به این نوشته امتیاز دهید...

تمام آنچه قبل از خرید تشک برای اتاق خواب باید بدانیم

شکی نیست که کیفیت خواب شبانه تاثیر بسیار مهمی در سلامت افراد ایفا می¬کند. هر چقدر خواب شبانه از کمیت و کیفیت بالاتری برخوردار باشد، سلامتی و حس نشاط در فرد در سطح بالاتری بوده و شخص حال بهتری را تجربه می¬کند.

و در تمام اوقات روز از سطح انرژی بالاتری هم برخوردار خواهد بود. یکی از مهمترین موارد تاثیرگذار برای داشتن یک خواب خوب شبانه،‌ تشک است. به هر میزانی که این کالای خواب مورد استفاده شما از استاندارد بالاتری برخوردار باشد، سلامتی شما بیشتر و بهتر تامین خواهد شد. اما مهمترین پارامترها در انتخاب و خرید کدام است؟

ویژگی¬های تشک خوب و با کیفیت کدام است؟ آیا اصولا آنها از هم متفاوت هستند؟ برای داشتن تجربه خرید عالی و بی¬نقص کدام موارد را باید مورد توجه قرار داد؟

نمونه¬های نرم بهتر است و یا سفت؟ مدل¬های طبی چه کاربردی دارد؟ انواع فنری کدام هستند؟ قیمت تشک ارزان چند است؟

خرید تشک

اگر شما هم دغدغه هایی از این دست دارید، با ما تا پایان همراه شوید تا برایتان از مهمترین نکات در انتخاب و خرید این کالای مهم خواب، بیشتر بگوییم.

پارامترهای مهم در انتخاب تشک

بسیار مهم است که در هنگام خرید بدانید واقعا چه نیازی دارید؟ به این ترتیب بهتر می¬توانید از میان مدل-های مختلف انتخاب نمایید. محدودیت فضا، ابعاد تخت خواب، بودجه تخصیص یافته و مشکلاتی مانند کمردرد می¬توانند انتخاب های مختلفی را پیش روی شما قرار بدهند.

اگر واقعا بدانید که به چه چیزی نیاز دارید، چه بسا از صرف هزینه¬های زیاد و بی¬مورد هم جلوگیری خواهید نمود. حال اجازه بدهید بخشی از این نکات مهم را با هم مرور کنیم.

یکی از مهمترین موارد که در هنگام انتخاب این بخش از کالای خواب باید به آن توجه شود، ابعاد آنها می-باشد. منظور از ابعاد، طول و عرض و ارتفاع آن است. اجازه بدهید برایتان بیشتر توضیح بدهیم:

قیمت تشک

در واقع می¬توان گفت که طول و عرض آنها، مقادیر استانداردی دارند. این اعداد عبارتند از:

– طول معمولا عدد ثابتی است. طول آنها ۲ متر در نظر گرفته می¬شود. اما سه اندازه مختلف برای عرض آنان در بازار وجود دارد. که با توجه به بزرگی فضایی که در اختیار دارید می¬توانید یکی از آنها را انتخاب نمایید. برای تخت های تک نفره عرض استاندارد، ۹۰ سانتی¬متر است. و برای تخت¬های دو نفره عرض ۱۴۰، ۱۶۰ و ۱۸۰ در بازار موجود می¬باشد.

– ارتفاع هم مقادیر مختلفی دارند. اما آنچه که بسیار مهم است این است که هر چه میزان ارتفاع تشک بیشتر باشد، مدل مورد نظر کیفیت بالاتری را هم خواهد داشت.

دلیل این امر آن است که لایه¬های بیشتری در ساختار آن استفاده می¬شود. معمولا ارتفاع از حدود ۱۰ سانتیمتری شروع شده و در نهایت به ۳۰ سانتیمتری می¬رسند.

معمولا بهتر است برای افراد با وزن¬های بالا، نمونه¬هایی با ارتفاع بیشتر انتخاب شود. به این ترتیب طول عمر مفید آنها میزان بالاتری خواهد بود.

راهنمای خرید تشک

– دو نوع مختلف مدل فنری در بازار وچود دارد به نام¬های، مدل¬های فنری متصل و همچنین فنری منفصل. به خصوص درباره تخت¬های دو نفره دانستن تفاوت این دو مدل بسیار لازم می¬باشد.

در مدل فنری متصل، در سراسر آنها، فنرهای کار شده در ساختار داخلیشان ، به هم متصل هستند. در نتیجه اگر یکی از افراد تکان بخورد، نفرکناری این حرکت را به خوبی احساس خواهد کرد.

و اگر یکی از طرفین به شدت اهل چرخیدن در خواب باشد، کار برای نفر کناری بسیار سخت تر خواهد شد. توجه داشته باشید که این مدل¬ها بسیار نرم و سبک هستند.

و در صورتی که فردی دچار کمردرد باشد، این مدل¬ها به هیچ عنوان توصیه نمی¬شود. در مقابل، نمونه فنری منفصل، نمونه¬ای است که فنرها در تمام سطح از هم مجزا هستند. به این ترتیب با تکان خوردن یکی، دیگری هیچ حرکتی را حس نخواهد کرد.

یکی دیگر از مزایای این مد¬لها این است که آنها در زیر بدن فرد،‌کاملا شکل بدن را به خود می¬گیرد، از این رو برای افرادی که کمردرد دارند، بهترین انتخاب به شمار می¬رود. شاید یک مشکل مدل فنری منفصل، قیمت بالای آنها باشد. اما بهتر است در راه حفظ سلامتی خود کمی صرفه¬جویی را کنار بگذاریم! تشک فنری متصل، جزو ارزان¬ترین مدل¬های بازار هستند. و شاید این تنها نقطه قوت آنها محسوب شود.

تشک جدید

– در هنگام خرید توجه داشته باشید که رویه آن باید کاملا نرم باشد. دوخت سطح هم باید نرم باشد به طوریکه در هنگام دراز کشیدن آزار دهنده نباشد.

– شاید با این پرسش مواجه شده باشید که مدل نرم بهتر است یا سفت؟ پاسخ کاملا بستگی به راحتی و حس شما دارد. نرمی و یا سفتی یک تشک باید به میزانی باشد که با خوابیدن بر روی آن احساس سفتی و یا درد نداشته باشید.

نکات مهم که در هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرند

– یک تشک ایده‌آل، همانی است که بدن شما به راحتی بر روی آن قرار می¬گیرد. و استخوانها و عضلات شما تحت فشار قرار نمی¬گیرد. یک آزمایش برای تست کیفیت آنها وجود دارد که شما هم به راحتی آن را می¬توانید اجرا نمایید.

بر روی آن دراز بکشید و دستان خود را زیر گودی کمرتان قرار دهید، در نمونه با کیفیت، دستان شما به راحتی در قسمت گودی کمرتان قرار می¬گیرد. اما اگر بیشتر از معمول نرم باشد، دستان شما به راحتی در قسمت گودی کمرتان قرار نخواهد گرفت.

– مدلی را انتخاب کنید که با وزن شما متناسب باشد. اگر قرار است وزن بالایی را تحمل کند، بهتر است به اندازه کافی ارتفاع داشته باشد.

ja;

– تلاش کنید تا این کالای خواب را با کاور آن خریداری کنید و یا اینکه به طور مجزا برای آن کاور تهیه نمایید. به این ترتیب می¬توانید همیشه خیالتان از بابت نظافت و تمیزی آن راحت باشد.

– اگر کمر درد دارید، بهتر است از خرید مدل نرم خودداری نمایید. در این صورت بهتر است از مدل-های طبی خریداری کنید. این نمونه¬ها خیلی نرم نیستند. و مهره¬های کمر شما به راحتی بر روی آنها استراحت می¬کنند.

– به جنس کاور توجه ویژه داشته باشید. برخی از انواع آنها با رویه¬های نامناسب ساخته می¬شوند که این رویه¬ها موجب بروز مشکلات پوستی و یا آلرژی خواهند شد.

آیا خرید تشک ارزان کار درستی است؟

هر کالای گرانی به معنای با کیفیت بودن آن نیست. در طراحی و ساخت آنها مواد مختلفی مورد استفاده قرار می¬گیرند که این متریال و روش¬ها به صورت مستقیم بر قیمت نهایی کالا تاثیر می گذارد. چندین گزینه برای خرید تشک ارزان وجود دارد که خرید آنها علاوه بر اقتصادی بودن، مشکلی هم برای سلامتی فرد ایجاد نمی کند. این موارد عبارتند از:

– نمونه سفری یکی از انتخاب های شماست وقتی بخواهید ارزان خرید کنید. این نمونه ها ضخامت کمی دارند و بیشتر برای مهمان و یا سفر و برای استفاده در زمان محدود مناسب هستند. فضای کمی را اشغال می¬کنند. و می¬توان آنها را تا کرده و درون کمد هم قرار داد.

– نمونه¬های طبی و بدون فنر هم برای تخت خواب مناسب هستند و هم اینکه به خاطر نداشتن فنر در ساختار داخلی آن، قیمت¬های بهتری دارند. جنس این نمونه¬ها از نوع فوم بوده و سلامتی فرد را هم به مخاطره نمی¬اندازد.

– اگر دوست دارید مدل فنری خریداری کنید اما همچنان به دنبال خرید اقتصادی هم هستید، از انواع فنرهای متصل می¬توانید انتخاب نمایید. شاید در تخت¬های دو نفره این مدل ها گزینه مناسبی نباشند، به هر حال هر یک از دو نفر بر روی تخت جابجا شود، نفر دیگر هم این حرکت را احساس خواهد کرد. اما در تخت¬های تک نفره می توانید این گزینه را هم مورد توجه قرار بدهید.

تشک رویال اصل و تمام آنچه باید بدانیم

یکی از معتبرترین و بهترین انواع تشک استاندارد در ایران تشک رویال است. این کالاها را بهتر است از نمایندگی¬های معتبر و به همراه ضمانت¬نامه خریداری نمایید. تشک رویال اصل، فقط برای استفاده های خانگی و تخت¬خوابهای تک نفره و یا دو نفره ساخته نمی¬شوند.

از جمله موارد استفاده از مدل رویال اصل، نمونه¬های بیمارستانی هستند. که باید علاوه بر طبی بودن کیفیت ساخت بسیار بالایی هم داشته باشند. زیرا مدل¬های بیمارستانی به صورت شبانه¬روزی و برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می¬گیرند.

از جمله دیگر محصولات این کارخانه، تولید تشک¬های رویال هتلی است. که بسیار پر استفاده هستند. و کیفیت ساخت و استاندارد بودن در آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

اگر تصمیم به خرید تشک رویال اصل را دارید، بد نیست بدانید که می¬توانید از نمونه¬های ضد آب و با رویه آنتی باکتریال انتخاب کنید.

مقایسه قیمت¬های مدل¬های مختلف انواع تشک

اگر سری به بازار بزنید و یا در بین نمایندگی¬ها و سایت¬های مختلف جستجو کنید، مدل¬ها و قیمت¬های متنوعی از این محصولات را خواهید دید. بد نیست در این قسمت با هم نگاهی داشته باشیم به این موارد و انواع آنها را با هم مقایسه کنیم.

گرانترین قیمتها، مربوط است به مدل فنری منفصل با رویه آنتی¬باکتریال. آنها بهترین انتخاب برای تخت¬های دو نفره هستند و می¬توانید یک خواب راحت را با آن تجربه نمایید.

قیمت تشک طبی در ردیف بعدی قرار می¬گیرد. معمولا در ساختار آنها فنر به کار نرفته است. این نمونه¬ها نباید خیلی نرم باشند. بیشتر افرادی که دچارمشکل کمردرد هستند، از این مدل¬ها استفاده می¬کنند.

قیمت تشک اسفنجی در اقتصادی¬ترین دسته¬ها، طبقه¬بندی می¬شود. ساختار آنها ساده است. فنر و یا شبکه-های مشبک در آنها کار نشده¬است. از این رو قیمت¬های پایینی دارند. البته به مرور زمان اسفنج آنها ایستایی و ضخامت خود را از دست می¬دهند. از این رو می¬توان گفت که طول عمر آنها متوسط می¬باشد.

در پایان باید اضافه کرد که توصیه می¬شود خرید خود را از نمایندگی¬ها و مراکز معتبر انجام بدهید. اگر همواره گوش به زنگ باشید، می¬توانید از موقعیت¬های حراجی¬هایی که اعلام می¬شود هم استفاده نموده و کالای خود را در زمان حراج تهیه نمایید. این روش هم یک روش هوشمندانه برای خرید کالای با کیفیت محسوب می-شود.

در پایان باید اضافه کرد که قیمت تشک رویال هم جزو دسته قیمت¬های بالا قرار می¬گیرند. و در صورتی که بودجه کافی در اختیار داشته باشید، بهترین گزینه برای خرید به حساب می¬آیند.

کلام آخر

حال که مهمترین جزء کالای خواب محبوب خود را خریداری کرده¬اید، بد نیست به نکاتی برای نگهداری بهتر آنها هم توجه داشته باشید. به این ترتیب می¬توانید طول عمر آنها را به میزان بسیار قابل توجهی افزایش بدهید.

– بهتر است به صورت دوره¬ای تشک را سر و ته کنید. و همچنین هر چند وقت یکبار که معمولا شش ماه در نظر گرفته می¬شود، آن را پشت و رو کنید.

– پریدن بر روی آنها ممنوع است. این کار باعث می¬شود فشار و وزن نقطه¬ای بیش از میزان مجاز به سطح وارد آمده و ساختار داخلی آن تخریب گردد. اگر کودک خردسالی در خانه دارید، شاید کار کمی برایتان در این مورد مشکل¬تر باشد! به هر حال راضی کردن کوچولوهای بازیگوش خانه کمی مشکل¬تر است.

– سطح آنها را همواره خشک نگاه دارید و در صورتی که به هر دلیل مایعاتی بر روی آن ریخت سریع با سشوار آن را خشک کنید. شاید بهتر باشد با مواد خوارکی به تخت خواب نروید! به هر حال پیشگیری از جبران خسارت ساده¬تر است!

– مراقب باشید آنها را تا نزنید. و آن را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

– از آن به عنوان صندلی استفاده نکنید. اگر همواره در یک قسمت مشخص از آن بنشینید به مرور زمان در آن قسمت دچار تغییر فرم خواهد داد.

– سعی کنید آن را همیشه خشک نگاه دارید و گرد و غبار آن را تمیز کنید تا از نفوذ گرد و غبار به بخش های داخلیشان جلوگیری شود. که در این صورت ممکن است به آلرژی و یا مشکلات پوستی دچار شوید. یکی از بهترین کارهایی که برای تمیز نگاه داشتن آنها از گرد و غبار می¬توانید انجام بدهید این است که به صورت دوره¬ای سطح آن را با جاروی برقی جارو بزنید.

در کنار این موارد بسیار مهم است که مدل انتخابی شما از نظر سایز متناسب با وزن شما باشد. نمونه¬ها با ارتفاع حدود ۳۰ سانتیمتری از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. به هر حال سلامتی شما در درجه اول اهمیت قرار دارد و بهتر است تا حد امکان در انتخاب مدل مطلوب خود، کیفیت را فدای قیمت نکنید.

باید خاطر نشان سازیم در مواردی هم می¬تونید از انواع ارزان¬تر انتخاب کنید. می¬توانید اطمینان داشته باشید که این نمونه¬های اقتصادی برای سلامتی شما مشکلی به وجود نمی¬آورند. در این مقاله از مهمترین نکاتی که در انتخاب تشک خواب باید مورد توجه قرار بگیرد برایتان نکته ها گفتیم. امیدواریم با رعایت این موارد بتوانید بهترین خریدها را تجربه نمایید. از اینکه تا پایان ما را همراهی فرمودید از شما بسیار سپاسگزاریم.

منبع : Goodhousekeeping

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *