گرفته باشد که از بیرون دید داشته باشد، چاره کار فقط به دست پرده ضخیم است و بس!

انواع پرده پذیرایی

می‌توانید از پرده شفاف و یک آستر و یا در طرح‌های مدرن پرده پذیرایی، از یک پرده ضخیم با پارچه طرحدار روی توری یا حریر استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید در طول روز پرده ضخیم را کنار زده و برای زمانی که چراغ‌ها را روشن می‌کنید،‌ از بخش ضخیم آن استفاده نمایید.

شما می‌توانید در تابستان و هنگامی که هوا به شدت گرم است، پرده‌ها را بکشید، به این ترتیب از تابش مستقیم خورشید به داخل خانه جلوگیری کرده و هوای داخل خانه خنک‌تر خواهد شد.

به همین ترتیب می‌توانید در زمستان برای جلوگیری از نفوذ سوز سرما به داخل (سرمایی که از جداره‌های پنجره‌ها ممکن است به داخل خانه نفوذ کند.) و همچنین اجتناب از خروج گرمای خانه از طریق پنجره‌ها هم از پرده‌ها کمک بگیرید.

\vni \bdvhdd

بنابر نکاتی که برایتان شرح دادیم، متوجه شدید که نقش پرده بیشتر از تنها یک نقش ساده زیباسازی فضا می‌باشد. اما از هر چه بگذریم، سخن دوست خوش‌تر است!

قیمت پرده پذیرایی

وقت آن رسیده است که برویم سراغ نکات مهمی که در انتخاب پرده پذیرایی باید مد نظر قرار دهیم. در بخش بعدی این نکات را با یکدیگر مرور خواهیم کرد تا به بهترین شکل دکوراسیون پذیرایی را تکمیل کنیم.

در انتخاب پرده به چه نکاتی باید توجه داشت؟

هارمونی در فضا باید پیوسته رعایت گردد. از این رو در انتخاب رنگ و طرح و حتی مدل آن به سایر عناصر اصلی محیط از جمله کفپوش و دیوارپوش توجه داشته باشید.

معمولا مبلمان منزل به صورت مستقیم تعیین کننده استایل دکوراسیون خانه شما هستند. به عنوان مثال، اگر استایل فضای شما کلاسیک باشد، مبلمان شما از نوع استیل انتخاب خواهد شد. در یک چنین فضایی، پرده پذیرایی هم باید از همین استایل پیروی کند. پرده‌های حریر با والان‌ها و دکور و آویز‌های مخملی!

با انتخاب پرده پذیرایی فضا را بیش از اندازه شلوغ نسازید! لطفا به این امر توجه داشته باشید، که در هر حالتی، باید از شلوغ شدن فضا اجتناب کنیم.

 

شلوغی موجب خستگی و دلزدگی و سلب آرامش خواهد شد. اگر دیوارهای شما تزئینات مختلفی دارند، به عنوان مثال از ترکیب رنگ و کاغذ دیواری در آن استفاده شده‌است، و یا اینکه مثلا دیوارپوش‌های سه بعدی در بخش بزرگی از دیوار نصب شده‌است، پرده انتخابی شما باید ساده‌تر باشد. تا تعادل فضا کاملا حفظ شود.

بهترین رنگ برای پرده پذیرایی، رنگ‌های روشن و ترجیحا خنثی هستند. زیرا این رنگ‌ها به خوبی با دیگر رنگ‌ها و المان‌ها ست می‌شوند.

پارچه پرده پذیرایی باید از جنسی باشد که در مقابل کثیف شدن‌، تا حدود زیادی مقاوم باشد. به هر حال، نصب پرده پذیرایی، با دشواری‌هایی همراه است.

در نتیجه شما نمی‌توانید به آسانی آن را در فاصله‌های زمانی کوتاه، باز کرده و دوباره نصب نمایید.

نصب پرده پذیرایی به صورت قدی، یعنی از سقف تا زمین، موجب می‌شود تا فضای شما بزرگتر دیده شود. به علاوه در این حالت می‌توانید از اکسسوری‌های روی پرده، استفاده بهتر و زیباتری به عمل آورید.

همچنین اگر پنجره شما کوتاه باشد، با این ترفند ساده، پنجره را بزرگ‌تر جلوه خواهید داد.

بسیار مهم است که در ترکیب پرده پذیرایی، تنها یک بخش دارای طرح انتخاب گردد. به عنوان مثال اگر پارچه ضخیم که روی حریر را می‌پوشاند، طرحدار است، حریر باید ساده انتخاب شود.

همواره دقت داشته باشید که پرده کمی بزرگتر از قاب پنجره دوخته می‌شود. این حاشیه موجب زیبایی بیشتر است.

سخن آخر

مانند همیشه در نظر داشته باشید که مهمترین پارامتر در انتخاب پرده پذیرایی، سلیقه خود شماست!‌ در کنار این مورد، می‌توانید نکات مطرح شده در این مقاله را نیز مد نظر قرار دهید.

تا با کنار هم قرار دادن نیازها، سلیقه و نکات مهم و کاربردی، بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کرده و تا زمان‌های طولانی از داشتن پرده پذیرایی زیبایتان، لذت بسیار ببرید.

در پایان از شما دوست عزیز که قدم به قدم تا پایان ما را همراهی فرمودید، سپاسگزاریم. امیدواریم نکات مطرح شده، راهنمای خوبی برای شما در انتخاب و خرید پرده مناسب پذیرایی شما بوده باشد.

منبع: Elledecor

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *