۴.۹/۵ - (۲۲ امتیاز)

بازسازی خانه

یکی از لذت‌بخش‌ترین بخش‌های طراحی دکوراسیون داخلی، مربوط می‌شود به بازسازی خانه. اگر شما هم خانه خود را بازسازی کرده باشید، حتماً این شوق و حس خوب را از نزدیک تجربه کرده‌اید! کهنگی‌ها و خرابی‌ها را بازسازی و مرمت کردن، لذت بسیاری دارد.

اینکه در تمام مدت، تلاشی شبانه‌روزی انجام می‌شود تا خانه، همانی شود که باید! اما در تکاپوی بازسازی خانه، همواره چالش‌های بزرگ و کوچکی در کمین هستند. و در این میان این شما هستید که باید با اجرای تصمیمات درست، پروژه را در همان مسیری که دلخواه شماست، هدایت کنید تا سرانجام خانه رؤیایی خود را بازآفرینید.

در این مقاله قصد داریم شما را با گام‌های اصولی در بازسازی خانه و بازسازی دکوراسیون خانه آشنا سازیم. اگر شما هم برای انجام پروژه بازسازی منزل خود نیاز به یک برنامه مدون دارید، لطفاً تا پایان آئین لایف را همراهی فرمایید.

 

بازسازی خانه قدیمی و نخستین قدم‌ها

درست است که صفای خانه‌ها، به صفای اهل آن خانه است، اما برای برقرای آسایش و رفاه در آن می‌بایست هر از چندگاهی، در بخش‌های مختلفی، بازسازی و تعمیرات کلی صورت بگیرد.

یک مورد دیگر مربوط می‌شود به بازسازی دکوراسیون در خانه. با گذشت سالیان متمادی، نیاز به تغییر حال و هوا در خانه به خوبی احساس می‌شود. و دکوراسیون خانه نیز نیاز به تغییراتی دارد تا انرژی و زیبایی آن،‌ همچنان پابرجا باقی بماند.

یکی از مهمترین نکاتی که در بازسازی خانه به خصوص خانه‌های قدیمی باید مورد توجه قرار بگیرد، مسئله تاسیسات الکتریکی و مکانیکی است. در خانه‌های قدیمی،‌ لوله‌های آب و وضعیت سرمایش و گرمایش باید به صورت کاملاً دقیق و مهندسی، مورد ارزیابی قرار گرفته و بخش‌هایی که نیاز به تعویض دارند، مشخص شوند.

بخش‌هایی مانند سیم‌کشی‌ها، پریزها و کلیدها، همچنین وضعیت شیرهای فلکه، موتور خانه و نشتی لوله‌های آب و لوله‌های شوفاژ، از جمله این موارد می‌باشند. شما می‌توانید تمامی آنها را به صورت یک لیست دربیاورید. و بعد از بررسی وضعیت هر کدام از این بخشها، در لیست و در مقابل آن، گزارشی یک خطی بنویسید.

و بعد از انجام مراحل تعمیر هم در مقابل آن یک علامت به نشانه انجام کار بگذارید. به این ترتیب شما با یک نظم فکری، توانسته‌اید به بهترین شکل ممکن،‌ زیرساخت‌ها را در بازسازی خانه، به خوبی کنترل نموده و در زمان خود صرفه‌جویی نمایید.

و حالا وقت آن رسیده است که گام‌های عملی در بازسازی خانه را برداریم. در بخش بعدی به تمامی مراحلی که برای انجام کار به آنها نیاز دارید خواهیم پرداخت.

صفر تا صد بازسازی خانه

در این قسمت از مقاله، صفر تا صد بازسازی خانه را به صورت گام به گام مورد بررسی قرار می‌دهیم. امیدواریم شما هم با دنبال نمودن این مراحل، بتوانید به خوبی از عهده انجام پروژه بازسازی خانه خود برآیید.

۱- شما در اولین قدم نیاز به یک برنامه و یا نقشه راه دارید. تمامی مواردی را که قصد دارید در بازسازی خانه تغییر بدهید، یادداشت کنید.

این موارد می‌تواند شامل تغییر رنگ خانه، تعوض درها، مانند درهای کمدها، و همینطور دو جداره کردن پنجره‌ها باشد.و یا اینکه این تغییرات در قسمت ساختمان به تنهایی نبوده و مربوط به تغییر برخی از لوازم و اثاثیه باشد. مانند تعمیرات و یا تعوض مبل‌ها.

۲- حال که موارد عملیاتی را در بازسازی خانه مشخص کردید، باید نگاهی هم به بودجه بیندازید. مشخص کنید برای هر قسمت، چه مقداری از بودجه را می‌توانید تخصیص بدهید. و نیز در کدام بخش‌ها می‌توانید صرفه‌جویی کنید.

 

۳- در انجام مراحل اول و دوم، اتفاقات غیر منتظره را نیز در نظر داشته باشید.

به عنوان مثال در هنگام برداشتن کناف سقف، با مشکل دیگری مانند سستی سقف اصلی مواجه بشوید، و در نتیجه لازم باشد تا سقف را هم تعمیر کنید. پس در انجام مرحله دوم از بازسازی خانه، باید بخشی از بودجه را به صورت تن‌خواه نگه دارید. تا در مواردی که دور از انتظار شما پیش می‌آیند، بتوانید با آرامش خاطر بودجه مورد نیاز را تأمین کنید.

۴- تخریب یکی از بخش‌های مهم در بازسازی خانه است. که باید کاملاً حرفه‌ای انجام می‌گیرد تا منجر به بروز حوادث و خسارات دیگر نشود. بهتر است قبل از هر اقدامی، از کارشناسان و افراد خبره در این زمینه کمک بخواهید.

۵- دیوارهای سرویس‌های بهداشتی را بررسی نمایید تا از عدم وجود نم و رطوبت در آنها اطمینان حاصل نمایید.

حال که لیست تغییرات و فعالیت‌ها را برای بازسازی خانه تکمیل کردید و میزان بودجه را نیز مشخص نمودید، نوبت می‌رسد به شیرین‌ترین بخش و آن هم انتخاب رنگ مناسب و کفپوش و … در قسمت بعدی توضیحات کاملی در خصوص این قسمت از روند بازسازی خانه ارائه خواهیم داد.

بازسازی خانه با اولین انتخاب آغاز می‌شود!

بازسازی آشپزخانه اولین قدم در بازسازی خانه

شاید یکی از مهمترین بخش‌هایی است که در بازسازی خانه به صورت ویژه به آن پرداخته می‌شود. زمانی که می‌خواهید بازسازی این قسمت را آغاز کنید، با در نظر گرفتن جزئیات، محدوده کاری خود را تعیین کنید.

اگر دوست دارید حال و هوای آشپزخانه شما کمی تغییر کند اما از طرفی هم بودجه شما محدود است، می‌توانید به جای تعویض کابینت‌ها، تنها درها را نوسازی کنید. البته این امر در صورتی امکان‌پذیر است که باکس کابینت‌ها کاملاً سالم و قابل استفاده باشد.

کاشی‌های بین کابینتی نیز از جمله مواردی است که در صورت تغییر، جلوه بسیار متفاوتی به آشپزخانه شما خواهد بخشید.

اگر کمی بودجه بیشتری داشته باشید، می‌توانید در خصوص انجام تغییرات اساسی‌تری برنامه‌ریزی نمایید. به عنوان مثال مثلث کار را در آشپزخانه بهتر کنید. اجاق‌گاز، یخچال و ظرفشویی، سه نقطه کاری مهم در آشپزخانه هستند که بیشترین رفت و آمد بین آنها انجام می‌شود.

برای اینکه کار کردن در آشپزخانه راحت‌تر انجام شود، این سه نقطه کاری باید در سه رأس یک مثلث قرار بگیرند. البته در آشپزخانه‌های کوچک، این نقاط به صورت خطی و پشت سر هم قرار می‌گیرند. با بهتر کردن این بخش‌ها نسبت به هم، راحتی بیشتری را می‌توانید در آشپزخانه‌تان داشته باشید.

در سال‌های اخیر استفاده از انواع شلف‌های چوبی در آشپزخانه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. شما هم می‌توانید از نمونه‌های چوبی و یا ام دی اف آن برای زیباتر کردن فضایتان استفاده کنید. پرده‌ها را هم می‌توانید تغییر بدهید تا جلوه زیباتری داشته باشید. و تمام این موارد کاملاً بستگی به نیازمندی‌های شما و در مرحله بعدی، بودجه‌بندی دارد.

در بازسازی خانه، آشپزخانه جزو پرهزینه‌ترین و در عین حال مهمترین بخش‌های کار محسوب می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که شروع کار از این بخش خانه باشد.

انتخاب دیوارپوش مناسب

در بازسازی خانه، نقش دیوارها بسیار مهم است. ابتدا باید برای استفاده از متریال مناسب تصمیم‌گیری کنید. برای اینکه انتخاب شما، تا سال‌های طولانی‌تری زیبا به نظر برسند و مطابق مد باشند، بهتر است رنگ غالب را از رنگ‌های خنثی و روشن انتخاب کنید. رنگ‌هایی مانند سفید، استخوانی، کرم روشن جزو بهترین انتخاب‌ها هستند.

می‌توانید کمی خلاقیت بیشتری به خرج بدهید و قسمت‌هایی را با استفاده از انواع کاغذ دیواری بپوشانید. مدل‌های بسیار متنوعی از انواع کاغذهای دیواری در بازار موجود است. نمونه‌های قابل شستشو که نسبت به خراشیدگی و پاره شدن مقاوم هستند، می‌توانند گزینه‌های مناسب‌تری برای دیوارهای خانه باشند. کاغذی را انتخاب کنید که از مواد شیمیایی کمتری در آن استفاده شده باشد.

می‌توانید از ترکیب کاغذ دیواری و رنگ با هم استفاده کنید. به عنوان مثال دیوار پشت تلویزیون، یکی از دیوارهای مجاور ناهارخوری و در اتاق خواب دیوار بالای سر تخت خواب را می‌توانید به دلخواه با کاغذ دیواری بپوشانید. و دیگر قسمت‌ها را با رنگ کامل کنید. اگر دیوارها زخمی هستند، قبل از شروع رنگ‌کاری و یا چسبانیدن کاغذ دیواری، زیرسازی مناسب را انجام دهید.

اگر به بوی رنگ‌های روغنی دیوار حساسیت دارید، می‌توانید از رنگ‌های اکرولیک ساختمانی، به جای آنها استفاده کنید. این رنگ‌ها بدون بو هستند. و همچنین سریع‌تر هم خشک می‌شوند. از این رو کار با سرعت بیشتری پیش می‌رود.

انواع دیگری از دیوارپوش‌های دکوراتیو هم در بازار موجود هستند. یکی از زیباترین مدل‌ها، انواع سه‌بعدی هستند. می‌توانید با اضافه کردن بافت، مثل بافت چوبی و یا سنگی، طراحی‌های متفاوتی را داشته باشید.

بهترین انتخاب کفپوش

برای آنکه بهترین گزینه را برای پوشش کف انتخاب کنیم، نیاز داریم تا اطلاعات دقیقی از انواع کفپوش‌ها و ویژگی‌های هر کدام داشته باشیم. برای اطلاع از انواع کفپوش می‌توانید سری به اینجا بزنید.

معمولاً انواع سرامیک، سنگ‌های گرانیتی و مرمری، پارکت‌های چوبی و لمینت برای کف خانه استفاده می‌شود. اگر کودک نوپا دارید می‌توانید از مدل‌های متنوع موکت هم برای پوشانیدن کف استفاده کنید. انتخاب مناسب کفپوش در گام نخست به سلیقه شخصی و بعد از آن به انتظاراتی که از کفپوش وجود دارد، بستگی دارد.

اگر دوست دارید حس نزدیکی با طبیعت و گرمای چوب را در زیر پاهایتان لمس کنید، انتخاب پارکت‌های چوبی برایتان یک گزینه بی‌نقص بشمار می‌رود. ولی در نظر داشته باشید که نگهداری پارکت‌های چوبی کمی نیاز به دقت و توجه دارد. زیرا پارکت‌ها عموماً نسبت به رطوبت و خراشیدگی مقاوم نیستند.

 

بهتر است رنگ کفپوش‌ها تا حد امکان روشن باشد تا فضای خانه را بزرگتر و دلبازتر نشان بدهد. در انتخاب کفپوش‌ها باید به شرایط آب و هوای منطقه هم توجه شود. به عنوان مثال برای خانه‌ها در مناطق بسیار گرم یکی از بهترین گزینه‌ها، استفاده از سنگ مرمر است. زیرا گرما را به خود جذب نمی‌کند و موجب می‌شود کف زمین و در نتیجه خانه خنک‌تر باشد.

خلاصه آنکه در بازسازی خانه هزار نکته باریک‌تر ز مویی هست که باید تمامی آنها را مد نظر قرار داد.

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

اگر بودجه شما محدود است، می‌توانید تنها شیرآلات را عوض کنید. به خصوص انواع لاکچری و طلایی، می‌توانند جلوه زیبایی به سرویس بهداشتی و حمام ببخشند.

اگر دوست دارید کاشی‌ها را با کمترین هزینه عوض کنید، می‌توانید از انواع کاشی‌هایی که با کمک چسب، چسبانیده می‌شوند، خریداری کنید. این مدل‌ها، قیمت‌های اقتصادی‌تری دارند. و هزینه‌های مربوط به دستمزد و اجرای آنها هم پایین‌تر است.

تزئینات و دکوراسیون مدرن

آنچه می‌تواند دکوراسیون خانه شما را زیباتر جلوه دهد،‌ تغییراتی است که به واسطه تزئینات داخلی در آن ایجاد می‌شود. انواع قفسه‌های مدرن و پاف‌های فانتزی، حال و هوای خانه شما را عوض می‌کنند. با کمی خلاقیت می‌توانید از رنگ‌های متضاد و مکمل در کنار هم استفاده کرده و شگفتی بیافرینید! حتماً لازم نیست تا هزینه‌های زیادی را متحمل شوید.

نیروی خلاقیت همیشه راه‌های بهتری را به شما نشان خواهد داد. یکی از جالب‌ترین کارهایی که می‌توانید در بازسازی خانه انجام دهید، استفاده از انواع نورپردازی‌ها است. اگر دیوارپوش سه بعدی نصب کرده‌اید، حتماً از نورپردازی در کنار آن استفاده کنید.

نتیجه کار بسیار چشم‌نواز خواهد بود. نورهای مخفی زیر کابینت‌ها و یا نور مخفی سالن پذیرایی و نشیمن، هم می‌توانند جلوه خاصی به دکوراسیون شما ببخشند.

اگر راه‌پله دارید، می‌توانید فضای زیر آن را تبدیل به کلوزت کنید. و یا حتی اگر فضا به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌توانید آن را به اتاق کوچکی مبدل سازید.

استفاده از انواع گل‌ها و گیاهان تزئینی هم به نوبه خود در زیباتر نمودن فضا کمک بسیاری می‌کنند. علاوه برآن، برخی از انواع گیاهان می‌توانند هوا را تصفیه کنند. این گیاهان برای استفاده در مناطق شهری و با هوای آلوده بسیار لازم و ضروری هستند.

در راهروهای کوچک خانه و یا حتی در آشپزخانه می‌توانید از انواع سقف‌های کاذب استفاده کنید. سقف‌هایی که به آسمان مجازی موسومند، یک دیزاین رؤیایی را می‌توانند برای شما فراهم آورند.

 

تایل‌های سقفی که از انواع بسیار مقاوم و ضد خش هستند، زیبایی مسحور کننده‌ای را به فضای مورد نظر شما، هدیه می‌کنند. از این تایل‌ها می‌توان در اتاق‌های خواب، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و حتی سالن پذیرایی استفاده کرد. و هیچ محدودیتی در بکارگیری آن‌ها وجود ندارد.

آنچه تا اینجا برایتان گفتیم، همگی نمونه‌هایی بودند برای آنکه بتوانید با آگاهی بیشتر تصمیم‌گیری نمایید. و بازسازی خانه خود را به صورت حرفه‌ای پیش ببرید.

سخن پایانی

در این مقاله بازسازی خانه‌های قدیمی مورد ارزیابی قرار گرفت و نکاتی برای انجام مراحل مختلف ارائه شد. همیشه به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه دلخواه در بازسازی خانه، اولین قدم تعیین اولویت‌هاست.

شما با این کار می‌توانید بودجه خود را به خوبی در بخش‌هایی که لازم است، هزینه نمایید. سلقه شخصی، انتخاب استایل کلی دکوراسیون و مطالعه و تحقیق جزو مهمترین پارامترهایی هستند که خانه شما را رؤیایی خواهند ساخت. در انجام بازسازی خانه می‌توانید خودتان به تنهایی تمامی فعالیت‌های مربوطه را انجام بدهید.

اما اگر به هر دلیلی مثلاً نداشتن زمان کافی، نمی‌توانید بازسازی را به عهده بگیرید، می‌توانید از شرکت‌های معتبر در این زمینه کمک بخواهید. در انتخاب شرکت مجری پروژه بازسازی خانه بسیار دقت کنید.

حتماً رزومه کاری شرکت را مورد بررسی قرار بدهید. و در خصوص دستمزد و مسائل مالی بسیار هوشمندانه رفتار کنید. بهتر است برای انجام فاز تخریب، از افراد خبره کمک بگیرید.

بازسازی تاسیسات و لوله‌کشی‌ها را همواره در اولویت قرار بدهید. و در انجام امورد مربوط به بازسازی خانه، تا جایی که امکان دارد، از مصالح و متریال با کیفیت استفاده کنید. زیرا کیفیت این متریال به شدت در میزان تجربه حس آرامش شما و اهل خانه، مؤثر است.

امیدواریم مطالب عنوان شده برایتان مفید و کاربردی باشند. از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی فرمودید، از شما بسیار سپاسگزاریم.

منبع : Archdaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *