۴.۲/۵ - (۲۱ امتیاز)

شکی نیست که با محبوبیت تلفن‌های هوشمند که تقریباً همه جنبه‌های زندگی ما را مدیریت می‌کنند، گرایش در فناوری این است که هرچه بیشتر “اتصال” را به بسته‌های کوچکتر و کوچکتر وارد کند. استیومان، مخترع کانادایی، اولین ساعت هوشمند را در سال ۱۹۹۸ طراحی کرد، اگرچه ساعتهای پیچیده دیگری نیز در آن زمان وجود داشت.

ساعت هوشمند، نوعی ساعت دیجیتال است که کارهای بسیار بیشتری را نسبت به ساعت دیجیتال یا آنالوگ قدیمی شما انجام می‌دهند. ساعت هوشمند یا اسمارت واچ، ابزارهای دیجیتالی تمام عیار هستند. یک دستگاه کوچک شبیه تلفن هوشمند که روی مچ دست قرار می‌گیرد. بسیاری از ساعت‌های هوشمند به تلفن همراه، متصل هستند که تماس‌های دریافتی، پیام‌های الکترونیکی و اعلان‌های برنامه‌ها را به کاربر اطلاع می‌دهد.

برخی از ساعت‌های هوشمند دارای گام شمار و مانیتور ضربان قلب هستند تا به کاربران در پیگیری سلامت خود کمک کنند.

 ساعت‌های هوشمند می‌توانند برنامه‌ها را اجرا کرده و انواع رسانه‌های دیجیتال مانند آهنگ‌های صوتی یا رادیو را در هدفون‌های بلوتوث پخش کنند. بسیاری از این ساعت‌ها دارای صفحه نمایش لمسی هستند که به شما امکان دسترسی به عملکردهایی مانند ماشین حساب، دماسنج، قطب نما و موارد دیگر را می‌دهد.

 بیشتر ساعت‌های هوشمند کنونی، فاقد اتصال به اینترنت هستند. یعنی دستگاه‌هایی کاملاً مستقل و خوداتکا نیستند. بنابراین بسیاری از این ساعت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مستقیماً با دستگاه‌های دیگری که دارای اتصال اینترنت هستند، یعنی تلفن هوشمند شما، ارتباط برقرار می‌کنند.

یک ساعت دیجیتال هوشمند، دقیقاً مانند تلفن هوشمند، با امکان دسترسی به اینترنت تمام توانایی‌های بالقوه مانند اعلان‌های پیام، ناوبری GPS و همگام سازی تقویم را داراست. و البته، اتصال بلوتوث به تلفن شما به این معنی است که ساعت می‌تواند به شما در برقراری تماس یا ارسال و دریافت پیام نیز کمک کند.

ساعت هوشمند

 برخی از ساعت‌های هوشمند به طور خاص برای دویدن و ورزش ساخته شده‌اند و به شما امکان می‌دهند زمان، مسافت و مسیر خود را ردیابی کنید. آن‌ها ممکن است با لوازم جانبی مانند دستگاه اندازه گیری ضربان قلب یا حسگر ردیابی همزمان کار کنند. ساعت‌های هوشمند ویژه‌ای وجود دارد که مخصوصاً برای علاقه‌مندان به قایقرانی ساخته شده است. این ساعت‌ها آنها کمک می‌کند متغیرهایی مانند سرعت، جهت باد و سرعت باد را ردیابی کنند.

 به نظر بسیاری از افراد، این ساعت‌های مجهز به سیستم جدید ممکن است مانند یک فناوری کاملاً نوین به نظر برسند. با این حال حقیقت این است که ساعت‌های هوشمند مدتهاست در کمین لوازم گجت هستند. اولین آن ممکن است UC-2000 مایکروسافت باشد، یک ساعت دیجیتالی که در سال ۱۹۸۴ منتشر شد؛ این ساعت دیجیتال هوشمند می‌توانست از طریق صفحه کلید، در حد ابتدایی برنامه ریزی شود. در سال ۲۰۰۲، مایکروسافت یک فناوری را با نام Smart Personal Object Technology یا SPOT معرفی کرد که برای افزودن هدف جدید به اشیا روزمره با ادغام نرم افزار به اصطلاح هوشمند طراحی شده بود. ساعت‌های ساخته شده در زیرمجموعهٔ SPOT در سال ۲۰۰۸ متوقف شدند، اما ایده ساعت هوشمند ادامه یافت.

ساعت هوشمند یک ساعت دیجیتالی است که به غیر از زمان سنجی، بسیاری از ویژگی‌های دیگر را نیز ارائه می‌دهد. به عنوان مثال می‌توان به ضربان قلب، پیگیری فعالیت و ارائه یادآوری در طول روز اشاره کرد. مانند یک تلفن هوشمند، ساعت هوشمند دارای صفحه نمایش لمسی است که به شما امکان می‌دهد با ضربه زدن یا کشیدن انگشت روی صفحه نمایش کارهایی را انجام دهید.

 ساعت‌های هوشمند مدرن شامل چندین برنامه، مشابه برنامه‌های تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها هستند. این برنامه‌ها قابلیت‌های اضافی مانند نمایش اطلاعات آب و هوا، لیست قیمت سهام و نمایش نقشه‌ها و مسیرها را فراهم می‌کنند. از بیشتر ساعت‌های هوشمند می‌توان برای برقراری تماس تلفنی و ارسال و دریافت پیام‌های متنی نیز استفاده کرد.

 در حالی که این برنامه‌ها مستقیماً روی ساعت هوشمند اجرا می‌شوند، برای عملکرد آنها به یک تلفن هوشمند نیاز است. زیرا داده‌ها ابتدا توسط تلفن دریافت می‌شوند و سپس برای تماشا ارسال می‌شوند. اکثر ساعت‌های هوشمند شامل Wi-Fi نیستند و سیم کارت برای داده‌های تلفن همراه ندارند. بنابراین، بیشتر برنامه‌ها برای تهیه داده از طریق اتصال بلوتوث به یک تلفن هوشمند سازگار متکی هستند. به عنوان مثال، برنامه پیام کوتاه در ساعت هوشمند شما ممکن است به شما امکان دهد پیام پیامکی را دیکته و ارسال کنید، اما پیام واقعی با استفاده از تلفن شما ارسال می‌شود. اگر ساعت شما در محدوده سیگنال بلوتوث تلفن شما نباشد، پیام ارسال نمی‌شود.

 از آنجا که ساعت‌های هوشمند درصد زیادی از عملکرد خود را به گوشی‌های هوشمند متکی هستند، به طور کلی به عنوان یک وسیله مستقل، و به عنوان لوازم جانبی تلفن‌های هوشمند در نظر گرفته می‌شوند. البته، ساعت‌های هوشمند تعدادی از ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند که نیازی به تلفن هوشمند ندارند. به عنوان مثال، ردیابی فعالیت با استفاده از شتاب سنج داخلی و مانیتور ضربان قلب ساعت و … .

یک ساعت هوشمند با گیرنده GPS می‌تواند با دقت ردیابی و ضبط کارها در فضای باز را انجام دهد. اگر ساعت شما دارای تراشه NFC (ارتباط نزدیک میدان) است، می‌توانید با خرید کارت اعتباری ذخیره شده هزینه خرید را با ساعت خود پرداخت کنید. سرانجام، اگر ساعت شما فضای ذخیره سازی کافی برای پرونده‌های موسیقی را دارد، می‌توانید مستقیماً از ساعت خود با استفاده از هدفون‌های بی سیم آهنگ پخش کنید.

ساعت هوشمند

ساعت‌های هوشمند چه کاری انجام می‌دهند؟

 بیشتر ساعت‌های هوشمند، مجموعه‌ای از ویژگی‌های استاندارد را ارائه می‌دهند:

 اعلان‌ها

تلفن‌های هوشمند اعلان‌ها را نمایش می‌دهند تا از وقایع یا فعالیت‌های مهم مطلع شوند. انواع اعلان‌ها متفاوت است. دستگاه‌های متصل به تلفن هوشمند ممکن است اعلان‌های گوشی را روی مچ دست شما منعکس کنند، اما ساعت‌های هوشمند، طور دیگری عمل می‌کنند. به عنوان مثال، جدیدترین اپل واچ شامل یک سنسور سقوط است. اگر هنگام بستن ساعت به زمین بیفتید، حرکت بعدی شما را حس می‌کند. اگر هیچ حرکتی را تشخیص ندهد، یک سری اعلان‌های تشدید شده را ارسال می‌کند. درصورتیکه به اعلان پاسخ ندهید، ساعت فرض می‌کند شما آسیب دیده‌اید و از طرف شما به مقامات هشدار می‌دهد.

 برنامه‌ها

جدا از قابلیت مهم نمایش اعلان‌های تلفن همراه، ساعت هوشمند فقط به اندازه برنامه‌هایی که پشتیبانی می‌کند خوب است. محیط برنامه‌ها متفاوت هستند و به اپل یا گوگل گره خورده‌اند. ساعت‌های هوشمند با هدف اختصاصی مانند پیاده روی یا غواصی، به طور کلی از برنامه‌هایی که برای دستیابی به آن هدف نیاز دارند بدون امکان افزودن برنامه‌های دیگر پشتیبانی می‌کنند.

 مدیریت رسانه

بیشتر ساعت‌های هوشمند جفت شده با تلفن‌های هوشمند می‌توانند پخش رسانه را برای شما مدیریت کنند. به عنوان مثال، هنگامی که با استفاده از AirPods اپل به موسیقی در iPhone گوش می‌دهید، می‌توانید از Apple Watch خود برای تغییر میزان صدا و آهنگ استفاده کنید.

پاسخ صوتی پیام‌ها

ساعت‌های هوشمند مدرنی که سیستم عاملهای watchOS یا Wear را اجرا می‌کنند از دیکته کردن صدا پشتیبانی می‌کنند.

 ردیابی تناسب اندام

اگر شما به ورزش علاقه دارید و گاهی ورزش می‌کنید، یک ساعت هوشمند به کمکتان خواهد شتافت. بسیاری از ساعت‌های هوشمند شامل یک ضربان قلب و یک گام شمار برای کمک به پیگیری تمرینات شما هستند.

GPS

بیشتر ساعت‌های هوشمند دارای GPS برای ردیابی موقعیت مکانی شما یا دریافت هشدارهای خاص مکان هستند.

 ماندگاری خوب در باتری

ساعت‌های هوشمند مدرن دارای باتری‌هایی هستند که با استفاده معمولی، در طول روز به راحتی کار می‌کنند. البته استفاده از باتری متفاوت است. مثلاً اپل واچ معمولاً با یک بار شارژ کامل، ۱۸ ساعت استفاده عادی دارد.

انواع ساعت‌های هوشمند

 به طور کلی، ساعت‌های هوشمند در بازار طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. انواع مختلف آنها، با ویژگی‌ها و مدل‌های متنوع، می‌تواند برای هرکسی جذاب و کاربردی باشد. در واقع، ساعت دیجیتال هوشمند، زیبایی و عملکرد را با هم ترکیب کرده است. ساعت‌های هوشمند برای جایگزینی ساعت‌های مچی مکانیکی طراحی شده‌اند و به شدت به تلفن‌های هوشمند وابسته هستند. آن‌ها را به عنوان یک دستگاه پشتیبانی از تلفن خود تصور کنید که روی مچ دست خود نگه می‌دارید.

در حال حاضر ده ها ساعت هوشمند برای فروش وجود دارد. در اینجا چند نسخه از پرمخاطب‌ترین ساعت‌های مچی هوشمند آورده شده است.

ساعت هوشمند

ساعت هوشمند هوآوی(ساعت هونور)

مانند بسیاری از ساعت‌های هوشمند موجود، Huawei Watch GT یک ساعت هوشمند است که هم از نظر شکل و هم از نظر عملکرد، تمایل زیادی به ردیابی ورزشی دارد. با صفحه نمایش OLED با رنگ دایره‌ای ۱.۴ اینچ، ضربان قلب، قدم‌های روزانه و خواب شما را درنظر می‌گیرد. و شامل گیرنده GPS مخصوص به خود است. مدل‌های مختلف این ساعت، تفاوت‌های کوچکی نیز با یکدیگر دارند. بر فرض مثال Huawei Watch GT 2، یک ساعت هوشمند زیبا است که عمر باتری بسیار خوبی ارائه می‌دهد. اگر به دنبال یک ساعت هوشمند توانمند برای ردیابی و اعلان‌های اصلی تناسب اندام هستید،Huawei Watch GT 2 یک مورد بسیار فوق العاده است. به لطف ویژگی تماس بلوتوث HUAWEI WATCH GT 2، می‌توانید در هنگام ورزش یا در حالی که دستانتان مشغول است، تماس را دریافت و برقرار کنید. و همیشه با خانواده یا دوستان خود در تماس باشید.

ساعت هوشمند شیائومی(می بند)

ساعت هوشمند شیائومی، که به می بند معروف است، یک ساعت هوشمند اساسی است که دارای ویژگی‌های هوشمند محدود است. این دستگاه دارای GPS داخی، سنسور ضربان قلب و ردیابی SpO2 و ویژگی‌های اساسی ساعت هوشمند است. ولی انتظار نداشته باشید که موارد اضافی زیادی مانند برنامه‌های شخص ثالث یا ساعت‌های سفارشی قابل تنظیم داشته باشید. از لحاظ عمر باتری باید گفت که تا ۱۰ روز می‌تواند شارژ را نگه دارد. و این یک ویژگی فوق العاده است. همچنین به شما امکان می‌دهد خواب خود را ردیابی کنید دارای ردیاب GPS داخلی است و کالری، مسافت و قدم‌های شما را محاسبه می‌کند. می بندهای شیائومی، سری‌ها مختلفی دارند که قطعاً هرکدام در ریزجزئیات با یکدیگر متفاوت‌اند. طبیعتاً در هر سری جدیدتر، قابلیت‌های بیشتری به آنها اضافه می‌شود.

ساعت هوشمند سامسونگ(گلکسی واچ)

ساعت هوشمند گلکسی، یک ساعت هوشمند است که می‌تواند الگوی ورزشی شما را تجزیه و تحلیل کند، سلامتی شما را مدیریت کند و به شما امکان می‌دهد از انواع برنامه‌های مناسب برای برقراری تماس تلفنی و پخش موسیقی استفاده کنید. سامسونگ یکی از بهترین سازندگان ساعت‌های هوشمند روی کره زمین است. ساعت‌های سامسونگ از نرم افزار اختصاصی خود، یعنی تایزن، استفاده می‌کنند که تجربه‌ای مشابه طیف اپل واچ و همچنین ساعتهای Wear OS را ارائه می‌دهد. همانند اکثر برندها، در مدل‌های مختلف گلکسی واچ نیز، تفاوت‌های اندک دیده می‌شود. (ساعت‌های تایزن: سیستم عامل اختصاصی که توسط سامسونگ برای ساعت‌های هوشمند محبوب Galaxy خود طراحی شده است.)

ساعت هوشمند اپل(اپل واچ)

با سری ۷ اپل واچ می‌توانید مسیرهای دوچرخه سواری را دریافت کنید، خواب خود را ردیابی کنید، ساعت‌های مچی را به اشتراک بگذارید. و در صورت خرید سری ۶ اپل واچ، می‌توانید سطح اکسیژن خون خود را بررسی کنید. این‌ها ویژگی‌های خاصی است که علاوه بر کاربردهای معمول ساعت‌های هوشمند، در اپل واچ وجود دارد. در واقع، اپل واچ دسترسی سریعتر به بسیاری از فعالیتهای رایج شما را فراهم می‌کند.

قیمت ساعت هوشمند

قیمت ساعت هوشمند، بستگی به برند و ویژگی‌های ساعت دارد. بنابراین قیمت‌ها بسیار متفاوت‌اند. نمی‌توان قیمت دقیقی برای ساعت هوشمند ذکر کرد. برای برخی از آنها باید هزینه بسیار زیادی بپردازید؛ طبیعتاً این دستگاه‌های گران قیمت دارای ویژگی‌های تناسب اندام، موسیقی، … و ارتباطات پیشرفته هستند. برخی ساعت‌های هوشمند نیز، قیمت مقرون به صرفه‌ای دارند و تا حد زیادی، ویژگی‌های یک ساعت هوشمند خوب را دارا هستند. واقعیت این است که امروزه خرید ساعت هوشمند، برای همه امکان پذیر است. چراکه دارای یک بازهٔ قیمتی گسترده است. بنابراین برای خرید ساعت هوشمند مناسب، ابتدا تحقیقات خود را دربارهٔ برندها و ویژگی‌هایشان کامل کنید. می‌توانید از نظرات کاربران در این زمینه کمک بگیرید، سؤالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید. و به مقایسه مدل‌ها و برندهای مختلف بپردازید. و سپس ساعت‌های هوشمند متناسب با شرایط و بودجه خود را خریداری نمایید. برای اطلاع دقیق از قیمت‌ها، به لیست قیمت فروشگاه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *