۴.۷/۵ - (۳۹ امتیاز)

قاشق چنگال یکی از اعضای ثابت و مهم سرویس غذاخوری خانه و از مرسوم‌ترین کالاهایی است که برای سهولت در خوردن غذا از گذشتهٔ ی تاریخ توسط تمدن‌های مختلف انسانی از آن استفاده می‌شود.

زمانی که شما برای خرید سرویس قاشق چنگال به فروشگاه‌های مختلف ویا سایت‌های مختلف سر می‌زنید؛ با مدل‌های، قیمت‌ها، توضیحات و برندهای مختلفی روبه‌رو می‌شوید.

اینجاست که شاید این سؤال برای شما پیش آید که چگونه باید کیفیت این محصولات را تشخیص داد؟

و یا این‌که کدام برند دارای کیفیت و قیمت بهتری است. در این نوشته سعی داریم به نکات و رازهایی بپردازیم که شمار در خرید قاشق و چنگال کمک نماید.

 

سرویس قاشق چنگال
سرویس قاشق چنگال

 

 

 

 

تاریخچه قاشق چنگال

قبل از این‌که به راهنمای خرید سرویس قاشق و چنگال بپردازیم بهتر است که ابتدا به تاریخچه قاشق و چنگال رجوع کنیم.

انسان‌های اولیه برای تأمین غذای خود بیشتر به شکار می‌پرداختند و به همین خاطر یکی از اولین اختراعات بشر چاقوی سنگی است.

طبق اطلاعاتی که موجود است قاشق و چنگال بعد از سال ۱۷۰۰ میلادی ابداع و اختراع شده؛ و تاریخچه قاشق و چنگال در ایران به حدود ۱۳۰ سال قبل یعنی حدود ۱۲۷۰ شمسی و دوران قاجار برمی‌گردد.

در تاریخ گفته‌شده است که ناصرالدین‌شاه مسافرت‌هایی پی‌درپی به فرنگستان داشته که در هر سفر سوغاتی‌های مختلف مثل کالسکه، ماشین دودی و … می‌آورده که در یکی از سفرهایش قاشق و چنگال آورد.

ابتدا این قطعه در بین اعیان اشراف رواج پیدا کرد و بعد کم‌کم تهرانی‌ها از قاشق و چنگال استفاده کردند و طولی نکشید که در ایران جنبه عمومی پیدا کرد.

 

پیشنهاد مطالعه:سرویس غذاخوری

 

۴ ترفند برای تشخیص قاشق چنگال باکیفیت

یکی از چالش‌های بزرگ هر فرد در هنگام خرید تشخیص سرویس قاشق چنگال اصل از فیک و تقلبی است.

در ادامه به بررسی چهار ترفند می‌پردازیم که شما می‌توانید با این ترفندها، اصل بودن یا نبودن قاشق و چنگال را تشخیص دهید:

 

 • درخشندگی و براق بودن قاشق چنگال را بررسی کنید

یکی از مواردی که برای تشخیص اصل بودن بسیار مهم است؛ درخشندگی و براق بودن قاشق و چنگال است.

قاشق و چنگال‌های اصل معمولا درخشندگی بالایی دارند و این حد از درخشندگی مربوط به استیل آن‌هاست. ولی محصولات جعلی این‌گونه نیستند و تا حدی مات و کدر می‌زنند.

 

 

 

 • از آهنربا برای تشخیص سرویس قاشق چنگال اصل استفاده کنید

یکی دیگر از راه‌های تشخیص اصل بودن سرویس قاشق و چنگال استفاده از یک آهنربا است. جنس قاشق و چنگال‌های امروز از فولاد ضدزنگ یا همان استیل است که به‌هیچ‌وجه به آهنربا نمی‌چسبد.

پس شما اگر قصد خرید قاشق و چنگال ناب استیل داشتید می‌توانید از این طریق آزمون نمایید. ناگفته نماند که در قاشق و چنگال‌ها از فلزات دیگری نیز استفاده می‌شود که هیچ‌کدام از آن فلزات نیز به آهنربا نمی‌چسبند.

پس به شما کاربران عزیز پیشنهاد می‌کنیم که در زمان خرید یک آهنربای کوچک به همراه خود داشته باشید. قبل از خرید قاشق و چنگال‌ها را به آهنربا نزدیک کنید، اگر آن آهنربا به قاشق یا چنگال آن سرویس چسبید؛ آن سرویس جعلی است و اصل نیست و از خرید آن اجتناب کنید.

 

 • اعداد درج‌شده روی قاشق چنگال را بررسی نمایید

سومین راهکار برای تشخیص اصل و باکیفیت بودن، استفاده از اعداد درج‌شده روی قاشق چنگال‌ها است که این اعداد روی تک‌تک آن‌ها درج‌شده است.

سرویس‌های قاشق و چنگال ازنظر کیفیت دارای سه درجه‌بندی هستند و این درجه‌بندی‌ها را با استفاده از اعداد روی آن‌ها تعیین می‌کنند.

معمولاً روی تک‌تک آن‌ها سه عدد ۱۰/۱۸، ۸/۱۸ و ۰/۱۸ حک‌شده است که عدد ۱۰/۱۸ بیانگر بالاترین کیفیت و ۰/۱۸ بیانگر پایین‌ترین کیفیت است.

 

 • وزن قاشق و چنگال‌ها را بسنجید

چهارمین راه برای تشخیص باکیفیت بودن سرویس‌ها بررسی وزن آن‌ها است.

شما اگر دو قاشق یا دو چنگال از دو برند مختلف در دست داشته باشید و دارای وزن‌های متفاوتی باشند، آن قاشق یا چنگالی که سبک‌تر است از کیفیت بالاتری برخوردار است؛ زیرا استیل ناب بسیار سبک‌تر است و فلزهای جعلی و بدون کیفیت معمولاً دارای وزن بیشتری می‌باشند.

البته این مورد همیشه هم به کار نمی‌آید و در برخی موارد بهتر است سرویس سنگین‌تر انتخاب شود. زمان‌هایی که شما از اصل بودن دو سرویس مطمئن هستید و آن دو دارای وزن‌های متفاوت هستند؛ در این زمان پیشنهاد می‌کنیممحصولی که دارای وزن بیشتر است را خریداری نمایید زیرا مقاوم‌تر است و کمتر و دیرتر خمیده می‌شود.

 

 

اقلام سرویس قاشق چنگال
اقلام سرویس قاشق چنگال

 

 

 

 

پیشنهاد مطالعه:   بهترین مدل‌های سرویس چینی زرین [توضیح + مقایسه]

 

۱۰ نکته مهم در خرید قاشق چنگال

در هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال باید به نکات بسیار زیادی توجه نماییم که بتوانیم بهترین انتخاب و خرید نسبت به بودجه خودتان داشته باشید. معمولاً سرویس‌ها دارای قیمت بسیار بالایی می‌باشند؛ پس در هنگام خرید به تمام نکات توجه نمایید که بعداً از خرید خود پشیمان نشوید.

 

 • تعداد قاشق چنگال در سرویس

یکی از نکاتی که باید هنگام خرید سرویس قاشق و چنگال به آن توجه نمایید تعداد قاشق، چنگال و دیگر موارد سرویس است که بسیار مهم است. سرویس‌های مختلفی در بازار با تعداد قطعات مختلف وجود دارد که شما باید نسبت به تعداد اعضای خانواده‌تان یا تعداد مهمان‌هایتان نسبت به خرید مناسب آن اقدام نمایید.

به‌عنوان‌مثال بعضی افراد دوست دارند به‌جای خرید یک ست ۲۴ نفره از دو ست ۱۲ نفره استفاده نمایند که باعث می‌شود از هرکدام قطعات جفت داشته باشند البته ناگفته نماند که دو ست ۱۲ نفره گران‌تر از یک ست ۲۴ نفره است.

معمولاً در سرویس‌ها از کلمه < <پارچه> > برای قطعات قاشق و چنگال و دیگر قطعات سرویس استفاده می‌کنند که شما می‌توانید از جدول زیر استفاده نمایید:

 

تعداد قطعات سرویس قاشق و چنگال این سرویس برای چند نفر مناسب است؟
۵ پارچه ۱ نفر
۲۰ پارچه ۴ نفر
۴۵ پارچه ۸ نفر
۶۲ پارچه ۱۲ نفر

 

البته بهتر است که شما یک سرویس برای استفاده روزمره خانواده‌تان تهیه نمایید؛ و یک سرویس جداگانه برای مهمان‌هایتان که این باعث می‌شود زمانی که مهمان دارید از وسایل نو با درخشندگی بیشتری استفاده نمایید.

 

 

سرویس قاشق چنگال چمدانی
سرویس قاشق چنگال چمدانی

 

 

 • اجزای سرویس قاشق چنگال را بررسی نمایید

یکی دیگر از موارد بسیار مهم که باید به آن توجه داشته باشید اجزای سرویسی است که قصد خرید آن دارید، است؛ زیرا ممکن است آن سرویس قطعات موردنیاز شمارا نداشته باشد.

در سرویس‌ها ممکن است قطعات دیگری مثل قاشق چای‌خوری، چنگال مخصوص دسر و … وجود داشته باشد که زیاد مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. برای قطعات اضافی موجود در سرویس‌کاری نمی‌توانید بکنید و باید به همراه سرویس خریداری نمایید.

ولی اگر قطعه‌ای نیاز داشته باشید و در آن سرویس نباشد لازم است که در کنار خرید سرویس آن قطعات نیز خریداری نمایید که آن قطعات همانند سرویس قاشق و چنگالی باشد که قصد خرید آن دارید. درصورتی‌که قطعاتی که نیاز دارید را همان موقع خرید نکنید ممکن است بعداً همانند سرویس موردنظرتان پیدا نکنید و باعث می‌شود که وسایل شما، ست نباشد.

یکی دیگر از موارد که باید توجه بسیار زیادی به آن داشته باشید در هر سرویس قاشق، چنگال و دیگر قطعات سرویس جای مخصوص به خود را دارند. باید توجه داشته باشید که تمام جایگاه‌ها پرشده باشد و هیچ‌کدام خالی نباشد و هیچ قطعه‌ای در سرویس کم نشده باشد.

 

 

 • چگونگی بسته‌بندی سرویس قاشق چنگال

سرویس‌های قاشق و چنگال از برندهای مختلف معمولاً دارای دو نوع بسته‌بندی می‌باشند:

 1. سرویس به‌صورت کنسولی که حالت میز دارند.
 2. سرویس به‌صورت چمدانی یا شبیه کیف سامسونت است.

سرویس‌های کنسولی که حالت میز دارند بسیار شیک‌تر می‌باشند و همچنین دارای قیمت بیشتری نیز هستند. البته یکی از نکاتی که در زمان خرید باید در نظر داشته باشید؛ این است که سرویس‌های کنسولی به خاطر این‌که حالت میز دارند فضای بیشتری را اشغال می‌کنند.

پس زمانی که قصد خرید سرویس دارید باید به این نکته توجه داشته باشید، اگر فضای کافی برای سرویس کنسولی ندارید؛ از سرویس‌های چمدانی که فضای کمتری اشغال می‌کنند؛ استفاده نمایید. ناگفته نماند هرکدام از این بسته‌بندی‌ها دارای کاربرد و زیبایی منحصربه‌فرد خود می‌باشند و در هرجایی می‌توان؛ استفاده کرد.

 

سرویس قاشق چنگال کنسولی
سرویس قاشق چنگال کنسولی

 

 

 • میزان بودجه و قیمت محصول

شما کاربران عزیز در زمان خرید باید ابتدا بودجه خود را برای خرید سرویس قاشق چنگال مشخص نمایید که قصد خرید سرویس قاشق چنگال در چه رنج قیمتی دارید.

تعیین میزان بودجه باعث می‌شود که تعداد انتخاب‌های شما کمتر شود و همچنین برندهای معروف که دارای محصولات بسیار گران هستند از بین گزینه‌های شما حذف شود و بتوانید انتخاب‌های بهتری داشته باشید و اگر ازنظر بودجه مشکل ندارید انتخاب‌های شما در بین برندهای معروف باشد.

 

 

 • بررسی برند قاشق و چنگال

امروزه برندهای مختلف و زیادی برای سرویس‌های قاشق و چنگال وجود دارد که دارای محصولات بسیار باکیفیت و مرغوب می‌باشند و همچنین برندهایی وجود دارند که دارای محصولات نامرغوب هستند.

برندهای زیاد آلمانی همانند ام جی اس، پالرمو، سولایتر و دبلیو ام اف در ایران فعالیت می‌کنند که دارای محصولات بسیار باکیفیت می‌باشند. برندهای ایرانی همانند ناب استیل، پاشا و ایران استیل هستند که دارای کیفیت بسیار بالا می‌باشند.

سعی کنید سرویس‌های خود را از فروشگاه‌های معتبر و همچنین از برندهای معروف تهیه نمایید که دارای کیفیت بالا باشد و بعداً از خرید خود پشیمان نشوید. نکته دیگری که در زمان خرید باید به آن توجه نمایید؛ این است که سعی کنید سرویسی خریداری نمایید که دارای ضمانت‌نامه باشد.

 

 • شکل سرویس قاشق چنگال

قاشق و چنگال‌ها معمولاً به شکل‌ها و طرح‌های مختلف، طراحی و ساخته می‌شوند که بعضی مدل‌های آن دارای طرح‌های فانتزی و گوناگون می‌باشند و بعضی مدل‌های آن دارای طرح ساده هستند. شما طبق سلیقه خودتان می‌توانید هر مدلی که تمایل داشتید خرید نمایید.

ناگفته نماند که سرویس‌هایی که دارای طرح هستند و رو آن‌ها دارای سوراخ و خطوط ریزودرشت است براثر گذشت زمان، باعث جمع شدن میکروب‌ها و تیره شدن آن قسمت‌ها می‌شود که پیشنهاد می‌شود برای ازبین‌بردن میکروب‌ها و همچنین تیرگی به فاصله ۳ الی ۶ ماه، یک‌بار در آب ژاول یا ترکیب سرکه، جوش‌شیرین و آب جوش استفاده شود.

 

 • رنگ قاشق و چنگال

سرویس‌های قاشق چنگال دارای رنگ‌های مختلف و گوناگون می‌باشند. رنگ‌هایی که در قاشق و چنگال استفاده می‌شوند عبارت‌اند از طلایی، نقره‌ای، مسی و… هستند که طبق سلیقه خودتان می‌توانید رنگ خود را انتخاب نمایید.

 

 

 • جنس قاشق و چنگال

در قدیم برای ساخت قاشق و چنگال از فلزات گران‌بهایی همچون مس، نقره و طلا استفاده می‌کردند؛ ولی امروزه این فلزات بسیار گران‌بها و گران هستند که دیگر برای ساخت این محصولات استفاده نمی‌شوند. امروزه برای ساخت قاشق و چنگال از فولاد ضدزنگ یا همان استیل استفاده می‌شود.

جنس قاشق و چنگال باید طوری باشد که محکم، ضد خش، ضدزنگ باشد و همچنین تغییر رنگ ندهد و سیاه نشود. به همین منظور برای ساخت قاشق چنگال، علاوه بر استیل از فلزات دیگر نیز استفاده می‌کنند که عبارت‌اند از:

 • از عناصر تیتانیوم و وانادیوم برای قوی کردن استیل استفاده می‌شود.
 • از کروم برای محافظت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی استفاده می‌شود.
 • از نیکل برای خاصیت ضدزنگ زدگی استفاده می‌شود و علاوه بر آن باعث جلا و درخشندگی قاشق و چنگال می‌شود.

 

 • سرویسی تهیه نمایید که تغییر رنگ ندهد؟!

دیده‌شده است که بعضی افراد بعد از خرید یک سرویس و استفاده از آن بعد از مدتی آن سرویس کدر می‌شود و رنگ خود را از دست می‌دهد و یا اینکه لکه‌های آب روی آن باقی می‌ماند.

در زمان خرید باید به این موارد توجه نمایید که بعداً به مشکل برنخورید. ابتدا باید به جنس محصول توجه نمایید که اصل و باکیفیت باشد و بعد از فروشنده ضمانت بگیرید که همچنین مشکلاتی نداشته باشید و محصولات دارای ضمانت‌نامه را تهیه نمایید.

 

 • سرویسی خریداری کنید که ضد خش باشد

امروزه بیشتر خانم ظروف خود را داخل ماشین‌های ظرف‌شویی می‌شورند؛ باید در هنگام خرید قاشق و چنگال توجه داشته باشید که آن قاشق و چنگال ضد خش باشد که در زمان شستشو به مشکل برنخورید. همان‌طور که در قسمت جنس گفته شد زمانی که در ساخت محصول از کروم استفاده‌شده باشد محصول ضد خش است.

 

 

نتیجه‌گیری

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیزات در خانه که استفاده زیادی از آن می‌شود قاشق و چنگال است که باید توجه بسیار زیادی به آن داشته باشید علاوه بر آن سرویس‌های قاشق و چنگال گران هستند و تنوع و مدل‌های بسیار زیادی دارند پس در هنگام خرید باید به تمام نکات توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین برند و باکیفیت‌ترین محصول را انتخاب و خرید نمایید.

در این نوشته سعی شده است به تمام نکات و ترفندهایی که قبل از خرید سرویس قاشق چنگال لازم است بدانید، بپردازیم تا خود شما بتوانید بهترین و باکیفیت‌ترین سرویس را انتخاب نمایید و همچنین بهترین برندهای ایرانی و خارجی را معرفی کردیم که بتوانید محصولات بسیار باکیفیت تهیه نمایید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *