به این نوشته امتیاز دهید...

از این راهنمای خرید تلویزیون استفاده کنید تا تلویزیون مناسب انتظارات و بودجه خود را خریداری نمایید.

خرید تلویزیون

اندازه صفحه‌نمایش:

زمانی که قصد خرید یک تلویزیون را دارید، بزرگ‌ترین عامل در تصمیم شما احتمالاً اندازه صفحه‌نمایش خواهد بود. در نظر بگیرید که به‌طورمعمول چند نفر از اعضای خانواده شما به‌طور هم‌زمان تلویزیون تماشا می‌کنند. و اینکه قرار است تلویزیون جدید خود را در کجای خانه قرار دهید. سپس بزرگ‌ترین اندازه صفحه‌ای که به‌راحتی در آن فضا جا می‌گیرد را انتخاب کنید.

بهترین سایز تلویزیون چیست؟

وقتی صحبت از اندازه صفحه می‌شود، کمتر پیش می‌آید که کسی آرزو کند تلویزیون کوچک‌تری خریداری کرده باشد. چرا؟ چون با داشتن یک تصویر فوق‌العاده واقعی و جزئیات برجسته یک تلویزیون ۴k یا ۸k، حتی یک صفحه‌نمایش بزرگ‌تر در یک اتاق کوچک‌تر می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. این وضوح صفحه به شما امکان می‌دهد بدون اینکه جزئیات را از بین ببرید، نزدیک‌تر به صفحه بنشینید. بنابراین، به‌جای اینکه به فاصله تلویزیون از مبل بیندیشید، اندازه موردنظر برای پر کردن فضای خود را در نظر بگیرید.

 برای تعیین اندازه مناسب تلویزیون هیچ قانون سخت و سریعی وجود ندارد. اولویت شخصی، میدان دید و حتی دقت بینایی در این زمینه تعیین‌کننده هستند.

برای تعیین سایز صفحه با توجه به متراژ موردنظر، می‌توانید فاصله کاناپه خود از تلویزیون را با فوت اندازه بگیرید، آن عدد را بر ۱.۶ تقسیم کنید و سپس نتیجه را در ۱۲ ضرب کنید تا اندازه‌گیری صفحه‌نمایش در اینچ به دست بیاید. اگر ۸ فوت از جایی که می‌خواهید تلویزیون را قرار دهید نشسته باشید، طبق این فرمول باید یک تلویزیون ۶۰ اینچی خریداری کنید. (اگر فقط همه‌چیز را در اینچ اندازه بگیرید می‌توانید ساده‌تر محاسبه کنید).

 اما خود را ملزم به انجام این محاسبات نکنید. فقط به یاد داشته باشید که هدف، ایجاد یک تجربه تماشای راحت و همه‌جانبه است. شما نمی‌خواهید آن‌قدر نزدیک باشید که نتوانید کل تصویر را ببینید یا آن‌قدر عقب باشید که جزئیات باکیفیت بالا را که برای آن هزینه می‌کنید از دست دهید.

 همچنین باید به بودجه خود توجه کنید. به‌طورکلی، هرچه صفحه بزرگ‌تر باشد، قیمت آن نیز گران‌تر است. البته، عملکرد نیز مهم است. برای یک قیمت معین اغلب می‌توانید یک صفحه‌نمایش کوچک‌تر با عملکرد بهتر یا یک صفحه بزرگ‌تر با عملکرد کمتری داشته باشید.

خرید تلویزیون

وضوح تصویر

 یک مجموعه منظم باکیفیت بالا HD) )، یک مدل ۱۰۸۰p نامیده می‌شود. زیرا وضوح صفحه‌نمایش آن ۱۹۲۰×۱۰۸۰ است. این به این معنی است که ۱۹۲۰ پیکسل به‌صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به‌صورت عمودی دارد. بنابراین در کل تقریباً ۲ میلیون پیکسل دارد. به پیکسل‌ها، اختصاراً “عناصر تصویر” می‌گویند. درواقع پیکسل‌ها به‌عنوان نقاط منفرد کوچک که تصویر تلویزیون را تشکیل می‌دهند، در نظر گرفته می‌شوند.

 تلویزیون‌های Ultra High Definition (UHD) که تلویزیون‌های ۴k نیز نامیده می‌شوند، دارای وضوح صفحه‌نمایش ۳۸۴۰×۲۱۶۰ هستند. بنابراین حاوی ۸ میلیون پیکسل یا چهار برابر تعداد پیکسل‌های یک مجموعه HD است. مجموعه متراکم‌تری از پیکسل‌ها در مجموعه‌های UHD، آن‌ها را قادر به نشان دادن جزئیات بیشتر تصویر می‌کند. مزایای تلویزیون UHD در اندازه صفحه‌نمایش بزرگ‌تر ) مثلاً ۶۵ اینچ به بالا) است. و این موضوع هنگامی‌که دوست دارید با مجموعه ۱۰۸۰p نزدیک به تلویزیون بنشینید، بیشتر مشهود است.

 ما همچنین در حال مشاهده اولین تلویزیون‌های به‌اصطلاح ۸k هستیم که دارای رزولوشن صفحه‌نمایش ۷۶۸۰×۴۳۲۰ با بیش از ۳۳ میلیون پیکسل هستند. این بالاترین رزولوشن است که در استاندارد UHD تعریف‌شده است. بنابراین ازنظر فنی این مجموعه‌ها تلویزیون‌های UHD نیز هستند. در حال حاضر تعداد آن‌ها زیاد نیست و به‌طورمعمول قیمت آن‌ها نسبت به مجموعه‌های ۴k با اختلاف گران‌تر است.

توصیه نمی‌شود که در حال حاضر یک مجموعه ۸k خریداری کنید، زیرا بابت آن هزینه بالایی پرداخت می‌کنید؛ این در صورتی است که تقریباً هیچ محتوای ۸k هنوز وجود ندارد. بنابراین این روزها خرید تلویزیون ۴k بیشتر منطقی است.

یکی دیگر از مزایای تلویزیون‌های ۴k این است که اکثر این تلویزیون‌ها اکنون از دامنه دینامیکی بالا (HDR) و طیف وسیع‌تری از رنگ برای ایجاد تصاویر زنده‌تر و با ظاهری طبیعی پشتیبانی می‌کنند.

محدوده دینامیکی بالا (HDR)

خرید تلویزیون

یکی از جالب‌ترین پیشرفت‌های اخیر تلویزیون، دامنه دینامیکی بالا یا HDR است. وقتی HDR درست انجام شود، روشنایی، کنتراست و رنگ تلویزیون را افزایش می‌دهد. و باعث می‌شود تصاویر روی صفحه بیشتر به زندگی واقعی شبیه شوند.

هنگام کار HDR جزئیاتی را مشاهده می‌کنید که ممکن است در غیر این صورت واضح نباشد، از بافت آجر در یک مسیر سایه‌دار گرفته تا تفاوت‌های ظریف در ابرهای سفید در آسمان روز. HDR همه کارها را با افزایش کنتراست بین روشن‌ترین سفیدها و سیاه‌ترین سیاه‌های موجود در تلویزیون انجام می‌دهد.

به‌طورمعمول، تلویزیون‌های HDR نیز رنگ‌های زنده و متنوع‌تری نسبت به مجموعه‌های دیگر تولید می‌کنند. به این دلیل که HDR غالباً باقابلیت WCG جفت می‌شود.

 تلویزیون‌های HDTV استاندارد می‌توانند حدود ۱۷ میلیون رنگ را نمایش دهند اما کسانی که دارای WCG هستند می‌توانند تا یک میلیارد نمایش دهند. این مانند این است که به تلویزیون خود یک جعبه مداد رنگی بزرگ‌تر بدهید تا با آن نقاشی کند.

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست می‌تواند دامنه سطح روشنایی یک مجموعه را نشان دهد. نسبت‌های کنتراست بهتر، سایه‌ها و رنگ‌ها را ظریف‌تر و درنتیجه جزئیات بهتر را نشان می‌دهد. بااین‌حال، روش اندازه‌گیری چنین نسبت‌هایی توسط تولیدکنندگان بسیار متفاوت است.

بهترین تلویزیون‌ها دارای سطح سیاه عمیق و تیره هستند درحالی‌که نمایشگرهای ارزان‌تر سطح خاکستری تیره دارند. (حتی در مواقعی که باید سیاه نشان دهند.) این خاکستری‌ها “سطح سیاه بالا رفته” نامیده می‌شوند و در تلویزیون‌های LCD ارزان‌تر، یک مشکل معمول است.

شما می‌توانید مشخصات نسبت کنتراست تولیدکنندگان را نادیده بگیرید. زیرا در مارک‌های مختلف قابل‌مقایسه نیستند. در عوض، به دنبال سطح عمیق سیاه و سفید و کمترین خلوص در اطراف اشیا با کنتراست بالا باشید.

زاویه دید را بررسی کنید

خرید تلویزیون

 با وجود بسیاری از پیشرفت‌ها، اکثر LCD ها هنوز یک نقص قابل توجه دارند: زاویه دید محدود. قبل از خرید، زاویه دید تلویزیون را بررسی کنید. هنگامی‌که از مرکز صفحه دور می‌شوید، تصویر می‌تواند کم‌نور شود یا کنتراست و دقت رنگ را از دست بدهد. ما دریافته‌ایم که تلویزیون‌هایی که از پنل‌های IPS استفاده می‌کنند، زاویه دید وسیع‌تری از مجموعه‌های LCD را ارائه می‌دهند. اگرچه گاهی اوقات می‌تواند به ازای تخریب کنتراست باشد.

در مقابل، تلویزیون‌های OLED تقریباً مانند تلویزیون‌های قدیمی پلاسما زاویه دید نامحدود دارند.

 اخیراً، برخی از تلویزیون‌های سامسونگ و سونی را دیده‌ایم که دارای زاویه دید بالاتر از حد متوسط برای یک مجموعه مبتنی بر LCD بدون استفاده از پنل‌های IPS هستند. این‌ها معمولاً در مدل‌های باقیمت بالاتر در شرکت‌ها وجود دارد.

اگر می‌خواهید زاویه دید تلویزیون در فروشگاه را بررسی کنید، توجه داشته باشید که تنظیمات خرده‌فروشی تلویزیون معمولاً باعث کاهش روشنایی و افزایش رنگ‌ها به سطوح غیرطبیعی می‌شود و بصورت مصنوعی دید خارج از زاویه را بهبود می‌بخشد. هر آنچه را که در فروشگاه تجربه می‌کنید کنار بگذارید. و پس از تنظیم آن در خانه، زاویه دید را بررسی کنید.

یک نوار صدا دریافت کنید

حتی بهترین و گرانترین تلویزیون‌های HD دارای پاشنه آشیل هستند: صدای ضعیف. این نتیجه طراحی پیچیده صفحات تخت است. در واقع فضای کافی برای بلندگوهای بزرگ که صدای کامل و غنی تولید می‌کنند وجود ندارد. بنابراین، شما سه گزینه دارید: از هدفون استفاده کنید (که می‌تواند شما را غیراجتماعی جلوه دهد)، خرید یک سیستم صوتی فراگیر (که می‌تواند برای راه‌اندازی دردسر ایجاد کند و باعث ایجاد بی‌نظمی شود). و راه سوم این‌که یک نوار صدا تهیه کنید.

نوارهای صدا محبوب هستند زیرا با هزینه‌ای نسبتاً ارزان می‌توانند تجربه سینمایی را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشند و در عرض چند دقیقه نصب می‌شوند. بهترین نوارهای صدا به‌قدری کافی نازک هستند که می‌توانند در زیر پایه تلویزیون قرار بگیرند بدون اینکه جلوی تصویر را بگیرند. اکثر آن‌ها همچنین می‌توانند در زیر تلویزیون آویز دیواری سوار شوند. چندین شرکت جعبه‌های صدا یا استندهایی را نیز ارائه می‌دهند که می‌توانند زیرمجموعه قرار گیرند.

و در مورد شلوغی کابل اضافی استرس نداشته باشید. تقریباً همه تلویزیون‌های فعلی حداقل دارای یک پورت HDMI باقابلیت Audio Return Channel (ARC) هستند. این ویژگی استاندارد HDMI به شما امکان می‌دهد از HDMI به‌عنوان ورودی و خروجی صدا استفاده کنید. به شما امکان می‌دهد نه‌تنها از دستگاه‌های رسانه خارجی خود به تلویزیون صدا ارسال کنید، بلکه به نوار صدا نیز ارسال کنید. این اتصال ARC به این معنی است که صدای عالی برای همه دستگاه‌های خود دریافت می‌کنید، بدون اینکه به گیرنده خاصی نیاز باشد.

قیمت مناسب را بپردازید

شما همیشه با پرداخت یک قیمت خوب، جدیدترین ویژگی‌ها و بهترین قابلیت‌ها را خواهید داشت. بسیاری از خریداران فکر می‌کنند تلویزیون‌های فعلی بسیار گران هستند. واقعیت این است که تلویزیون‌ها، با توجه به ویژگی‌های بسیار خوبشان، هیچ‌وقت چنین مقرون‌به‌صرفه نبوده‌اند. اگرچه مدل‌های برتری نیز هستند که قیمت‌های بسیار گزافی دارند. اما تلویزیون‌های بسیار خوبی نیز وجود دارد – با وضوح ۴k، پشتیبانی از HDR و ویژگی‌های هوشمندی که در بالا توصیه کردیم- که می‌توان با هزینه بسیار مناسب خریداری کرد. کافی است نیازهای خود و ویژگی‌های مورد انتظارتان را در نظر بگیرید. و با صرف وقت و انرژی لازم برای کسب اطلاعات از مدل‌های موجود، بهترین تلویزیون درخور خود را خریداری نمایید.

تلویزیون هوشمند چیست؟

تقریباً همه تلویزیون‌های امروزی تلویزیون‌های هوشمند هستند. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها می‌توانند مستقیماً به Wi-Fi شما متصل شوند تا به خدمات پخش، دسترسی داشته باشند. اکثر افراد این ویژگی را دوست دارند زیرا به این معنی است که شما مجبور نیستید یک پخش‌کننده رسانه اضافی خریداری کنید. مگر اینکه رابط کاربری آن را ترجیح دهید یا بخواهید به خدماتی که تلویزیون شما پشتیبانی نمی‌کند، بپردازید.

یک تصور غلط رایج وجود دارد که می‌توان با نخریدن تلویزیون هوشمند، هزینه‌اش را پس‌انداز کرد. در حقیقت، هر تلویزیونی که از ویژگی‌های هوشمند برخوردار نباشد (اگر این روزها اصلاً بتوانید یکی از آن‌ها را پیدا کنید) احتمالاً ارزش خرید ندارد. زیرا این یک مدل ارزان‌قیمت باکیفیت تصویر به‌دردنخور است.

برخی از افراد ممکن است به تلویزیون‌های غیرهوشمند علاقه‌مند باشند زیرا آن‌ها نگران حریم خصوصی درباره داده‌های کاربر خود هستند. اگر نگران این موضوع هستید، می‌توانید از اتصال تلویزیون به شبکه خانگی خود اجتناب کنید. اما به خاطر داشته باشید که برای بارگیری و به‌روزرسانی سیستم‌عامل که می‌تواند ویژگی‌ها یا عملکرد تلویزیون شما را بهبود بخشد، همچنان باید به‌صورت دوره‌ای به وای فای متصل شوید.

در ادامه به معرفی دو برند پیشرو در این عرصه می‌پردازیم:

تلویزیون سامسونگ

 سامسونگ یک رهبر بازار و تولیدکننده سطح بالای تلویزیون است. تلویزیون‌های LCD مبتنی بر LED را تقریباً در هر اندازه، قیمت و سطح ارائه می‌دهد. شاید بتوان گفت که تلویزیون سامسونگ، گسترده‌ترین مجموعه تلویزیون‌های UHD را نسبت به هر تولیدکننده تلویزیون را ارائه می‌دهد. تلویزیون سامسونگ به‌طور گسترده از خرده‌فروشان و وب سایت‌های ملی و منطقه‌ای در دسترس هستند.

تلویزیون شیائومی

شیائومی تأیید کرده است که تلویزیون شیائومی Mi QLED TV 4K 75 اینچی در هند را در ۲۳ آوریل در کنار سری x 11Mi و Ultra 11 Mi راه اندازی خواهد کرد. تلویزیون هوشمند جدید همچنین بزرگترین تلویزیون شیائومی خواهد بود که در هند راه اندازی می‌شود.

One thought on “خرید تلویزیون و نکات مهمی که باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *